Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 17 Nov 2021 14:44

Zdravím, modelárski priatelia :wink:

Nad ďalším modelom som dosť dlho váhal, chcel som tentoraz urobiť niečo z toho, čo mám doma. Dosť dlho som váhal nad Smok - om od MM, ale to je tak nešťastne a nevierohodne spracovaná vystrihovačka, že by som to ja pri svojej povahe musel prerábať celé, a začal by som už kostrou (však ma už za tie roky poznáte ) Tak som sa rohodol pre Sao Gabriel z vydavateľstva Seahorse.
Aj tu však budú nasledovať dosť veľké úpravy, čo sa týka zovňajšku trupu. Pán Weremko vytvoril model podľa modelu v múzeu v Lisabone, ako som už niekde čítal, neskúmal historické podklady a vytvoril kópiu. Takže je to identický model, ako pred x rokmi vydala firma Revell. Po nej to isté firma Zvezda. A takto postupujú aj ďalší výrobcovia modelov. To je všetko OK.
Model v Lisabone:

Revell:

Takisto existuje rovnaká verzia tejto lode v životnej veľkosti kdesi v Indii.

Pravdepodobne vychádzali z kódexu Livro das Armadas zobrazujúceho výpravy od roku 1497 ( Da Gama ) až po rok 1566. Problém je ale v tom, že to vznikalo práve v desaťročí do roku 1566 a pravdepodobne už zobrazuje lode v danom období. Tu je zobrazenie Sao Gabriel:




Takže sme doma :bad smile: Ale.... Máme pár podkladov zo starých máp a obrazov, ako vyzerali karaky na prelome 15 a 16 storočia: tu sú.



Plus mnoho ďalších, ale týmto Vás už nebudem zaťažovať. Je tu vidno rozdiely. Trup upravím podľa svojej predstavy, snáď sa Weremko neurazí, že mu to trochu prekopem. Ale nemajte obavy, nebude to až tak veľký zásah, bude sa týkať hlavne horných častí, provy a vonkajších výstuh.

Tu je zlepená kostra. Všetko sedí OK, hoci je to laser, treba hrany , hlavne na ohyboch, prebrúsiť.



Uvidíme sa čoskoro.

Jano
Naposledy upravil/-a Jano 100 v 11 Jan 2023 20:05, upravené celkom 2 krát.
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse /

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Nov 2021 17:35

Tvoj prístup sa mi velice páči, že sa snažíš o čo najvernejšie napodobnenie reálnej plachetnice a nespoliehaš sa len na improvizácie vydavateľa! Keď sa nad tým zamyslím, zháňanie podkladov na takéto modely musí byť iná výzva. Drvivá väčšina modelárov totiž stavia model niečoho, čo siaha maximálne tak na začiatok 20. storočia. A hoci v niektorých prípadoch môže byť ozaj ťažké zohnať napr. nejaké autentické zábery, no v prípade takejto plachetnice máš fakt obmedzené zdroje - sem-tam nejaké zachované kresby či maľby a to je asi všetko.. Navyše ani tie nemusia byť ľahko dostupné širokej verejnosti. :bad smile:

Každopádne držím palce do nového projektu a rád sa na to pozriem :victory:

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa WanRayen » 17 Nov 2021 19:58

Budem sledovať pozorne. Tvoje príspevky mocno rád sledujem. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 18 Nov 2021 08:34

Tiež si sadám do prvej rady. Zhodou okolností je táto plachetnica jednou z dvoch lodí, ktoré mám v archíve a v tomto smere ho zatiaľ neplánujem rozširovať. Klobúk dole nad zámerom, ja by som si na niečo také určite netrúfol; ani nejak necítim vnútornú potrebu model meniť, o to je to pre mňa ešte fascinujúcejšie. Držím palce, nech sa ti dielo podarí. :victory:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 18 Nov 2021 08:51

Tak na toto se opravdu těším. Držím palce tomuto projektu.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 22 Nov 2021 16:24

Vďaka páni :wink:

Prvá vrstva obšívky je nalepená.



Ako vidíte, všetko sedí tak, ako má. Lepilo sa v pohode, hoci rebrá majú hrúbku iba 1 mm. Trup je uzavretý a symetrický. Tu niet čo dodať.
Jediná vec mi na kostre prekáža: autor zaintegroval do kostry aj kýl. Takto sa spodná časť obšívky namá o čo oprieť a visí vo vzduchu, chce to po nalepení na rebrá a preschnutí dolepiť.



Ono ešte nasledujú dve vrstvy obšívky, takže vo finále by to nemalo vadiť.
Teraz vrstvu prebrúsim ( brúsim každú vrstvu ) a natriem herkulesom. Po vyschnutí sa papier napne.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 05 Jan 2022 17:20

Všetko najlepšie všetkým Vám v novom roku prajem.

Druhá vrstva obšívky sa tiež lepila v pohode - až na diely 27P/L c - jeden chýba, je potrebné si ho stiahnuť z autorovej stránky a vytlačiť. To by vôbec nevadilo, ale.... obe sú krátke :devil:



Tak som ich rozstrihol, trošku z vnútra odstrihol, aby mi to neprečnievalo do ďalšej vrstvy, prilepil začiatok a koniec



a zvyšok dolepil, trup prebrúsil, a jemne pretmelil



Nemal som iný, ako mahagónový tmel, takže to celé nasiaklo farbou ( tmel bol riedky ) a teraz to vyzerá ako... no viete čo :P

Pokračoval som ďalšími palubami. A asi ste si všimli, vynechal som strieľne. Či ich tam dám, a ak ich dám, kde ich dám - to ešte uvidím.



A ešte ste si možno všimli - odrezal som kýl. Nie že by mi tam zavadzal, on mi tam pri manipulácii neskutočne prekážal, prekážal mi aj pri lepení obšívky a okrem toho treba potom dolepiť ľavú aj pravú stranu ... tak k čomu to je dobré, keď ho tam môžem v pohode dolepiť naraz... ale možno to niekomu takto príde vhod.
A ešte jedna vec, návod je celkom drobotina a treba ho trošku lúštiť, nezaškodilo by zväčšiť obrázky a pridať stranu - dve.

Nasledovať budú bočnice, kde budú spomínané úpravy, pretože toto, čo je na nich - net, net...



Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 05 Jan 2022 22:04

Ahoj Jano, sice nie som lodickar (zatial), ale Tvoj report ma naozaj bavi a hltam plnymi duskami Tvoju stavbu! Naozaj inspirativne!!! Drzim orsty a sledujem dalej!

Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 06 Jan 2022 19:42

developer10: vďaka, trimem še mocno :big smile:

Včera som upravil a nalepil bočnice. Nebojte sa, taký rýchly niesom, len som ich mal už dopredu pripravené aj s presahmi :bad smile: Aspoň vidíte, že som sa včera neprebudil, ale som za tie týždne aj niečo spravil.
Prova ( to je tá predná časť lode ) bola rýchla, tam nebolo čo riešiť. Tie ostatné hrany som najprv zastrihol do ostra - a bolo to príliš ďaleko od priečky. Tak som to upravil tak, ako by to malo byť - a tu je výsledok:



Teraz už to nevyzerá ako rozprávková lodička, ale ako karaka z prelomu 15 a 16 storočia :victory: a začína sa podobať na to, čo máme na starých mapách, rytinách a obrazoch ( ico tu predtým spomínal podklady, verte, je ich dosť, na jednom ruskom fóre je karakám venovaných vyše 100 strán ). Pre vás to možno neznamená nič, pre mňa veľa.
Napokon som zistil, že som spravil vlaste toto:



Tých zmien bude ešte viac, napr. tie bočné výstuhy budú úplne inak, teraz vyzerajú skôr ako vlnolamy. Na autora nehromžím, on spravil model presne podľa toho, čo je v múzeu. Ja len pretváram model na obraz svoj :P

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 07 Jan 2022 10:48

Vôbec ale vôbec si nedokážem predstaviť, ako spravíš na tej korbe tie imitácie dosiek. Teším sa a sledujem ťa...... :) :dribble:
Hey Hou, Let´s Go!

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní