Zaxova galeria

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 30 Sep 2021 21:46

Kaplnka sv. Kříža
zvaná Pustyňa (Starý Bohumín)

Mierka : 1:87
Autor : Tomáš Hrebík
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model

Kaple si lidový název Pustyňa vysloužila kvůli poustevně, která vyrostla v roce 1756 v její těsné blízkosti. Postavili ji a obývali dva bohumínští poustevníci - bratr Antonín a bratr Felix z III. řádu svatého Františka z Assisi. Řád, do kterého oba muži vstoupili, byl ovšem na základě císařského dekretu v roce 1782 zrušen a s ním i všechny poustevny. Ta bohumínská zanikla ve druhé polovině 19. století. - Kaple je památkově chráněná. - Kaple i pozemek pod ní patří městu Bohumín, které ji nechalo v roce 2012 opravit. Fotka reálnej stavby :



Moje úpravy:
Bez úprav, pridal som len podložku...Niekoľko fotografií:


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 03 Okt 2021 11:22

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého
(Nezbudská Lúčka)

Mierka : 1:87
Autor : Michal Vršanský
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model


Presný dátum, kedy bola Kaplnka sv. Jána Nepomuckého postavená na vŕšku nad Nezbudskou Lúčkou, je už možno navždy zahalený rúškom tajomstva. Predpokladá sa ale, že jej vznik siaha do 19. storočia, kedy sa na rieke Váh rozmohlo pltníctvo. Čo sa určite vie, je, že ju vybudovali pltníci, aby ich ochraňovala pred nešťastím na vode. Hovorí sa totiž, že práve v tej časti Váhu, nad ktorou dnes stojí kaplnka, sa často stávali rôzne
nehody. Kaplnku pltníci zasvätili svojmu patrónovi sv. Jánovi Nepomuckému. V roku 2014 sa ju s pomocou dobrých ľudí podarilo opraviť.
Fotka reálnej stavby:



Moje úpravy:
bez úprav, urobil som jednoduchú podložku.Niekoľko fotografií:


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 09 Okt 2021 23:30

Kaplnka v Kozlech (obec Tišice, okres Mělník)

Mierka : 1:87
Autor : Ondřej Hejl
Vydavateľ : free model - https://kmkyjov.webnode.cz/products/kap ... -tisicich/

Tento model síce vyšiel ako kaplnka, ale podľa toho, čo som našiel na webe ide vlastne o zvonicu postavenú v roku 1919 (veža), druhá budova k nej pristavená je pravdepodobne obecná váha.(podľa webu mistopis.eu) Vo výklenku vo veži je kríž, takže je to vlastne aj kaplnka. Fotka reálnej stavby:



Moje úpravy:
dorobil som vnútorné steny vo veži a urobil jednoduchú podložku. Niekoľko fotografií:


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 13 Okt 2021 20:10

Matúšove hrady - 2.Trenčiansky hrad
Priestorový obrázok v krabičke

Mierka : ?
Autor : Juraj Hlatký, Ján Hladík
Zdroj: http://www.matusovo-kralovstvo.sk

Pár slov o predlohe:

Národná kultúrna pamiatka hrad Trenčín je súčasťou Trenčianskeho múzea. Jeho dejiny siahajú do 10.-11. storočia, pričom prvá písomná zmienka siaha do roku 1113. Bol súčasťou línie pohraničných opevnení uhorského štátu, pričom strážil dôležité brody na rieke Váh a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty, spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Jeho najvýznamnejším obdobím je panovanie Matúša Čáka. V roku 1780 hrad vyhorel a ako zrúcanina bol dominantou Trenčína až do polovice 20.-teho storočia, kedy sa začala rekonštrukcia.



Platí to isté, čo som napísal o Čachtickom hrade : Celkom pekne namaľované asi pastelom, presne sa vojde do fotorámika 15x10, podlepil som to kartónom, zozadu je to nasunuté do fotorámika a drží to ako pribité, takže to ani nie je treba prilepiť. V tom rámiku to vyzerá celkom dobre, akurát sa to nedá moc dobre odfotiť, pretože sa tam všetko odráža...Je to taká drobnosť na stôl, ktorá poteší...


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 17 Okt 2021 11:52

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého
(Divinka)

Mierka : 1:100
Autor : Michal Vršanský
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model

Kaplnku nechala vybudovať v roku 1742 Agneša Suňogová, spolumajiteľka kaštieľa v Divinke. Murovaná kaplnka je postavená na štvorcovom pôdoryse. Vstupné priečelie je ukončené trojuholníkovým štítom, lemovaným profilovanou rímsou, nad ktorým je osadená drevená hranolovitá vežička so zvonom. Kaplnka bola opravená v roku 1900 a 2016, po poslednej oprave sa tu konajú bohoslužby pravidelne. Fotka reálnej stavby:



Model som neupravoval, len som pridal podložku...pár fotiek:


Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Roman » 17 Okt 2021 17:40

super
co pouzivas na vyrobu kmena stromu a na listy?

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 17 Okt 2021 18:08

...su to hotove stromy, ktore som kupil na ebay, este pred tym nestastnym spoplatnenim som si stihol urobit zasoby, tak chvilu vydrzim... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 20 Okt 2021 11:42

Zvonica Horný Ďur

Mierka : 1:100
Autor : Michal Vršanský
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model

Obec Veľký Ďur vznikla v roku 1960 zlúčením Horného a Dolného Ďura a Rohožnice. V roku 2016 postavili dve zvonice podobného vzhľadu v časti Horný Ďur a Rohožnica. Prvú som postavil zvonicu v Hornom Ďure. Fotka reálnej stavby:



Model som neupravoval, len som pridal podložku...pár fotiek:


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 23 Okt 2021 11:13

Zvonica Rohožnica

Mierka : 1:100
Autor : Michal Vršanský
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model

Platí to isté, čo aj pri Hornom Ďure - Obec Veľký Ďur vznikla v roku 1960 zlúčením Horného a Dolného Ďura a Rohožnice. V roku 2016 postavili dve zvonice podobného vzhľadu v časti Horný Ďur a Rohožnica. Toto je druhá zvonica v Rohožnici. Fotka reálnej stavby:



Model som neupravoval, len som pridal podložku...pár fotiek:


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1400
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxova galeria

Príspevokod užívateľa Zax » 01 Nov 2021 00:40

Magic Recipe
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: https://www.etsy.com/

Video: https://youtu.be/W8RIYm8tDEA



Keďže máme henten oný Halloween, tak pridám niečo tématické...Tento automatík urobil zase Keisuke Saka, ide o napohľad jednoduchý automat, s prevodom aký som ešte nerobil, je to akási papierová struna, ktorá prenáša rotačný pohyb v pravouhlom smere...neveril som, že to bude fungovať, ale napodiv to funguje vcelku dobre... :wink: pár fotiek:


Návrat na "Galéria dokončených modelov // Gallery of Finished Models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný