Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 29 Dec 2020 19:06

Tak ostávali mi už len posledné väčšie diely a to krídla a potom už len motory a bolo by hotové, ale... Plášt krídla mi absolútne nesedí :evil: Celkom dobre sa mi podarila vytvarovať nábežná hrana. Buď mi odstáva vrchná, alebo spodná časť krídla. Podarilo sa mi urobiť kópiu opláštenia na ľavej strane a opláštenie som prestrihol napol v mieste klapky a ani tak po nasunutí na kostru krídla to nesedí. Keď to prirovnávam aj bez kostry krídla, tak no nesedí. Krídlo by malo byť vo vrchnej časti v jednej rovine a v spodnej časti by malo od stredu ku koncu krídla stúpať. Neviem, asi budem musieť rozrezať koncovú časť a zlepiť nanovo, alebo odrezať z opláštenia, len som limitovaný klapkou na krídle. :(

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Marmat » 29 Dec 2020 23:21

Tu je report z poľského fóra Konradus, síce je to vojenská verzia, ale diely sú rovnaké (pri vojenskej verzii je ich tam pár navyše).
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=242067&t=242067&filtr=0&page=7
Možno by stálo za zváženie zlepiť to tak ako Poliak - najprv spojiť kostru, potom prilepiť stredný diel a potom k tomu dopasovať tie boky.

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 29 Dec 2020 23:30

Marmat napísal:Tu je report z poľského fóra Konradus, síce je to vojenská verzia, ale diely sú rovnaké (pri vojenskej verzii je ich tam pár navyše).
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=242067&t=242067&filtr=0&page=7
Možno by stálo za zváženie zlepiť to tak ako Poliak - najprv spojiť kostru, potom prilepiť stredný diel a potom k tomu dopasovať tie boky.

Kedysi som čítal na Konraduse od jedného borca, že asi 95% modelov lietadiel, ktoré robil na krídlách upravoval. Možno okrem Halinskeho asi to býva dosť problém. Lebo aj u tej bombovej verzii čo si poslal link upravoval konce krídiel odrezaním z kostri celého lietadla. Bohužiaľ budem musieť robiť zásadné úpravy, ale sme modelári tak budem musieť modelovať. :)

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 06 Jan 2021 00:49

Tak čakalo ma lepenie výstuh do jednotlivých rebier a oblepovanie kostry krídla. Pôvodne som chcel zvoliť styrodur a prebrúsiť, ale výhoda pri nepresnostiach pri tomto modele je konštrukcia opláštenia krídla. Jednotlivé rebrá nie sú taký problém ako je to napríklad u ponoriek alebo lodí, kde by som asi išiel do toho styroduru. Ani by som nepovedal koľko času to zaberie. Krídlo je pevnejšie a dá sa lepšie napnúť obšívka a už to je len pár milimetrov nepresností :D . Hneď lepšia motivácia do dokončenia. Aj, keď je jasné, že tie konce treba orezať. Nedalo mi to a priložil som krídlo na trup lietadla a to krídlo je ozaj veľké :o Treba ešte urobiť finálne prebrúsenie prechodov rebier a potom oblepiť.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 03 Mar 2021 13:24

Tak po dosť dlhej dobe ;) malý progres v podobe dokončenie oblepenia hlavného krídla. Na samotné oblepenie som potreboval ozaj pevné nervy, lebo to bol boj a nechcel som urobiť chybu. Nakoniec to dopadlo celkom dobre. Ešte trocha retuše. Ostáva už len nalepiť konce krídiel. Na kostre som musel skracovať samotné konce a prebrúsiť celý tvar. Je to chyba konštrukcie, lebo na dĺžku to nepasuje. Premýšľal som aké bude lepidlo lepšie, aby nedošlo ku skrúteniu a nakoniec som použil chemoprén a robilo sa to dobre.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 18 Mar 2021 22:54

Pomaly pokračujem ďalej. Zlepil som konce krídel a mal som toho fakt plné zuby. Samotné konce som aj navlhčil a snažil sa vytvarovať, ale chcelo by to asi viac zárezov a tenší papier. Dokonca som ho trochu prebrúsil, ale nie som úplne spokojný. Som, ale rád, že som to dostal do daného stavu. Ešte dorobiť krídelka a budem mať celé krídlo hotové. Dôležité je , že sa mi podarilo celkom dobre dodržať geometriu krídla pri tejto veľkosti.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 07 Apr 2021 10:46

Pomaly vyrábam klapky teda balančné krídelka na hlavnom krídle. Odporúčam pre prípadných ďalších staviteľov odrezať koncovú časť balančného krídelka. Ja som zložil celú časť, ale na koncoch to nesedelo správne. Celý problém je v profile krídla, ktorého odtoková časť ku koncu klesá. Spodná časť je rovná, takže treba zvoliť nejaký kompromis. Ja som to odrezal po zložení a ešte som dodatočne vytvaroval krídelko a dosť sa to zlepšilo. V konečnom dôsledku, to aj tak bude sekundovým lepidlom zakvapnuté, takže to bude celkom v pohode. Krídelko bude kopírovať tvar krídla. Reálne je to lepšie ako na fotkách, tie moc vytiahnu ohyb papiera. Čo som pozeral, tak asi je to východisková poloha pre pohyb hore aj dole. Už len dorobiť pravú stranu a nasledovne jednotlivé tiahla. Tie budem dorábať asi až po nalepení krídla na trup. Čo som pozeral mali by byť z oceľového lana, prípadne ich možno urobím z gumenej nite. Má niekto s touto niťou skúsenosti. Kúpil som ju kedysi od Leška Goru, že vraj je možnú ju farbiť, tak uvidím. teda neviem či po10 rokoch je vôbec ešte použiteľná. :(

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 07 Apr 2021 10:53

Pekne ti to ide.
Tá poľská niť je v pohode použiteľná.
Ja ju farbím strieborným permanentným popisovačom, čo dostať v papiernictve.
Normálne odstrihneš a na nejakom čistom liste papiera prejdeš pár krát po niti..
:wink:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 07 Apr 2021 14:15

Som ju kedysi kúpil, keď na ňu Leszek robil masívnu reklamu, brnkal po nej, že dobrá na výstavy nedôjde k pretrhnutiu. :)

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 24 Apr 2021 12:19

Akosi som sa nemohol dokopať k ďalšiemu pokračovaniu, ale nakoniec som pokračoval vo výrobe 2ks gondol. Je to jedna z mála častí, ktoré sadli perfektne. Odporúčam si dať pozor pri umiestňovaní rebier, alebo jedna gondola je na ľavú a druhá na pravú stranu. Trochu vidím problém v nasledovnom vložení úchytov a výstuh, lebo dĺžky drôtov nie sú korektné a ani hrúbka. Podľa rebier mi to vychádza na nejakých 0,8 mm čo sa mi zdá vzhľadom k mierke tenké, tak uvidím ako to doriešim.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní