Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa orech » 08 Feb 2017 18:36

Ahoj

protože období napoleonských válek je mou velkou vášní, velmi se mi líbila stavba vojáka francouzské řadové pěchoty z roku 1807 od YakoMiG. Hned jsem věděl, že jednou si ho postavím taky a nejlépe celou sérii. Figurky jsou ke stažení zde . Po dokončení mají mít výšku 90 mm, což , jestli dobře počítám, odpovídá měřítku cca 1:20. Začal jsem s dragounem a brzy, doufám, budou následovat další.
Na úvod bych Vás rád krátce seznámil s historií a zařazením konkrétního vojáka v rámci armády. Snad to nikomu nebude vadit nebo obtěžovat. Na případné historické nepřesnosti Vás poprosím upozornit, rád se přiučím.

Dragoun
podle wikipedie byl „dragoun původně příslušník jízdní pěchoty. Tato vojenská profese vznikla v 16. století. Dragoun se pochyboval na koni jako kavalérie, ale bojoval jako pěchota. Jméno pochází z volby zbraně, kterou nejčastěji používal – karabina nebo krátká mušketa zvaná drago.“

V roce 1805 dělí Napoleon své jezdectvo na dva základní druhy :
a) težké – kyrysníci a jízdní karabiníci
b)lehké – dragouni, jízdní myslivci a husaři

Někdy jsou právě dragouni zařazováni mezi střední jezdectvo, případně i těžké. Pak si vyberte, co článek, to názor.

Lehké jezdectvo vede průzkum, bojuje s pěchotou protivníka v rozptýleném tvaru jako podpora vlastní pěchoty a stará se o zabezpečení komunikací a spojení mezi jednotlivými strategickými celky. Těžké jezdectvo je pak údernou silou – útočí v mase a v sevřeném tvaru.
Zde je nutno zdůraznit napoleonské pojetí úlohy dragounů – desítky let před vytvořením motorizované a mechanizované pěchoty dává Napoleon svým dragounům stejný úkol: dosáhnout určeného úseku terénu co nejrychleji, dobýt jej na koni nebo v pěším tvaru a tento dobytý terén udržet.
V tomto způsobu boje se ale nakonec příliš neosvědčili. Generál Thiébault, který byl v letech 1803-1804 pověřen reorganizací dragounských pluků, si dobře uvědomil nedostatky tohoto dvoustranného výcviku. Posteskl si nad jeho důsledky : jako pěšák má dragoun strach před útočící jízdou a jako jezdec se bojí pěchoty. Dokonce podle svědectví plukovníka Marbota ( pokud ovšem tomu lze věřit ) se dragouni vlastně nehodili k ničemu. V tažení roku 1815 už bojovaly všechny dragounské pluky jen jako jízdní.
Barva uniformy dragounů byla tmavozelená s výložkami v barvě pluku. Měděnou přilbu s hřebenem obtáčel turban z ovčí kůže a z hřebenu splývaly koňské žíně. Dragouni byli vyzbrojeni palaší, párem pistolí a mušketou.

Stručně k stavbě. Velmi příjemná. Žádné nepřesnosti jsem zatím nezaznamenal, chyby jen mýma rukama. Snad jen to, že úplně chybí návod k sestavení, ale vzhledem k tomu, že všechny figurky jsou více méně stejné konstrukce, tak s dalšími bude stavba asi snadnější. Větší část mám hotovou, snad to do konce týdne dokončím.



Zdroje :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dragoun
UHLÍŘ Dušan : Slunce nad Slavkovem
KOVAŘÍK Jiří : Napoleonovi jezdci
KOVAŘÍK Jiří : Slavkov 1805
Naposledy upravil/-a orech v 09 Nov 2019 21:54, upravené celkom 3 krát.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa vasik1 » 08 Feb 2017 21:19

Tento počin musím, tradične, pochváliť. Najmä záväzok, že bude celá "Grande armée". Sledujem a držím palce.

Jak je to možné, že tu ešte nebol Toudi :dhh:

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 09 Feb 2017 01:04

Paráda! Teším sa že tieto super figúrky lepíme viacerí. Akurát mi na stole leží tiež jedna :victory:

Držím palce a sledujem.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Feb 2017 11:03

vasik1 napísal:Tento počin musím, tradične, pochváliť. Najmä záväzok, že bude celá "Grande armée". Sledujem a držím palce.

Jak je to možné, že tu ešte nebol Toudi :dhh:

Ja tiež chválim, ale nestíham, lebo som na liečení. ;)
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa orech » 11 Feb 2017 12:56

Salut

děkuji všem za podporu. Toudimu přeji brzké uzdravení.

YakoMiG napísal:Paráda! Teším sa že tieto super figúrky lepíme viacerí. Akurát mi na stole leží tiež jedna :victory:

Skvělá práce :victory: Ještě taková stovka britů a asi 10 000 Zulu warriors a dioráma jak vyšité :haha:

Podařilo se mi dokončit postavu dragouna. První z řady figurek. Mušketu jsem záměrně vynechal. Jaksi se mi k tomuto postoji nehodila. Model se stavěl překvapivě velmi dobře, vše pasovalo, nic jsem nemusel upravovat. I přes svou zdánlivou jednoduchost má své kouzlo. No výsledek posuďte sami.



Nyní je na řadě samotný císař.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 11 Feb 2017 18:49

Ejha, vyzerá to parádne... gratulujem. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa orech » 12 Feb 2017 21:28

Salut

pokračoval jsem figurkou Napoleona. Na úvod bych Vás rád stručně seznámil s jeho osobou. Jeho životopis je však tak rozsáhlý, že by to vydalo na celou knihu. Proto jen velmi, ale opravdu velmi stručně.

Napoleon Bonaparte

Narodil se 15.08.1769 v Ajacciu na Korsice jako Napoleone Buonaparte, tři měsíce po získání Korsiky Francouci. Jako 9-ti letý začal studovat na vojenském učilišti v Brienne-Le-Château. V roce 1784 se dostal na vojenskou školu v Paříži – specializace dělostřelectví. O rok později byl vyřazen s hodností podporučíka. 14.07.1789 začala Velká francouzská revoluce. Během 1.Francouzské republiky začala jeho kariéra raketově stoupat. V roce 1799 zinscenoval státní převrat a vyhlásil se Prvním konzulem a o pět let později se prohlásil císařem, čímž skončila první republika a byla nahrazena prvním císařstvím. Po sérii vitězství přišlo tažení z roku 1812 do Ruska, které se stalo bodem zlomu jeho kariéry. Jeho Grande armée utrpěla obrovské ztráty, ze kterých se už nikdy nevzpamatovala. Po porážce v bitvě u Lipska v roce 1813 se válka přenesla na území Francie a Napoleon pod nátlakem svých maršálů byl nucen abdikovat a byl poslán do exilu na ostrov Elba. O necelý rok později však z ostrova utekl a vrátil se k moci. Definitivně byl poražen 18.06.1815 v bitvě u Waterloo po níž abdikoval podruhé a vydal se do rukou spojenců. Zbytek života strávil ve vyhnanství na ostrově Svaté Heleny, kde 05.05.1821 ve věku 51 let zemřel. Okamžitě po smrti se začaly objevovat hypotézy, že byl otráven pravděpodobně Angličany. Tyto hypotézy se však dodnes nepodařilo ani potvrdit ale ani vyvrátit. V roce 1840 byly jeho ostatky exhumovány a převezeny zpět do Francie. Místo pro jeho poslední odpočinek však nebylo připraveno. Proto byly jeho ostatky během rekonstrukce Invalidovny uloženy v kapli svatého Hieronyma v Paříži. Na začátku roku 1841 odjelo do Ruska poselství, které mělo za úkol najít vhodný kámen na výrobu sarkofágu. Zřejmě ruského cara Mikuláše I. dobře pobavili, že právě v Rusku Francouzi hledají kámen na Napoleonův sarkofág. Nakonec byly z Ruska dovezeny porfyrové bloky, ze kterých za tři roky vyrobili sarkofág. 13.04.1861 se konečně Napoleonovy ostatky dočkaly odpočinku. Jeho tělo je uloženo v šesti rakvích v kryptě Invalidovny v Paříži.

K modelu
Napoleon je vyobrazen v zelené uniformě jízdního myslivce. Přestože původní profesí je dělostřelec, nešlo mi do hlavy, proč na spoustě reprodukcí je zobrazován právě takto. Tuto uniformu má dokonce na sobě i v místě svého posledního odpočinku. Odpověď se mi podařilo získat až od tajemníka projektu Austerlitz pana Jakuba Samka :

"Alain Pigeard to popisuje v Traditionu 108; začalo to náhodou, když byl Napoleon v říjnu 1800 (podle Tulada je to 1. října) u svého bratra na zámku v Mortefontaine a uviděl tam frak, který si prohlédl, vyzkoušel a zalíbil se sám sobě (byť se mu dělostřelecká uniforma prý líbila víc), a od té doby ho nosil.
Obecněji se píše, že se tím odlišil výrazně od zdobených generálů a později maršálů. A zároveň, protože tím dával najevo dvěma jednotkám, které tvořily jeho nejbližší stráž, jízdní myslivci při cestách, pěší granátníci, jejichž uniformu nosil ve svátky, v místě, kde se nacházel. Určitě to svým způsobem oba pluky braly, a právem, za jakési vyznamenání, že nosí uniformu jejich plukovníka."


Na hlavě má typický třírohý klobouk s kokardou, který vlastně podle předpisů k uniformám, které Napoleon nosil, ani nepatřil. Jednalo se o běžný civilní klobouk. Vojáci ho přezdívali lampion. Klobouk sloužil v poli k císařově okamžité identifikaci již z dálky vlastními vojáky, důstojníky a zejména pobočníky a kurýry uprostřed houfu chocholů a zlatých ozdob jeho suity. Klobouky dodávala firma Poupard et Delaunay Chapeliers. V průběhu let 1800-1815 firma zhotovila Napoleonovi 150-170 klobouků. V počátečním období Poupard požadoval 48 franků za kus, později zvýšil cenu na 60 franků, ale císařská pokladna mu stabilně proplácela o 10 franků méně. Do dnešních dnů se zachovalo 13 prokazatelně pravých klobouků. Jeden spočívá v Napoleonově sarkofágu ( ten asi neuvidíme ) a dalších dvanáct je ve vlastnictví různých muzeí ( nejvíc - 5 - jich vlastní vojenské muzeum v Invalidovně v Paříži ) či v soukromých sbírkách. V roce 2005 byl v Londýně jeden klobouk vydražen za 66.000,- GBP. Když Vám tedy někdo bude nabízet zaručeně pravý Napoleonův klobouk, buďte mírně skeptičtí.



Zdroje :

http://napoleon-knihy.blogspot.com/2011 ... -ranu.html
MANFRED Z. Albert : Napoleon Bonaparte
Naposledy upravil/-a orech v 09 Nov 2019 21:53, upravené celkom 1 krát.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa orech » 09 Nov 2019 21:52

Salut

Po dlouhé době se vracím k tomuto projektu. Jak dlouho mi to vydrží, to nevím :scorn:

Kyrysník

Kyrysníci, gilets de fer neboli železné vesty, byli příslišníci těžkého jezdectva. Těžké jezdectvo sedlalo největší a nejtěžší koně a bylo bitevní a údernou silou určenou k průlomu nebo k odrážení stejného protivníka. Výstroj tvořila přilba z kujného železa, obtočená kožešinovým turbanem, zakončená nahoře měděným hřebenem, z něhož vlál černý žíněný ohon a po straně se připínalo pero. Kyrys byl dvojdílný – přední a zadní plát – a navlékal sa přes tmavomodrý frak. Barva podšívky, manžet, límce a lemování kapes určovala spolu s knoflíky příslušnost k pluku. Šarlatová pro pluky 1. až 6. , narcisově žlutá pro 7. až 12. regiment, 13. a 14. pluk dostaly barvu vínovou. Ovčí či jelenicové kalhoty ke kolenům patřily na přehlídky, v poli nosil kyrysník hrubé lněné kalhoty vyložené v rozkroku a na vnitřní straně stehen kůží. Vyskytovaly se i kalhoty celokožené. Vysoké jezdecké boty byly vpředu vyšší tak, aby kryly koleno. Chladnou zbraní kyrysníků byl palaš model Sabre An IX (1799) a Sabre An XI (1801), rovná dvousečná a dokonale vyvážená zbraň. Střelnou zbraň tvořil pár pistolí v holstrech. V roce 1811 dostali kyrysníci jezdecký musketon An XI s bajonetem. K výstroji patřil bílý bandalír s černou zádovou patrontaškou a bílý opasek se závěsníkem na palaš. Hřbet koně kryla modrá, bíle lemovaná půlčabraka s bílým granátem v rohu, číslo pluku bylo na sedlovém vaku.

Model představuje příslušníka 9. pluku. Tomu odpovídá i správná barva podšívky a ostatních částí uniformy. Model se stavěl dobře, problémy jsem měl hlavně se stavbou koně. Také postava jezdce je kostrukčně řešená jako všechny ostatní figurky, tzn. že není upravená pro sedlání koně, ale jako stojící figurka. Musel jsem upravovat nohy v rozkroku a kolenou, aby jako tak vypadala, že na tom koni sedí. No lépe jsem to nezvládl. Šmikajda obsahuje i mušketu s bodákem, ale jak jsem již uvedl, tu kyrysníci dostali až v roce 1811, ale model má představovat kyrysníka z roku 1807, tak jsem ji tam nepřidal. Jinak jak model koně, tak i model kyrysníka pasuje přesně, to jen mé ruce ho nezvládly lépe slepit. Ale já z něho mám i tak radost. Fotky vytáhly příliš moc chyb, které v reále nejsou tak patrné.



Zdroje :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyrysník
KOVAŘÍK Jiří : Napoleonovi jezdci
KOVAŘÍK Jiří : Slavkov 1805
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
sunto | 44
Príspevky: 410
Meno: Juraj
Bydlisko: Melčice-Lieskové, okr. Trenčín

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa sunto » 10 Nov 2019 18:51

tak tomu sa hovorí paráda, dobre ti to ide :victory:

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Napoleonics 1807 /free/ 1:20

Príspevokod užívateľa orech » 16 Nov 2019 14:21

Salut

děkuji za podporu. Dnes to bude trochu obsáhlejší popis, protože se jedná o příslušníka, alespoň pro mě, nejlepší jednotky napoleonské armády.

Gardoví jízdní myslivci ( Chasseurs à cheval )

Elita císařské armády. Nejprestižnější jednotka gardového jezdectva, což se odráželo i v tom, že císař nejraději nosil uniformu plukovníka gardových jízdních myslivců. Stejnokroj tvořil tmavozelený husarský dolman s tmavozelenými uherskými kalhotami a husarskými botami. Kalhoty byly z vnitřní strany vyztuženy kůží. K zlatými šňůrami zdobenému dolmanu s husarským pásem se nosil červený husarský kožíšek (pelisse) a na hlavě kalpak s rudým plamencem a perem. U pasu visela šavlová taška (sabretache) s císařským znakem. V bitvě měli jízdní myslivci přes tělo do bandalíru stočený plášť, sloužíci jako ochrana proti sekům. Výzbroj tvořila šavle gardových myslivců, husarský musketon vz. 1786 a pár pistolí An XII.

Jízdním myslivcům patřilo privilegium vytvářet tzv. piquet , vlastní ostrahu Napoleona ( velící poručík, seržant, dva kaprálové, 22 jezdců a trubač ). Poručík byl neustále za císařem. O toto místo s ním mohli soupeřit toliko maršálové Joachim Murat, Napoleonův švagr, a Luis Berthier, náčelník štábu a Napoleonova pravá ruka. Pokud císař zastavil a sesedl, myslivci jej okamžitě napodobnili, nasadili na musketony bajonety a takto šli v karé, s císařem uprostřed. V noci byl důstojník hned vedle místnosti či stanu, kde Napoleon spal, koně zůstavali osedláni, čtyři muži se střídali po dvou hodinách na hlídce. První osobou, kterou císař spatřil, když ze svých pokojů vycházel, byl důstojník eskorty. Bylo to čestné místo a projev naprosté důvěry. Myslivci gardy byli obdivuhodni svou odvahou, oddaností a bezvýhradnou poslušností.

Model představuje příslušníka gardových jízdních myslivců. Uniformy nošené během napoleonských válek představují nejkomplikovanější ukázku okázalosti v celé historii vojenských uniforem. Současníci pozorovali francouzské uniformy s neuvěřitelným úžasem. Jejich luxus a cena byli ohromující. Jestliže by jste čekali, že vojákovi běžně stačily uniformy tři – na přehlídku, do služby, mimo službu, tak Francouzům rozhodně ne. Například příslušník gardových jízdních myslivců měl až 10 různých variací uniformy. Pro názvy některých snad ani neexistuje český ekvivalent. Uniforma pro kampaň, na pochod, polní, služební, společenská, vycházková, přehlídková, přehlídková velká atd.

Oproti úvodnímu popisu má voják šedé kalhoty místo zelených. Jedná se pravděpodobně o ovčí nebo jelenicové kalhoty, typické pro těžkou jízdu. Dobová zobrazení potvrzují i tuto kombinaci. Vojáci je však neměli příliš v oblibě, protože se těžko čistily a hlavně sušily. Pro který druh uniformy však tato kombinace platila, to opravdu nevím. Může se také jednat o plátěné kalhoty, používané během tažení. Byly levnější a praktičtější, protože myslivci jako lehká kavalérie se účastnili četných pochodů a průzkumů, často ve špatném počasí. Ale to se asi týkalo hlavně řadových jednotek, nevím, jestli i gardových.

Červená pelisa se nosila trojím způsobem. Podle počasí se oblékala na dolman nebo místo dolmanu a na přehlídkách se nosila přehozená přes levé rameno, jak je na modelu. Nejčastěji ale byla držena ve skladě, protože během kampaní se často poškodila a náklady na její opravu byly vysoké i pro příslušníky gardy.

Sabretache používali husaři a někteří jízdní myslivci hlavně ze začátku císařství. Byl to kožený kufřík na papíry a drobné předměty a byl zavěšený popruhy z opasku na levé straně. Během tažení se zakrývala obyčejnou černou látkou. Během kampaní v letech 1813 - 1815 se stávaly zřídkavějšími, a těch pár, které ještě existovaly, byly méně barevné než ty z let 1804 - 1808.

Doplňkem jezdce je břišní pás, který poskytoval jezdci při dlouhých přesunech oporu, chránil žaludek před chladem a vlhkostí a v neposlední řadě chránil podbříšek, když nenadálý pohyb koně vrhl jezdce proti hrušce sedla.



Zdroje :

KOVAŘÍK Jiří : Napoleonovi jezdci
KOVAŘÍK Jiří : Slavkov 1805
KOVAŘÍK Jiří : Napoleonův kavalerista, Paměti kapitána Parqiuna
https://cs.wikipedia.org/wiki/Louis_Berthier
http://www.napolun.com/mirror/napoleoni ... forms.html
https://gamewire.belloflostsouls.net/na ... ench-army/
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Návrat na "Figúrky a zvieratá // Figures & Animals"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní