Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 28 Feb 2022 18:51

Tak som sa nakoniec rozhodol ísť do najťažšieho projektu svojej modelárskej kariéry. Dlhé týždne som zvažoval, či to skúsiť alebo ešte nie; tí, ktorí majú mašinku doma, vedia, že hlavne doplnkové/"nepovinné" časti sú skutočne veľkou výzvou. Vec sa navyše komplikuje tým, že o technike parných lokomotív viem v podstate toľko, ako o arabskej literatúre 17.storočia - čiže prakticky nič.
Aj keď si stále myslím, že niektoré časti sú mimo moje súčasné schopnosti, človek musí testovať svoje hranice. Preto tu hneď na začiatku bez obalu priznávam, že vôbec nie je isté, že sa mi model podarí dokončiť - a ak, tak že to bude beh na naozaj dlhé trate. A to nielen pre jeho zložitosť, ale aj pre moju modelársku pomalosť a iné časovo náročné veci, ktoré v živote mám.
Budem sa snažiť robiť čo najpodrobnejšie reporty (niekedy možno až zbytočne podrobné) - berte to ako určitú formu psychoterapie, komu sa to nebude chcieť čítať/sledovať, nech to pokojne vypustí.

K samotnej predlohe je asi máločo extra povedať - bola to obľúbená lokomotíva na českých lokálnych tratiach, existuje niekoľko od seba sa mierne líšiacich verzií - ale hlavne Aleš si dal veľkú prácu s popisom jej bohatej histórie, ktorá je rozpitvaná na 3 stranách pri samotnom modeli (namiesto písaného návodu), takže by to bolo nosenie dreva do lesa - v prípade záujmu však môžem ešte niečo podrobnejšie na úvod spísať. Vystrihovačka má 14 strán fakt nahusto nasekaných dielov (kto pozná modely RW, vie presne o čom hovorím), jednu stranu šablón pre trúbky, drôty a spol, dve strany šablón na podlepenie (ja budem používať laserové diely) a ak dobre počítam, tak 13 strán detailných nákresov jednotlivých častí lokomotívy, ktoré slúžia ako obrázkový návod.

Ešte dôkaz vlastníctva originálu (mimochodom okrem jednoduchých modelov od Betexy a miniboxov p.Weinera je toto môj prvý "veľký" český model):

A ide sa na to! :victory:
Naposledy upravil/-a Saskardin v 01 Mar 2022 12:10, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
santak | 62
Príspevky: 70
Meno: milan
Bydlisko: Piešťany

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa santak » 28 Feb 2022 19:37

Ahoj, aj ja ju mám, ale musím najprv podokončovať, čo mám rozrobené (M130.4 vlastná tvorba, zariadenie depa pre 555.3)
Krásna mašinka, držím palec aby sa vydarila :wink:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa developer10 » 28 Feb 2022 19:59

Wow dobrý výber, to bude síce dlhé kafé, ale určite bude radosť sledovať! Držím prsty nech Ti to odsýpa!

Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Feb 2022 23:44

Pri vianočnej objednávke od Matúša som silno váhal, či neprihodiť aj túto mašinku. Neskôr som aj trochu oľutoval, že som zaváhal, keďže model je úžasne spracovaný.
Ak sa mi ale podarí dokončiť Freudensteina, tak si ju určite zaobstarám a možno sa k tebe niekedy aj pridám.

Každopádne držím palce a budem sledovať :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Alda C. | 46
Príspevky: 64
Meno: Aleš
Bydlisko: Brno 21

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Alda C. » 01 Mar 2022 10:37

S dovolením sem občas nakouknu :big smile:.
Držím palce, a kdyby nastal při stavbě zádrhel, tak se klidně ozvi. :wink:
"Jdu si svou cestou, mám svůj styl."

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 01 Mar 2022 16:26

Ďakujem všetkým za záujem i podporu, budem sa snažiť, aby z toho nakoniec niečo slušné vypadlo. A tí. čo sa chcú pridať; ak začnete o pol roka/rok, aj tak to budete mať hotové skôr, takže žiaden stres, ja počkám... :haha:


Alda C. napísal:S dovolením sem občas nakouknu :big smile:.
Držím palce, a kdyby nastal při stavbě zádrhel, tak se klidně ozvi. :wink:


Aleši, určite budem rád za každú radu, vďaka za parádny model a teším sa i na vagónik. Ten samozrejme - ak toto dobre dopadne - bude nevyhnutne ďalší na rade (to už možno budeš robiť ďalší :baffle: )
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 01 Mar 2022 16:49

Report
Takže začíname. keďže model nemá písaný návod, rozhodol som sa postupovať podľa čísel jednotlivých dielov a uvidím, ako sa to osvedčí.

Začal som teda dielmi 1 a 2, ktoré tvoria dlhé bočnice podvozku a na ktoré budem postupne lepiť ďalšie prídavné časti a postupne tak vznikne základný rám.


Na obrázku vidíte už vystrihnuté bočnice; horná je už zlepená so svojim laserovým základom, dolná je ešte pred kompletáciou. Už tu je pekne vidieť, aká hromada všelijakých prídavných serepetičiek, trámov, matíc, nádrží a kotviečohovšetkého sa na ne bude lepiť.
Rád by som tu ešte trošku pofilozofoval nad laserovými dielmi. Presnosť je zatiaľ príkladná, aj keď nie absolútna (je tam tolerancia v rámci 1-2 desatín milimetra). Myslím, že väčšiu presnosť vzhľadom k materiálom asi nie je možné dosiahnuť, navyše papier/kartón po nanesení retuše i lepidla samozrejme pracuje. Preto retušujem nielen hrany ale v malom rozsahu i okraje toho laserového dielu, aby mi niekde nakoniec tá biela nekričala. Plánujem to totiž ako čistostavbu, nanajvýš s nejakým veľmi miernym weatheringom.
No a k tej filozofii: stále uvažujem o tom, či lasery áno alebo nie. Určite áno, ak sa jedná o nosnú kostru modelu (u lodí, tankov a podobne) a asi áno aj pri drobných, tvarovo komplikovaných dieloch, ktoré by sa po podlepení veľmi ťažko čisto vyrezávali. Otázka je to práve pri takýchto väčších nosných častiach, kde sa laser oblepuje z jednej či z oboch strán - na jednej strane to ušetrí čas a skalpel, na druhej zas musíte dávať veľký pozor, aby ste to nalepili na ten podklad úplne presne, pretože každá chyba sa tu nepekne násobí. Neviem ako ostatní, ja som tu zvolil spôsob nanesenia lepidla v rozsahu 1-2 cm v strede a potom som sa snažil to čo najpresnejšie k sebe priložiť. Keď som spokojný, postupne pokračujem v lepení na obe strany k okrajom. Toto sa musí podariť pri každom nosníku dvakrát. Lepší systém ma zatiaľ nenapadol.

Počítačka dielov: 6
Naposledy upravil/-a Saskardin v 02 Mar 2022 22:34, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Jene » 01 Mar 2022 22:52

Wau, super, budem sa tešiť na každý ďalší tvoj report zo stavby. Mašinku mám aj ja, ale po prelistovaní vystrihovačky išla trochu nižšie pod ostatné modely :) Na rad príde trochen pozdejšie bo rešpekt a asi najskôr si dám rozcvičku s T3 od modeliku.... :)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 02 Mar 2022 21:22

Jene napísal:Wau, super, budem sa tešiť na každý ďalší tvoj report zo stavby. Mašinku mám aj ja, ale po prelistovaní vystrihovačky išla trochu nižšie pod ostatné modely :) Na rad príde trochen pozdejšie bo rešpekt a asi najskôr si dám rozcvičku s T3 od modeliku.... :)


Chápem, rešpekt mám aj ja - a veľký. Ale chcem sa aspoň pokúsiť.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Parná lokomotíva 310.0 "Kafemlejnek" (1:25, autor: Aleš Cupák, vydavateľ: O.Hejl/Betexa)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 03 Mar 2022 21:53

Report
Lokomotíva má matice a nity. Veľa matíc a nitov. Matice sú súčasťou modelu, dajú sa podlepiť, vyrezať, retušovať a prilepiť - netreba teda mať ivantovky, či iné externé zdroje. Ja mám a rozhodol som sa ich použiť. Na jednu stranu je to jednoduchšie, pretože ich stačí iba namaľovať na čierno, na druhú som sa to rozhodol kompenzovať tým, že urobím matice aj so skrutkami - na každú maticu som teda do stredu nalepil imitáciu skrutky.



Pre začiatok ich je 94x2 (84 matíc + 84 skrutiek). Chvíľami som si pripadal ako skutočná Popoluška a mojej hrudnej chrbtici sa to dosť nepáčilo :beat plaster:


Počítačka dielov: 6 + 188 (nity/skrutky/matice)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní