Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Pomoc

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Nov 2021 08:53

Ak ich chceš naozaj len na retuš, tak Tamiya (a podla mňa aj Gunze) ti budú úplne zbytočné.

Tamiya sa dá zriediť aj vodou, ale výsledok je taký nijaký. Často je v takejto zmesi vidieť nerozmiešané pigmenty farby. To už by som ti radšej odporučil tie farby neriediť a rovno z fľašky aplikovať štetcom. Ako by sa správali farby Gunze neviem, tie nepoužívam. Dovolím si ale tvrdiť, že to bude podobné.

Ak by si ich predsa len chcel vyskúšať, tak existuje riedidlo aj v 20ml fľaške, nemusíš hneď kupovať to veľké 250ml balenie. Riedidlo sa volá X-20A. To veľké písmeno A je tam najdôležitejšie, ide o akrylové riedilo. Existuje aj X-20, ale to je syntetika, takže pozor.

Prípadne si kúp jednu farbu a skús ju zmiešať s vodou a uvidíš. Nedá sa to porovnať s originálnym riedidlom. Alebo pozri bazár na fb, tam každú chvíľu niekto niečo predáva za dobré ceny.

Ale aby som to zhrnul. Na retuš ti bohate vystačia aj bežné akrylové revellky (nepoznám škálu ich farebných odtieňov či ich je dostatok). Zmenou na akrylové Tamiye určené na striekanie si podľa môjho názoru moc neprilepšíš. A v poslednom rade sa mi nechce veriť, že sú drahšie ako Tamiya.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa johnny7 » 06 Nov 2021 09:02

Ďakujem. Vyčerpávajúca a plne postačujúca odpoveď :wink:
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa spider » 06 Nov 2021 10:32

Ja ešte dodám že Tamiya je síce nazývaná ako akryl, ale je to taký poloakryl/polosyntetika. Vodou to nie je dobré riediť a dokonca som nemal dobrú skúsenosť ani s originál riedidlom Tamiya (biely vrchnák), laquer riedidlo je už na tom lepšie (žltý vechnák, ale ako písal Oliver, je to syntetika). Najlepšie je podľa mojej skúsenosti levelling thinner, aké má napr. Gunze. Riedim tým Tamiyu do pištole a je to super. Ale to všetko je platné pre striekanie.

Na retuš ti bohato postačia tie akrylové Revell, aj Tamiya. Pri týchto farbách je ale obmedzenejší počet odtieňov, čiže ak chceš niekedy trafiť presný odtieň, musíš veľa skúšať a miešať. Neviem či to bude na retuš vhodné, ale minimálne za pokus to stojí, skúsiť farby Valejjo alebo Ammo Mig. Majú veľmi veľa odtieňov, konkrétne kamufláže atď a netreba ich riediť.
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa xavi » 06 Nov 2021 10:33

Len tak mimochodom Revellky aj modely aj farby predavaju v hrackarstvach a tescu, tak k tomu vela modelarov tak pristupuje :) ale da sa s nimi robit kadeco.

Podla mna by si trochu mal zvazit aj skladovanie a to v akych flastickach tie farby distribuju. mne osobne sa velmi nepacia balenia, ktore robi Tamiya a Gunze v tych sklenenych flastickach. radsej mam uzsie flasticky s integrovanym kvapkatkom ako to ponuka Vallejo alebo MiG alebo aj Mr Paint.

Ak ti ide iba o retus, tak na "na stetec" ma jedny z najlepsich farieb Vallejo. ti maju aj Air aj Model seriu a obe by mali byt velmi dobre aj na stetec.

Ale za mna by ti odporucam akryove farby Mr Paint. ked uz pre nic ine tak pretoze to vyraba(alebo iba bali) Slovenska firma z Kosic. mne sa s nimi pracuje dobre, ale kedze to je trosku menej znama firma tak treba pohladat nejake konverzne tabulky atd. a len tak hociaky modelarsky shop ich nema, takze najlepsie objednat cez net. Serie Aqua Colors a Aqua Colors For Figure ( matne) su balene v tych malych 17ml flastickach s kvapkatkom. tie vacsie 30ml su tusim v skle, ale tie som nikdy neskusal, lebo ak sa nemylim tak to je syntetika.

Slovensku ekonomiku mozes podporit tu: https://mrpaint.sk/

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Nov 2021 10:49

spider napísal: Vodou to nie je dobré riediť a dokonca som nemal dobrú skúsenosť ani s originál riedidlom Tamiya (biely vrchnák), laquer riedidlo je už na tom lepšie (žltý vechnák, ale ako písal Oliver, je to syntetika).


Ja som nemyslel Lacquer Thinner so žltým vrchnákom, ale klasické riedilo X-20 s vrchnákom modrej farby (https://www.super-hobby.sk/products/X-2 ... 06260.html).
Lacquer Thinner je zas niečo malinko odlišné.

Spomínal som to schválne aby si nepomýlil riedidlá X-20A a X-20, ak by do toho Johny išiel.
Ja som totiž zo začiatku moc nerozumel označeniam Tamiya, mal som v tom hokej a tieto dve sa môžu na oko zdať rovnaké.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa developer10 » 06 Nov 2021 11:23

Chalani dakujem aj ja, aspon som o nieco mudrejsi! PS: kolko odtienov cervenej maju? :haha: :haha: :P
Dik este raz!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa mimapnd » 06 Nov 2021 11:41

johnny7 napísal:Prefarbovači celého sveta, spojte sa. :) Chcel by som sa spýtať na farby, ktoré používate. V modelárskom obchode som sa pýtal na akrylové Revellky. Pán sa tváril ako keby som si kupoval Apple na hranie hier (M1 Max neberme vrámci tohto vtipu do úvahy :)) a vravel že to sa neoplatí, že to on taký paškvil ani nedrží a odporučil mi Tamiyu, alebo Gunze. Že to sú kvalitnejšie a lacnejšie farby.

Vravím si že ok, a že skúsim napr. vodou riediteľnú Tamiyu Rubber Black na pneumatiky. Ale tuto na mňa opäť nepríjemne kukol, že to ja sa nevyznám a že to nemôžem riediť vodou, ale že potrebujem špeciálny prípravok na vodnej báze. Snažil som sa mu vysvetliť že ja som papierový modelár a že Revellky používam iba na retušovanie, pripadne na menšie plochy na nepapierové diely a že bežne riedim vodou, alebo keď tak destilovanou vodou.

Moja otázka je. Aké s tým máte skúsenosti? Fakt by som si ja ako papierák čistolepič v prípade že prejdem na Tamiyu kúpiť aj "špeciálny" prípravok na riedenie? Nestačí mi na bežné retusovanie obyčajská voda? Nepotrebujem to od striekacej pištole a na prefarbovanie celých modelov...


Ja poviem len tolko, mam aj Revelky aj Tamiye a za mna mam radsej Tamiye, su redsie a este sa mi nestalo, ze som ich musel riedit...
M.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Nov 2021 13:11

johnny7 napísal:odporučil mi Tamiyu, alebo Gunze. Že to sú kvalitnejšie a lacnejšie farby.

Kvalitnejšie zrejme áno, ale lacnejšie určite nie. Revell Aqua bežne predávajú okolo 1,60-1,80€ / 18 ml a tie japonské sú od 2,20-2,50€ a viac za 10 ml flaštičku.

Na retušovanie by sa ti možno hodili aj sady akrylových farieb, ktoré zvykli mávať v akcii v Lidli ale určite sa dajú nájsť aj v kreatínvych obchodoch. Sú to také tubičky, ako tempery ale podľa mňa vlastnosti budú mať podobné tým revellkám..

Na plasťáky síce používam nejakú špeci modelársku chémiu, ale snažím sa to obmedziť čo najviac. No práve to ma odrádza, že všetko má vlastné riedidlo a ešte aj z tých sú nejaké verzie, potom máš obmedzené kombinácie prípravkov, a časom z modelára sa stane zberateľ chemikálií vo fľaštičkách, ktoré navyše stoja majland (vzhľadom na množstvo) a niektoré majú ešte aj obmedzenú životnosť. :beat plaster:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Nov 2021 19:30

Ja používam (ak treba) Valejjo (radu Model Color a Air-Color) - veľmi dobré skúsenosti, riedim na štetec vodou a v pohode, na airbrush už radšej používam ich riedidlo - takisto v pohode. Cena dobrá, majú ich všade, fľaštičky sú malé a nezaberajú veľa miesta - farebná škála obrovská. To isté Ammo-Mig, ale tých mám menej.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Pomoc

Príspevokod užívateľa johnny7 » 07 Nov 2021 22:46

iconmaster napísal: Na retušovanie by sa ti možno hodili aj sady akrylových farieb, ktoré zvykli mávať v akcii v Lidli ale určite sa dajú nájsť aj v kreatínvych obchodoch. Sú to také tubičky, ako tempery ale podľa mňa vlastnosti budú mať podobné tým revellkám


Je to možnosť, ale tie vraj zaschnú tak sa už veľmi nedajú rozmiešať. Preto kebyže si už namiešam nejaký odtieň na retuš, tak som dostal odporúčanie na tempery. Na menšie diely a detaily bohato stačia aj vodovky. Revelky mám hlavne na nepapierové diely a na jednofarebnú retuš kde mi pasuje odtieň a netreba miešať farby (napr. Sherman a teraz Dragon Wagon, na ktoré to použijem na 90% modelu)
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní