MT-LB /ORLIK/ 1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa martin1807 » 20 Aug 2021 20:24

Také pekné "vnútornosti" porobíš a potom to zadekľuješ :haha: . Teším sa na výsledok. :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa johnny7 » 08 Okt 2021 16:12

Nádherná kombinácia prefarbovaných a originálnych dielov. Kebyže si detailne nepozriem fotky a neprečítam reporty zo stavby, myslel by som si že je to celé čistostavba. Úžasne spracované detaily a čistota práce na najvyššej úrovni. Asi prehodnotím výber modelov, lebo nemám šancu na Dragon Wagonovi od GPM dosiahnuť takú úroveň detailov, ani keď upravím všetky diely :)
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 25 Okt 2021 17:45

Dlho som vo vlákne neprispel, voľného času je poslednú dobu veľmi málo ale popravde aj chuť na lepenie trocha opadla a trvalo to, kým som sa znova ako-tak naštartoval :) . Po prvý krát som použil na modeli laserové pásy. Z naivnej predstavy, že ich zbúcham za dva dni som veľmi rýchlo vytriezvel :haha: . Bola to babračka, hlavne orezávanie niektorých miest, ktoré boli príliš hranaté (výstupkov v mieste spojovacích osí), ale konečne sú hotové. Patinu som robil len pastelmi a na exponované časti som použil farbu Mr. Metal Color č. 211. Taktiež som napatinoval pojazdové kolesá, pomocou pastelov a detských vodových farieb. Kolesá majú obruče opotrebené kvôli ich pohybu medzi dvoma radmi zubov na pásoch, strieborná Mr. Metal Color bola na toto príliš výrazná, radšej som použil ceruzku Koh-i-Noor 8B.

Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 24 Nov 2021 15:37

Zlepil som vežičku s lafetovaným 7,62 mm guľometom PKT, ktorý ovládal veliteľ z dola akoby "na diaľku" a zameriaval prostredníctvom periskopického zameriavača. Vnútro vežičky je zjednodušené, má pevné dno a trčí z neho len plechová schránka na náboje. Čo ma nepotešilo je to, že obvod vežičky je menší ako jej obvod nakreslený na vrchnom pancieri transportéra, budem to musieť nejako šikovne zamaskovať. Nepochopiteľné pre mňa je to, že autor spoj plášťa vežičky umiestnil dozadu na jej plnú časť, keď to mohol spraviť vpredu pod lafetou guľometu a dokopy by to ani nebolo vidieť, ťažko som sa s tým zmieroval a chvíľami som chcel zo zapasu koloru vyrobiť celkom nový plášť, no tam by som musel čiernou domaľovať kamufláž a bolo by to asi dosť vidieť. Spoj nemám čím prekryť, napriek snahe som nenarazil na žiadnu fotku, kde by na vežičke bolo niečo umiestnené, zavesené a koniec koncov by to veľmi logiku nedávalo :big smile:
Hotová vežička:


Kolesá a pásy som mal hotové, tak som ešte čo-to postupne dopatinoval a taktiež spravil patinu vozidla, ako vždy tým najprimitívnejším spôsobom - detskými vodovými farbami a suchým pastelom, ale však to nejako dopadlo a už len dúfať, že sa mi k tomu podarí doladiť aj vrchnú časť vozidla. Lepenie kolies a pásov bolo síce trocha zdĺhavé a trebalo dbať na geometriu, ale s výsledkom som spokojný. Z modelu ostávajú ešte nejaké drobné diely, hlavne pohyblivé závlačky vlnolamu a pod., ktorých spracovanie je neskutočne otravné :haha: . Nejaké veci ešte možno doplním aj naviac, podľa nálady.
Vozidlo s hotovým podvozkom:
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 24 Nov 2021 18:23

sledujem od začiatku a je to paráda.. :jawbone: krásne a čisto postavené..

ten spoj, aspoň podľa fotiek, nie je až tak hrozný.. :wink:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Nov 2021 10:24

Tomu hovorím čisté lepenie, krásna práca. A ten spoj bude reálne skoro neviditeľný, fotka to zvýrazňuje. Super to máš, krása!! :victory:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 25 Nov 2021 22:42

Nádhera, takto čisto a pekne by som to nikdy nezlepil. Preto prefarbujem a blatím! Sledujem ťa a teším sa na finiš!! :) :dribble:
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 25 Dec 2021 15:59

Ahojte,
Modelu už chýba len málinko, ale to záverečné retušovanie, lepenie, patinovanie a pod. býva vždy najzdĺhavejšie. Keďže sa záver blížil ku koncu, trápilo ma či niečo dať na ložnú plochu na vrchu panciera. Nakoniec som sa rozhodol vyrobiť podľa fotiek dve bedne na 122 mm granáty do húfnice 2A18, známejšej skôr pod označením D-30. Každá bedňa obsahovala 2 ks granátov a 2 ks nábojok.

Hotové bedne:


Model síce na sebe má úchyty a držiaky dvoch ťažných lán, avšak autor s ich výrobou a umiestnením nepočíta. Tak som sa rozhodol vyrobiť si ich sám, prvý krát som vyskúšal lano stočiť z 12 ks 0,25mm pájkovacieho drôtu a dopadlo to celkom obstojne, avšak nabudúce dúfam, že to bude ešte o čosi lepšie. A keďže dobré lano nie je zlé, vyrobil som nie dve, ale rovno tri laná. Pri tom treťom naviac som využil tvárnosť cínového drôtu a niekoľko vláken rozpojil so snahou modelovo stvárniť prasknuté lano. Či by už posádka takéto lano hodila kdesi do kríkov v mieste vyprostenia alebo nie, ja ho umiestnim vzadu na korbu k bedniam na granáty.

Hotové ťažné laná:
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Dec 2021 19:05

Parádne detaily, tie laná sú prakticky dokonalé :still dreaming:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 02 Jan 2022 17:29

Ahojte,

tento model som definitívne dobojoval v posledný deň roku 2021, avšak nafotil som ho až dnes (nie kvôli opici, ale kvôli práci :P )

Stavba sa tiahla od decembra 2018, takže poriadne dlho a model ma aj prestal baviť, preto som cez pauzu zepil Liaz z Dakaru 1988, aby som si chuť napravil. Chybičky sa na modeli nájdu, na väčšinu z nich som počas stavby upozornil, na záver som našiel ešte jednu - kľučky zadných dverí v rozdielnej výške, samozrejme som to zistil až po ich prilepení, takže som ich musel násilne odrezať a vzniknuté miesta sa pokúsiť nejako prekryť. Za najťažšie opraviteľnú chybu považujem primalý obvod okienok posádky, no prinajhoršom by sa pancierové kryty okien zalepili v zatvorenej polohe a vybavené. Model mi dal naozaj zabrať, kvantum drobných dielov, primeriavania celkov, prechodov a všetkého možného. Keď to modelár nechce odfláknuť, tak to naozaj nemá konca - kraja. Následne som sa s patinou zamotal natoľko, že samotná mi zožrala nemálo nervov a predĺžila stavbu. Na jej stvárnenie som použil veľmi primitívne metódy - detské vodové farby, vodou riediteľné farby Revell, akvarelové pastelky, ceruzky a prach zo suchých pastelov. Každopádne, každý z nás má na výber model aký len chce a musí s ním bojovať, ja som si vybral tento a aj keď si viem to finálne doladenie vzhľadu predstaviť aj lepšie, neľutujem, že som sa do neho pustil. Je to neokukaný, zriedkavý model a predloha sama o sebe preukázala svoje kvality v histórii konfliktov a vďaka mnohým modernizáciám aj ešte dlho bude. Naposledy som model pásovej techniky dokončil v roku 2011 a bol ním Jagdpanzer IV od Modeliku....

Tak teda poďme na nejaké tie fotky (v mobile vyzerali OK všetky, na monitore PC už len asi polovica :haha: ).

Na začiatok pekne z každej strany....


So vztýčeným vlnolamom - tie pohyblivé závlačky boli teda riadne na nervy... Vozidlo je obľúbené pre svoje dobré plavecké schopnosti a vďaka vlnolamu, ktorý sa vztyčuje proti tlaku vody nehrozí, že by sa počas plavby sklopil. Videí ako práve kvôli opačne riešenému vlnolamu nejaké OT klesne na dno jazera, je plný Youtube....


Pootvárané všetko čo sa len dá - možností je naozaj neúrekom a ja som naviac pridal možnosť zachytiť zadné blatníky vo vyklopenej polohe, ako to má aj originál a taktiež vzpery poklopu motora a prevodovky. Veľa práce, ktorú vyžadoval interiér nie je vôbec vidieť, ale na to sme už asi všetci zvyknutí :haha:


A na záver nejaké detaily, pohľady na vozidlo s otvorenými poklopmi posádky a pod....



Na záver - k radosti z dokončeného modelu patrí z nemalej miery aj to, že môžem bez výčitiek začať lepiť niečo nové :victory:
Live hard, ride easy.

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní