Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Feb 2022 20:08

Hoci nepovažujem seba za vysloveného fanúšika ženezníc, no vlaky, ako stroje ma vždy fascinovali a takisto sa rád pozriem aj na pekné modely železničnej techniky. Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou, že by som niečo skúsil zlepiť aj ja, keď už je na trhu toľko vydaných modelov v tejto oblasti. Hlavne "relaxačne", vedľa stavby svojich autorských modelov kamiónov. Navyše lokomotíva by pekne vyzerala aj ako náklad na podvalníku :)

Ešte som nikdy nelepil žiadny poľský model, tak už bolo na čase dozvedieť sa, aby som Fita citoval, "o čom je život"!
Voľba padla na túto klasiku od Modeliku. Klasikou to nazývam preto, že bol vydaný už viac ako pred dekádou a zároveň sa stal celkom populárnym modelom medzi staviteľmi a zlepilo ho slušný počet ľudí, už len u nás na fóre je ich hneď niekoľko. Svojim rozsahom je to podľa mňa ideálny model na prvú lokomotívu!
Model som kúpil ešte dávnejšie na Hvezdárni od Potkana, ktorý vtedy práve riedil svoj archív. Jedná sa o prvé, ofsetom tlačené vydanie.
Hoci by som mohol lepiť priamo originál, na tieto experimenty som radšej urobil kópiu na 200 g/m2 papier (čo by malo byť cca. podobne hrubý, ako ten modelikovský) a keďže plánujem model prefarbovať, tak som nastavil menej sýte farby (hoci aj takto som zvedavý, ako zareaguje laserová tlač na nitrolak a farby).


Model neplánujem nijako extra upravovať, nielen preto, že k tomu pristupujem ako k "oddychovke", ale ani podkladov nie je veľa, presnejšie som našiel dokopy asi 3 (slovami TRI) fotky skutočnej lokomotívy..

Stavbu som začal typicky - zlepením rámu. Keďže aj tak budem všetko striekať, prácu som si miestami uľahčil napr. vynechaním farebných dielov na rubové strany. Takisto som odrezal tie zúbky, ktoré majú do seba zapadať, aby som nemusel zakrývať tieto spoje dodatočnou obšívkou - lepil som teda časti na tupo. Na ráme momentálne chýba ešte niekoľko detailov a nitovanie (to nechávam na ďalšiu fázu). Ďalej boli zlepené listové pružiny prednej osi a parné stroje. Na tých tie biele časti sú tiež robené postupom, ktorý mi viac vyhovoval (stáčanie valcov z tenšieho papiera):


Moje prvé postrehy sú nasledovné:
- Lepí sa to rýchlo, netreba dodatočne špekulovať ako v prípade lepenia "alfa stavby" svojho diela.
- Nepresnosti sa nedali dlho čakať, už som nejaké zaznamenal pri ráme (ignorácia hrúbky susedných dielov pri niektorých rozmeroch a pod.).
- Konštrukčné riešenie niektorých dielov sa mi až tak nepáči - hoci je to Poliak, je tam stále dosť "krabičkovania".
- S papierom 200g/m2 sa horšie pracuje - rezanie podlepených dielov je ťažšie, horšie sa to ohýba a tvaruje, po ryhovaní má tendenciu sa štiepiť výraznejšie, ako 160g/m2.

Postupnosť stavby som naplánoval nasledovne:
1. Hrubá stavba základných celkov a veľkých dielov
2. Malé diely a detaily
3. Nitovanie rámu, kotla, búdky, ..
4. Príprava na farbenie
5. Skladanie a dorábka posledných detailov a označení
Naposledy upravil/-a iconmaster v 27 Dec 2022 19:58, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 06 Feb 2022 08:46

Och ako ti len závidím nadšenie čas...sledujem a fandím :wink:

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa pisho66 » 06 Feb 2022 17:42

Je to malá lokomotíva, tak snáď to stihneš skôr dokončiť ako tvoje tradičné viacročné stavby :) .
Musím sa ale opýtať, lebo väčšina robí k lokomotívam aj podložky, či si už premýšľal aj nad tým?
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Feb 2022 19:02

Som zvedavý na mašinku v tvojom podaní, budem držať palec. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 06 Feb 2022 21:02

Čakal by som, že sa pustíš do všeličoho, ale že sa pustíš do mašinky tak to by som veru nečakal... :P V tvojom podaní to bude určite vydarený kúsok... :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 07 Feb 2022 14:48

No konečne nejaký si rozrobil nejaký poriadny model :P

Na toto som zvedavý, tých nepresností tam nie je zas tak veľa, pre teba to bude lahôdka.
Ale pridávam sa k zvedavcom, konečne od Teba uvidím niečo, čo viem porovnať s iným modelom.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 07 Feb 2022 18:16

Potešil ma váš záujem a budem sa snažiť nesklamať! Ale nečakajte žiadne zázraky, v tejto disciplíne som predsa zelenáč :P

pisho66 napísal:Musím sa ale opýtať, lebo väčšina robí k lokomotívam aj podložky, či si už premýšľal aj nad tým?

Je to vcelku logická otázka a áno, už som nad tým premýšľal a asi pôjdem do toho. Zatiaľ však nemám žiadnu konkrétnu predstavu, ak to bude, tak skôr len niečo minimalistické. Ono je to viac-menej aj nutnosť, mať nejakú podložku s koľajnicami, ak človek chce vystaviť lokomotívu. Snáď mi s tým potom poradíš :wink:

Jene napísal:Čakal by som, že sa pustíš do všeličoho, ale že sa pustíš do mašinky tak to by som veru nečakal... :P V tvojom podaní to bude určite vydarený kúsok... :victory:

No nie je to síce kamión, ale.. kolieska to má, prepravovať náklady to vie a váži viac, ako jednu tonu, tak nie je to až taká "ďaleká galaxia" :)

Fito napísal:Na toto som zvedavý, tých nepresností tam nie je zas tak veľa, pre teba to bude lahôdka.

Nj, nie je to žiadna tragédia. Ale o to menej chápem, že tak banálne chyby sa nedali vychytať ešte počas testovacej stavby (ktorá sa v tomto prípade konala, keďže na obálke už sú fotky mašinky zlepenej autorom).. Horšie by bolo, ak niekto robí čistostavbu, no ten môj prístup je voči tomu prasačina, ako to vidieť aj na fotkách :haha:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa developer10 » 07 Feb 2022 18:22

Wow, Peťo, držím prsty, naložil si si, ale nečakaj že nebudeme mať očakávania hodné Tvojich kvalít :P :P :haha:

Trim še!

PS: napísal by som, že škoda že sa nerobili lokomotívy aj hasičské, ale určite sa tu nájde niekto kto ma vyvedie z opaku :haha: až na ten free lotyšský vlak ktorý si nechávam do dôchodku.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Feb 2022 20:13

developer10 napísal:Wow, Peťo, držím prsty, naložil si si, ale nečakaj že nebudeme mať očakávania hodné Tvojich kvalít :P :P :haha:

Trim še!

PS: napísal by som, že škoda že sa nerobili lokomotívy aj hasičské, ale určite sa tu nájde niekto kto ma vyvedie z opaku :haha: až na ten free lotyšský vlak ktorý si nechávam do dôchodku.


Postavíš si horiacu lokomotívu s vagónikmi a okolo rozostavíš hasičákov. To isté môžeš aj s lietadielkami (tam dokonca nejaké sú aj hasičské, aj keď priamo o takom modeli neviem) či pásovcami... :haha:

Ico, pecka to bude, nejak sa nám tá lokosekcia začína plniť! :victory:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 08 Feb 2022 13:44

ehm :wink:
https://www.pozary.cz/clanek/50866-nova ... ich-vlaku/

Obrázok

A aj u nás sa bežne využívajú "Požiarne vlaky" - chodia za mimoriadnymi parnými vlakmi keby náhodou čosi chytilo. Akurát že nie sú vymaľované na červeno, ale je to normálna zostava Lokomotíva, služobný voz a cisterna s vodou...
https://www.railpage.net/fotografie/poz ... t478-2011/
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných