Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Nov 2022 12:38

Toto je také škaredé, až je to pekné.
Teda tá predloha, zlepené to máš fakt parádne.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
StanoL | 39
Príspevky: 112
Meno: Stanislav Lelko
Bydlisko: Trnava

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa StanoL » 22 Nov 2022 15:26

veru, paradne cisto zlepene, len tak dalej dokonca. Predloha zaujimava hlavne tie rotory, raz davnejsie som videl dokument jak s tym zvazaju drevo.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 23 Nov 2022 09:49

Ďakujem chalani, stavbu si užívam, aj keď teraz pred vianocami to bude viac sporadické.

StanoL napísal:... Predloha zaujimava hlavne tie rotory, raz davnejsie som videl dokument jak s tym zvazaju drevo.


Veď to že pri lepení človek príde na také novoty, čo by bez modelov za celý život nenaďabil. Mne sa tieto synchroptéry bez malej vrtuľe nejak zapáčili a už mám aj jeho predchodcu HH43 Huskieho v pláne, len si ho musím lepšie zafarbiť.



A len tak pre zaujímavosť si predstavte, že skoro aj v bývalom ČSR vznikol jeden takýto dvojvrtuľák, Praga E-1.

Tak len toľko, dík ešte raz za pozitívne ohlasy a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Marmat » 24 Nov 2022 12:02

Aby tých zaujímavostí nebolo málo, tak Praga E-1 (XE-1) a prvé synchroptéry firmy Kaman spolu úzko súvisia. Totižto Ing. Jaroslav Šlechta (1898 - 1989), zakladateľ československej vrtuľníkovej školy a autor projektu Praga E-1, bol v rokoch 1942-43 nútene pracovne nasadený v Halle, kde pracoval vo firme Focke-Achgelis. Tam sa stretol s prácou Antona Flettnera (1885-1961), ktorý v tom čase pracoval na koncepcii dvoch prelínajúcich sa protibežných rotoroch. No a tento pán Flettner sa po vojne v roku 1947 dostal v rámci operácie Paperclip do USA, kde začal pracovať pre novozaloženú firmu Kaman.

Dôvod, prečo Praga E-1 nikdy nevzlietla je ten, že sa po vojne začalo s reorganizáciou podnikov (znárodňovanie, zmeny vedenia a následné zmeny činnosti podnikov atď.) a celý projekt išiel do stratena. Krátko nato sám Ing. Šlechta pochopil, že je lepšie držať sa klasickej koncepcie (jeden nosný rotor a vyrovnávacia vrtuľa na konci chvosta). Vtedy vznikol prvý československý vrtuľník Praga XE-2. Dokiaľ nám súdruhovia z CCCP nezatrhli v roku 1971 vývoj vrtuľníkov, vznikla rada kvalitných strojov, napr. HC-2 Heli Baby (jediný sériovo vyrábaný vrtuľník v ČSR), HC-102 Heli Trener, HC-3 a nerealizovaný projekt HC-4.

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 27 Nov 2022 10:08

Ahoj. Som rád že ti letecká technika chutí :)

developer10 napísal: To si ešte nevedel že ono nie je ani súmerná tá kabína[/report]

Obávam sa že v tomto prípade ti trochu ušla geometria tej kabíny, lebo by (asi) mala byť súmerná. Každopádne si počínaš super a teším sa na ďalšie pokračovanie :wink:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 28 Nov 2022 00:57

Nooo Marmat to dal na pána, ďakujem veľmi pekne Maťo, super informácie!

Jolaus napísal:Obávam sa že v tomto prípade ti trochu ušla geometria tej kabíny, lebo by (asi) mala byť súmerná.


Dík za pochvalu, geometriu mám v poriadku (vzhľadom na veľkosť som aj ja prekvapený), hovoril som o nesúmernosti zjavne úmyselnej - pravé a ľavé okno kabíny nie sú rovnaké, ľavé je parabolické, pravé je polválec, zjavne kvôli skresleniu výhľadu pri parabole, mňa fascinuje skôr to, že pilot v podatate môže vopchať hlavu do toho okna a vidí svet skoro v 270 stupňoch. Fascinujúce.

Report
Pokračoval som v dokončovaní obšívky krytu motora a motorom, teda jeho výfukom. Tam sa objavil prvý zádrhel, kryt motora a stena výfuku nelícovali, medzierku o max šírke 1,5 mm som zafixoval z rezervného dielu malou oblinou, aby to bolo uveriteľné voči originálu. Misia sa podarila a pacient prežil. Či bude lietať uvidíme. Začal som prácu na rotoroch, poskladal som podlepené diely a lejzre, pripravil som si ostatné diely rotorov a nechal och pod záťažou schnúť. Potom som už len dokončil chvostovú časť a chvostovku som aspoň naznačil ryhovaním, keď už je len taká jednoduchá nakreslená a nie je fyzicky oddelená. Navzdory tomu som mriežku motora pekne vyšpendlíkoval konkrétne 548 krát. A tu sú fotečky z víkendu:


Tu je oprava medzierok:

A tu dôkaz, že geometria drobčeka je v poriadku a aj viditeľný rozdiel v oknách:


Pokračovať budem ďalej obšívkou statorov, pomocných krídelok a na druhej fronte pokračovať rotormi. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa sony » 28 Nov 2022 17:07

pekne ti to rastie!
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Nov 2022 17:48

Veru, a kukám, že robí aj 3D nity, ako najväčší frajeri-lietadielkári :) :victory:

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 30 Nov 2022 12:03

Ahoj Peťo
No paráda, krásne ti to všetko sedí, presklenie, obliny no super...
Prehovoril si ma, začína sa mi to veľmi páčiť... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 12 Dec 2022 10:52

Ďakujem chalani za pochvaly, som rád, že sa to škaredé káčatko začalo páčiť :) Aktuálne trošku bubká, pretože okrem povinností v práci, kedy po večeroch suplujem nášho maródneho grafika, sa mi ešte pošťastilo robiť dve bety minimodelov pre vianočný kalendár na www.minimodel.sk ale snáď ochvíľku sa dočká poohriatia a pustím sa ďalej, nech sa to tu pred Vianocami tak úžasne gýčovo červená :P :bad smile: Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných