Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Fotovoltaika + virtualna bateria

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Mar 2023 10:03

Ale dám to sem, keďže som sa tomu venoval v poslednom čase dosť intenzívne. Ak to niekomu pomôže pri rozhodovaní sa, alebo ak tomu má niekto niečo iné povedať...

Najskôr inzerát, čo je "Virtuálna batéria" a aké je to pekné :
Tip: Vo dne, v noci
Vďaka Virtuálnej batérii odoberáte vlastnú vyrobenú elektrinu zo slnka aj v noci.

50 % úspora - Pri využití Virtuálnej batérie zvýšite úsporu elektriny z vašej fotovoltiky z 40 na 50 %.

Neobmedzená - Do Virtuálnej batérie môžete uložiť elektrinu do výšky celej vašej spotreby.

Je v ZSE - Nemusíte si kupovať domov drahú fyzickú batériu.
Ďalej tu.



A teraz príde týpek, ponúkne Vám riešenie na kľúč, na strechu nakresli rovno 10 solarnych panelov, sem pride menič a sem príde skrinka, už iba tuto ľa podpis ....

oh wait.


Zamyslel som sa, dokonca som kvôli tomu prestal lepiť model...

Tip: Moj domcek (program DD2) spotreba za rok priemerne = 2600KW/rok
Terajsie naklady za elektriku za rok = 460 €

Ak by platilo ze si dokazem solarom vyrobit a z virtualky dostat 100% mojej rocnej spotreby a nezaplatim nikomu nic, tato cena sa mi pri investicii 5000€ vrati za 11 rokov
To vsak samozrejme neplati, pretoze :

virtualna bateria ( dalej iba VB)
+ mozes do VB tlacit kolko chces , za tlacenie el do siete nedostavas a ani neplatis nic. ZSE to samozrejme odoberie a rado preda za plnu sumu niekde inde.

+ v ramci daneho fakturacneho cyklu potom mozes odobrat z VB vsetko az do vysky toho , co si "natlacil"

+ pocty sa nuluju na konci fakrutacneho obdobia ( ak mas fakturu na rok ako ja, tak mas ako keby rocny virtual z ktoreho mozes cerpat )

- za odber z VB ale platis distribucny poplatok ( tak ako pri normalnej elekrtrike, je to skoro 50% ceny za KW
- platis mesacny poplatok za virtualku 2€
- stale platis poplatok za pripojenie do siete ( tusim 2€ mesacne podla isticu ci ako to je )

cize sa dostavam takto narychlo pri mojej spotrebe k zavratnej uspore cca 230€ rocne - pri investicii 5000€ to uz je navratnost 22 rokov
samozrejme su to hrube rychle jednoduche pocty, nezohladnujuce nararst ceny energii, na jednej strane zaokruhlujem, na druhej stane nepocitam s degradaciou panelov a opravami a udrzbou celeho systemu...
Jemne posunut by sa to cislo dalo, ak by som vedel zmenit energeticku krivku mojej spotreby na dobu, ked svieti slnko. Cize, naucit zenu pustat pracku na obed a nie vecer, pripadne polievat zahradu v case ked najviac pecie slnko :)

Inu situaciu ma samozrejme niekto, kto elektrikou aj kuri ,alebo riesil lokalnu baterku, pripadne ma elektroauto. Tam uz su tie spotreby zase inde.

Ale zatial mi to vychadza tak, ze bezny normalny clovek, ktory dokaze citat medzi riadkami a nema doma dva bazeny pripadne plantaz s gandzou na ktoru potrebuje svietit 24h ziarivkami....

Tak pre neho nema vyznam takato investicia ani nahodou.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa developer10 » 16 Mar 2023 11:29

Super Fito, treba robiť osvetu, v dnešnej dobe, keď ľudia naletia kadekomu je to veľmi záslužná činnosť!

(a nič proti podomovým obchoďákom, majú šancu to robiť poctivo, odžubávať nemusia, ale podľa mňa zbytočné míňanie ľudským potenciálom)

Ja pridám osobnú skúsenosť s vlastnou fotovoltaikou na chate:
Prišli ku nám (rozumej ku mne a ku svokrovi - dedovi Vikimu) nejakí obchoďáci že dodajú a namontujú fotovoltaiku a dajú zozdieľať s ostatnými chatami, za čo nám budú platiť. Na prvý pohľad paráda! Ale... rovnaké prepočty, rovnaké bolestivé odtrhnutie od našich spoločných developerských projektov v dielni, úvaha za milión nad skrytými poplatkami za pripojenie a využívanie spoločnej siete a bla bla bla. Ako to dopadlo? Podobne ako u Fita, čau čau párty, papaj párky, obchoďáci šli obťažovať susedov nižšie (ktorí nemajú také fajn slnečné podmienky na kopci ako my a ktorých sme už na to vopred pripravili), kúpili sme polovičnú kapacitu ako narýchlo napočítali oni, dali sme za tieto panely štvrtinovú cenu ako rozpočtovali oni, využívame ju počas dňa na vykúrenie bojlera a chaty a naplnenie výmenníka a zatiaľ úspora v zime cca.70%, čo pri účtoch neregulovanej ceny elektriny celkom fajn. Plán na leto, čo s tou elektrinou: - vyhrievanie a čistenie bazéna, dokúpenie vlastného akumulátora s nejakým alternátorom, ktorý bude cez deň dopomáhať výkonnejším mašinám, na ktoré čisto solár nestačí, a v noci svietiť, a dáme úsporu snáď o 10% viac, možno aj vác. A ešte dostaneme aj dáku pálenôčku a slaninôčku, keď pôjdeme montovať susedom :haha: :bad smile:

Takže neblbnite, rozmýšľajte, máte naviac ;)

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 16 Mar 2023 19:13

o tých "dobroseroch", ktorí tlačia (hocjaký) produkt vrchom/ spodkom lebo to je také fasa a "skoro" zadarmo, by sa dali napísať knihy

pred časom dorazil/ prekopal sa do Šamorína optický internet a z Teľakomu už začali buzerovať, hneď dnes (streda), najneskôr zajtra treba zmluvu podpísať, končí akcia a od piatku má ten dobroser dovolenku, od pondelka už bude zapojenie spoplatnené a blá, blá, blá

hneď skraja som ho zabrzdil, že JA teraz nemám čas, až ďalší týždeň a začal odznova... reku, ja si to namontovanie kľudne zaplatím, ale nech láskavo neodrbáva, sa skoro urazil, tak som ho poslal do matere

podotýkam, že kábel fyzicky k nášmu baráku dotiahli až po 2 mesiacoch, by ma zaujímalo, či by mi ich už účtovali, keby som podpísal

Orange mi to zapojil potom zadarmo a teľakom mal ešte tú drzosť po roku sa prísť opýtať, že ako sme spokojní s internetmi, za uši si mladý nezapísal, čo som mu naložil, to len aby vedel, pre akú firmu robí :P
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa serpens » 25 Apr 2023 23:57

Daj tomu este nejaký ten rok (co sa týka arbitráže je to na SR bieda)...

Moja skúsenosť je zatiaľ taká, že každý skeptik, ktorý "zo srandy" kúpil/namontoval panely, mal len jeden problém - kúpil ich málo. Solar bez batérie nie je je nic moc, ale správne nastaveny solar + batérie + ev mobil + tepelné čerpadlo...

Až keď človek nainštaluje solar, tak si uvedomí, ze slnko svieti každý den a ze benzín v nadrzi mu sam od seba nepribudne (to isté platí aj pri jazde z kopca a brzdení). Kapitola sama o sebe je nezávislosť (zistiť, že vypadla elektrina, až keď ti klope sused, že prečo sa u vas svieti, keď celá ulica je potme). Budúcnosť je elektrická...
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa Fito » 26 Apr 2023 07:50

Už už som ti išiel odpísať niečo poriadne, ale potom som si spomenul na tvoj dvojdňový monológ z Hvezdárne a prešlo ma to :P

V skratke:
Písal som o tom, či sa to oplatí v marci 2023 pre moju konfiguráciu domčeka ktorú mám.
Nepísal som o Futurame, Steampunku, WW3 a ani o StarWars a ekoteroristoch...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa serpens » 27 Apr 2023 00:28

Nemusíš... A aký monológ, veď si na hvezdarni ani poriadne dva dni nebol :P :haha:

Keď chodíme "dolu" ku našim, sem tam sa prejdem, alebo si zabehnem po hrádzi do vedľajšej dedinky. Asi tri roky dozadu som si tam na jednom dome všimol par panelov na jednom dome, rok na to ich tam bolo podstatne viac a "preskocili" aj na najbližších troch susedov. Tento rok keď som tade išiel bolo tých domov asi 12~14 s odost väčšími plochami (strechy, humná, kurniky, ...).
Jeden začne, odhodla sa, sused sa povyzveda a skúsi aj on, aj tretí... Keby mu však "Jožo" povedal - to si nedávaj to je taká blbosť, to sa neoplatí, tak to nerastie ako huby po daždi. Asi na tom čosi bude. Niekedy netreba ani kalkulačku ani excel, stačí otvoriť oči...
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa Fito » 27 Apr 2023 09:17

Mne sa debata s tebou celkom páči.

Človek ti dá na papieri ( lebo šak sme papieracké fórum) úplne že jednoducho napísané fakty a prepočet ktorý nie je schovaný za nejakými domnenkami....

A ty vytiahneš Joža zo susednej dediny ktorý si namontoval solár na kurník...
Lebo ja mám tiež suseda. Bol medzi prvými, čo si dával solár ešte hádam 10 rokov dozadu..., aj z telky u neho boli si to obzerať, a minulý týždeň to dával dole zo strechy, lebo tie prvé panely boli proste také, meh...
A nové si už nechce dať.
Je možné, že niekde robí chybu, ako ja, ale keď mu to jeho sedláckou matematikou nevychádza a nikdo mu to nevie nejak rozumne vypočítať, a nechce sa nechať ovplyvňovať ďaľším susedom ktorý si to naštudoval v google university ...

Lenze takéto debaty tu viesť nemusíme, si myslím. Každý má na to svoj názor ( a to je celkom v poriadku). Ja som svoje čísla spísal v prvom príspevku.

(...A keď nič iné tak aspoň táto téma pritiahla červeného nazad na fórum :P ...)
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa developer10 » 27 Apr 2023 10:14

A mne sa páči jak sa doberáte chlapi, len bez hvezdárenskej atmosféry a fatry v ruke je to také nemastné neslané...

Takže čo? Zhrnieme to? Fotovoltaika sama o sebe OK ale predražený dríst od bizňismenov z elektrarňoch fuj fuj, dobre? :bad smile:

Mier a láska svetu! Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa spider » 27 Apr 2023 10:24

Tému by sme mohli prebrať na hvezdárni :haha:
Ale teda, solar je sám o sebe super, stavať nový dom a mať na to prachy, tak do toho jednoznačne idem. Ale teda pri tých cenách sa to dnes absolútne neoplatí, lebo návratnosť 10-20 rokov, dotácie u nás smiešne (ak vôbec) a virtuálna batéria je tiež len marketingový výsmech. Najlepšie je mať baterky, len tie idú za také ceny, že to pre bežných ľudí nemá zmysel, lebo si to nemôžu dovoliť. Ale už sa dostávame do časov, že si plno ľudí nemôže dovoliť ani byt, nie to ešte dom a už vôbec nie panely. Človek musí byť fakt iba fanúšik tej technológie, aby si aj sám pred sebou obhájil cenu, samozrejme ak na to má.
Ďalšia vec je poloha. Lebo síce môžeš byť niekde na juhu kde máš veľa slnka, ale zároveň máš aj veľa tepla, teda sa to prehrieva a už to nie je také efektívne. Alebo si niekde na severe kde je síce zima, ale máš tam málo slnka, teda ti to nepokryje ani spotrebu počítača, nie to ešte hovoriť o nejakej sebestačnosti.
Ale rád by som sa dožil časov, kedy to bude úplne bežné pre každého, lebo to bude lacné a dostupné :)
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotovoltaika + virtualna bateria

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Máj 2023 13:10

Inspiracia

"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných