Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 01 Jan 2022 18:27

Ahojte

Na svojom poslednom modeli ma čaká už iba (pre mňa zatiaľ stále) nudná drotárčina, tak som sa pustil do ďalšej vecičky. Chcel som zvoliť niečo, kde nebudem musieť príliš rozmýšlať kde čo má ísť, riešiť nepresnosti a nelogické časti. A aby model nebol moc rozsiahly, cieľ je mať to do polky leta hotové.
Pred cca 10 rokmi som zlepil jednu tatru od Rippera, tuším to bol môj prvý väčší model a nebol s tým žiaden problém. V archíve som mal jednu Danu a keďže som navyše od Dubnice, vybral som si ju.

Mám pred tým trochu rešpekt, hlavne čo sa týka celkovej geometrie, pevnosti podvozku a lepenia tak veľkých dielov. Podľa reportov aj tu na fóre, by som to ale mal ako tak zvládnuť snáď aj ja. :big smile:

Report
Stránky modelu najskôr striekam matným akrylovým lakom. Horšie sa mi to reže, ale lepšie čístí od lepidla a farby, keď niečo ugebrím.
Zatiaľ skompletovaných iba pár častí, 15 hodín práce za mnou. :beat plaster:



So skompletovaním takto dlhého rámu pomocou herkulesu som mal trochu problémy, nabudúce by som na toto vybral iné lepidlo, nie disperzné, aby som mohol s dielami po ich prilepení ešte chvíľu viac hýbať.
Narazil som na jednu drobnú nepresnosť, nikoho iného som ale nevidel sa na ňu sťažovať. Kanály klimatizácie boli o cca 2mm dlhšie, úprava jednoduchá.

Trochu som neveril spôsobu prilepenia dielov 3a a 3b na rám a vymýšlal som s výplňou. Ale zbytočne, s jednou chlopňou na prvotné prichytenie to šlo prilepiť bez problémov.
Naposledy upravil/-a slimák v 02 Jan 2022 00:28, upravené celkom 1 krát.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:25 - by slimák

Príspevokod užívateľa Steve » 01 Jan 2022 19:10

Caw, teším sa na tvoju stavbu, Dana nebude asi nikdy okukaná.
Keď naberiem dostatok skúseností, určite si ju na dôchodku postavím aj ja.
Takže potrebujem aby si opisoval každý detail svojho progresu a poprosím o maximum fotiek.
Akú farbu používaš na retuš ??? vypĺňaš duté profily (napr. nosný rám) ???
Nezabúdaj, že niesom jediný zvedavec ktorý ti držím palce.
Nech sa darí.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa johnny7 » 02 Jan 2022 21:59

Podľa úvodných fotiek musím povedať, že na toto sa mega teším. Vyzerá to výborne.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 06 Jan 2022 01:24

Ahojte

Ďakujem za morálnu podporu, zatiaľ ešte nie je potrebná. Ale to časom príde. :P

@Steve: Budem sa snažiť, snáď ma neprestane baviť ani lepenie, ani fotenie a písanie. :)
Farby na retuš Revell Aqua Color. Nesmrdia, pracuje sa mi s nimi dobre. Odtieň nemám namiešaný úplne presne, mal by byť viac do zelena. Myslel som že to doladím odtieňom 363, ale nie je to ono. Budem musieť dokúpiť ešte inú zelenú.



Duté profily som tam nezaregistroval, na podliepanie používam kartón podľa návodu. Lepidlá Herkules, tyčinkový Kores, gelový sekuňďák a nejaké bezfarebné UHU Alleskleber. Posledné dve som teda ešte na Danu nepoužil.

@johnny: Myslým že aj tie fotky by mali byť kvalitnejšie. Musím nejak doladiť svetlo, alebo počkať na dlhšie dni. :)

Report
Report dnes len o jednom celku, ktorý mi nesedel. Nikde v reportoch z Dany som nenašiel na to žiadnu sťažnosť, ale ani detailnú fotku kde by som videl, či s tým niekto iný mal problém. Naozaj sa mi ale nezdá, že by som niečo chybne spravil ja. Diel 4i je "dlhší" o dosť veľký kus. Najskôr som myslel, že ho podlepím výkresom. Potom by to +- sedelo. Diel 38b, teda jeho dekel, by ale v dôsledku toho bol menší ako skrinka za ním. Takže som ho skracoval. Trochu zle sa mi to preryhovávalo, ale šiel upraviť vcelku k spokojnosti.



Druhú skrinku už budem ryhovať rovno tak, aby sedela na prvý pokus.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 07 Jan 2022 19:08

Celkom dobre si to upravil :)
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 18 Jan 2022 19:31

Report
Ďakujem. Niečo málo som sa posunul ďalej. Keďže však nemám moc čo ukázať , apoň sa viac rozpíšem.
Posledné týždne mi priniesli nasledovné poznatky:
- Stredovú skrinku na nábojnice (časti 4i a 4h) som mal lepiť najskôr na vonkajšie "plechy" a až po uschnutí na zvyšné miesta. Pri lepení celého dielu naraz bol problém so správnou pozíciou.
- Spodok kabíny (časť 5a) by sa mi lepil lepšie s chlopňami, ktoré som však odrezal. Na výsledný efekt by tu použité chlopne, pri troche pozornosti, zrejme nemali negatívny vplyv.
- Vonkajšia časť blatníkov (koniec dielu 3h) sa nelepí na nosníky karosérie (1aL, 1aP), na ich prilepenie slúži chlopňa na vnútornej strane blatníka (diely 5g).
- Opravy modelu po jeho páde zo skrine pri skladaní pracovnej dosky sú časovo podstatne náročnejšie, ako zloženie modelu a dosky zo skrine na dva krát. :beat plaster:

Naposledy popísaný problém s väčšou dĺžkou vonkajšieho dielu skriniek na nábojnice bol aj u prednej a zadnej skriny. Tu sa však opravoval naozaj jednoducho.


Vnútro blatníkov som tiež musel skracovať na dĺžku, ale tu to pre mňa znamenalo skôr istotu, že nebudú krátke.


Vidieť tam viacero menších nepresností, dúfam že sa na exponovanejších častiach modelu takýmto chybám vyhnem. Práca zatial pohodová, akurát časovo pre mňa prekvapujúco náročná. Zhruba 30 hodín práce, a som ešte len tu.


Puzdrá do skriniek som zatiaľ nemontoval, na nich ešte niečo skúšam. Jedna strana vozidla bude navyše bez nich, skrinky budú na nej zavreté.

Jano
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa johnny7 » 19 Jan 2022 10:54

Paradzina....Len tak ďalej
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
madmarti | --
Príspevky: 121
Meno: martin

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa madmarti » 25 Jan 2022 21:42

Parádička. Raz až budem veľký si to tiež zlepím. :)

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 13 Nov 2022 04:03

Ahojte.

Po letnej pauze, len čo sa nám začali večere predlžovať, som zložil pracovnú dosku s modelom zo skrine, štetcom oprášil pol kila prachu a pustil sa po večeroch opäť do Dany.

Report
Podvozok bolo pre mňa peklo. Domrvil som čo sa dalo. Sem tam som zabudol niečo spraviť a musel som následne aj dačo rozliepať, voľačo sa mi tiež postrácalo. Na veľa miestach je to krivé. Vôbec ma to nebavilo robiť. Ešte aj tie fotky čiernych dielov stoja za figu.
Nebudem to naťahovať, podvozok Tatra 8x8 od Rippera je na CZ/SK fórach známa vec. Spomeniem len, že som kĺby podlepil po celej dĺžke tuším 2mm kartónom pre vyššiu pevnosť a trochu upravil prilepenie držiakov ich osiek na bubnoch.
Tuto radšej nejaké fotky, až si nemyslíte že kecám. :)





Náladu som si popri tom vylepšoval lepením motora a zadnej kasne, ale to až nabudúce.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: ShKH vz.77 Dana / RipperWorks/ 1:32 - by slimák

Príspevokod užívateľa johnny7 » 14 Nov 2022 12:35

Nebuď taký sebakritický. Máš to na jednotku. Hádam už nebude taká dlhšia pauza a čoskoro bude ďalší report.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný