Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Brzdič » 26 Máj 2021 17:18

Moc pěkné, marně si pomatuji že ty motory, když jsem to lepil, měli dohromady cca 1500 dílků, nebo to byl jeden? :haha: :P

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 29 Sep 2021 13:31

Takže po celkom vydarenom lete, počas ktorého som veru nemal veľa času na vysedávanie pri modeli, prinášam malý súhrn, čo sa za ten čas podarilo dať dokopy.
A ďakujem za Vaše komentáre. Nebojím sa ani kritiky. teda pokiaľ napríklad nebudete riešiť či majú byť dosky na podlahe priečne, alebo pozdĺžne.

Brzdič napísal:...pomatuji že ty motory, když jsem to lepil, měli dohromady cca 1500 dílků, nebo to byl jeden?

Toto ja neviem, ja som to zase až tak netunil ako ty, mne to vyšlo na 328 dielov na jeden parný stroj.

Report
Na začiatok sa mi podarilo osadiť parné stroje a nejaké konštrukčné prvky na podvozok. Model sa už pekne rozrastá do šírky.


Chvíľku som sa venoval aj kurenisku - kurenisko som oddelil od kotla, pretože sa stým lepšie manipuluje a hlavne som ho celé vyplnil styrodurom a pretmelil.
Este tam je veľa roboty, ale snáď to nejak napasujem na prednú stranu kabíny.
Originálny diel tam vôbec nepasuje, výrez na kotol je cca 4mm na každej strane širší, ako má byť, takže tam vzniká riadna fuga. K tomu sa však dostanem neskôr.


Začal som lepiť budku - celkom to pasuje. Tu je veľa priestoru na tuning, otázka však je, čo z toho bude vidieť. Zatiaľ som rozhodnutý tak, že spravím odoberaciu strechu, ktorá bude držať na magnetoch.
takže sa interiéru ešte trošku povenujem.


Podlaha - tu som zvolil odoskovanie dýhou - nie je to síce papier, ale vyzerá to asi lepšie. Jediný drobný nepodstatný maličký problém je v tom, že Poliak nakreslil dosky pozdĺžne, ale v skutočnosti majú byť priečne. meh.
Chvíľku som dumal nad tým, či to prerobím, lenže tie dosky som tam nalepil fakt že dobrým lepidlom, nakoniec som zostal pri tom, že je to asi vec ktorú si bez upozornenia ani nikto nevšimne, tak to asi nechám tak.


Tu pár takých nasucho fotiek, ako by to moholo vyzerať. Celkovo v hlave riešim hlavne postup, ako to celé budem lepiť dokopy a ako to potom osadím na podvozok. Predošlí lepiči avizujú akési problémy zo sklonom kotla, a ešte aj ta nešťastná budka tam dosť nepasuje, no nejak to snáĎ dám dokopy. Chce to ale fakt veľa premýšľania, ako na to.


Stoličky, no, na také dlhé cesty je dobrá sa posadiť, vystrihovačka ponúka takú krabičkovú stoličku (čiastone som ju na ukážku zlepil) -nepáči sa mi, tak som kukol do technických výkresov a vystrúhal som podľa nich stoličky nové .
Sú také asymetrické, pretože bok stoličky lícuje s odskokom v búdke, asi aby využili priestor. Operadlo je odoberacie. Každá stolička má skladaciu opierku na nohy, sedenie bolo totiž vyvýšené, aby rušňovodič videl na cestu aj po sediačky cez predné okno.
Čo som napríklad nevedel je to, že sedačky boli vyhrievané. Doteraz som si myslel, že v kabíne muselo byť horko aj bez toho, ale zase v tej Ruskej zime asi to kúrenie malo zmysel.


Podložka - učinil som prvý krok, zakúpil som styrodurovú dosku hrúbky 7cm, potrebujem ju nejak zrezrať na potrebnú šírku, to ešte neviem aká bude, ale teda dĺžka asi zostane taká aká je, 1250mm.
Fotky nemám, ružový styrodur ste už asi videli.
Keď odrežem, začnem tuniť podložku, potom nafotím.
Olé.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa WanRayen » 29 Sep 2021 13:44

Ty sa s tým teda nepáreš. Perfektné. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 29 Sep 2021 19:32

Tu sa črtá parádny model. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 29 Sep 2021 21:20

Tak na pokračovanie sa oplatilo počkať, akurát ja si myslím, že tie dosky sú správne oné… horizontálne :haha: :bad smile: :P

Odkukávam Tvoje finty ako sa pasuješ s nepresnosťami tak skús to potom pri nasadzovaní detailnejšie popísať, nech som ako “poľský panic” na prvého poliaka pripravenejší :red:

Hádam sa na ďalší pokrok nenačakám dlho, už teraz sa neteším aká pecka to zase bude!!! Trim še!

PS: kolega na ten podvozok čumel že či to je plastový model, tak len toľko ku pochvalám :still dreaming:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa sony » 01 Okt 2021 15:36

.....ale daj už pokoj furt.....


a inak :jawbone:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Jene » 01 Okt 2021 21:29

Dobre ideš, tá podlaha v kabíne nemá chybu... :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 04 Okt 2021 13:22

Podložka
Takže je to síce odbočka od stavby modelu, ale asi to sem patrí. A aj fanynky sa často pýtajú, ako to robíš?

Podložku obvykle začínam vymýšľať v procese stavby modelu, keď už mám ten pocit, že som schopný model aj v dohľadnej dobe dokončiť.
Tentokrát som dlho dumal hlavne nad rozmerom podložky, samotný model je dlhý 92cm a široký 12cm, takže nech urobím podložku akúkoľvek, do štandardnej skrinky sa mi to nezmestí.
Rovno v procese návrhu podložky treba myslieť aj na to, že vo finále to bude buď celé uzavreté v krabici, alebo presklené.

Nakoniec som to vymyslel takto.
Celkový rozmer podložky je 114 x 26 cm, horná časť má 112 x 24 cm. Rozmery som odkukal od Balúho , Brzdič má tiež podobnú podložku.
Šírka podložky umožňuje aj umiestnenie nejakého doplnku ( ja mám zatiaľ zlepenú napríklad Braintechovú rampu , ale všetko je to ešte iba v štádiu návrhu, je možné že ju nakoniec na podložku ani nedám, a spravím napríklad nejaké návestidlo alebo čosi podobné. Doplnkov, ktoré by sa dali použiť ku koľaji je celkom dosť.)
K celkovej dĺžke modelu je teda pridaných na oboch stranách 10cm, aby to nebolo opticky hneď odkusnuté pri modeli.
A to už je vlastne jedno, či to má 92 alebo 114cm, aj tak je to už kus nábytku.

Off topic: Čo hľadám a neviem nájsť, je niečo ako "prejazdový profil trate" - niekde som videl taký obrázok, akože lokomotíva spredu a od nej kótované vzdialenosti k najbližším možným predmetom v okolí trate - ak to niekto má, ďakujem.
Zaujíma ma samozrejme v akej vzdialenosti od profilu vlaku boli umiestňované všetky tie návestidlá, rampy a podobne. Určite existuje na to nejaká norma....


Report
Pôvodne som mal od dvoch stolárov sľúbenú drevenú podložku, ale nejak sa to naťahovalo, tak som to zrušil a idem si svoje. Styrodur, základňa na doske 7cm, ktomu nadstavba hrúbky 2cm.
Načo to natieraš na čierno, keď to aj tak potom obložíš drievkami a nebude to vidieť?
No pretože nie som vyučený drevorezbár a ani obkladač - a teda občas sa stane, že kde tu ten podklad aj po obložení drievkami prekukne na povrch. Ak je podklad čierny, vyzerá to potom ako tieň, ak by bol ružový... tak je to proste ružové. Hello Kitty.
Čiže čierna akrylovka s prímesou duvilaxu, nech to drží. Potom drievka, skalpel, tavná pištoľ, dobrá muzika a jeden dlhý večer.
Na druhý deň prebrúsiť, zamiešať lazúru, dve vrstvy, trochu slniečka a je hotové.






Rozostup pražcov bol v reále 90cm ( aj to sa však líšilo podľa typu trate, terénu a krajiny) - v mierke to teda vychádza 3,6cm čiže potrebujem 30 pražcov....



Nabudúce si ukážeme, ako som skúsil prvý krát poskladať k sebe podvozok, kabínu, búdku a prednú stranu búdky a ako som zistil, že to síce vôbec nepasuje, ale niečo sa stým robiť dá.

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Jene » 04 Okt 2021 13:52

Super... pri prvom pohľade na príspevok som sa potešil, že ideš robiť tú spodnú diorámu... :wink: No nič, ale to tie závory sú bars fajnove, máš niekde model, abo je to vlastná konštrukcia?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Okt 2021 13:55

Veľmi elegantné vyriešenie problému s podložkou, navyše za mňa aj originálne.
Nemáš trochu strach, že ak model prekryješ sklom, môže sklo v polystyréne (hoci obalenom drievkami) zanechať nejaké stopy? Prípadne časom zanechať stopy?
Predstavujem si, že "akvárko" takýchto rozmerov bude mať svoju váhu. Teda v prípade, že použiješ bežné sklo štandardnej hrúbky.
Na druhú stranu sa krásne vyhneš problémom s ohýbaním podložky vplyvom vlhkosti, čoho by som sa ja bál asi najviac.
114 centimetrov je 114 centimetrov ..
:bad smile:

Ináč je to len ďalšia skvelá ukážka toho, ako je styrodur vynikajúcim materiálom pre nás modelárov.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný