Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Panzerjägerwagen (1.25, GPM) - HOTOVO

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Panzerjägerwagen (1.25, GPM) - HOTOVO

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Dec 2021 18:19

Keďže sa stále považujem za začiatočníka a chýbajú mi skúsenosti, rozhodol som sa pri svojej ceste k dokonalosti :haha: pre tento model. Je to na koľajniciach a zároveň vojenská technika, ale hlavne je to postupný prechod do väčších modelov, s ktorými ešte nemám žiadne skúsenosti - toto má na dĺžku cez 40 cm. Ďalší dôvod je vydavateľstvo GPM, od ktorého som takisto ešte nič nelepil, takže ďalšia premiéra. Model bude asi opäť čistostavba, nemám k nemu ani lasery, takže "se vším všudy" vrátane podlepovania. Jediný doplnok, čo k tomu mám, by mala byť drevená hlaveň; uvidíme ako dopadne alebo ako bude stvárnená tá papierová.



Report
Panzerjägerwagen, slovenský ekvivalent je asi najskôr "železničný stíhač tankov" vznikol v roku 1944 ako reakcia na potrebu lepšej protitankovej výzbroje obrnených vlakov BP 44. Výhodou mala byť najmä nízka výška a preto sťažená možnosť zásahu nepriateľskou paľbou. V podstate sa jednalo o obrnenú železničnú platformu, na ktorej bola namontovaná veža Panzer IV H.

Samotný model má 8 stránok dielov + 1 stránka šablón, pár nie extra detailných nákresov a veľmi stručný poľský, nemecký a anglický návod. Bol vydaný v roku 2005 a lepím - tak ako všetko doteraz - z originálu.
Naposledy upravil/-a Saskardin v 01 Mar 2022 18:08, upravené celkom 2 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Dec 2021 14:03

Report
Začal som základom platformy. Tá sa skladá z dvoch častí, ktoré sa majú podlepiť 1 mm kartónom - keďže som tak veľký kartón nemal, musel som podlepovať samostatne a oba kusy spojiť do jedného - spoj som impregnoval a vyplnil sekundovým lepidlom, aby to poriadne držalo, neskôr to ešte spevnia premosťujúce diely. V prednej časti sú nosníky radlice, po bokoch zas nosníky pre ochranné pancierovanie.


Presnosť je príkladná, narazil som na menší problém pri jednom z dielov pravého nosníka, kde je zle vyznačená biela plocha - mala by byť na mieste, kam pôjde koleso a nie úplne vzadu. Zistil som to až po nalepení, zatiaľ to nechávam tak, pretože to pravdepodobne aj tak nebude vidieť (UPDATE - v podstate nebude, netreba riešiť. Všeobecne tu z podvozku nie je vidieť prakticky nič.).


Počet dielov: 36
Naposledy upravil/-a Saskardin v 21 Jan 2022 16:55, upravené celkom 2 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Marmat » 26 Dec 2021 15:32

Držím palce, nech sa darí. Stavbu budem pozorne sledovať, uvažujem totiž nad kúpou, keďže po vojne používalo tieto vagóny nakrátko aj železničné vojsko obnoveného Československa.

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Roman » 27 Dec 2021 08:17

spravis podlozku s kolajnicani a svietiace reflektory?

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 27 Dec 2021 08:53

Roman napísal:spravis podlozku s kolajnicani a svietiace reflektory?


Svietiace reflektory nie, ja tieto veci veľmi nemusím a ani by som to nevedel. Nejaké koľaje, na ktorých to bude stáť asi áno - uvidím, aký bude z toho celkový dojem.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Jan 2022 12:05

Report
V pomalom tempe dokončený podvozok. Nie je veľmi zložitý, no zatiaľ najzložitejší, aký som robil - asi najviac práce dali brzdy (z ktorých potom aj tak nie je nič vidieť, ale ako tréning to bolo skvelé). Model zatiaľ nemá problémy s presnosťou, treba si dať pozor na geometriu, menšie nepresnosti sa aj mne podarilo napáchať. Upozorňujem na tomto mieste, že GPM si tu nedalo nejak extra záležať na tom, ktorá z časti má alebo nemá sivú textúru a pripravte sa na pomerne časté farbenie - napríklad celý predný držiak, na ktorom bude radlica, je biely a pri otočení modelu naznak by to bolo vidieť, rovnako i vnútorné plochy nosníkov bŕzd (diely 1d-f a 9). Na druhej strane, ak bude model len stáť na koľajniciach, je to vlastne jedno. Ja som to pre istotu zafarbil.



Počítačka dielov: 181 + 8 nitov
Naposledy upravil/-a Saskardin v 21 Jan 2022 16:58, upravené celkom 2 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 13 Jan 2022 18:53

Report
Jedna rýchla od stola. Ako som si myslel, z podvozku nebude vidieť prakticky nič. Inštalácia tej nadstavby bola mierne problematická. Totiž na dieli, ktorý tvorí textúru spodku vagóna neboli zakreslené otvory, do ktorých mala zapadnúť jej kostra - takže na platforme som ich nevyrezal. Vyriešil som to odrezaním čapov, ktoré tam mali zapadnúť a prilepil ju natupo až po nalepení dielov kamufláže - šlo to relatívne dobre, menšie nepresnosti idú na môj vrub a čiastočne ich ešte zakryje prídavné pancierovanie.



Počítačka dielov: 205 + 50 nitov
Naposledy upravil/-a Saskardin v 21 Jan 2022 16:59, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 20 Jan 2022 19:28

Report
Koľajový tančík je pomerne veľký, no niektorá drobotina je tu až extrémne malá - zmotať z tohoto trubičku dalo celkom zabrať, bez rozvrstvenia papiera to jednoducho nešlo.


Pri príprave súboru 12 som narazil na chybu v značení - drobné dieliky v plániku správne označené 12f a 12g sú na stránke s dielmi označené chybne ako 13f a 13g. "Pravé" dieliky súboru 13 sú označené rovnako, našťastie sú tvarovo úplne iné, takže zámena nehrozí.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 03 Feb 2022 19:46

Report
Nasledovalo niekoľko kúskov drobotiny, ktoré budem na model lepiť pre istotu až na koniec. Úplne iná práca ako doteraz, niektoré diely boli naozaj miniatúrne a bez rozvrstvovania papera a nosa takmer na podložke to nešlo. Nakoniec všetko zdarne dopadlo, opäť tu nie sú žiadne veľké nepresnosti (aj keď konštrukcia naznačuje dva rôzne prístupy - akoby niektoré časti robili rôzni autori) a iba drobné chyby v označení.



Počítačka dielov: 345 + 59 nitov. A ide sa na vežu!
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Feb 2022 20:11

Ten papier, na ktorý bežne Poliaci tlačia je asi naozaj príliš hrubý na také drobné diely.
Zatiaľ to vyzerá pekne, len tak ďalej :wink:

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní