3D tlač

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa Saskardin » 05 Dec 2020 23:53

pisho66 napísal:https://www.youtube.com/watch?v=1tnDItw0ZLc


Tak toto je ťažká paráda, s tým by sa dali robiť veci. Normálne si mi nasadil chrobáka, dokonca to ani nie je nejako šialene drahé...
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa Marmat » 06 Dec 2020 22:45

Mňa by zaujímalo v akom programe treba tie 3D veci nakresliť, aby sa to tou technológiou SLS dalo potom vytlačiť? Treba nejaký profesionálny, alebo stačí SketchUp.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Dec 2020 23:00

V podstate hociaký a áno, stačí aj Sketchup - Toudi v tom dáva aj celkom zložité modely. Väčšina slicerov (v skratke to je softvér, ktorý vygeneruje súbor pre tlačiareň) používa ako vstup 3D súborov formát *.stl (stereolytography) - no a do tej je schopná exportovať väčšina 3D softvérov (prípade majú na to pluginy, či pomocou inej aplikácie vyexportuješ).

Ale práve to 3D modelovanie je niečo, čo treba tiež dôkladne zvážiť: nie každý si na to trúfa alebo skôr nie každý má chuť sedieť pri PC a kresliť 3D model pre tlač. Samozrejme kopu vecí sa dá stiahnúť, no často človek potrebuje niečo upraviť, resp. má iné predstavy a tak neostáva nič iné, než si to namodelovať sám. Takže tá práca neodpadne, akurát robíš virtuálne a nie na rezacej podložke :)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 12 Dec 2020 13:17

ja mám na Sketchup 2016 aj STL plugin, takže sa dá priamo do neho importovať jednoduchší STL súbor (a potom samozrejme aj STL na tlač exportovať), zámerne píšem jednoduchší súbor, pretože neviem, či je to (ne)optimalizáciou, ale napr. importujem súbor aj pol hodinu, takže je jednoduchšie a hlavne oveľa rýchlejšie, keď STL otvorím v Blenderi (5s), exportujem ako DAE súbor (2s), ktorý potom otvorím v Sketchupe (2min) a ušetrím tým viac 25 minút (osobne odskúšané) a niekedy import trvá aj viac, max. som mal myslím okolo 50 min
:bad smile:
aj keď je pravda, že teraz mi ide PC na 1/3 pamäte, ale to je jedno, Blender je oveľa svižnejší, hoci v mojej verzii STL súbor na tlač do sliceru neotvorím, no OBJ súbor tam otvorím

Saskardin napísal:Tak toto je ťažká paráda, s tým by sa dali robiť veci. Normálne si mi nasadil chrobáka, dokonca to ani nie je nejako šialene drahé...

jo, resinová má rádovo vyššie rozlíšenie, ako tá s filamentom, len väčšina tlačí 1/2 - 2/3 veľkosť oproti FDM, ale na drobotinu stačí, akurát je s tým oveľa väčšia babračka, pretože by si mal kúpiť ďalšiu škatulu, kde to vytvrdzuje UV žiarenie

juraj_ziacik napísal:Neviem, ktorá technológia je lepšia, ale brúsiť a tmeliť sa dá všetko.

šak daj rozmery/ výkres/ náčrtok, namodelujem, cvične niečo vytlačím a môžeš odskúšať

no a potom je tu aj nejaký model Kaťuše od PKGraphici, kde by sa mali dať zohnať aj zvlášť resinové rakety, ak je to teda typom a mierkou vhodný model pre teba
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa spider » 25 Okt 2021 11:41

Ja veľmi silno zvažujem nákup SLA tlačiarne. Dnes sa to dá zohnať relatívne lacno, len ma odrádza ten smrad a proces čistenia/tvrdnutia okolo toho. Asi by som to bral rovno aj s tou wash&cure krabicou. Plánujem robiť jednu budovu v 1:100 a tam si veru neviem predstaviť, ako robiť radiátor (tie staré rárohy) z papiera v tej mierke. Tam už asi končia hranice papiera/mojich očí a presne na takéto detaily je to super vec.
Máte to niekto doma? Je to dlhodobo ok? Myslím smrad a celkovo ten proces okolo toho.
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 25 Okt 2021 18:41

Skús sa opýtať braintecha.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
braintech | 41
Kral Papiru (Brno '15)
Príspevky: 343
Meno: Miro
Bydlisko: Bratislava

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa braintech » 25 Okt 2021 18:42

spider napísal:Ja veľmi silno zvažujem nákup SLA tlačiarne. Dnes sa to dá zohnať relatívne lacno, len ma odrádza ten smrad a proces čistenia/tvrdnutia okolo toho. Asi by som to bral rovno aj s tou wash&cure krabicou. Plánujem robiť jednu budovu v 1:100 a tam si veru neviem predstaviť, ako robiť radiátor (tie staré rárohy) z papiera v tej mierke. Tam už asi končia hranice papiera/mojich očí a presne na takéto detaily je to super vec.
Máte to niekto doma? Je to dlhodobo ok? Myslím smrad a celkovo ten proces okolo toho.

Cau, skusim ako majitel 3D hobby tlaciarne Elegoo Mars Pro. A ano, mam k tomu aj spominanu wash and cure stanicu.
Smrad je zalezitost vyberu resinu. Neviem ci je to vhodne, ale ten spravny neexistuje, skor je to o tom aky stupen pachu si schopny tolerovat.
Ja som to kupoval ked sme este byvali v 3izb byte s 3detmi. Prvy krok vramci prieskumu bol hladanie resinu kt je umyvatelny vodou, aby som si dodatocne este k resinu nesmradil v byte s IPA (izopropyl alkohol).
Treba mysliet na to, ze kazda masinka ma zabudovany vymenitelny filter, kt cast pachu pohlti. Druha vec je, ked to tam nalievas, resp po dotlaceni a naslednom odokryti a spracovani :).
Nejdem robit promo, aktualne mam masinku v spalni "vedla postele" na komode, kde mam tlaciarensky kutik a je to dychatelne bez problemov. Bez bolenia hlavy atd, samozrejme trochu to citit.
Co sa cistenia tyka, kapitola sama o sebe, aj ked v tomto pripade wash and cure stanica spravi vela roboty za teba - vyperie to vdaka magnetickemu miesadlu kt v nadobe s tekutinou spravi vir, a nasledne vymenou to das do "solarka" kt ti to vytvrdi a mas.
Co s odpadom - jednoduche, zalezi iba od oplachovacieho media - ak je to voda: casom sa samozrejme zakali od zvyskov resinu, vtedy je dobre pouzit cistu, zakalenu staci skladovat v nejakom vedre, prip priesvitnej PET flasi aby si ju vramci slnecneho dna mohol dat von a usadeny resin sa vytvrdi na dne.
Pre IPA je moznosti viacej, bud pouzit postup ako pri vode, alebo zacat filtraciou cez rozne filtre a nasledne zvysok predestilovat ak mas pristup k nejakej destilacnej aparature.
Surovy pristup ale neekonomicky - nechat to proste vonku odparit :D.
Spominam iba moznosti, takze prosim bez kamenov do mna ... :beat plaster:

Za seba teda napisem aj konkretne skusensti, zdoraznujem, nieje to promo. Zacal som vodou umyvatelnym resinom Wanhao, kt sa casom stal nepouzitelnym na detailnu tlac, je prilis viskozny a vzdy sa mi vytlacok lepil o FEP (priehladny film na dne vanicky na kt LCD vytvrdzuje vrstvu zivice). Na odstranenie tohto neduhu som musel pouzivat suche mazivo v spreji pred kazdou tlacou. V konecnom dosledku mam pocit, ze drobne ciastocky toho maziva mi nakoniec znehodnotili resin vramci jeho recyklacie po dotlaceni. Ale to je iba teoria.
Teraz som presiel na vodou umyvatelny Phrozen 4K a to sa neda porovnat. Je ovela redsi, vyborny na detaily, nepotrebujem suche mazivo.... proste iny material.

Som sa rozpisal.
Nie som v tomto profesional, iba hobby uzivatel tlaciarne a snazim sa vzdelavat na youtube.
Ak by boli este nejake otazky, kludne. Ak budem vediet, odpoviem.

A nech ti to tlaci.

Miro

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3220
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa WanRayen » 25 Okt 2021 19:05

Lepšia SLA tlačiareň sa pohybuje v cene Mini Prusa, ktorá má väčšiu tlačiacu plochu a čistenie či smrad je tak trochu pase, no pokiaľ si rozhodnutý pre daný tip tlačiarne nepomôžem. Ja mám v práci Prusu Mk3s+ a možno kúpime aj ďalšiu, tam ale čistenie a výpary sú fakt v pase. Pokiaľ tlačíš PLA čo je cca kukuričný plast žiadne výpary ani bolesti hlavy mať nebudeš. Toť ale len môj názor. Nehovoriac, že pri tejto tlačiarni sú možnosti takmer neobmedzené. Kopec materiálov na rôzne použitia. Napríklad som s ASA filamentom vytlačil ozubené kolesá pre azimutálny pohyb kupoly, ktorá važi cca 900kg a doteraz sa neopotrebovali.

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa spider » 02 Nov 2021 11:47

Miro: diky za podrobné informácie a skúsenosti.
Tino: viem, Pruša je iná liga a je mi jasné že PLA má výhody, jednoduchšiu manipuláciu aj celý proces okolo toho, ale práve ako nevýhodu vidím horšiu detailnosť. Na veľké kusy v podstate hocičoho, je určite PLA super, ale SLA som chcel práve na úplne drobotiny, ktoré by som filamentom nedosiahol.

Celkovo som nad tým ale premýšľal a pri mojom tempe by som tlačiareň použil asi 1-2x ročne, ale do budúcna nevylučujem.
Skôr som nedávno narazil aj na tie mini lasery/gravírovače, čo by som asi využil viac a pri tej cene (od 150€) je to veľmi použiteľné na pálené doplnky/detaily. No ale nič, to už je na diskusiu do inej témy. Keby som mal samostatnú pracovňu (snáď raz bude) tak tam už mám aj PLA, SLA, laser aj rezací ploter. Takto si musím vybrať len jedno a aspoň poteším polovičku, že nenakupujem toľko sprostostí :haha:
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa tatra813 » 02 Nov 2021 13:08

spider napísal:.
Skôr som nedávno narazil aj na tie mini lasery/gravírovače, čo by som asi využil viac a pri tej cene (od 150€) je to veľmi použiteľné na pálené doplnky/detaily. No ale nič, to už je na diskusiu do inej témy. Keby som mal samostatnú pracovňu (snáď raz bude) tak tam už mám aj PLA, SLA, laser aj rezací ploter. Takto si musím vybrať len jedno a aspoň poteším polovičku, že nenakupujem toľko sprostostí :haha:


:beat plaster: 150€ "laserom" mozes tak znacit kartičky na stužkovú slávnosť .....
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných