Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 13 Apr 2020 23:53

Zdravím všetkých,
keďže som premýšľal aký ďalší model by som si vybral a chcel som model, ktorý tu ešte nebol prezentovaný padla voľba na Fokker F.VIIb/3m od vydavateľ Orlik. Kúpil som ho po jeho vydaní, ale po prvých dieloch som ho odložil a buď ho dorobím, alebo pôjde do koša, aby nezaberal miesto :D , lebo je to jeden z väčších formátov.

Predloha:
Fokker F.VII bolo Holandské dopravné jednomotorové / troj-motorové lietadlo z prvej polovice 20. rokov 20. storočia . Lietadlá mali dvojmiestnu pilotnú kabínu mohli pojať 8 cestujúcich . Bola vyrábaná verzia F.VIIa/3m s motormi Wright J4 Whirlwind , a od roku 1928 verzie F.VIIb/3m , u ktorej boli odstránené nedostatky predchádzajúcich typov . Okrem civilného stroja bola vyrábaná aj vojenská verzia pre bombardovanie. Fokker F.VII zakúpila aj Československá letecká spoločnosť . Potom licenciu získala firma Avia Praha , ktorá tieto lietadlá začala vyrábať pod označením Avia F.VII.b/3m . Lietadlá si zakúpili aj Československé štátne aerolínie a Baťova letecká. Fokker F.VIIb/3m Southern Cross bol prvým lietadlom, ktoré preletelo cez Tichý oceán.
Tech. Parametre:
Posádka: 2
Počet cestujúcich: 8
Rozpätie: 21,71 m
Dĺžka: 14,56 m
Výška: 3,90 m
Hmotnosť vlastného lietadla: 2600 kg
Vzletová hmotnosť: 4500 kg
Jedna z mála fotografii asi predlohy modelu:
Obrázok

Model:
Samotný model vydal Orlik, ktorý taktiež vydal bombovú verziu, ale mne sa táto civilná páčila viac. K modelu som zakúpil aj laser diely. Na stránke vydavateľa je aj zlepený z výtlačku.
Obrázok Obrázok

Tento model som začal lepiť po jeho vydaní, ale po pár zlepených dieloch som ho odložil. Toto bolo spojené z niekoľkými nepresnosťami hneď na začiatku stavby. Mal som to poznačené, takže sa pokúsim posunúť ďalej. Podlepenie jednotlivých dielov rámu kabíny a prednej časti. Už tu boli prvé problémy diel. Odporúčam všetko vyskúšať na sucho a vyrezať a upraviť drážky. Problematické drážky sú znázornené v červených kruhoch. Napríklad výrezy v dieloch K a I. Po samotnom zlepení nesedel sklon spodnej časti na dieloch I voči podlahe H a nalepením podlahy diel č.7 na J zväčší hrúbka tohto kompletu a preto treba odrezať biele pásiky po krajoch.
Obrázok

Pokračoval som prilepením dielu M na diel L. Nastal tu problém kedy nasedí úplne rozteč otvoru, do ktorého sa má vložiť diel 7c,d. Nasledovalo vyrezanie.
Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Apr 2020 00:50

Celkom zaujímavá predloha! Podľa toho loga na smerovke je to vo farbách aerolínií LOT?
Každopádne držím pakce :wink:

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 14 Apr 2020 13:58

iconmaster napísal:Celkom zaujímavá predloha! Podľa toho loga na smerovke je to vo farbách aerolínií LOT?
Každopádne držím pakce :wink:

Presne ako píšeš Polskie Linie Lotnicze
Strávil som niekoľko hodín hľadania fotiek prípadne informácii o reálnej predlohe, ale nájsť niečo zaujímavé je ozaj problém. Asi sa moc nemôžem čudovať, lebo z 30-40 rokoch toho až tak veľa a to hlavne o lietadle, ktoré nebolo vyrábané vo veľkých počtoch nieje. Ak nepočítam repliku, ktorá ma už viac moderných prvkov. Čo fotka to malé odlišnosti v detailoch. Rôzne interiéry pre pasažierov, pilotnej kabíny atď. Začínam nadobúdať pocit, že aj celý model je nejak poskladaný z dostupných informáci, ktoré sa našli. :( Možno sa mýlim, ale nebudem sa moc asi zaoberať prípadnými úpravami, lebo ich je problém nájsť na reálnych predlohách a vymýšľať si niečo nemá význam.
Teraz k samotnému postupu na modely. Nalepil som spomínaný diel 7 po rozrezaný a malých úpravách.
Obrázok

Všimol som si, že prilepením spodného dielu sa zalepili aj otvory pre konzoly kolies v diely L. Odporúčam to vyrezať, aby nebol problém po nalepení ľavej strany opláštenia. Autor modelu asi na to pozabudol, lebo nikde som to v návode nenašiel. Asi sa začnem spoliehať na vlastný postup.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 15 Apr 2020 13:48

Pokračoval som priestorom pre cestujúcich. Tu nastal ďalší problém. Nepresnosť dielu N+N1 je to viditeľné na fotke. Nesedí osadenie do drážok podlahy.
Obrázok
Keďže to nejde ani v ľavo ani v pravo :D , tak to treba rozrezať. Inú možnosť som nevidel. Do vrchnej časti som osadil dva pásiky, ktoré zakryjú rozrezaný diel a ešte aj spevnia celkovú konštrukciu. Našťastie sú k modelu rezervné farebné plochy.
Obrázok Obrázok
Vyrezal som boky paluby pre cestujúcich aj keď sa zdalo že to bude sedieť, tak na strane dverí nesedí laserový diel s dielov vnútornej obšívky, ale keď som to prirovnával k vonkajšiemu oplášteniu, tak ten laser diel je v poriadku. Uvím ako to bude pokračovať. Tie chyby sa budú asi kopiť.
Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 17 Apr 2020 16:21

Pokračoval som zostavením časti pre cestujúcich. Jednotlivé celky zapadli do seba celkom dobre. Konečne niečo pozitívne. Celkom to nabudí do ďalšej práce, lebo už to začína mať nejaký tvar. Momentálne sa mi najviac páči kľučka na dverách :D Uvidím ako to bude s prípadnými ďalšími chybami. Inak, keď sa človek pozrie na palubu s cestujúcimi, moc pohodlia tam veru nebolo a to nehovorím o pilotoch. Asi do kabíny nejak preliezali cez ten otvor. ;)
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 26 Apr 2020 14:55

Pokračoval som zadnou častou. Ak už niekoľko krát aj pri tejto časti sa objavili chyby. Na diely P je jedna drážka pre založenie hlbšia. Má byť 0,5 mm, reálne je 1 mm. Taktiež treba upraviť diel R. Úpravy sú zvýraznenie.
Obrázok

Premýšľal som o otvorím dverí aj na druhej strane, kde je priestor pre odkladanie batožiny, kufre atď. Pôvodne tieto dvere sú len nakreslené. Nakoniec som k tomu pristúpil, uvidím ako to dopadne. Vyrezal som otvor v dieli Z. Urobil som ho o 2 mm širší, aby nebol problém pri osádzaní obšívky. Vlepil som rebro do skeletu a osadil priestor, sieťkou, ešte príde podlaha, ale tá sa bude osádzať až po nalepení obšívky. Prípadne upínacie oká, háky atď. Vnútro som obložil imitáciou dreva.
Obrázok Obrázok

Po vlepení vrchného dielu skeletu bol zreteľný problém na bokoch skeletu. Celkovo je konštrukcia celého modelu zle riešená. Treba doplniť do zadnej časti vnútorné rebrá, lebo 0,5 mm papier má tendenciu ohýbať sa. Ja som v druhej polovici zadnej časti modelu, natvrdo ohol horný diel pri rebre R, kde to začínalo byť viditeľné a podlepil som boky kostry 1 mm kartónom, prichytil plastovým štipcom a nechal preschnúť. Po kontrole priložením hrany pravítka je stena rovná. Ak by niekto robil tento model, odporúčam podlepiť aj prednú polovicu zadnej časti. Netreba však zabudnúť, že vnútorný kartón musí byť o 0,5 mm užší v hornej časti, aby sa tam mohol založiť diel Y.
Obrázok Obrázok Obrázok

Opäť sa vrátim ku kritike celkovej konštrukcie, ale nedá mi to. Je veľmi problematické udržať celkovú rovinnosť v jednotlivých celkoch, ale aj napájanie medzi jednotlivými celkami. Asi sa malému brúsenie nevyhnem. Skúsim vyrezať diely plášťa a dúfam, že nebudem nemilo prekvapený. Keďže je model zlepený na stránke, tak nejak by to malo ísť. Silne pochybujem o tom, že model sa dá urobiť bez dosť podstatných úprav. Nakoniec jedna motivačný fotka. Zloženie jednotlivých častí nasucho k sebe. Celková dĺžka zatiaľ okolo 40 cm.
Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 01 Máj 2020 23:43

Mohlo by sa zdať, že práce sa pozastavili, ale pokračujú v tempe primerane voľnému času. ;) Pokračoval som lepením výstuh pod podlahou cestujúcich. Keďže som zakúpil laserové doplnky k modelu ani tu vydavateľ nesklam, chýba dopálená časť pri jednej výstuhe.
Obrázok

Ako oddychovú časť som si zvolil zlepenie sedačiek cestujúcich. Sú v počte 8 ks a ako oddychovka sa to javilo, len na začiatku. Strávil som s nimi zápar hodín a to ešte niesu kompletné. Keďže model je vytlačený na papier cca 0,2mm tj. asi 250g papier, tak pri zlepení oboch častí opierky sedadla je hrúbka a tuhosť tak silná, že vyrobiť pekný oblúk na 1mm pásiku, ktorý prechádza od chrbtovej časti je nemožné, teda v mojom prípade. Všetky diely som okopíroval na kvalitný papier váha 80g a nasledovne sedačky vyrobil z takto upravených dielov. Ako som už písal niekoľko krát aj tu som natrafil opät na chybu. Diel 14 je o 1,5 mm kratší, vidieť to na tretej fotke. Je možnosť to nalepiť s rovnako krátkou častou na oboch stranách, alebo zrezať z dielu 14d tj. sedák. Ja som zvolil druhú možnosť. Na sedačky pôjdu ešte opierky rúk a odkladací priestor na zadnej časti sedačky a mali by byť hotové.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Máj 2020 00:39

Zatiaľ super - dobre sa pozerá na takú precíznu prácu (modelára) :wink:

Užívateľov profilový obrázok
PeGo | --
Príspevky: 61
Meno: Peter

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa PeGo » 05 Máj 2020 23:21

iconmaster napísal:Zatiaľ super - dobre sa pozerá na takú precíznu prácu (modelára) :wink:

Ďakujem za povzbudenie u tohto modelu to ozaj treba :)

Pokračoval som dokončením sedačiek. Inštalácia opierok na ruky a zásobník na veci. Pri úložnom priestore na chrbtovej časti som sa rozhodoval či použiť diel z vystrihovačky, alebo urobiť nové. Tá zelená mi na sedačke akosi nesedela, tak som vyrobil 8 ks v hnedej farbe a javí sa mi to ako lepšia voľba. Na porovnanie priložené obe farby.
Obrázok Obrázok Obrázok

Začal som pracovať aj na odkladacom priestore nad sedadlami pre cestujúcich. Asi použijem sieťku na obrázku, ktorú nafarbím. Taktiež som skúšal pretláčať z fólie kryty osvetlenia v interiéri a v kabíne. Asi ostanem u bielej verzie zafarbenia čírej fólie.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fokker F.VIIb/3m / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 06 Máj 2020 08:19

Pekne, pekne. Len tak ďalej!

:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní