Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Sturmtiger /Answer/ 1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 14 Mar 2023 12:34

Roman napísal:ahoj
mozes spravit vnutri hlavne predok rakety. cital som volakde :bezne bolo ze jednu raketu mali nabitu a dalsie boli vnutri tanku
ta fotka na vagone je ked sovieti viezli trofeje domov,ten tiger je dnes v muzeu park patriot v moskve


Ahoj Roman, som rád, že si sa po dlhšej dobe ozval. :) Samozrejme, spôsobom čo opisuješ som chcel hlaveň "upchať" aj ja, ale zamýšľam sa nad tým, či sa počas transportu na železnici naozaj nachádzala 1 v podstate nabitá raketa v hlavni. Nedáva mi to zmysel, ale vojna je vojna ..

juraj_ziacik napísal:Šak to sprav normálne zavreté. Otvorená bola tá hlaveň len keď to nabíjali, inak to zavreli. Aj pri výstrele to bolo samozrejme zavreté, ale to je asi každému jasné... :)
Inak stavba super, teším sa na maskovanie.

Ďuri, zavreté to je, tak uvidím ako to vyznie vo farbe a podľa toho sa rozhodnem. Ako som písal, odsunul som to na neskôr a momentálne sa venujem zadným stenám korby.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Tomasz » 26 Mar 2023 10:26

Zatiaľ pekná práca :big smile: mám otázku budeš dávať na tohto sturmtigra aj zimmerit ? A ten vagón som chcel dať za svoju brku žiaľ praskla mi časť 70rocnej podložky takže už sa tam nevojde...veľa trpezlivosti prajem a budem sledovať ďalší postup :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Mar 2023 19:59

Tomasz napísal:Zatiaľ pekná práca :big smile: mám otázku budeš dávať na tohto sturmtigra aj zimmerit ?

Áno, zatiaľ počítam so zimmeritom. :big smile:

Report
Prinášam menší update. V posledných dňoch som pracoval na zadnej stene vrchnej časti korby, na ktorej mi už chýbajú len spojovacie šróby a žeriav.
Držiak antény mám zlepený, ale zatiaľ neprilepený k celku, pretože inak by som ho určite viackrát poškodil. Na fotkách je uchytený tack itom.


Spracoval som tiež "strop", kde pre zmenu je nalepené všetko napevno. Tu som robil podstatne viac úprav, nakoľko model ako taký bol dosť zjednodušený.


Postupne som si začal pripravovať pôdu pre mriežky nad motorom. Tu som vlepil pôvodne vyrezané diely z obšívky, zalial sekundovým lepidlom a poriadne prebrúsil.
Pôvodne som sieťky chcel dať takto dnu, avšak v skutočnosti boli poslednou, resp. prvou vrstvou "plechu", takže z môjho pohľadu budú lepené úplne na záver na vrch.


Pri fotení som na model tack itom pripevnil aj svetlo, ktoré som zabudol pri jednom z predchádzajúcich príspevkov nafotiť. K nemu po finálnom prilepení pribudne ešte nejaká kabeláž (pravdepodobne).


Takže nasledovať by mali prácne mriežky a zadná stena s výfukmi a všetkým okolo nich.
:victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 26 Mar 2023 21:43

Ide ti to od ruky. Inak, všetko napúšťaš sekunďákom, alebo len niektoré časti? Pozerám, že skoro všetko brúsiš...
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 27 Mar 2023 08:25

juraj_ziacik napísal:Ide ti to od ruky. Inak, všetko napúšťaš sekunďákom, alebo len niektoré časti? Pozerám, že skoro všetko brúsiš...

Pri obšívke sekunďákom prechádzam hrany a pri všetkých ostatných dieloch predovšetkým miesta spojov. Všetko lepím herkulesom a následne sekundovým lepidlom a po pár desiatkach sekúnd brúsim. Ak sú diely malé, brúsim ich celé, hoci nie sú kompletne napustené sekundovým lepidlom (len miesta spojov).
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 09 Jún 2023 08:11

Našiel som zaujímavú fotku, tak ju sem pripájam, aby som popohnal pridanie ďaľších fotiek zo stavby..... :wink: :P
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Tomasz | --
Príspevky: 168
Meno: Tomáš Wolanszký

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Tomasz » 10 Jún 2023 12:24

:big smile: už teraz to vyzerá brutálne ale teším sa na nástrek a tiež ma zaujal tvoj postup lepenia Herkules a ešte sekundak nikdy som to pri žiadnom modely neskúšal ale vidím že to v konečnom dôsledku vyzerá dobre

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Jún 2023 17:46

Vďaka, postup bude onedlho, len dokončím čo mám rozrobené a počkám na doplnky z Model Hobby. :P

Tomasz napísal::big smile: už teraz to vyzerá brutálne ale teším sa na nástrek a tiež ma zaujal tvoj postup lepenia Herkules a ešte sekundak nikdy som to pri žiadnom modely neskúšal ale vidím že to v konečnom dôsledku vyzerá dobre

Na to sa teším aj ja veru. Postup určite vyskúšaj, neoľutuješ.
:victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 10 Jún 2023 19:31

ahoj
ta ciernobiela fotka je povojnova,to je tiger z muzea sinheim,

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sturmtiger /Answer/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Aug 2023 22:05

Report
Od posledného príspevku nám ubehli viac ako 4 mesiace, počas ktorých som samozrejme nelenil, hoci v posledných týždňoch zo mňa čiastočne vyprchalo nadšenie, a preto som viac dní pauzoval. Naposledy som avizoval, že sa vrhnem na mriežky nad motorom a zadnú stranu s výfukmi. Začal som mriežkami pre vzduch na chladenie motora. Ako prvé som musel interiér nafarbiť na čierno, aby nebolo vidieť žiadne biele miesta vo vnútri. So štetcom to nešlo, takže som musel použiť pištoľ a matnú čiernu XF-1, ktorá krásne vytiahla moje nedokonalé výrezy v 1mm papieri. Predtým som si zamaskoval okraje, aby som vedel, kam mám nalepiť vrchné diely.


Tie som trochu upravil. Stredovú časť z dielu 26E som vyrezal, podlepil a nalepil na podkladový diel 26D. V nich som následne vyrezal všetky otvory, zalial sekundovým lepidlom, prebrúsil a až potom som do šikmej polohy lepil obvodové diely, ktoré ostali z dielu 26E. Nasledoval opäť sekunďák, brúsenie a po jeho vyschnutí som jednotlivé oblúky, do ktorých pôjdu šróby, vytmelil a vybrúsil. Na podkladový diel 26D som dolepil ďalšie diely a potom ako jeden celok ich nalepil na model. To isté som zopakoval na opačnej strane a obdobne na dieloch s menšími vetrákmi bližšie k výfukom. Stredový panel s odvetrávaním motorového priestoru a inými serepetičkami už potom bola v porovnaní s predchádzajúcimi časťami balada, hoci aj tu som robil nejaké úpravy.


A potom prišla na rad posledná vrstva na otvory pre vstup vzduchu, samotné mriežky. Pôvodný plán bol použiť sieťku 0.8mm od Answeru, ale po hlbšom preštudovaní fotiek som si uvedomil, že je nepoužiteľná, pretože jej jednotlivé "oká" sú v 45° uhle. To by nevadilo ak by som ju otočil, ale potom by mi nestačil materiál, a navyše, jej stredom sa tiahla akási "linka". Preto som sa obrátil na nášho dvorného lasermastera Peťa (tatra813). Vypálené mriežky už boli aj spolu s obvodovým "plechom", avšak vzhľadom na možnosti lasera, mriežky som sa rozhodol pre príliš širokú sieť nepoužiť. Ale aj napriek tomu, Peťo ďakujem za ochotu pomôcť.
Vtedy som si spomenul, že na stránke Model Hobby majú kopec mriežok od výmyslu sveta. Dajú sa tam kúpiť v rozmeroch 5x5, 10x10, 15x15 a 20x20cm, pričom šírka jedného "oka" je tuším od 0.5mm a samozrejme na výber je 45°a aj 90°uhol. U mňa bola otázna predovšetkým šírka oka, tak som pre istotu zobral 0.9mm, 1.1mm a 1.3mm, všetko v rozmeroch 10x10cm. Okrem mriežok som tam pridal aj pár doplnkov z 3D tlačiarne. Tovar do týždňa odoslali a do ďalšieho týždňa bol doma. Mriežky sú fakt krásne a určite sú použiteľné všetky.


Nakoniec som sa rozhodoval medzi mriežkami 1.1mm alebo 1.3mm, pričom zvíťazila tá s menšími rozmermi. Z Peťových mriežok som použil obvodový rám, podľa ktorého som si vopred vyrezal potrebný tvar zo sieťky z Model Hobby. Sekundovým lepidlom som oblepil obvod mriežky, aby to vyzeralo, že je spojená s rámom a nechal preschnúť. Sieťku som miestami slinami navlhčil, aby bola tvarovateľná, a niekde roztrhal, inde zas prehol smerom dnu a nechal zaschnúť. Po vyschnutí pretmelil povrch obvodového rámu, vybrúsil a na záver som doplnil chýbajúce detaily. Obrusoval som výšku celej zostavy tak, aby nepôsobila príliš "vysoko". Totiž keby som robil tento model ešte raz, až teraz na záver by som mriežky po obvode obliepal tými šikmými dielcami z dielu 26E aby to vo finále vyzeralo ako jeden celistvý kus.


Medzitým, ako som čakal na mriežky, som si rozpracoval výfuky, ich kryty a tlmič. Tie sú vo vystrihovačke spravené len veľmi jednoducho (viď návodná kresba), takže som si ich musel takmer od základu vyrobiť. Našťastie ich tvary sú veľmi jednoduché. Začal som výfukmi, kde som podľa návodov od plastových modelov vyrobil a vybrúsil aj spôsob ich uchytenia ku korbe. Upraviť som tiež musel aj ich kryty, ktoré som sa snažil dostať do +/- podobných tvarov ako v skutočnosti boli a to všetko s myšlienkou, aby mi pod ne vošli výfuky aj s drobnou rezervou. No a na záver tlmič. Kvôli lepším vlastnostiam kovu pri deformácii som tlmič vyrobil z obalu na Piknik - to sladké mlieko do kávy. Tlmič mal tiež svoju hrúbku, jedna vrstva kovu bola málo a do druhej sa mi moc nechcelo ísť, tak som z vnútornej strany po obvode dolepil originál papierový diel tak, aby zo všetkých strán pôsobil hrubšie. Hrany som pretiahol sekundovým lepidlom a obrúsil. Celý model ako taký chcem smerovať niekam na presun techniky z jednej časti frontu na druhú, prípadne na iný front. Preto by mal byť môj Sturmtiger používaný, tzn., že si na ňom chcem vyskúšať napodobniť známky bojového nasadenia, ale stále aby vyzeral ako použiteľný. A preto som už od začiatku koketoval s myšlienkou jedného chýbajúceho tlmiča výfukov. Vďaka tomu bude jeden z výfukov vidieť detailnejšie (oba chcem spraviť hrdzavé) a na vagóne bude model snáď zaujímavejší. Tlmič ako taký sám neodpadne, musí to niečo zapríčiniť, napr. blízka explózia, a preto ten, ktorý ostane na vozidle musí podľa toho vyzerať. Tak som do neho spravil pár dier, preliačin a škrabancov a už teraz som veľmi zvedavý, ako to vo finále vyznie (pred finále budem poškodenia asi ešte redukovať).



Medzičasom som si zlepil aj žeriav zo zadného rohu kabíny. Základný diel (ten stĺpik) som kvôli lepšej pevnosti pri brúsení a manipulácii ako takej vyplnil špajdlou a postupne som začal pridávať drobnejšie diely. Žeriav je celkom dobre navrhnutý a podľa mňa bude veľmi pekný detail celého modelu. Najviac otáznikov som mal s výrobou oceľového lana. To som pôvodne skúšal upliesť z 0.1mm hrubého medeného drôtu, ktorý sa ale v AKU vŕtačke trhal. Musel som preto použiť 0.2mm drôt, z ktorého to už potom išlo. Lano som namotal na naviják a nalepil na kladky. Žiaľ, tým že je to drôt, nepodarilo sami ho nalepiť ako napnuté lano a teraz rozmýšľam nad tým, ako ho prinútiť sa napnúť .. Pre lepšie upevnenie na model som si do modelu na spodnej úrovni žeriavu vyvŕtal dieru, cez ktorú bude žeriav primárne fixovaný.


Ako som spomínal spolu s mriežkami na otvory pre vstup vzduchu som si objednal aj nejaké doplnky z 3D tlače. Keby niekoho zaujímalo ako tieto doplnky dodávajú, tak prišli v takejto peknej krabičke, v ktorej boli obojstrannou páskou prilepené k jej stenám alebo dnu. V druhej, Ďuriho objednávke, som mal okrem pár doplnkov tiež kovovú hlaveň na MG34 (verziu pre osadenie do tanku). Tá sa mi zo všetkých doplnkov páči asi najviac a už sa moc teším ako ju osadím napevno. Objednal som si tiež aršík drobných šróbov, ktoré sú v skutočnosti také drobné, že ich pomaly ani nie je vidieť. Nakoniec som však aj pre tieto malé "šušne" našiel uplatnenie. Medzi objednanými doplnkami bol aj "C hák" na Panther, pri ktorom som dúfal, že veľkostne bude pasovať aj na tento model, ale mýlil som sa, a preto som musel vybrúsiť ten pôvodný zo šmikajdy. Objednal som tiež hever, ktorý ale svojou dĺžkou prečnieva cez šírku vozidla, takže ak by som ho chcel použiť, musel by som kus z jeho nohy urezať. Nakoniec som sa rozhodol, že ho nebudem upravovať a miesto na hever ostane prázdne, len s ohnutými úchytmi urobenými z obalu na mlieko. Medzi doplnkami bola aj drevená krabica, ktorej tvary som musel brúsením trochu upraviť. Rozmerovo je o dosť menšia ako pôvodný diel z modelu, ale použijem ju.


V podstate mám aktuálne hotové asi všetko čo ide na vrch korby a na zadnú stenu okolo výfukov. Okrem toho som dal dohromady tiež ozubené kolesá a z obalu od mlieka do kávy som si vyrobil podľa papierových dielov blatníky po bokoch vozidla, ktoré som rovno mierne zdeformoval. Na pravej strane úmyselne jeden vynechávam ako chýbajúci. Pri ich výrobe mi inak perfektne poslúžila ohýbačka leptov, s ktorou to šlo ľahšie. Dorobil som tiež nejaké spojovacie šróby a hotových mám tiež 6 hákov po bokoch Sturmtigeru, ktoré ale ešte na model lepiť nejdem. Nakoniec som sa rozhodol upraviť pôvodne nalepené úchyty oceľových lán, po novom som ich robil podľa skutočnosti.



Čo ma dosť štve je, že som nedostatočne podoprel kostru v jej vnútri a teraz sa v priestore medzi mriežkami malinko prehla dnu. Hold .. to je tá moja narýchlo robená kostra ...
Ďalej sa chcem venovať napodobneniu zimmeritu. Už mám celkom predstavu ako ho budem robiť, len ešte potrebujem doladiť detaily.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných