Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 26 Aug 2021 19:52

Oné, a nechceš radšej spraviť novú podložku s inou farbou a túto použiť pod iný model?
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Aug 2021 20:43

Štefan Húska napísal:Oné, a nechceš radšej spraviť novú podložku s inou farbou a túto použiť pod iný model?


Určite nie, všetko zatiaľ vychádza podľa plánu. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Sep 2021 01:12

Ahoj,

tento príspevok je záverečným príspevkom, ktorý bude obsahovať opis môjho postupu.
Keďže som tentokrát podložku robil odlišným spôsobom akým som bol doteraz zvyknutý, tak si tu postup pre svoje potreby zapíšem.
Pevne verím, že bude inšpiráciou pre ostatných rovnako, ako sú podobné príspevky a články inšpiráciou mne.

Report
Ako som spomínal v odpovedi na niektorý z predchádzajúcich komentárov, celú podložku som hneď z úvodu prestriekal čiernym surfacerom (Mr. Surfacer 1500). Snahou bolo dostať čiernu farbu do všetkých rohov a zákutí a zjednotiť tak rôznofarebný povrch. Ako je možné vidieť na obrázku nižšie, biela farba nemá absolútne žiadnu šancu presvitať. Kam v ďalších krokoch nedostrekne farba ostane fejkový tieň, takže preto som išiel rovno do čierneho surfaceru, miesto klasického šedého. Už v tomto kroku bol tiež striekaný balzový obklad podložky.


Takto pripravený povrch som začal farebne upravovať. Prvá išla vegetácia, nakoľko pri tomto procese vznikne veľké množstvo prestrekov, ktoré by bolo zložitejšie opravovať v prípade, keby som najprv začal striekať pôdu. Teraz za mňa hovorí skúsenosť z predchádzajúcich podložiek, kedy som vždy najprv nastriekal pôdu, neskôr trávu a potom som opravoval prestreky na pôde. Všetku zeleň som v tomto kroku prestriekal tmavou žltou farbou Tamiya XF-60 Dark Yellow.


Tráva predsa nemohla ostať taká suchá, a preto som začal s jej farebným dolaďovaním. Na jej farbenie som použil nasledujúce odtiene: XF-5 Flat Green, XF-67 NATO Green a ich kombinácie, pričom na záver som si namiešal veselý zelený tón zmiešaním XF-5 a XF-4 Yellow Green. Aby sa zamedzilo nechcenému prášeniu farby z pištole, do všetkých zmesí farieb som pridával pár kvapiek spomaľovača schnutia, ako inak Tamiya. Najprv som striekal tmavšie odtiene a neskôr svetlejšie a v menšom množstvo (fakt len tak zľahka). Farebný rozdiel tohto kroku s predchádzajúcim je krásne vidieť na prvej fotke nižšie.


Zelená je tráva ... hor sa ďalej na pôdu. Tú som farebne upravoval už overenými a na tento účel perfektnými zemitými odtieňmi od Tamiye, predovšetkým s XF-57 Buff. Pôvodný zámer bol použiť aj XF-52 Flat Earth a na cestu rovnaký odtieň akým som prestriekaval pigmentovú pastu na samotnom vozidle, ale tieto odtiene mi sem jednoducho nepasovali .. Celý tento krok má slúžiť len ako farebný podklad, takže som mu nakoniec nevenoval toľko pozornosti. Len treba dávať pozor na už zafarbenú trávu. Jo a .. jeden tip pre pozorných čitateľov. Pri takejto, jemnejšej, práci s pištoľou odporúčam nastaviť nižší tlak (ja mám tak medzi 15-20psi) a hlavne odmontovať z pištole jej koncovku. Len jej prvú časť, kedy z pištole musí doslova trčať ihla. Zatiaľ nemám žiadnu profi zbraň, ale obyčajnú Fengdu a aj s ňou sa dá spraviť celkom pekná robota. No na flaky typu kamufláže Luftwaffe to zrejme nebude stačiť.


Nasledujúce kroky sú už všetky realizované štetcom. Rozdelil som si ich na "cestu" a "okolie cesty". Rozdiel je v podstate len v poradí, v ktorom som maľoval kamene. Kamienky v okolí cesty som maľoval už teraz. Použil som na to rôzne farby Vallejo, najmä Neutral Grey, Deck Tan, Iraqui Sand, Old Wood alebo Brown Sand. Musím sa priznať, že som mal z ich maľovania trochu bobky, ale nakoniec aj s priemerným štetcom a trochou trpezlivosti sa to dalo. Tiež som sa konečne naučil používať mokrú paletu, takže mi farby neschnú na vzduchu. Samozrejme pod nánosom rôznej chémie už nebolo jednoduché rozpoznať čo je nalepený skutočný kameň a čo len zrnko hliny alebo piesku. Preto som maľoval to, čo by mohlo kamienok pripomínať. Pri ceste som takto nafarbil viac kamienkov, aj tie menšie, a postupne smerom hore som kamienkov farbil menej. Je to neuveriteľné, ale týmto krokom podložka zrazu začala vyzerať inak, lepšie. Okrem toho som svetlými odtieňmi ako Deck Ten alebo zosvetlená Dark Yellow (za pomoci bielej) zvýraznil niektoré steblá nalepenej morskej trávy.


Na farebné doladenie pôdy v okolí cesty som použil prípravok Ammo Mig - Earth. Ten je dostatočne tekutý na to, aby sa pekne po povrchu rozpíjal a zároveň obsahuje dostatočne veľa "textúry", aby po vyschnutí naozaj pripomínal suchú hlinu. Na zosvetlenie niektorých častí som použil prípravok Ammo Mig - Dry Earth. Oba som vzájomne prepájal štetcom namočeným v riedidle za účelom jemných prechodov medzi odtieňmi. Kým bol povrch ešte vlhký, aplikoval som lokálne tmavý hnedý wash Ammo Mig. Všetky tieto prípravky sú syntetické, takže sa krásne rozpíjajú po povrchu a je s nimi naozaj, že radosť pracovať. Prípravky som aplikoval aj na nafarbené kamene. V podstate išlo o takú väčšiu vrstvu washu, ktorá kamienky akoby "integrovala" do podložky. Prípravok Earth, keďže je jemný a dobre tekutý, som sa nebál použiť aj do trs tráv. Po vyschnutí pôdy mi úplne nepasovala farba trávy k pôde a tak som bol odhodlaný s tým niečo urobiť. Chcel som tiež využiť vyššie uvedené vlastnosti syntetických farieb, a preto som na trávu použil prípravky od AK Interactive Slimy Grime Light/Dark a bolo to super rozhodnutie! Samozrejme nie všade, ale ako ja hovorím, len podľa chuti a citu.


Nasledovala cesta, kde som bojoval najviac a kde doteraz trpím najviac. Cieľom bolo spraviť cestu v +/- podobnej, v ideálnom prípade identickej farbe ako je farba blata na vozidle. Na ňom som žiaľ experimentoval a robiť blato dnes, asi by som použil iné prípravky (čo sa týka farby výsledného efektu), resp. použil inú ich kombináciu.

Kompletne celú cestu som si najprv zvlhčil syntetickým riedidlom a v jej strede (medzi vyjazdenými pásmi) som aplikoval prípravok Ammo Mig - Dry Earth. Ten je podstatne tuhší ako Earth, preto to zvlhčenie povrchu. Nečakal som a hneď na to som prípravok Earth aplikoval do vyjazdených pásov a okolo vytlačenej hliny s tým, že okraje smerom mimo cesty som rozpíjal riedidlom za účelom získania jemného prechodu medzi odtieňmi. Na vnútorné okraje, smerom do stredu cesty, som potiahol tento prípravok Earth až na predchádzajúci Dry Earth a opäť ich prepojenie rozpíjal štetcom namočeným v riedidle. Tým, že bol povrch permanentne vlhký, oba prípravky krásne splývali v jedno. Niekoľko ťahov štetcom s tmavším prípravkom Earth som spravil aj v strede cesty a nechal som celú podložku na dotyk zaschnúť. Zhruba za hodinku som povrch navlhčil v strede cesty na miestach, kde som aplikoval opäť svetlý Dry Earth a vytvoril tak suchú pôdu na rôznych miestach.
Vyjazdenú cestu som chcel mať podstatne tmavšiu ako jej zbytok, preto som na ňu aplikoval prípravok Loose Ground. Okraje som rozpíjal riedidlom. V takýchto prípadoch nie je vôbec na škodu používať riedidlo špinavé od umývania štetca, ba povedal by som, že je to plus. Žiaľ, po vyschnutí sa nedostavil požadovaný efekt, kedy Loose Ground nie je o moc tmavší ako všadeprítomný prípravok Earth. Preto som ešte skúsil aplikovať prípravok Wet Ground, ale nepodarilo sa mi dosiahnuť po vyschnutí celoplošne vlhké blato, ale len mokré (lesklé). To som síce použil na dno modelu, ale tu sa to naozaj nehodilo .. preto som vyššie napísal, že by som celé blato na vozidle dnes už robil trochu inak. Predsa len od kedy som robil blato na vozidle ubehlo mnoho času, počas ktorého som sa bližšie zoznámil s týmito prípravkami a pochopil som ako s nimi treba pracovať. Tiež som si kúpil tri ďalšie, ale tie sa už tobôž nezhodovali s blatom na Hetzerovi, takže som ich radšej na podložku nedával. Lesklý výsledok je možno vidieť nižšie.


Pustil som sa preto radšej ďalej a začal som vyfarbovať jednotlivé kamene, kamienky a steblá morskej trávy, tentokrát ale na ceste. Postup a farby rovnaké ako pri kamienkoch mimo cesty s tým rozdielom, že tu som ich farbil podstatne viac. Tiež som vyfarbil a dotónoval veľký obrastený kameň. Celú cestu som si jemne navlhčil a doladil som tmavšie a bledšie odtiene suchej zeminy v jej strede, pričom som lokálne tiež použil Ammo Mig - Dark Brown Wash. Tu mi ale šlo skôr o "začlenenie" natretých kamienkov "do podložky". Vyjazdená cesta mi nedala a tak som sa rozhodol aplikovať ešte jednu a už silnejšiu vrstvu prípravku Loose Ground. Nie je to síce to čo som chcel docieliť, ale vzhľadom na použité prípravky na Hetzerovi sa už viac spraviť nedalo.


Okrem toho som si pripravil vlastnoručne vyrábané stromčeky/kríčky. Ako základ slúžila suchá rastlinka Chenopodium aristatum L, ktorej malé množstvo už mám roky doma a konečne prišlo na jej použitie (na jar si ju pokúsim s tých starých semienok zasadiť). Vhodné konáriky som si nafarbil farbami Vallejo (najmä Deck Tan a Old Wood) a po vyschnutí som ich jemne prešiel tmavým washom. Miestami som na ne naniesol aj prípravok Slimy Grime (ako jemný mach).


Listy som si kúpil od firmy Noch. Lepil som ich tak, že som si zmiešal herkules s vodou a saponátom na riady a konáriky do tejto zmesi namočil a obsypal ich listami. Po krátkom preschnutí som listy zo stoniek a iných nechcených miest dával suchým štetcom preč. Na imitáciu listov som mal doma aj Naturex, ale ten sa neosvedčil (druhá fotka pre porovnanie je Naturex + listy Noch).


Nakoniec som listy jemne prestriekal najprv s Tamiya XF-58 Olive Green a následne naozaj jemne XF-5 Flat Green. Ako úplné finále som niektoré listy zvýraznil svetlými farbami Vallejo (random namiešaná veselá zelená) a dolepil som tiež niekoľko zožltnutých listov z iných produktov. Menší krík som rovno rozstrihal na drobnejšie a tie som nalepil do podložky.


Na podložku som nalepil tiež niekoľko iných rôznych druhov materiálov, prevažne z rôznych kúpených kríčkov. Napadlo mi odstrihnúť si niektoré ich konáriky a tie použiť ako samostatné rastlinky a bol to skvelý nápad! Nakoniec som nožničkami odstrihol steblá trávy, ktoré moc pretŕčali za okraje podložky a jej balzový rám 2x natrel čiernou farbou Vallejo. Výsledok sa mi celkom páči, hoci tie vyjazdené pásy mi nedajú spávať .. dobrá správa ale je, že 3/4 z nich zakryje model a s ním to vôbec nevyzerá zle.




Medzičasom už mám nalepené všetky detaily a snáď do konca týždňa model dokončím a možno sa mi ho podarí aj nafotiť.
Najbližšie už teda finále. :victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Kečup » 17 Sep 2021 07:14

Skvelé Oliver, ten krík ma zaujal, tá rastlina na kríkoch sa dá nájsť aj u nás? Dúfam, že stíhaš Nitru :P
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 17 Sep 2021 15:23

-u nas sa rastlinka vola merlik osinaty. v zahradkarskom ju nemaju,hladal som ju v niekolkych obchodoch.
mala by to byt burina,zelina, jedine niekde najst a nabrat si semienka.
- nezacne sa rastlinka casom rozpadat a plesniviet?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Sep 2021 16:50

Ako píše Roman, mala by to byť burina. Ja ju mám asi tak 10 rokov, možno aj viac a za ten čas nestratila tvar, nerozpadá sa a ani neplesnivie.

Pred tými XY rokmi som využil toho, že nejaký modelár to ponúkal ako dar na Plastikovej zime a zhodou okolností som si o tej rastline čítal. Avšak jej prvé serióznejšie použitie bolo až teraz. Mám jej len málo, ale na jar si ju chcem skúšobne zasadiť a ak z toho niečo bude, rád sa potom podelím s "úrodou".

Edit: Nitru stíham. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 19 Sep 2021 14:02

Ahojte,

tento príspevok bude konečne kratší, pretože na záver nejak neviem čo dodať. Model mal na začiatku v zošite, ak nerátam stranu s pásmi, dohromady len 4 stránky. Po jeho výbere som si myslel, že tak "rozsiahlu" vystrihovačku budem mať do pol roka hotovú. Ako to ale v živote chodí, človek mieni a život mení. No a dnes je to neúplných 16 mesiacov od začatia stavby. Za ten čas som modelu venoval necelých 620 hodín práce, počas ktorých sa mnohé podarilo a mnohé sa podarilo menej. Okrem iného sa mnohé u mňa tiež zmenilo a konečne nemusím robiť model len po víkendoch, resp. vláčiť v kufri hore dolu krabice plné vybavenia.
Report
Nemožnosť venovať sa modelu častejšie je primárny dôvod natiahnutia stavby .. a potom samozrejme moje experimentovanie a opravy počas farebných úprav a robenia patiny.

Model ako taký sa staval veľmi dobre, čo som priebežne niekoľkokrát zmienil. Nespomínam si, že by niečo nesedelo a musel by som kvôli tomu robiť úpravy (pravda, nepoužil som všetky diely ponúkané vystrihovačkou). Čo ma ale prekvapilo bolo ako krásne na seba jednotlivé škvrny kamufláže nadväzovali. Jediné miesto, kde by čistolepiči mohli naraziť na problémy by som vypichol odlievaný štít dela. Ten krkolomný diel by som teda čisto lepiť nechcel. Na druhú stranu moje malé mínus dostávajú autori za farebné prevedenie kamufláže. Tá sa im farebne moc nepodarila a čisto zlepený model by podľa mňa pôsobil ako lepšia hračka. Žiadne náznaky opotrebenia, nič. Tu by si autori mohli brať príklad z niektorých modelov GPM alebo Halinského.

Veľkým oživením modelu boli laserom pálené pásy, ktoré vrelo odporúčam každému potenciálnemu staviteľovi. Ja som mal tie od GPM, nakoľko bol model kupovaný na ich stránke v sete (model + pásy) za smiešnu cenu asi 9€. Kúpiť si zábavu na rok a 4 mesiace za takú cenu je podľa mňa úžasné. Avšak ani pásy neboli bez chyby a na ich kompletné zostavenie mi chýbalo niekoľko zubov. Áno, použil som dosť článkov ako náhradných na korbu a keby nebolo tých, zrejme by mi zuby vyšli na kompletne celé pásy. Takto som ich musel v ohyboch za niektorými kolesami vytrhať. Na druhú stranu mi z toho logicky plynie, že vypálili viac článkov ako zubov, čo mi nejako nevychádza ..

Za seba si sem ešte spíšem pár hintov ako poučenie do budúcna:
  • Na kamufláž sa nebáť použiť svetlejšie odtiene farieb a ísť do väčšieho kontrastu aj pri ich zosvetlovaní.
  • Určite bola dobrá voľba ohýbať pásy na kolesá v štádiu pred ich farbením pomocou ich navlhčenia vodou.
  • Tiež sa mi páčia kovové časti blatníkov a pancierovania, ktoré ohnuté vyzerajú podstatne lepšie ako z papiera.
  • Odreniny robené štetcom vyšli lepšie ako chipping chémiou.
  • Chýbajúci stečeniny, ako jedna zo základných techník, mi tam proste chýba a nabudúce ju musím spraviť stoj čo stoj.
  • Farbenie podložky (vegetácia a potom pôda) mi príde ako cesta na dosiahnutie lepšieho výsledku ako proces v opačnom poradí.
  • No a na záver to experimentálne blato na samotnom vozidle, ktoré by som dnes už robil trochu inak a snáď lepšie. Predovšetkým s myšlienkou na budúcu podložku a to najmä v súvislosti s tmavšími odtieňmi pôdy.

Ďakujem všetkým, ktorí sa počas stavby pripojili akýmkoľvek spôsobom do diskusie v tejto téme. Špeciálne potom tým, ktorí ma svojimi radami usmernili tak, aby sa model viac podobal skutočnému stroju.
Počas nasledujúcich dní si pretriedim to nespočetné množstvo fotiek a pomaly sa vrhnem na ďalší model.
Na záver už len fotografie.


Z interiéru:




Z exteriéru:


Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 19 Sep 2021 17:24

Nemám slov, toto je iná liga. :shocked:
Už teraz sa (ne)teším na Nitru.
Prezradíš, čo bude ďalšie?

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 445
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa tatra813 » 19 Sep 2021 18:19

no... radšej som to nemal otvárať :dribble: ..gratulujem idem sa von schladiť :shocked: paráda
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Sep 2021 19:13

Ak niekto najdete moju sanku poslem adresu v SS postovne hradim :dribble:

To je brutalne dobre Oliver!!! Radost sledovat report a este vacsie pohladenie na vysledok!!! Gratulujem!!!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní