Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 20 Dec 2022 12:37

Pozdravujem Vás.

Prvá časť základne je hotová, idem na ďalšiu.

Pôvodne ide o jeden diel (č.14) kde je jeden roh dosť úzky, a pri toľkej manipulácii sa mi to roztrhlo na dve časti.


... ale pomohla mi provizórna spojka.

Ďalej pokračujem zlepením oboch celkov.
Tým že sú riadne podlepené, to išlo celkom ľahko.


Pridám miniterasu s múrikom.


Spodnú časť dokončím pridanými rohovými lištami...


... a oplechovanými rímsami.


Základňa chaty je hotová, z polystirénových doštičiek som si vyrobil pôdorysné výstuhy, aby bola zachovaná pevnosť a pravouhlosť objektu.

Pozdravujem
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 01 Jan 2023 22:38

Zdravím Vás.

Pokračujem strešnou časťou chaty.





Po prezretí iných reportov tejto stavby, som si povedal, že tiež vyskúšam vytuniť komín.




Prvá časť strechy je hotová.
Všetky väčšie diely sú podlepené.

Pozdravujem
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa martin1807 » 14 Jan 2023 15:00

Pekné to máš, som zvedavý na finish. Tento model je po zlepení ozaj pekný no aj celkom veľký. Pred pár rokmi som ho tiež dokončil a robí doma na skrini radosť :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 15 Jan 2023 13:37

Zdravým Vás všetkých.

Pokračujem druhou častou strechy.






A teraz skúsim zlepiť obe strechy dokopy.


Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 25 Feb 2024 18:05

Zdravím Vás priatelia papieráci.

Po roku sa opäť vraciam k jednému nedokončenému kostlivcovi (z mnohých).
Model je už dávno hotový - to len úprava terénu trvala večnosť.

Tak po poriadku.
Zlepil som dokopy strechy, a tie išli postupne nalepiť na objekt.


A pomalinky začínam prilepovať diely terénu.


Terén je samozrejme poriadne vystužený, plánujem ho ešte upravovať.

Treba ešte pridať posledné drobnosti, a????


a??? a je dobojované (aspoň zatiaľ).
Chata je hotová.

Lepeniu zdar.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 25 Feb 2024 18:25

Zdravím Vás.

Oba celky - chatu aj rozladňu treba zlepiť dokopy.
Je to už rok dozadu, čo som to lepil, ale nevspomínam si, že by tam bol nejaký zádrhel.
Všetko išlo ako po másle.





To je zatiaľ všetko, teraz je model v podstate hotový. Takto by mohol ísť do vitríny.
Ale terén sa mi moc nepozdáva, takže som rozhodnutý urobiť vlastný.

Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 03 Mar 2024 11:37

Zdravím Vás.

Skúsim opísať môj postup pri úprave terénu. Žiaľ úplne bez fotiek, tento úsek stavby bol časovo aj realizačne neskutočne chaotický.
Vyrezal som podkladovú dosku. Je to styrodur vlysovaný medzi dve tenulinké plastové doštičky. V supermarketoch visia zo stropu reklamné banery asi 10mm hrubé. (po skončení akcie končia v kontajnery). Je to super matroš - pevný a ľahulinký. (Sú aj také 4mm plastové dosky, aj tie sú super).

Ďalšia dilema bola, ako nalepiť papier na plast. Prvá možnosť: chemoprén. Vybral som si druhú možnosť: samolepka. Všetci poznáme etikety z produktov. (dostať aj v papiernictve).
Ja som to zobral útokom a vo veľkom. Išiel som do firmy ktorá vyrába takéto etikety, a vypýtal som si nejaké zbytky. Pánko chvíľu ohŕňal nosom a po chvílke presviedčania mi vravý: máme tri tuhosti lepidla. Dal mi to najsilnejšie, papier biely-matný. (okrem toho aj zlatý, strieborný a medený). A že nech mám na nejaký čas pokoj,(alebo on odo mňa) dal mi zbytok kotúča s ktorým by som omotal celú Bratislavu. Ďakujem ujo. (mimochodom, tiež tie zbytky končia v kontajnery).

Na bejsku som nalepil túto samolepku, a na to potom celý model.
Chýbajúce časti terénu (rohy, okraje) som doplnil s klasickým styrodurom.

Ďalšou prácou bol povrch terénu. Kúpil som papierový šedý šmirgeľ (1000), obstrihal som ho podľa obrysu budov, a nalepil na povrch.

Obvod podložky som urobil z nanukových paličiek (tiež miešadlá na kávu). Narezal, vyšmirgľoval a nalepil na výkres.
Hotové celky narezal, a duvilaxom nalepil na boky, čelo a zad podložky.

Potom som sa pustil do obrubníkov, tiež narezané z tých paličiek také minipidi tenulinké pásiky. Uff, to bola fuška.

No a nakoniec nasiať trávičku. Na podklad (šmirgeľ) som natrel rozriedený herkules, nasypal trávu, a znova zakvapkal zriedeným PUlakom.

A to je asi všetko. :P Celý tento proces úpravy terénu mi trval skoro rok, vždy som to robil súčasne s úpravou na inom modeli. Takže kým som dokončil tento model, pribudlo mi vo vitríne ďalších desať nových. :still dreaming:

Potom model ešte nejakú dobu zapadal prachom kým vyrástli stromčeky. Tie som zohnal v Trnave na Modelcon.

Tým je model definitívne hotový.
Hodnotiť model už nemôžem, lebo si stavbu už nepamätám.
Obtiažnosť by som dal asi niekde medzi 5-6/10.
Ak sa modelár uspokojí s tým čo ponúka autor, je to veľmi zvládnuteľný model. (ale ako vidíte, určite nie na jeden-dva víkendy.)
Ak má niekto potrebu urobiť z toho Rolls Royce, možnosti na to samozrejme sú. Určite presklenné okná, prestrešenia schodísk, okenice, strechy. Možností je veľa.
No a samozrejme úprava terénu a okolia. To si model priam vyžaduje. (odkvapy, lavičky, stromčeky, kochlíky s kvetmy........

Priznám sa, že som fakt dlho koketoval s myšlienkou osadiť na vežu antény a aj na chatu hromozvody. Ale už stavba trvala pridlho, a ja nevydržím pri jednom modeli viac ako pár týždňov.(možno som aj to prehnal).

Neskôr pridám ešte zopár fotiek hotového modelu.

Pozdravujem Všetkých.
Steve
Naposledy upravil/-a Steve v 09 Mar 2024 23:17, upravené celkom 1 krát.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Steve » 03 Mar 2024 17:34

Zdravím Vás priatelia.

Prikladám sľúbené fotky hotového modelu.



Ako vidno, prirobil som aj stĺpik aby zásobovacie auto nerozbilo roh chaty.
Skúšal som pridať autíčko, ale nemám žiadne v približnej mierke, tak som a uspokojil s hasičskou Toyotou od FDS minibox.
Model je dosť veľký, takže sa skoro ani nezmestil do môjho fotoboxu. IKEA 30x54x32.

Na to ako dlho mi to trvalo, som s modelom "ma-xi-mál-ne" spokojný. Hlavne s tým, že sa mi podarilo ho vôbec dokončiť. Chvíľku strpenia prosím......
...Dobre, už som späť na zemi, minichvíločku som si posedel na mojom malinkom tróne na Olympe, spokojný a vysmiaty. :victory:
Poprosím Vás o konštruktívnu kritiku - čo urobiť inak, čo vylepšiť ...

Dúfam, že môj report poslúži ďalším nádejným staviteľom tejto chalúpky ako motivácia, návod či inšpirácia. Budem veľmi rád, dajte o sebe vedieť.
Prajem Všetkým šikovné prstíky, ostrý zrak, veľaveľa trpezlivosti, a dostatok času na takúto psychohygienu.

Lepíme pre radosť.
S pozdravom
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: Rozhledna a chata na Suchém vrchu / M.Bartoš / 1:160

Príspevokod užívateľa Svo » 03 Mar 2024 19:59

No ja si myslím, že vydarený model. Hlavne napasovať na seba objekty a udržať pôdorys vôbec nemuselo byť ľahké...
Gratulujem k dokončeniu :victory:
Švo.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní