Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 31 Jan 2021 22:49

Ahojte.
Po dokončení Z-5ky som sa rozhodol ostať ešte pri lodičkách, ale pridať trochu na obtiažnosti. Z archívu som vytiahol HMS Badsworth / HMS Chiddingfold od GPM.
Autor šmikajdy je G. Nowak.
Je možné spraviť jeden z dvoch modelov. Ja som sa rozhodol pre ten farebnejší - HMS Badsworth.
Ten istý model, s obmenou v kamufláži, autor vydal aj u iných vydavateľstiev ako ORP Krakowiak a ORP Slazak (možno aj iné).


Kostra sa podľa návodu má podlepiť 1mm kartónom. S prilepeným dielom (všetkz diely sú na tvrdom papiery) by teda tieto časti mali hrúbku 1,2mm. Nakreslené čiary na prilepenie dielov ale majú hrúbku 1mm. Takže som to podlepil na 0,8mm kartón z minuloročného kalendára.
Posledná robená loďka mi padla na zem asi desať krát a pri lepení drobností na palubu sa mi stále po rukami posúvala a otáčala. Takže tentokrát som vyskúšal čo som prvý krát videl u poliakov a do kostry som osadil dve M6 matice. Dorobená trocha kartonáže okolo a zaliate sekunďákom.



Okolo olepenia kostry bolo trochu brúsenia. Spodok pod čiarov ponoru som lepil na priložené červené pásiky, postupne od predu a zo zadu. U stredného dielu mi to vydalo na 2mm skrátenie. Boky sadli ešte presnejšie. Horšie mi to vyšlo u paluby. Tá sa skladá z dvoch častí. Keď som si priložil palubu ku kostre tým spôsobom, že som ju zarovnak "na stred", tak predok aj zadok bol o milimeter posunutý voči kostre smerom dozadu. Riešil som stenčením stredového rebra u ktorého sa delí paluba o pol milimetra. Zvyšok poriešil šmirgeľ.




Nadstavby som začal od komína.
Spodný diel je dlhší ako by mal byť, všimol som si to až keď som ho mal prilepený na kostre a kompletoval celý komín. Následovalo pracné rozliepanie a skrátenie o cca 1mm. Taktiež vrchné opláštenie čapice je zle nakreslené. Jeho tvar vôbec nesedí, musel som ho mierne upraviť.



Zadná nadstavba pod delo šla od ruky.
Upravoval som pár dielikov (zábradlie, rebrá), ktoré nemali spravený výrez pre podlahu. Vidieť to na týchto fotkách.


Zábradlie aj stupačky sú síce na papieri nakreslené, ale nahradil som ich drôtami.


Ďalšie foto budú z kapitánskeho mostíka.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa orech » 01 Feb 2021 08:50

Krásná, čistá práce. Ten trup se ti povedl skvěle.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa Fito » 01 Feb 2021 09:07

Radosť pozerať, veľmi pekný postup a čistá robota.

Jediné čo mi tam trošku nepasuje ze ta meď, mohol so to zamalovať šedou farbou, nech to toľko nesvieti.
Ale inak - skvelé.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 06 Feb 2021 00:44

Ďakujem za pochvaly. Robím tam ale kopec chýb, ktoré ma mrzia. Väčšinou z nepozornosti, občas preto že som ľavý. Lepí sa mi to však stále dobre, odhliadnúc od zdržiavania sa pre drobné nepresnosti modelu.

Fito napísal:Jediné čo mi tam trošku nepasuje ze ta meď, mohol so to zamalovať šedou farbou, nech to toľko nesvieti.

Pokiaľ myslíš zábradlie na nadstavbe, prvé som osadil šedé. Pod ním je ale nakreslené hnedé, a dosť to bilo do očí. Tak som nalepil vedla druhé v originál farbe drôtu a vyzeralo to lepšie. Teraz potlačené na papieri takmer nevidieť. Keby som nebol lenivý, tak by som ho ale predsa len natrel hnedou. :confuse:
"Naživo" ale toľko nesvieti ako na fotkách, ten drôt je tenučký.

Report
A že by ste si nemysleli že sa flákam, dávam fotky polepeného dna pod čiarou ponoru. Stabilizačné krídelká som zatiaľ nenalepil, tie by som si pri svojej nešikovnosti ulomil snáď ešte do hodiny. A až na fotkách som si všimol, že som zabudol na jeden diel, chvostík na kýle. Mám v tom trochu neporiadok. :)



Čo sa nepresností týka, napr. sonar (tá červená bradavica v prednej polovici lode) mal u šikmého pásiku medzi širšou a užšou časťou priemer cca o 1mm väčší. Hriadele a obruče ich upevnenia som všetky skracoval, lebo od autora boli navrhnuté na stočenie hriadele "na tenko".Nevyzeralo by to moc dobre, tak som sa s tým musel trochu vyhrať.
Naposledy upravil/-a slimák v 08 Feb 2021 19:49, upravené celkom 1 krát.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 08 Feb 2021 19:45

Report
Dnes niečo pre kapitána a jeho najbližšiu družinu.


Radar je nasucho priložený, prilepiť si ho zatiaľ netrúfam. Pôvodné papierové antény som nahradil pokusom o dačo realistickejšie. Riadnu foto ako mali vyzerať som nenašiel, len som sa dočítal že použitý typ radaru 285 sa skladal zo šiestich yagiho antén. Autor modelu nakreslil iba štyri, a keďže tých odchýľok od skutočnosti je na modely zrejme mnoho, pre vlastné zjednodušenie som ponechal aj ja štyri.



Vážnejšiu nepresnosť, respektíve moje nepochopenie autora som objavil pri lepení vrchnej paluby mostíka. Podlepuje sa kartónovým rebrom, ktoré som ja schoval za obšívku. Autor ale zrejme uvažoval, že toto rebro bude nad úrovňou obšívky. Pri tom by mi ale nesedela zadná časť, boli by na nej odkryté miesta a rebríky trochu krátke. Takže som nakoniec musel upravovať vnútornú obšívku, aby neobsahovala rušivú medzeru.

Kapitán sa teda už má kde postaviť.


Zatiaľ čo ja som dokončoval ďalekohlady, škôlkopovinná dcéra spravila vlastnú prepracovanú scratch variantu lode. :big smile:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa Oliver » 18 Feb 2021 10:23

Ahoj, máš to super. Ja tiež dlhšiu dobu poškulujem po loďke, ale nemám na to priestor kam ju dať. Chcel by som ísť do niečoho väčšieho (doma mám Oyodo), ale neviem, či je to dobrý nápad ako prvá loď.
Nápad s tými maticami je super. Odfotil by si mi aj spodok tej drevenej podložky? A čím si matice uchytil k trupu? Len si ich nalepil väčším množstvom lepidla?
Tie drôty na fotkách vyzerajú podstatne masívnejšie ako zrejme v skutočnosti sú. No myslím si, že by si ich zvládol natrieť príslušnou farbou kamufláže snáď ešte aj pred ich prilepením. Parádne model oživili, hlavne tie zábradlia sa mi veľmi páčia.
Teším sa na ďalšie fotky. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 19 Feb 2021 00:15

Oliver napísal:Ahoj, máš to super. Ja tiež dlhšiu dobu poškulujem po loďke, ale nemám na to priestor kam ju dať. Chcel by som ísť do niečoho väčšieho (doma mám Oyodo), ale neviem, či je to dobrý nápad ako prvá loď.
Nápad s tými maticami je super. Odfotil by si mi aj spodok tej drevenej podložky? A čím si matice uchytil k trupu? Len si ich nalepil väčším množstvom lepidla?
Tie drôty na fotkách vyzerajú podstatne masívnejšie ako zrejme v skutočnosti sú. No myslím si, že by si ich zvládol natrieť príslušnou farbou kamufláže snáď ešte aj pred ich prilepením. Parádne model oživili, hlavne tie zábradlia sa mi veľmi páčia.
Teším sa na ďalšie fotky. :)


Vďaka.
Aktuálne mi na hobby moc času neostáva, tak aspoň takto...

Matice:
Pre matice som sa snažil vytvoriť aké-také lôžko, aby som sa nemusel príliš spoliehať na vlastnosti lepidla. Otvor v kostre je vyrezaný presne na ich rozmer, a popridávané sú kúsky kartónu pod maticou (vlastne nad) a po bokoch. Matice sú následne prilepené riedkym sekunďákom. Najskôr som skúsil gelový, ale s tým to nedržalo dobre. Zrejme preto, že nevsiakol do kartónu.


Podložka:
Podstavec, zatiaľ len pracovná verzia, má vyvŕtané diery o d=6mm, šróby sú M6 so šesť uholníkovou hlavou. Hlava má priemer v najširšom mieste niečo cez 11mm. Na spodku podstavy som urobil v dierach zápuste s 10mm vrtákom, hlboké tak aby do nich vošla hlava šróbu, a trochu som pri vŕtaní s materiálom pohýbal. Diera teda nie je presne kruhová a má málinko cez 10mm.
Šróby som prevliekol cey diery, zaskrutkoval do matíc (nie až na doraz) a hlavy šróbov priklepol kladivkom do otvorov. Drevo je borovica, šlo to tam naraziť. Tým som si zabezpečil, že sa mi šróby v otvoroch netočia. Plán B bol ich tam prilepiť, nie je však treba.


Drôty:
Ano, prvé zábradlie som osadil tak, že som ho najskôr natrel akrylkou na farbu dielu za zábradlím, potom osadil. Autor vystrihovačky však zábradlie nakreslil na papierový diel v hnedej farbe. Nakreslené zábradlie potom značne kontrastovalo s farbou osadeného zábradlia - nepáčilo sa mi to. Takže šlo von a robil som to bez farby. Okenice na niektorých lodiach boli v mosadznej, či bronzovej farbe. Či to bol aj prípad tejto lode neviem, autor vystrihovačky však takúto farbu použil. U Oyoda by som to tak nerobil.
Použité drôty majú priemer 0,2mm, z metrovej vzdialenosti ani nevidno že tam sú. Prinajhoršom počkám rok či dva, až tá meď trochu zájde. :) Na fotkách ich lesknutiu zrejme tiež pomáha umelé svetlo.
Tuto nejaké prirovnanie veľkostí.


Oyodo:
Za mňa subjektívne krásna predloha a výborne prepracovaný model. Dlhú dobu som po ňom v minulosti poškuľoval, ale netrúfal som si naň. Dnes by som si ho aj strihol, len som bohužiaľ obmedzený veľkosťou pracovnej plochy a miesta na uskladnenie rozpracovaného trupu. Cez 85cm sa aktuálne nedostanem. :-(
Ako prvú loďku by som ti však výrazne odporučil niečo malé, s dostatočnou detailnosťou. Napr. jeden z dvojstránkových modelov od M. Herbuta, ktoré boli vydané v ANSWER, viď napr. moj report Z-5ky. To sa dá zlepiť za mesiac či dva, a vykúšaš si pri tom väčšinu postupov, ktoré potom použiješ naostro napr. u toho Oyoda.
Ešte jedna na záver. To Oyodo predsa len láka...: :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa Oliver » 19 Feb 2021 00:39

Vďaka za podrobnú odpoveď. Tie matice sú fakt super nápad, rovno som si fotky stiahol, aby som na to nezabudol.
Najväčšie obavy mi robí obšívka trupu. Ale hovorím si, že keď mi nesadne spodok, tak aspoň ho prefarbím. Koniec koncov aspoň po čiarou ponoru by som rád trup prefarbil. Chcel by som kostru vyplniť penou a podobne. No nemám na to teraz tiež moc priestor.
V každom prípade Oyodo v tvojom podaní by som si rozhodne rád pozrel, takže kým ja dospejem na takéto modely, ty ho zbúchaš ľavou zadnou. Takže navrhujem ti ho ako ďalší model. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa Brzdič » 21 Feb 2021 16:56

Vypadá to parádně. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: HMS Badsworth / GPM / 1:200 - by slimák

Príspevokod užívateľa slimák » 14 Nov 2021 00:49

Report
Ahojte. Po trištvrte ročnej obmlke som pred pár dňami zložil pracovnú dosku s Badsworth-om zo skrine. Vysávačom prebehol podložku, štetcom oprášil prach z modelu a po večeroch si opäť našiel pár hodín na trochu relaxu pri tvarovaní papiera.

Kým som ako tak rozcvičil ruky a hlavu, niečo som stihol jemne dokaziť. Tu pár škaredých fotiek na oživenie vlákna. Nabudúce sa trochu viac rozpíšem, a pofotím cez deň.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní