Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Tomasz » 16 Aug 2022 19:24

No po večeroch keďže v telke toho veľa nechodí :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Tomasz » 29 Aug 2022 15:37

BR 52 1:25 Modelik
Konečne som dokončil brzdový systém lokomotívy. Ako som spomínal pôvodné brzdy nesedeli medzi kolesá, preto som ich kompletne prerysoval a upravil. Zabralo to dosť času no ja osobne som s výsledkom spokojný. Kolesá sú osadené na sucho ešte som sa k ním nedostal, pretože budú potrebovať prebrúsiť.






Zároveň som pokročil aj s podložkou. Nejde o nič extra, obyčajná časť koľajiska. A keďže som to tu nechcel zaplniť fotkami urobil som krátke video z procesu stavby





Keďže sem video nemôžem nahrať (alebo neviem) najdete ho na tomto odkaze https://www.facebook.com/10001349323703 ... 2286337137

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Tomasz » 10 Sep 2022 15:59

Lokomotíva je konečne vo farbe. Zatiaľ len základný nástrek nič extra. Rozhodol som sa pre obyčajný sivý variant hoci mám z toho obavy aby to vo finále nebola nuda. Tak uvidíme.
Nasleduje nafarbenie detailov a osadenie kolies. Ak všetko pôjde ako má dokončím celý podvozok a môžem začať s detailnejším farbením a efektami(weathering) :big smile:
:) A ak by sa náhodou niekto pýtal prečo je tá otvorená časť hnedá. Totiž na fotografiách, ktoré som videl bola táto časť po zložení krytov hrdzavá teda urobím to tak aj ja samozrejme s výnimkou pohyblivých častí na ktorých by sa hrdza neudržala.


Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa iconmaster » 11 Sep 2022 16:18

Kým Fito si ešte užíva prázdniny, ty ho dobiehaš míľovými krokmi! :haha:

Ale fakt, dobre napreduješ, radosť pozerať! Sem-tam sa ukázali chĺpky papiera - používaš niečo na impregnáciu pred farbením, alebo striekaš rovno surové diely?

Držím palce do pokračovania :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Tomasz » 11 Sep 2022 17:43

Nie rovno surové ..a áno tie chĺpky no tie sa ukázali po nástreku ale budem to musieť spraviť myslím že prebrus lepidlo a následne nástrek by to mali spraviť :big smile: ale počul som že niektorý na surové diely nanášaju sekundové ale obyčajne lepidlo nvm musím to niekedy skúsiť

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa iconmaster » 11 Sep 2022 18:21

Nejaká forma impregnácie je určite dôležitá, aby tie chĺpky boli zafixované. Ja osobne používam kombináciu sekunďáka (malé diely, ktoré treba zároveň aj spevniť, resp. vybrúsiť do hladka) a nitrolaku (veľké alebo členité plochy, rezné hrany, atď.), to všetko pred nástrekom surfaceru. Ten základ potom sem-tam vytiahne nejaký ten chlp papiera, ale nie je to už hrozné a tie sa dajú ešte zbrúsiť. Povedal by som, že čím dôkladnejšia impregnácia, tým menej chĺpkov sa objaví.

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Tomasz » 11 Sep 2022 18:35

Vďaka za radu. Skúsim to teda prebrusit prelietiet lepidlom a nastriekať a snáď to zmizne dúfam. Ono je pravda že na niektoré veci som použil dosť blbý kartón ktorý sa dobre lepí ale v konečnom dôsledku vyžaduje kvantum úprav

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa iconmaster » 11 Sep 2022 18:44

Keďže tam už máš vrstvu farby, nemyslím, že je vôbec nutné to pretierať aj lepidlom. Tá farba už vlastne urobia funkciu impregnácie, akurát potrebuješ to jemne prebrúsiť, kde vyšli chĺpky a môžeš ešte raz streknúť, ak si tak plánoval.
Impregnácia pred farbením, ako som popisoval, v podstate vie ušetriť tieto zdĺhavé dodatočné úpravy, čiže je to akási prevencia.

A áno, niektoré materiály sú proste náchylnejšie na chĺpky. Napr. je rozdiel medzi školským výkresom a papierom rovnakej hrúbky určenej na laserovú tlač. To druhé bude púšťať zaručene menej chĺpkov a aj povrchy budú hladšie než pri výkrese. Rovnako je rozdiel medzi jednotlivými druhmi kartónov..

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Tomasz » 11 Sep 2022 18:56

V tomto súhlasím že nie je papier ako papier :big smile:
A ešte raz vďaka za rady :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parná lokomotíva BR 52/ 1:25/ Modelik

Príspevokod užívateľa Fito » 13 Sep 2022 09:25

Konečne vidím, čo si myslel tým "odkrytovaním"
A je to paráda, také oživenie modelu. A aj ta povrchovka vyzerá perfektne, je vidieť že s tým máš skúsenosti.

Napreduješ závratným tempom, až ma to tak núti zapracovať na mojej mašine ( cez prázdniny som veru tomu moc nedal... ).
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných