Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

S.M.S. Hindenburg - GPM

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Svo » 15 Dec 2019 18:59

Ahojte.

Tak aby som kompletne ukázal, čo mám rozrobené, ku svojim dnešným dvom príspevkom pridávam aj tento tretí.
Pred nedávnom som sa pustil do tejto lode. Vojnové lode od GPM sa mi vždy páčili. Už som jednu loď skúšal postaviť, ale ten pokus bol neúspešný.




Keďže sa do lodí skoro vôbec nevyznám, ale ako papierové modely sa mi veľmi páčia, tak som sa do modelu lode znova pustil. Inšpiratívne sú pre mňa hlavne stavby Martáneka na českom fóre.
Niečo o predlohe je na wikipédii, viac o nej neviem ani ja a po poľsky tiež neviem :-)

Stavbu som začal podlepením a vyrezaním rebier. Rebrá mali ísť na kartón 1,5mm. Ja som taký aj kúpil a až keď som mal rebrá nalepené a skúšal som kostru zložiť, všimol som si že niečo nehrá. Po presnom odmeraní som zistil, že kartón, ktorý som kúpil ako kartón hrúbky 1,5mm má v skutočnosti okolo 1,7 až 1,8m. To je síce pekné, že som za rovnaký peniaz kúpil viac materiálu :haha: , lenže to vyrobilo troška nadpráce. Väčší rozmer kartóna spolu s papierom dielu spôsobil, že rebrá nabobtnali a majú hrúbku okolo 2mm. Preto som si musel riadne premyslieť, kde všade sa to prejaví a upraviť rozmery dielov. Musel som hlavne upraviť výšku zvislých pozdĺžnych dielov, aby som nemal kostru "vyššiu", lebo by mi chýbalo z obšívky.



Postupne som kostru skladal. Za troška nešťastné považujem, že loď má zvislé pozdĺžne rebro po výške rozdelené na dve časti, ako aj všetky priečne rebrá. Lepšie by bolo, keby sa do seba zasúvali, lebo predsa len vrstva lepidla môže spôsobiť, že výška kostry mierne narastie. Celkovú dĺžku lode som si kontroloval kartónom, ktorý som vyrezal podla dielov paluby. Urobil som to tak aj preto, lebo predošlý pokus lode zlyhal práve na tom, že som použil originál palubu a hneď na začiatku som ju tak zamazal pri manipulácii lepidlom, že som stratil aj chuť pokračovať. Teraz plánujem palubu nalepiť až po úplnom skompletizovaní obšívky, takže možno nikdy :haha: :haha: :haha:
Kostru som priebežne po každom lepidlovaní zaťažoval knihami a neustále som si strážil geometriu. Postupne som zložil kostru.
Medzitým som dosť dlho rozmýšľal, či mám zvoliť vystužovanie kartónovými pásmi alebo penenie PUR penou. Nakoniec som sa rozhodol, že skúsim urobiť metódu 2 in 1 a to tak, že najprv povystužujem celú kostru kartónom, potom to celé vypením a podľa tých kartónov to obrúsim.

Takže som sa dostal zatiaľ potiaľto.



Nakoniec sa mi aj tak stala vec, ktorú som nechcel. Napriek neustálemu zaťažovaniu sa mi nejakým nedopatrením predok lode dvihol. Predpokladám, že je to tým, že som pozasúval kartónové pásy medzi rebrá a postupne to po desatinách milimetra spôsobilo predĺženie spodku lode. Pritom som si stále dával pozor na to, aby sa kartónové rebrá zasúvali volne a nerozopierali rebrá.
Takže v konečnom dôsledku to vyzerá tak, že po položení na rovný stôl sa predok lode dvíha od položky cca. o pol centimetra. Na tej dĺžke to relatívne nie je veľa, ale obávam sa, že sa to prejaví na obšívke. Keď to zaťažím knihami, tak to pekne dosadne. Po uvoľnení sa ale predok znova nadvihne.

Tu by som sa rovno asi spýtal skúsenejších, či nemáte typ, ako mám zabezpečiť, aby sa po odľahčení predok nenadvihol späť do pôvodnej polohy? Rozmýšľal som, že by som kostru rozprašovačom navlhčil a nechal pod knihami uschnúť, len sa obávam, čo to spraví s lepidlom.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Dec 2019 20:05

Tak máš toho rozrobeného akurát a z vlastnej skúsenosti neodporúčam začať ďalšie, kým niečo nedokončíš :wink:

Čo sa týka toho nahnutého trupu, zrejme to spôsbilo to pnutie od dodatočných výstuh, ako píšeš. S tým rozprašovačom by som bol trochu opatrný. Čo tak skúsiť na pár dní zaťažiť kostru mierne prenutú do opačného smeru, či sa nevyrovná? Prípadne skúsiť napustiť sekunďákom niektoré rebrá, keď je to rovno..

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Svo » 15 Dec 2019 20:23

Diky za typ :big smile:
To prvé som už skúšal, mal som to v strede podložené kancelárskymi papiermi asi do hrúbky pol centy a od záťaže predok dosadol až na podlahu. Bolo to tak asi dva dni. Po uvoľnení to bolo rovné, ale na druhý deň sa to zase vrátilo do nadvihnutej polohy.
Tá druhá metóda ma nenapadla a ani neviem presne, ktorú časť by som tam napúšťal, aby to tak zostalo, ale je to na zamyslenie. Ešte počkám, kým dovystužím aj časť pod palubou, čiže vrchnú časť kostry, možno to potlačí opačným smerom. A tiež možno pomôže ak zapením najprv vrchnú časť a tak nechám pod záťažou. Potom opatrne dopením spodok...Neviem.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Roman » 17 Dec 2019 08:28

ahoj
napadlo ma:- co tak skusit povkladat nejake vhodne kusky tvdeho dreva,kovu,
-zatazit a cele natret epoxidom na laminovanie- ten by to mohol zpevnit
- opatrne ziletko cele rozobrat a poskladat znovu

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Dec 2019 11:18

Teším sa, že si sa pustil do niečoho väčšieho a dúfam, že sa prebojuješ až do cieľa, hoci tieto prekážky od samého začiatku môžu byť demotivujúce.
Lode sa mi vždy páčili, no sám som na ne nenabral ešte odvahu (a hlavne čas).

Doma mám jednu loď a keď som premýšľal ako by som lepil trup, veľmi som sa obával podobných problémov. Z toho dôvodu si vždy tieto diely (na podliepanie, na kostru) niekoľkokrát prefotím, aby som mal opravný pokus. Ten by sa ti v tomto prípade náramne hodil. Neskúsiš si zohnať niekde ešte raz diely kostry? Teraz nechcem byť za piráta, ale ja v tvojom prípade by som skúšal nájsť slušne oskenovaný model a vytlačiť si potrebné diely kostry. A rovno by som medzi ne potom dal PUR penu a tú zabrúsil. Nemám s tým síce ešte žiadne skúsenosti, ale predpokladám, že by sa tým dalo zabrániť takýmto problémom.

Alebo môžeš skúsiť kúpiť laserovú kostru a poskladať ju tak veľmi rýchlo a pohodlne bez pracného vyrezávania. Cena tohto setu by sa ale mohla rovnať cene samotného modelu.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Kečup » 17 Dec 2019 22:14

Amatérska rada od človeka ktorý nikdy loď nelepil...určite nič nenavlhči, to ti porobí ešte väčšie hlúposti.....skús to na dva dni zaťažiť....nech sa ti to vyrovná ako treba...a pospevnuj tie časti, na ktorých je najväčšie pnutie....pridaj si nejaké vlastné rebrovanie a pekne napusti sekundakom, kym sa to zasa nevvykrúti do polohy ako nechceš...Minieš na to asi 5 euro za tolko sekundakov, ale bud si isty že do toho kartona to vpije pekne všetko a dosť to zafixuje..bude to ako kamen:) Snáď už na niečo prídeš :wink:
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Svo » 18 Dec 2019 08:57

Ahojte.

Ďakujem Vám všetkým za typy, sú dobré. Od myšlienky vlhčenia naozaj upustím, bol to len taký nápad, ale tiež som s ním nebol úplne stotožnený. Trup je sám o sebe úplne rovný, nie je nikde ani skrútený, naozaj jediným problémom je nadvihnutie toho predku možno tak 4-5mm a to je deformácia, ktorá vznikla po celej dĺžke lode. Kým som ho nevystužoval bol dokonale rovný a symetrický (každý krok som kontroloval), deformácia vznikla až po tom ako som vystužil spodnú časť. Preto zatiaľ neplánujem robiť ani nový trup, a rozoberať by to ani nešlo, spoje som všade úplne zalial "kútovým zvarom" :bad smile:
Ako ste mi radili a ako som pôvodne plánoval, skúsim dovystužiť hornú časť pod palubou. Budem to robiť vždy len po jednom poli a potom to nechám pod záťažou preschnúť a verím, že sa to postupne vyrovná.
Ak to po dovystužení a postupnom zaťažovaní stále nebude ono, skúsim asi tú metódu so sekunďákom, ten typ sa mi naozaj páči. Tiež sa mi páči, niečim to natrieť (nastriekať), ako napríklad epoxid, proste niečo, čo ten tvar pod záťažou zafixuje. A nakoniec to pod záťažou postupne vypením.
Oliver, zatiaľ ešte našťastie nie som znechutený, verím, že sa ten trup dá vyrovnať, teraz som model len na chvíľu odložil a lepím jednoduchšie veci, aby som mal tréning. Ale aspoň mám čas si premyslieť, čo spravím :-)
Viac sa obávam obšívky, tam sa budem mať čo učiť, ale snáď to pomaly a opatrne nejak zlepím. Našťastie sa nikam vôbec neponáhľam.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Dec 2019 14:08

Tak tieto lode to je výzva, sám som kedysi v praveku strihol do HMS PRINCE OF WALES od HPM, bola to moja prvá veľká loď, a myslím že som to nedotiahol o moc ďalej, ako po obšívku a hrubé nadstavby.
Vtedy som tak nejak pochopil, že to už je na mňa moc. Celkovo pri tomto type modelov zdanie celkom klame, pretože trup je veľký - rýchlo to rastie, ale potom prídu drobnejšie a drobnejšie dieliky ..., mno aby som to skrátil, model som nedokončený daroval už ani neviem komu.

Tvoju stavbu budem sledovať, rád tu už zaznelo niekoľko, snáď sa to podarí vyrovnať nie je to až také zlé.
Vlhčenie vodou by som asi nedoporučoval , podobne ako laminovanie. Možno stačí trošku narezať niektoré tvoje výstuhy a fixnúť to. Prípadne to vypenenie pod záťažou, to bude asi najrozumnejšie.
Neviem aké lepidlo používaš, ale mne sa na väčšie konštrukcie Herkules neosvedčil ( obsahuje veľa vody) radšej používam 5 minutový disperzný Pattex wood express - ten má minimum vody.
Všeobecne k lepeniu tenkých rebier (80g/m2) ku kartónu je určite lepšie použiť tyčinkové lepidlo, ktoré nemá v sebe až toľko vody, ako klasická disperzia.
Ešte pripomienka k spomínanému "zváraniu" rebier, ja som to robieval tiež, ale myslím že to nemá žiaden význam (okrem toho, že to vyzerá pevnejšie), v konečnom dôsledku to vlastne môže spôsobiť iba problém z fixnutím v nesprávnej geometrii. Tie rebra ti tam aj tak držia aj keby si ich nalepil iba bodovo....

No ale dosť bolo kecov, pome lepiť :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa orech » 22 Máj 2020 08:39

Ahoj,

jak pokračuješ ? Nad tímto modelem jsem taky kdysi uvažoval, tak jsem zvědavý, jak se daří. Začátek vypadá velmi slibně :victory: , menší problém s kostrou tě doufám neodradil.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: S.M.S. Hindenburg - GPM

Príspevokod užívateľa Svo » 22 Máj 2020 12:17

Ahoj. Kostru som vyrovnal úplne jednoducho použitím násilia. Jednoducho som ju poprehinal cez koleno a pomocne rebrá, ktoré bránili sa mierne ohli. Tie som vyrezal, volne nasunul nové a zalepil. Kostra sedela po tomto nie moc elegantnom zákroku krásne na podložke. Potom som ju vypenil a keďže som to robil prvý raz, tak mi ju na niektorom mieste roztlacilo a mna skoro rozdrapilo. Vlákno si ešte ponechám, mám náhradný výtlačok, budem ju robiť znova.
Získal som ale ďalšie skúsenosti a deti majú novú hračku, tak ma to nejak extra nemrzí. Len sa neviem momentálne dostať do obchodu pre nový kartón.
Inak kostra sedela úplne presne a nie je ani zložitá, treba ísť do toho...
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní