Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa Roman » 04 Júl 2020 05:54

-sovieti pouzivali studebaker ako nosic rakiet,valnik, skrinova polna dielna. fotku palivovej cisterny u sovietov som nevidel. len v pc hre mudrunner
- a ma ten ujo fotku studera z niznej pisanej ked vie ze tam boli?

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 05 Júl 2020 20:34

Fotografie že vraj nie sú. Sú len zápisy, spomienky vojakov a nálezy nevybuchnutých striel. Tiež z nemeckej strany sú nejaké zápisy o tom. Tak isto aj zápisky ruskej divízie, a tú teraz zháňam, aby som vedel ktorý delostrelecký pluk ich mal, prípadne raketový pluk.....
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa Kečup » 09 Júl 2020 20:10

Keby nejako možem pomoct daj vedieť...ale ja som bezazbukový človek....Pomožem s angličtinou ak treba :)
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 17 Feb 2021 20:09

Medzičasom som sa dostal k jednej fotke z mesta Kostolec nad Orlicí, z roku 1945 (od koho iného ako od Romana). Zaujímavosťou je, že v tomto úseku bol 4.ukrainský front s 1.československým armádnym zborom a na Dukle sa bojovalo s 1.ukrainským frontom. Ale je možné, že Kaťuše boli tie isté typy, takže toto považujem za definitívne potvrdenie nasadenia tohto typu Kaťuší na Dukle. Chýba mi už len označenie na dverách a stavba môže začať....
Ešte zisťujem značenia Kaťuší na dverách.


Pátranie po Kaťušiach na Dukle sa pomaličky blíži ku koncu a pokračujem ďaľším hľadaním techniky. Už mám pár obrázkov, ktoré stoja za pohľad, čoskoro ich sem pridám, ak by niekomu pomôhli. Pozdravujem...
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 18 Feb 2021 18:39

Milý priatelia modelári a priaznivci histórie. V poslednom čase sa venujem zisťovaniu techniky, ktorá sa zúčastnila na území Slovenského štátu v rokoch 1939-1945. Na Facebuku si už píšem s viacerými znalcami a odborníkmi na túto tematiku. Podarilo sa mi nájsť kamufláže rôznej techniky, či Ruskej, či Nemeckej a chýbala mi už len Kaťuša, do mojej začatej modelárskej série.
Písal som si aj s Tomášom Hofírekom, ktorý ma naozaj zásobil bohatými informáciami a obrázkami (jeden z autorov knižky ktorú akurát čítam (Od priesmyku Predeal po Kurovské sedlo - Boje vo Východných Karpatoch v roku 1944).

Poslal mi aj tento obrázok:


Teda Kaťuša, ktorú mi poslal Roman (tá pekná fotka) patri do 10GTS, 10. gardový tankový zbor (v r.1945 v 4. tankovej armáde 1. UF- Ukrainský front ). Lenže 10. GTS v období Dukly ešte nepatril pod 1 .UF. Ten jej bol pridelený až neskôr. Takže moja radosť spľasla a opäť som bol na začiatku. Ale písali sme si s Tomášom Hofírekom ďalej, a poslal mi nasledovnú stránku:
http://tankfront.ru/ussr/photo/gvtk04.html#

Kde na konkrétnej strane bola táto zostava fotiek:
http://tankfront.ru/ussr/photo/gvtk04.h ... rettyphoto[gallery1]/36/


A tu sa píše, že tento obrázok je z Dukly. Môžem veriť Ruskej stránke? Iróniou osudu je, že na fotke chýba jedno jediné písmenko, akoby bola fotka schválne oseknutá akurát tam, kde mi chýba posledný krôčik pred pomlčkou! :haha: :haha:
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 18 Feb 2021 18:43

Na dverách je znak 4. "Kantemirovského" gardového tankového zboru - to bol jeden z troch sovietskych
tankových zborov, ktoré sa zúčastnili - Karpatsko Dukelskej operácie. Konkrétne tento až dokonca, jeho zvyšky
bojovali v Údoli smrti.

Takže mi chýba už len naozaj málo..... :haha: :haha:
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 18 Feb 2021 18:51

A tu je tá fotka.....

Hey Hou, Let´s Go!

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní