Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 30 Mar 2020 13:51

Chlapci, mali ste pravdu. Aktuálne mám zlepený trup a krídla, ktoré mám prilepené k trupu. Aj keď som dosť nadával pri lepení, hlavne, keď sa nedarilo, tak som celkom rád, že som sa rozhodol v stavbe pokračovať. Aj keď toto lietadlo určite nebude to najkrajšie, ale hodne mi to dalo. Získal som totiž predstavu ako sa lietadla lepia, ako zlepiť prechod trupu a krídla, ako zlepiť krídla a ich koncovky, atď ..

Report
Od posledného príspevku som hodne pokročil - zlepil som si krídla. Začínal som, ako inak, kostrou. Zlepil som ju relatívne rýchlo a celú som ju v spojoch vystužil riedkym sekundovým lepidlom. Trochu zmätočne pôsobili návodné kresby, pretože vždy opisujú len jednu časť, napr. ľavú. A keď sa človek rozhodne začínať pravou, tak potrebuje trochu predstavivosti. A keď sa toto spojí s faktom, že lepíte prvýkrát takéto krídla, tak o to viac hrozí chybovosť. Sám som napr. vynechal jeden diel kostry, pretože som si ho nevšimol. Odvtedy som si zvykol lepiť diely tak, že vždy najprv spravím ten návodnými kresbami vyobrazený a až následne opačnú stranu.

V každom prípade to išlo. Snažím sa tiež papier viac tvarovať ako znásilňovať, ale stále sa mi to nedarí. Stále musím miestami papier nasilu dostať na miesto, kde by mal byť. Musím sa ale priznať, že krídla sa mi lepili o poznanie lepšie ako samotný trup (kvôli lepším tvarom). Spravil som len pár fotiek ešte na začiatku stavby krídiel.


Nie je to úplne ono, ale všeho-všudy to celkom pasovalo aj mne. Dokonca sa mi podarilo krídla nalepiť tak, že nie je vidieť rebrá. No na pravej strane pri prechode na trup je menšia preliačinka, ale nič hrozné, s čím by som sa pri tomto modeli nevedel stotožniť.
Ako je vidieť na poslednej fotke mám hotové aj krídelka a klapky, no tie som zatiaľ nefotil.

Po menšej úprave kostry mi sadla celkom presne do trupu, a tak som ju mohol prilepiť. Pri následnej manipulácii s modelom, keď som sa snažil spraviť prechod trupu a krídla, sa celkom kvalitne odiera retuš na hranách, najmä špicoch napr. zadných krídel. Celková oprava retuše bude vo finále nevyhnutná.
Pri spracovávaní prechodu trupu a krídla sa ukázalo ako nevyhnutné zbrúsenie hrúbky papiera z jej rubu. Papier som obrúsil snáď aj na jeho polovičnú hrúbku a keď už bol pekne tenký, relatívne dobre sa ohýbal do požadovaných tvarov. V tomto prípade sa zrejme oplatilo model natierať nitrolakom. Čo som ale prekvapený, tak na miestach, ktoré do rúk chytám najčastejšie sa objavujú chĺpky papiera. Som veľmi zvedavý, či vo finále, keď na model nanesiem zas nitrolak, sa tieto chĺpky stratia. Okrem toho som zlepil aj nasávače, ktoré tiež neboli najjednoduchšie (tvarovo). Ako aj Jolaous, ani ja som nepoužil všetky navrhnuté diely, ale len tie najpodstatnejšie.


Tu nejaké detailnejšie fotky. Aj keď dosť zle sa to dáva pred foťák, samotný model je docela veľký.
Na záver fotka, ktorá ukazuje ako mi lietadlo "uletelo" do pravej strany. To je azda najväčší nedostatok, ktorý nijak nezamaskujem.


V každom prípade idem ďalej, bojujem! :)

Tip: Ako chlapci robíte kabínky? Na fóliový diel lepíte obojstrannými páskami diely kabínky a na záver kabínku rozrežete na, v tomto prípade 3 kusy, a prebytočný plast na záver odstránite podľa prilepených dielov? Alebo aký je postup? Vážne netuším .. robil by som to takto ako píšem.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 31 Máj 2020 21:03

Ahojte,

po docela dlhom čase by som to tu rád oživil a vlastne celé uzavrel.
Takže ..

Report
Potom, čo sa mi podarilo zlepiť a dostať lietadlo do stavu prezentovanom naposledy som pokračoval rôznymi drobnosťami. Väčšinu z nich som priebežne nefotil. Stratil som totiž motiváciu, keďže sa mi doposiaľ moc nedarilo. Čo sa mi ale podarilo nafotiť boli kolesá. Tie mám k tomuto modelu resinové, takže som ich nemusel prácne vyrábať "od nuly". Prvé čo som s nimi spravil bolo, že som obrúsil ich povrch aby bol pekne hladký. Následne som pílkou prehlboval vzor pneumatiky. Po oprášení som kolesá farbil tmavou šedou farbou (čo najviac podobnou farbe gumy, aj keď mám od Revellu priamo farbu na pneumatiky). Stredy kolies som farbil bledšou šedou. Následne som na celé kolesá naniesol čierny wash a ten odtiene takmer úplne (viac menej naozaj úplne) farebne zjednotil. Teraz by som nebol povedal, že tam kedysi boli 2 výraznejšie odlišné odtiene šedej farby. Na záver som kolesá natrel prípravkom Dust Effects od AK Interactive, ktorý som po uschnutí umyl syntetickým riedidlom tak, aby prípravok ostal len v štrbinách kolies.


Keďže som trochu špinil kolesá, musel som zafúlať aj podvozkové nohy, aspoň trochu. To som zas realizoval pigmentmi. Zo sady suchých pastelov, ktoré mám doma som si namiešal približný odtieň prípravku Dust Effects a trochu naniesol na podvozkové nohy. Následne štetcom namočeným vo vode som pigmenty rozotrel a nechal preschnúť. Fotky z prác nemám.

No a pomaly som dorábal ostatné detaily. Najviac mi dala zabrať zrejme kabínka. Nevedel som aký postup zvoliť a v podstate som ani neni schopný svoj postup nejak popísať. Bola to čistá improvizácia. Na čele kabíny som omylom zamenil diely (vonkajší za vnútorný). Bol tam menší rozdiel v šírke rámu kabíny. Vonkajší bol širší, ale mne sa na vonkajšiu stranu podarilo samozrejme prilepiť ten užší .. pekne som si vynadal. Našťastie som vedel, že predok budem zakrývať, tak som aj cez čelo kabíny plánoval prehodiť plachtu.

Okrem toho som dorobil aj anténu (tá je z toho poľského naťahovacieho lanka, fakt dobrá vec). Dolepil som nejaké drôty, zlepil vrtuľu a samozrejme výfuky. Pri nich som tiež strávil pekných pár chvíľ, kým som prišiel na to, ako ich dostať do ako tak požadovaného tvaru. Výfuky som z vnútornej strany natrel čiernou farbou a potom na záver z vonkajšej strany pretrel grafitom z mäkkej ceruzky. Tiež som sa pokúsil, prvýkrát v živote, znázorniť očmudenie od výfukov. To som robil tak, že som si podstatne viac zriedil pieskovú farbu a spravil som pár ťahov akoby v smere letu. Na záver som pridal čiernu zriedenú ešte vo väčšom pomere ako pieskovú. Neviem ako vy, ale mne sa výsledok celkom páči. Pri tej príležitosti som naznačil toto očmudenie aj pri guľometoch na nose (kde som to možno trochu prehnal) a v krídlach. Tiež som nahradil guľomety v krídlach injekčnými ihlami, ktoré som pred lepením opaloval na sporáku. Zdá sa mi, že som ich v plameni držal asi moc. Sú viac žlté ako čierne .. tak som ich zafarbil čo to šlo opäť grafitom z ceruzky.




Úplne poslednú vec som robil plachtu. Výrobu som už viackrát popísal v iných vláknach, takže ju opisovať zas nebudem. Plachtou som sa snažil prekryť tie najväčšie nedokonalosti (okrem krivej geometrie): zle nalepenú obšívku a prednú časť kabíny. Z toho dôvodu je plachta prevesená už od čela kabíny. Farbil som ju Tamiyou XF-22 RLM Grey, ktorá perfektne pasovala. Krivky som zosvetloval bielou, drybrushom.


A vo finále som sa rozhodol spraviť pod model aj podložku. Základ je vyrobený Lukášom (LMD), za čo by som mu chcel týmto verejne poďakovať. Odviedol zas kus poctivej roboty a vyrobil nádhernú podložku. Takže Lukáš, ďakujem!
Ako prvé som jej venoval jeden náter moridlo/lakom orechového odtieňu a vrhol som sa na tvorbu pôdy.


Pôdu som chcel mať v randomnom tvare. Tak som si z hrubšieho kartónu, klasickej lepenky, vyrezal randomný otvor (kvázi šablónu). Ten som priložil na drevenú podložku, do otvoru naniesol Herkules a začal pritláčať kúsky Keraplastu. Keď som takto vyplnil celú "šablónu" z kartónu, prehodil som cez podložku potravinovú fóliu a začal som povrch valčekom utláčať do roviny. Na konci som odstránil šablónu a povrch som po obvode miestami utlačil, niekde som nechal doslova "schod" (spôsobený hrúbkou kartónovej šablóny).


Ešte kým bol Keraplast vlhký a tvarovateľný, potrel som ho Herkulesom s vodou a posypal hlinou, pieskom a prachom z poľnej cesty. Tiež som do povrchu vtlačil pár kamienkov a cez potravinovú fóliu otlačil "cestičku" pre kolesá. Po vyschnutí nasledovalo farbenie. Obvod "pôdy" som Maskolom od Humbrolu vymaskoval, zbytok som zakryl bežnou maliarskou páskou. Povrch som prestriekal zemitými odtieňmi Tamiya farieb (XF-52,57, 78). Keďže Keraplast som mal len biely, po vyschnutí mi v ňom ostali pekné praskliny (ako v naozajstnej pôde). Tie som sa rozhodol využiť .. preto som tieto špáry tmavou hnedou olejovou farbou zašpinil aby nesvietili. Následne som celý povrch randomne prestriekal zas, zväčša už bledšími odtieňmi. Tie najbledšie odtiene som sústredil okolo prasklín v "pôde".


Nasledovala aplikácia trávy. Postup úplne totožný s postupom, ktorý som popísal vo vlákne s Tw29 (http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=24&t=8043&start=140).
Najprv menšia tráva (2,5mm), ktorú som prestriekal tmavšími odtieňmi zelenej. Trávu som schválne nesadil všade, ale robil som "mapy", aby sa tak praskliny v "pôde" stali viditeľnými. Opäť som prešiel kolesami po vtlačených stopách, aby som ich nestratil ..


Po nastriekaní som nasadil vyššiu (8,0mm) trávu a v stopách v smere jazdy ju uležal. Jej odtieň som moduloval viacerými farbami. Najviac mi dalo zabrať farebné odlíšenie stôp po kolesách, tie som chcel mať bledšie. Robil som to na toľkokrát, že viackrát som musel celý trávnik striekať odznovu. Ten sa môže preto zdať vcelku tmavý. No vo výsledku je to podľa mňa v pohode. Na jednom mieste na okraji sa mi podarilo naliať moc lepidla, ktoré stieklo mimo podložku a pri jeho utieraní som utrel aj trávu, tak som sa rozhodol dolepiť tam pár vlastnoručne urobených trsov z 12mm vysokej statickej trávy. Tie som schválne nafarbil odlišnou zelenou farbou ako zbytok podložky. Okrem toho som kamene poumýval odstraňovačom farieb, aby som ich zbavil prípadných prestrekov farby a aby dostali späť svoj prírodný vzhľad. Pôdu som na miestach, kde nie je tráva zvýrazňoval hnedým washom od Tamiye - Panel Line Accent Color Brown. Pri odstraňovaní pásky a Maskolu po obvode sa z Maskolu (obyčajne jak guma) vplyvom stečeného Herkulesu stala taká suchá páska .. zle sa to odstraňovalo, a preto som viac menej celý povrch prebrusoval a následne som mu doprial ešte jednu vrstvu moridlo/laku toho istého odtieňa. A dobre som urobil, teraz sa podložka leskne tak akurát. Navyše aj jej vydutie sa mi podarilo vrátiť do takmer pôvodného stavu!


Aby tu nebolo len mrte textu, tak na záver už len fotky lietadla:


Na podložke:




Pár detailov:




A pár fotiek z našeho letiska v Trenčíne:


A na záver pár mojich najobľúbenejších (škoda len, že ma vyhnal dážď a silný vietor):


Ako vidím, z kokpitu mi z kabínky vypadol jeden drôtik, ktorý musím dorobiť.

Takže finniíííto. Trvalo to podstatne dlhšie a dopadlo to podstatne horšie ako som predpokladal.
Zo začiatku som bol veľmi sklamaný zo svojej práce, ale dovolím si tvrdiť, že aspoň tá podložka celkovému dojmu výrazne napomohla.
Nakoniec musím priznať, že som rád, že som model dotiahol do konca. Získal som predstavu ako sa lepia jednotlivé celky, s ktorými do kontaktu pri pásovej technike neprichádzam. Takže v konečnom dôsledku si snáď ešte nejaké to éééro zlepím, no rozhodne to nebude v najbližšom období.
Možno raz, keď budem čistolepič na vyššej úrovni ..

Rozlúčim sa s vami s odkazom na krátke videjko (ako vždy): https://www.youtube.com/watch?v=hWoptoLZCiw&feature=youtu.be
Vidíme sa čoskoro vo VT. :victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 445
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa tatra813 » 31 Máj 2020 21:16

Gratulujem k dokončeniu :dribble: , bezkonkurenčná práca a adept na foto mesiaca je asi jasný !
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Máj 2020 21:43

Gratulujem k dokončeniu a rešpekt za to, že si dotiahol do konca aj napriek tým ťažkostiam!
Fotky na letisku sú úžasné :still dreaming:

P.S.: dúfam, že tá plachta nie je napevno. Mne osobne sa páči viac bez nej :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Roman » 01 Jún 2020 06:42

emil je super,ako skutocny. kto bol pilotom ?

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 01 Jún 2020 07:32

Gratulujem, vytrápil si sa, ale stojí to za to.
A aké lietadlo ideš lepiť teraz? :P

m.

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 01 Jún 2020 08:52

Gratulujem k dokončeniu,
Nezdá sa to, ale lietadla sú kapitola sama o sebe a chce to svoje postupy a silné nervy, presne toto som aj ja prežíval pri Spite a to nebol ani od Hala...
Zato dobojoval si to parádne a ten finiš a detaily na záver plus podložka a nakoniec aj fotky, no paráda...
Super to je... :wink:
Mal by si hneď začať ďalšie lietadlo, kým to máš čerstvo v rukách... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 696
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 01 Jún 2020 09:22

Záverečné fotky sú superbombové :big smile:
Je to paráda.

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa sony » 01 Jún 2020 09:44

Paráda.
Dobojoval si tento model so cťou!
Je pravda, že chyby sú a niektoré sú viditeľné viac, iné menej no v celku model pôsobí pohľadne.
Máš devízy, čo sa týka tvarovania oblých dielov, toto ešte musíš vychytať. Extra veda to nie je, len treba tomu venovať viacej času a vychytať grif.
Čo vieš bravúrne, tak to je práca s povrchovkou (veľká výhoda z VT) a vytvorenie podložky, spravil si exkluzívnu podložku pod messera. Tu si môžu z teba kolegovia modelári brať príklad.
Vidno, že si venoval celkom dosť veľa času na podložke. Takto sa je potrebne pohrať ešte pri oblých dieloch a si adept na vynikajúceho modelára!
To príde určite časom. Rád ťa opäť privítam v leteckej sekcii. Takže viacej lietadielok poprosím :wink:
Finálne foto v exteriéri sú na parádu.
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Fito » 01 Jún 2020 10:16

Ja iba že z fotkami si mohol ešte jeden deň počkať, lebo takto si vyrobil vrásku na tvári nejednému moderátorovi :wink:

A oné, nemám slov, modely v tvojom podaní su vždy extra trieda.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní