Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 03 Nov 2021 21:10

Je čas pomaly zahájiť nový projekt. A keďže som duša nepokojná a pri jednej téme dlho nevydržím, z koľajníc sa presúvam na architektúru a z poľského vydavateľstva k nemeckému. A čože by som to bol za ateistu, keby som si nevybral nejakú tú katedrálu :haha:


Report

Model Berlínskeho dómu nemeckého vydavateľa Schreiber-Bogen sa rozkladá na 9 a pol strane, obsahuje písaný nemecký a anglický návod a niekoľko (málo) návodových kresieb. Môj výtlačok mal ako súčasť i 5 kusov kartónu hrúbky 1 mm (nie lasery).

Nejaké tie informácie o samotnej katedrále priamo z popisu priloženého k modelu:

"Súčasná Berlínska katedrála bola postavená v rokoch 1894-1905 v blízkosti bývalého berlínskeho mestského paláca a parku. Rozkaz k stavbe vydal cisár Wilhelm II. Reprezentatívna budova v štýle talianskej vrcholnej renesancie bola neprehliadnuteľná pre svoju nádhernú výzdobu a veľkosť. Budova mala celkovú plochu približne 6 270 m², dĺžka kostola cca 114 m. Aj kupola v strede kostola sa týčila do výšky 114 m. Kostol bol rozdelený na tri oblasti: krstnú a sobášnu, "kázeňský" kostol a pamiatkovú. kde sa nachádzali poklady a pamiatky na cisársky rod Hohenzollernovcov. Okrem toho bol kostol rozdelený do troch úrovní: kryptu, interiér kostola a úroveň veže a kupole. Vnútorné steny a vonkajšie fasády boli bohato pomaľované výjavmi z Nového zákona a čias reformácie. Hohenzollernovci ospravedlňovali túto predimenzovanosť svojou vďačnosťou za Božiu milosť. Okrem toho cisár Wilhelm II označil budovu ako „ústrednú budovu protestantizmu“.
Počas druhej svetovej vojny bola katedrála vážne poškodená. V roku 1951 dostala provizórnu strechu. V tom čase sa bohoslužby z bezpečnostných dôvodov konali v krypte. Od roku 1975 sa začalo s prestavbou, ktorá počítala s rozsiahlymi zmenami. V rámci nich bola zbúraná pamiatková časť. Od roku 1980 bol interiér kostola opäť čiastočne využiteľný v krstnej a sobášnej časti. Časť "kázeňská" bola slávnostne znovuotvorená v roku 1993. Od roku 1999 je krypta rodu Hohenzollern opäť prístupná verejnosti. V roku 2002 bola odhalená posledná kupolová mozaika a obnova dokončená.
Mozaiky v kupole sú znázornenia blahoslavenstiev z kázne na hore. Každá je veľká asi 39 m² a pozostáva z asi 500 000 farebných sklenených kamienkov. Zariadenie chóru pochádza z predchádzajúcich budov katedrály, Petrova mozaika sa v povojnových rokoch stratila a do Berlína bola privezená v roku 1996. Oltárne okná boli počas vojny zničené a v r. 1987 - 1997 rekonštruované. Spodný rad okien zobrazuje narodenie, ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša. Horný rad okien predstavuje kresťanské poňatie viery, nádeje a lásky."
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
braintech | 41
Kral Papiru (Brno '15)
Príspevky: 343
Meno: Miro
Bydlisko: Bratislava

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa braintech » 04 Nov 2021 08:55

Saskardin napísal:Je čas pomaly zahájiť nový projekt. A keďže som duša nepokojná a pri jednej téme dlho nevydržím, z koľajníc sa presúvam na architektúru a z poľského vydavateľstva k nemeckému.


Prepáč za malý offtopic: autor je Poliak, takze presun iba jednou nohou... :haha:
Na druhej strane Schreiber je zarukou kvality, ako grafickej, tak aj v presnosti. Vacsinou, v architekture. Osobna skusenost.
Nech ti to lepi.

Miro

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa WanRayen » 04 Nov 2021 10:17

Tak tak. Títo soudruzi z Nemecka to umí dělat. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 04 Nov 2021 13:50

WanRayen napísal:Tak tak. Títo soudruzi z Nemecka to umí dělat. :wink:


Super, tak som rád, že som si vybral dobre. Majú veľmi pekné textúry a strašne sa mi páčil aj ten model, čo bol v Nitre. A mal som toto v archíve, tak nebolo prečo váhať.
Inak fakt sranda tie spojitosti: autor Poliak, Hohenzollernovci s tým majú čosi spoločné a tramlok je tiež Hohenzollern... takže vlastne nie skok, ale pokojná plavba do iných vôd :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 16 Nov 2021 01:13

Report
Zatiaľ nie je veľmi čo ukázať, pretože sa ešte venujem dokončovaniu Tramloka, ale niečo predsa. Na svete je základňa a základ bázy katedrály. Všetko veľmi dobre sedí, z tejto stránky zatiaľ môžem vydavateľa len chváliť. Bonusom je aj anglický návod. Čo je zaujímavé a ešte som sa s tým nikde doteraz nestretol, sú návodné kresby priamo na častiach modelu - kreatívny spôsob ako ušetriť náklady na papier.
Lepím čo sa dá na tupo a ako "chlopne využívam podlepenie, ktoré dávam aj tam, kde sa o tom autori nezmieňujú. Tu som aj urobil jednu nepeknú chybu, kde som v svätom nadšení podlepil diel steny a neuvedomil som si, že tento je čiastočne zapustený do podstavy a teda by mi podlepenie spôsobilo cca 2 mm posun/nepresnosť. Ako je vidieť na jednom z obrázkov, vyriešil som to pomerne pracným odstránením a vydlabaním inkriminovaného podlepenia - našťastie som pri tom nič nezničil a som znovu o čosi múdrejší a opatrnejší. :bad smile:

Fotky nič moc, z mobilu, ale na ilustráciu postačia:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 30 Nov 2021 22:58

Report
Vlastne niet veľmi čo reportovať, postup je pomalý ale vytrvalý. Model zatiaľ pohodový a presný. Ako človeka, ktorý s vydavateľom ani stavbami nemá veľa skúseností, ma prekvapilo, aké zložité štruktúry sa dajú vytvoriť z jedného dielu - typický príklad je to schodište na prvom obrázku, ktoré je jedným samostatným veľkým dielom, zasahuje až k centrálnej časti budovy, má niekoľko výrezov, kam zapadajú ďalšie časti, musí sa do viacerých strán ohýbať a ryhovať a lepiť. Oproti tým Poliakom, kde sa jedno koleso skladá pomaly zo 100 dielikov je toto úplne opačný prístup. Celkom mi lepilo, keď som to dával dohromady, ale na prekvapenie to nakoniec vyšlo.

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 11 Dec 2021 16:38

Malé povzdychnutie: Ako bol zatiaľ celý model premyslený, tak sú strechy zlé.



Keď vidím, ako je to urobené, veľké a ako sa to má zlepovať, je mi jasné, že toto dobré nebude. A ani nie je, hoci som sa veľmi snažil to upraviť tak, aby to nejako vyzeralo. Som stále v procese, ale je jasné, že výstavný model to nebude a ešte je celkom možné, že skončí v koši - čo by bol vôbec prvý, takže sa tomu budem snažiť zo všetkých síl zabrániť.

Koniec malého povzdychnutia.

P.S. Neznášam veľké diely.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa Fito » 11 Dec 2021 17:43

Žiadne také, na hádzanie do koša to určite nie je.

Tá stecha je dosť neštastná, ale ak by si tie pásy ešte predelil na polovicu, ofaklil všetky chlopne a vyrobil si nové chlopne které budú podlepom, tak byto šlo.
Akurát že budú prerezané aj tie gulaté okienka, ale to by sa zas dalo skopírovať.

V každom prípade, opováž sa !
:girl:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa developer10 » 11 Dec 2021 18:08

Suhlasim s Fitom, to das! ;)
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
braintech | 41
Kral Papiru (Brno '15)
Príspevky: 343
Meno: Miro
Bydlisko: Bratislava

Re: Berlínska katedrála/Berliner Dom/Berlin Cathedral (Schreiber-Bogen; 1:300)

Príspevokod užívateľa braintech » 12 Dec 2021 16:12

Saskardin napísal:Malé povzdychnutie: Ako bol zatiaľ celý model premyslený, tak sú strechy zlé.



Keď vidím, ako je to urobené, veľké a ako sa to má zlepovať, je mi jasné, že toto dobré nebude. A ani nie je, hoci som sa veľmi snažil to upraviť tak, aby to nejako vyzeralo. Som stále v procese, ale je jasné, že výstavný model to nebude a ešte je celkom možné, že skončí v koši - čo by bol vôbec prvý, takže sa tomu budem snažiť zo všetkých síl zabrániť.

Koniec malého povzdychnutia.

P.S. Neznášam veľké diely.

Ahoj,
najprv to skusim povzbudenim: myslim, ze na ziadnom modeli od SB sa tieto polgule velmi nevydarili. Jeden z najhorsich prikladov je paradoxne ich najvacsi model - Dom sv Petra v Rime. Tu sa da dokonca hovorit o sisoidoch :D :D, aj ked teda smutna realita.
A teraz na tu pozitivnu stranu.
Z osobnej skusenosti mozem poradit jedinu techniku co ako tak funguje: chlopne kt tam su, kludne pouzi, ale: jednotlive cipy zlepuj po 2ks, potom tieto 2ks po 2 atd az to cele uzavries. Hadam dava zmysel co som napisal, ak nie, pytaj sa.
Cesta von je, drzim palce.

Miro

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní