Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marosina » 21 Apr 2020 21:45

Ahojte.
Možno ste už niektorí na facebooku zaregistrovali, že už nejaký čas pracujem na modely rušňa 163.104 (pôvodne 162.035 od Angrafu v mierke 1:25). Je to môj prvý (a zrejme aj posledný) model v tejto mierke. Príde aj na menšie úpravy tak aby sedel presne podľa predlohy. Zatiaľ všetky diely sedeli až na to, že niektorých bolo málo. Ako napr. brzdy, boli iba 4 ks (miesto 8 ks). Dnešným dňom som dokončil podvozky. Pokračovať budem rámom rušňa.
A pripájam pár foto:
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 21 Apr 2020 21:58

Wow, tie podvozky vypadajú parádne :victory:

Mohol by si sem aj častejšie chodiť a prezradiť viac detailov, napr. čo si použil na farbenie a patinu a tak..

Každopádne držím palce do stavby!

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Apr 2020 07:09

No tak tie podvozky vyzarajú fakt dobre. A tiež by ma zaujímalo, ako si to patinoval a aké farby si použil. Teda ak to nie je firemné tajomstvo :wink:

Tie brzdy chýbajú úvo vystrihovačke, alebo v laser sete ?
Teším sa na pokračovanie.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 22 Apr 2020 21:15

Podvozky sú perfektné... :) Tie chýbajúce brzdy by aj mňa zaujímali...

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marosina » 23 Apr 2020 19:53

V prvom rade ďakujem.
Tak teda pridám ešte nejaké fotky zo stavby.
Čo sa týka bŕzd, chýbali jak vo vystrihovačke, tak v laserových dieloch. Našťastie ja model prestriekávam, takže som si ich len rozmnožil doma cez skener.
Podvozky som striekal najprv základnou farbou v spreji a potom syntetickou farbou s presne namiešaným odtieňom. Najprv som sa toho obával, ale nakoniec som bol s výsledkom spokojný.
Čo sa týka patiny, použil som olejové farby, ktorými som natrel vnútorné hrany, skrutky a pod. Následne som vatovou tyčinkou farbu roztieral, na plochách som ju rozotrel najviac ako sa dalo, tým pádom v hranách mi ostalo viac farby. Na youtube je viacero návodov ako na to. Spodné časti som ešte prešiel jemne štetcom s rôznymi farbami. Nakoniec som použil očné tiene a takisto som ich roztrel vatovou tyčinkou, aby boli podvozky trocha "zaprášené".
No pridávam fotky zo stavby:
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Apr 2020 20:29

Fakt výborná práca. A mohol by si tu zdielať tie ďalšie postupy aj podrobnejšie :wink:

A ešte jedna laická - keďže železnicu som skôr len využíval ako cestujúci: na čo vlastne slúžia tie značenia po 90 stupňoch na bielom venci (či obruči) kolies? Vídal som to na lokomotívach celkom často.

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 23 Apr 2020 21:17

Tie červené čiarky na bielom podklade sú kontrolné značky pootočenia obruče na disku kolesa, lebo mašinka sa dá tiež celkom pekne "vyzuť"... :wink: Dúfam,že je to tak správne... :P

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marosina » 23 Apr 2020 21:25

Aby som to vysvetlil.
Obrúče sú na kolesá nalisované. Pri intenzívnejšom brzdení alebo tiež pri dlhodobom brzdení sa obruč môže zahriať a pootočiť voči kolesiam, čo je nepriaznivý účinok. Pri ďalšej jazde sa môže dokonca obrúč úplne zvliceť z kolesa a môže dôjsť k nehode. Preto ak je pootočená obruč, s takouto lokomotívou alebo aj s vozňom je zakázané jazdiť.
No a práve tie červené značky sú na zistenie, či k pootočeniu obruče voči kolesu došlo (keďže tá červená značka presahuje až na samotné koleso).
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Apr 2020 21:45

Hm, ako sa v South Parku hovorilo, aj dnes sme sa niečo naučili :victory:

Vďaka za vysvetlenie. Ja, ako strojár, by som im navrhol zaistiť obruč perom alebo drážkovaním :P Ale potom tá montáž by bola asi dosť komplikovaná a zrejme aj potenciálny zdroj trhlín.

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: 163.104 ZSSK /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marosina » 23 Apr 2020 22:05

Áno presne tak. Toto riešenie je práve pre tú výmenú obručí, keďže sa samozrejme obruče prevádzkou opotrebovávajú a tiež sú smernice do akého opotrebovania sa môže jazdiť. Ono veľa závisí od techniky jazdy. Novšie rušne sa opotrebujú pomalšie, keďže okrem klasických vzduchových bŕzd majú tzv. elektrodynamické brzdy, kde sa využíva pre brzdenie samotné elektrické motory kde laicky povedané začnú zaberať spätným chodom. Najnovšie rušne dokonca rekuperujú, kde energia pri brzdení sa posiela späť do trolejového vedenia (túto technológiu prebrali najnovšie hybridné autá). Tieto "staršie" rušne, ktoré majú elektrodynamickú brzdu ale nerekuperujú, vzniknutú energiu menia na teplo v odporoch. No a tie ešte staršie rušne, kt. nemajú tú ED brzdu a majú iba vzduchové, sa logicky ich obruče skôr opotrebujú.
Ale to je na inú debatu :big smile:
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný