Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 12 Aug 2022 13:13

Ahoj ahoj.

Áno toto tu ešte nebolo. Zlepil som toho za svoj život už celkom dosť, ale faktom je, že v tejto kategórii som nikdy ničím neprispel.
Takže to tu bude moja premiéra a vôbec prvé lietadlo čo som kedy lepil. Nad týmto modelom uvažujem od doby kedy bol vydaný a teda od roku 2012. Vždy však dostali prednosť iné modely no teraz aj vďaka motivácii a súťaži od Jolausa nastal ten správny čas. :P :bad smile: , tak snáď to do konca roka stihnem :haha:

Medzi lietadlami som úplný laik, takže odo mňa nečakajte presné postupy ako na to. Mám chaos dokonca aj v názvosloví a budem sa s tým zoznamovať postupne v priebehu stavby.

No a čo vlastne idem lepiť? Let Z-37 Čmelák a teda československé jednomotorové lietadlo pôvodne vyvinuté na poľnohospodárske účely.


Tak teda začíname. :victory: :P Držte palce.
Naposledy upravil/-a martin1807 v 30 Nov 2022 02:08, upravené celkom 1 krát.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa developer10 » 12 Aug 2022 13:40

No tak na toto som zvedavý Maťo! Držím prsty, budem silno sledovať Tvoj vstup mimo kolieskovú sústavu a prípadne ak by sa Ti nie veľmi darilo, tak ma možno inšpiruješ a budeš mať zo mňa konkurenta do súťaže o cenu útechy v Jolaus cupe :bad smile: :P

Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Aug 2022 16:33

Nezaškodí občasná zmena témy alebo materiálu ani pri lepení modelov, tak držím palce k prvému lietadlu! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
MarcinS | --
Príspevky: 46
Meno: Marcin
Bydlisko: Bratislava

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa MarcinS » 12 Aug 2022 19:59

Maš ve mne divaka! Čmelák je pekne lietadlo.

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 13 Aug 2022 21:33

Report
Ahoj chlapi, díky za sledovateľov :haha:
Tak tu mám prvý report.:) Idem podľa návodu. Prvé 3 číslované diely bolo vnútorné vybavenie kokpitu a teda zatiaľ žiadne záludnosti. :P :bad smile: Akurát pri palubovke je posunutý jeden budík, čo sa dá jednoducho vyriešiť rozrezaním spodného dielu a mierne ho posunúť. Takto to mal popísané v reporte aj Luky815.

Pri stavbe si pomáhám reportmi, ktoré už tu na fóre máme (Luky815, Jolaus a Zollo)

Tu sú fotky interiéru: :still dreaming:


Takže toľko prvé pocity z lietadla. Teraz príde na radu kompletácia trupu. Podľa návodu, by sa mali zlepiť rubové diely a potom vonkajšia obšívka. Ja to asi budem lepiť opačne. Najprv vonkajšok aby to sedelo, a prípadne doupravím rubové diely. :P
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa Jolaus » 15 Aug 2022 09:04

Maťo super. Som rád že si sa do toho konečne pustil. Na moju stavbu sa vôbec nepozeraj. To som sa ešte len učil pracovať s papierom a pokazil som skoro všetko. S odstupom času som chcel toho čmeláka zlepiť ešte raz a poriadne, ale začal som lepiť aj plast a zlepil som si ho vo štvrťke. Kľudne si pozri fotky reálneho stroja a čo to vylepši podľa nich. Minimálne kolesá by som robil ako sa na lietadlo patrí (vybrúsené vo vŕtačke) a nie ručne bombírovať ako je to vo vystrihovačke. Ale nechcem ti tu mudrovať a v konečnom dôsledku budem rád keď to dokončíš do konca roka. Mám na zlatý pohár vygravírovať tvoje meno?? :haha: :P
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa sony » 15 Aug 2022 12:45

zatiaľ ideš na výbornú :wink:
Čmeliak má obrovskú výhodu od ostatných lietadiel a to, že má hranatú konštrukciu.
Takže, to čo odrádza väčšinu lepičov lietadiel - obliny, je v tomto kúsku minimálne.
Nech sa ti darí, pokračuj v nastavenom tempe.
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 15 Aug 2022 17:29

Ahoj
Držím palce a sledujem :wink:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa martin1807 » 15 Aug 2022 22:15

Ahoj chlapi.
Som veľmi rád, že sa táto stavba vzbudila záujem
Jolaus napísal: Mám na zlatý pohár vygravírovať tvoje meno?? :haha: :P

Nekrič hop, pokiaľ nepreskočím. :bad smile: Nikdy nevieš ako to dopadne a v ktorej fáze to môžem pokaziť.
sony napísal:Čmeliak má obrovskú výhodu od ostatných lietadiel a to, že má hranatú konštrukciu.

Presne ako hovoríš. Zatiaľ som nenatrafil na jednu oblinu tak machrujem. Ale teraz to už začne :haha:
Report
Tak tu mám ďalší postup. Po dokončení kokpitu, bolo potrebné ho zavrieť. No a ako som aj avizoval, tu som trochu pozmenil postup oproti návodu. Podľa návodu sa najprv skompletuje vnútorná kostra a obliepa sa vonkajšou obšívkou. Pri predchádzajúcich reportoch tu na fóre sa ale pri tomto postupe objavil problém, že vrchná obšívka bola kratšia v zadnej časti.

Ja som zvolil postup taký, že najprv som si zlepil vonkajší plášť (diely č.5) a následne som do vnútra vlepil rubové diely (diely č.4). tu sa ukázalo, že tento postup bol dobrý. pri lepení posledného zadného vnútorného dielu sa ukázala milimetrová medzera, ale v strede, kde mi to až tak nevadí, vzhľadom na zavretý kokpit. Zvonku to sadlo viacmenej podľa predstav a interiér tiež sadol tak ako mal. :still dreaming:


Ďalej som spracoval ďalší diel (č.6) a tým bola zadná časť trupu. Tam nenastal problém a časť ktorej som sa obával, napojenie oboch častí dopadlo podľa predstav.


Takže prvá časť z ktorej som mal obavy (napojenie trupu) dopadlo tak ako som chcel. Doteraz to ale bolo všetko hranaté. Teraz prichádzajú na rad zaoblenia v podobe krídiel. Nuž tak uvidíme ako sa s tým popasujem teraz. :victory: :bad smile:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Let Z-37A - "Čmelák" / RipperWorks / 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Aug 2022 22:27

Jo, ešte dva dni a je to hotové :haha:
Zatiaľ paráda!

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných