Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 30 Sep 2020 20:58

Zdravím Vás priatelia - dámy aj páni modelári.

Pustil som sa do ďalšieho modelíku ktorí nám pripravil p. Ladislav Badalec v spolupráci s časopisom ABC.
Je ním legendárny (nielen)vojenský tereňák Hamer - Hummer - Humvee - alebo odborne HMMWV.
Model vyšiel v abecéčku v roku 2001, ročník 46 a bol rozdelený do štyroch časopisov č.21,22,23,24.

Mám aj ten od Modelíku M997 Ambulance, ale ten až neskôr. Tento z abecéčka je jednoduchší, tak idem skúšať svoju trpezlivosť a šikovnosť na ňom.
Predpokladám, že ide o variant M1025.
Toľko na úvod.

Niečo o predlohe:
Skratka HMMWV vo voľnom preklade znamená - Mnohoúčelové kolesové vozidlo s vysokou mobilitou (odolnosťou a priechodnosťou terénom)
V sedemdesiatich rokoch zadala armáda požiadavku na modernizáciu svojho vozového parku na ľahké účelové a obrnené vozidlá.
Zakázku vyhrala spol. AM General, a od roku 1983 sa v Mishawaka (Indiana) až po súčasnosť vyrábajú tieto obdivuhodné stroje.
Vozidlo je vyrábané v obrovskom množstve variantov, nadstavieb a využití. Niesom odborník, ale myslím si, že toto je asi najrozšírenejšie vojenské mobilné "zariadenie" na svete.
Viac o predlohe nájdete napr: https://www.valka.cz/HMMWV-t21879
alebo na wikipédii. Informácii a obrázkov nájdete naozaj veľa-veľa-veľa.(skrátka "hafo")

Žiaľ na našom ani českom fóre som nenašiel žiadnu stavbu tohoto modelu, škoda - nebudem mať od koho odkukovať.
Ale aspoň budem prví. Ak ho už niekto staval, dajte o sebe vedieť a upozornite na prípadné nedostatky na modeli.

A teraz k modelu.
V abecéčku je pre vojenskú techniku zaužívaná mierka 1:35. Tak isto sú v časopise venované až štyri strany histórii Hummeru.
Písaný návod je veľmi jasný, ľahko pochopiteľný.
Kreslené návody sú pekné, jasné, prehľadné.
Grafika je pekná, kreslené na počítači, perfektne označené lomové čiary aj stredy kružníc.

Štartujem moje najpoužívanejšie nástroje - nožnice, oceľové pravítko, šidlo na rýhovanie, skalpel, pinzety, bezzúbkové kliešte.
Na lepenie klasika Herkules, občas sekunďák, , na retuš temperky aj akryl.
Model som si prekopíroval na 160g lasercolorcopy papier. (a naviac krát - nech mám čo kaziť a opravovať)


Ako prvé, som všetky strany vystrihovánky nastriekal akrylovým PUr-lakom, a na druhý deň som všetko naryhoval.

Začína sa typicky abecéčkovsky - od jednotky.

Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 30 Sep 2020 21:15

Pridávam nosiče náprav, najprv predný.



A zadný nosič náprav.


Akési hranolčeky a zbytok podvozku.



Dnes zatiaľ všetko.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Paly » 30 Sep 2020 21:58

Krásna nostalgia. Pre mňa ďalší z top modelov, ktoré v ABC vyšli, lepil som ho 2x :still dreaming: ....a napriek tomu si stavbu zasa rád pozriem :)
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 17 Dec 2020 19:27

Zdravým Vás priatelia.
Po malej pauze sa opäť vraciam k papieru a lepidlu.
Model som sa snažil stavať podľa návodu, a tak som sa pustil do stavby kolies.
:jawbone: Už dávno sa mi nepodarilo tak strašne zohaviť pneumatiky. :dribble:
Normálne že keď som sa pozrel na to koleso, pleskol som sa po čele so slovami "no to snáď nemyslíš váážne!!". A manželka mi na to: "ale ocko, to nieje tvoj štýl.".
Model sa radšej predo mnou skoval do čiernej krabice, a ja som sa išiel na pár mesiacov vybíjať extrémnym adrenalínom.
Prežil som, Hummer si na mňa počkal, a tak sa pomáličky púšťam do malého pokračovania.
Idem na predné sklo a palubovku.

Skromná ukážka môjho postupu lepenia okennej fólie.



Zatiaľ "adios" a dúfam že do skorého videnia.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 22 Dec 2020 17:46

Zdravím Vás.
Gumové tesnenie na čelnom okne som urobil čiernou centrofixou, ktorá sa vpila poriadne hlboko do papiera.
Takže po zlepení oboch polovičiek a fólie, našťastie nieje vidieť drobné "nelícovanie".

Pokračujem namontovaním palubovky a okna, na kostru vozidla.


Pridávam chladič motora.


A následná montáž.


Zatiaľ som nenatrafil na žiadne chybičky, stavba pokračuje v pohode a užívam si ju.
Steve.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Roman » 22 Dec 2020 19:31

-nebolo by zle na chladic pouzit vhodnu sietovinu,
-zaujimavost: karoserie humvee su z hlinika,kvoli vahe a prevozu v lietadlach. natrete su poliuretanovymi farbami.v pripade ze by bolo auto zasiahnute bio- chem bojovou latkou auto a farba musi vydrzat osprchovanie celeho auta 40% kyselinou solnou ktora vydezinfikuje auto. faba je tak odolna ze ju neodere ani 2000 barovy vodny tlakovy cistic.

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 24 Dec 2020 10:04

Zdravím vospolok.
Ďakujem Roman za pripomienku.
Popravde, už to že som sa pustil do dokončenia tohoto modelu, je malý zázrak.
Takže keď som robil ten chladič, vôbec som nerozmýšlal nad vylepšovaním, čo teraz trošku ľutujem.
Chytím sa Romanovho nápadu aspoň teoreticky, pre budúcich nádejných lepičov.
---
Kým je diel chladiča rozložený, vyrežeme nakreslenú časť mriežky. Zo spodnej-vnútornej strany dielu nalepíme mriežku skutočnú ((ja používam okennú sieťku na komáre)
Vo firme ktorá sa tým zaoberá som si vypítal odrezky rôznej veľkosti a hrúbky očiek.)
Keďže papier sa nám po vyrezaní oslabil, odporúčam vyrobiť si dovnútra pomocné rebrá, ktoré budú lemovať vzniknutý otvor. Celé to zvnútra natrieť tmavou farbou napr. anthracit. Po zlepení máme hotový diel chladiča, ktorý nám vďaka Romanovmu nápadu posunie celý model o ďalší level vyššie.
---
:beat plaster: (((ja som najprv napísal "vyššie" s mäkkým "i",, hanba, mal by som vrátiť školné, čo do mňa komunisti investovali. :P

A čo sa týka zaujímavosti, vždy keď som videl v nejakom filme otvárať prednú kapotu, bolo mi podozrivé s akou ľahkosťou to tí Rambovia robia.
Ďakujem.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 24 Dec 2020 10:30

Ahojte, dnes iba malinký progres.

Podlaha interiéru kabíny.


Nič zložité ani komplikované, až do chvíle keď to trebalo vlepiť dovnútra.
Tu som dal na dobrú radu autora, a použil obojstrannú lep.pásku. Ale pokus mohol byť iba jeden. :-(
Som patlal-packal. Preto takmer nikdy neničím originál.
Našťastie sa mi to teraz podarilo, a všetko sadlo ťíp-ťop.



Ešte pár drobností, a tým je hotový interiér vozidla.


Cawte
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Roman » 24 Dec 2020 20:44

este stale mozes skusit zobrat velke umelohmotne sitko na caj,ma hustu sietku,vyrezat stvorec.plochu kde je nakresleny chladic natri koresom,prilep sietku,po okrajoch dofixovat sekundakom,natret.a nemusis rezat otvor
a nezabudni do zrkadiel nalepit alobal.

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Humvee / Ladislav Badalec - abc / 1:35

Príspevokod užívateľa Steve » 26 Dec 2020 10:23

Tak Vás opäť pozdravujem.
Stavba tohto terénneho krásavca pomaličky napreduje, a ja sa púšťam do karosérie.


Pripravené dieliky vnútornej strany. Je na výber nechať zadnú časť karosérie vcelku-zatvorenú, alebo sa trošku pohrať a urobiť otvárací zadný kufor.
U mňa voľba jasná.

Kým bol hlavný diel ešte rozložený, iba tak som ho vyskúšal priložiť, a tu ľaľa ho - presvitá biely papier, drobné nepresnosti.

Na retuš aj opravy v interiéri som si pomohol /Revell 36174 gunship grey/, prípadné drobné tieňovanie o chlp svetlejším /Vallejó/. (číslo neviem, farba má už asi dvadsať rokov a nálepka je zošúchaná.)
Keď je všetko pekne "vymaľované", idem znova zasklievať okná - postup ten istý ako pri čelnom skle.


Vnútorná karoséria je zlepená, a idem zasa retušovať. Na pieskovú farbu som použil mix /Vallejó 847 dark sand/ a /Citadela zandri dust/.

Prišiel čas spojiť karosériu s podvozkom. trošku som mal obavy ako to prilepím "presne nachlp". Už keď sú osadené sedačky, prístup dovnútra ku dverám nieje skoro žiadny.
Pomohol som si zahnutou pinzetou, kde-tu som utrhol nejakú sedačku.
Ááále nakoniec to išlo skoro samo. Na blatníkoch prilepiť chlopne, , a je to ťip-ťop.



Aj napriek začiatočnému nezdaru sa mi stavba páči a užívam si ju.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných