Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25) - HOTOVO

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 06 Jún 2021 16:24

Fito napísal:Tie nity sú super, bez nich by to nebolo ono.

A oné, ukáž čím si to vyrážal, díky.

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa developer10 » 06 Jún 2021 18:31

Saskardin napísal:


Paradna pracicka, sledujem, a podobny paksament na matice som pri výstavbe pragovky sľúbil zrecenzovať, akurát odvtedy sa mi žiadna fajnovka s maticami nepošťastila... Ale je to fajn pomôcka, akurát že naozaj to je veľakrát o papieri a cviku, a pri tomto aj o oné, peňázoch.

Len tak ďalej, ide Ti to super!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Jún 2021 08:46

Ďakujem všetkým za podporu :big smile:

Hej, táto "srandička" existuje aj na matice, vyrábajú aj ohýbačky drôtov a leptov a ďalšie šikovné serepetičky. Ceny sú ale dosť vysoké - pre predstavu, konkrétne toto stojí 75€. Matičiek mám hromadu, tam by problém nebol a väčšinou ich ani netreba veľa. Ale tých nitov idú na tieto staršie či už koľajové alebo pásové vozidlá fakt hromady a kúpiť sa veľmi nedajú - ak teda nerátam tie čiastočne vypaľované od Modeliku. Tam je zas problém v tom, že sú to kolieska a nie nity (áno, je to už také nimranie sa v detailoch) a treba ich maľovať.

Takže keby niekto začal vyrábať z dlhej chvíle poriadne nity, rád mu za ne slušne zaplatím :P
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 21 Jún 2021 17:36

Po dlhšej prestávke opäť prezentujem menší postup. Je teplo, tak sa modeluje menej; a moje pomalé tempo sa mení na slimačie.

Report
Na podvozok a bázu som upevnil kotol.



Ďalej pokračujem postupným zostavovaním komína a pripravujem sa na výrobu rôznych trubiek, pričom takúto "drotárčinu" budem robiť vôbec po prvý krát. Hlavný komín je vpredu, pričom je štíhly a pomerne vysoký. Problém bude hlavne udržať ho v rovine, krivý bude dosť biť do očí. Tu som sa rozhodol pre nasledovný postup:
[*] spodnú výstuž som nalepil priamo na komín, následne som nasadil základňu komína, ktorá sa bude lepiť na kotol a potom jej horný kryt.

[*]následne prilepím tento kryt iba na základňu, po zaschnutí ju opatrne zosuniem dolu cez spodnú výstuž a až potom ju budem lepiť na kotol. Výhodu to má v tom, že komínom bude aj potom možné trošku manipulovať. Ak by som to zlepil všetko napevno k sebe a nalepil základňu s komínom nakrivo, už by sa to dalo opraviť iba veľmi ťažko.


Na záver ešte spomeniem nejaké drobnosti: 2 diely 18i nie sú nikde v nákresoch; majú slúžiť ako obruby báz komínov (vidieť ich nalepené na vrchu kotla). Ďalej tu máme dva rôzne diely označené číslom 18; pri menšom z dielov vypadlo tlačiarom písmenko b, takže ten je 18b, nákres je správne.

Počítačka dielov: 320 (+ 568 nitov)


Držte palce, nabudúce snáď už so zostavenými komínmi :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 04 Júl 2021 21:20

Report
Práce pomaly postupujú a na kotol pribudlo čelo, hlavný komín a nejaké tie potrubia. Tie sú z 2 a 4 mm drôtov s čiernou "bužírkou".



Počítačka dielov: 356 (+ 624 nitov/matíc)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Marmat » 05 Júl 2021 13:16

Pekné, ja som sa tak ďaleko so svojou lokomotívou nedostal. Ale časom ju dúfam dokončím.
Len nerozumiem, prečo používaš pojem "hlavný komín", každá parná lokomotíva mala predsa iba jeden komín (výnimkou boli iba lokomotívy systému Fairlie, ale tie sa moc po Európe neuchytili).

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 10 Júl 2021 22:30

Marmat napísal:Pekné, ja som sa tak ďaleko so svojou lokomotívou nedostal. Ale časom ju dúfam dokončím.
Len nerozumiem, prečo používaš pojem "hlavný komín", každá parná lokomotíva mala predsa iba jeden komín (výnimkou boli iba lokomotívy systému Fairlie, ale tie sa moc po Európe neuchytili).


Áno, našiel som to vlákno, snáď sa k tomu niekedy vrátiš - je to zaujímavá exotika :-)

A k tomu komínu, na to je ľahká odpoveď - keďže vcelku nemám o vnútornostiach lokomotívy veľký šajn, tak "hlavný komín" je to najväčšie, čo trčí z kotla :haha: Potom sú tam ešte ďalšie serepetičky komínu trošku podobné; asi regulátor a píšťala ("vedľajšie komíny"). Tu sa budem musieť zjavne trošku dovzdelať :beat plaster:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 152

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa hank » 11 Júl 2021 17:20

"Hlavní a vedlejší komíny..."
:big smile:

Taky s tím mám trochu problém, protože tohle není normální parní lokomotiva a některé věci jsou tam jinak, ale zkusím ty harapáky a bazmeky pojmenovat.

To hranaté za komínem je písečník (pro pískování mokrých nebo namrzlých kolejí, aby kola neprokluzovala). Za ním je parní dóm, v něm je regulátor (ovládání rychlosti) ovládaný těmi červenými pákami na bocích parního dómu, pružina drží pojistný ventil. Z těch dvou ventilů na parním dómu jde pára do rozvaděčové hlavy injektorů, kterými se dotahuje voda do kotle; zásobník vody je v rámu lokomotivy a voda se do něj doplňuje těmi dvěma trychtýři, co trčí z podlahy. Na boku skříňového kotle je vodoznak. (Divím se, že jen jeden, když jsou injektory dva - z pravé strany kotle na něj není vidět. Podle dnešních předpisů jsou povinné dva vodoznaky.) Tou pákou s bílým koncem, co trčí uprostřed z podlahy, se nastavuje vyložení rozvodu parního stroje (zhruba řečeno, nastavení, kolik páry pustí šoupátka do válců), za ní s tím červeným závažím na konci je páka ruční "přehazovací" brzdy. Ten válec nalevo od komína je kondenzátor; specifikem této lokomotivy bylo využití výfukové páry, ale jak to fungovalo, k čemu se používala a jak se kondenzátor ovládal, to bohužel nevím.

Chybí mi tam - nebo možná jenom nevidím - ovládání píšťaly (možná ji vůbec nemá...?) a parního zvonu.

Tak snad to stačí aspoň takhle.
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 11 Júl 2021 21:01

hank napísal:"Hlavní a vedlejší komíny..."
:big smile:

Taky s tím mám trochu problém, protože tohle není normální parní lokomotiva a některé věci jsou tam jinak, ale zkusím ty harapáky a bazmeky pojmenovat.

To hranaté za komínem je písečník (pro pískování mokrých nebo namrzlých kolejí, aby kola neprokluzovala). Za ním je parní dóm, v něm je regulátor (ovládání rychlosti) ovládaný těmi červenými pákami na bocích parního dómu, pružina drží pojistný ventil. Z těch dvou ventilů na parním dómu jde pára do rozvaděčové hlavy injektorů, kterými se dotahuje voda do kotle; zásobník vody je v rámu lokomotivy a voda se do něj doplňuje těmi dvěma trychtýři, co trčí z podlahy. Na boku skříňového kotle je vodoznak. (Divím se, že jen jeden, když jsou injektory dva - z pravé strany kotle na něj není vidět. Podle dnešních předpisů jsou povinné dva vodoznaky.) Tou pákou s bílým koncem, co trčí uprostřed z podlahy, se nastavuje vyložení rozvodu parního stroje (zhruba řečeno, nastavení, kolik páry pustí šoupátka do válců), za ní s tím červeným závažím na konci je páka ruční "přehazovací" brzdy. Ten válec nalevo od komína je kondenzátor; specifikem této lokomotivy bylo využití výfukové páry, ale jak to fungovalo, k čemu se používala a jak se kondenzátor ovládal, to bohužel nevím.

Chybí mi tam - nebo možná jenom nevidím - ovládání píšťaly (možná ji vůbec nemá...?) a parního zvonu.

Tak snad to stačí aspoň takhle.


Paráda, vďaka!!! :D
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Hohenzollern Tramlok (Modelik; 1:25)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 22 Júl 2021 20:16

V lete má človek veľa iných aktivít a na lepenie je teplo, takže postup je pomalý; no predsa len nejaký je.

Report
Pokračoval som postupným lepením jednotlivých nástavieb a potrubí na parný kotol; komín, piesočník, parný dóm s regulátormi, kondenzátor a spol. Model naďalej presný, všetko šlo bez väčších problémov. Potrubia som vytvoril z holého (akrylovou farbou namaľovaného) a oplášteného drôtu rôznych priemerov. Takže vlastne niet veľmi čo dodať, iba pár obrázkov mapujúcich postup:


Počítačka dielov: 418 (+ 654 nitov/matíc)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní