Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 21 Apr 2022 08:01

Mne tieto fixky po cca 4 rokoch zmenili farbu na modeloch. Z čiernej sa stala fialovo ružovo modrá. :death:
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 21 Apr 2022 15:37

Ďuri neverím že si retušoval fixami! To muselo byť už hrozne dávno… Ale máš pravdu, centrofixy na báze alkoholu časom strácajú na farbe. Aj klasické fixy na vodnej báze na slnku blednú, ale o tom bola debata niekde ku retuši, možno to Ičo nahodí ako ďalšiu tému mesiaca. Tieto používam iba na povrchy čo majú vyzerať ako kov, kedže majú obsah kovu či čoho :) Inak som už dávnejšie prešiel na vodovkové štetce a štetkofixy či čo to je :haha:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 22 Apr 2022 09:00

Ahojte papierníci,

hlásim ďalší malý posun v stavbe. Ako Saskardin napísal už skôr, fotky sú svine a vyťahujú aj veci, ktoré v reáli vôbec nie je vidieť... Neustále mám posit, že na tých obrázkoch sú moje hrany neskutočne špinavé, rozkrušené a akokeby zaprášené. Máte na to nejaký trik okrem svetla a svetlého pozadia? Som s tým vyrovnaný pri fotkách v priebehu stavby, tam mi to až tak neprekáža, nech je vidieť chybičky ktoré sa musia vo finále ešte doladiť, ale niečo, čomu by som sa vedel vyhnúť pri finálnych fotkách?

Report
Riťka hotová

Predpokladal som, že zadná časť bude zložitejšia ako predok, ale asi som trochu preháňal. Jediný problém tu bol nedostatok orientácie v návodnej kresbe, ako a kde majú byť diely uložené, lebo jeden pohľad v tomto smere vôbec nestačí. Inak to už bolo až som mal diely poskladané a tam to potom zapasovalo. Chýba aj postupnosť lepenia, a popravde ani neviem, aká by mala byť optimálna cesta čo za čím dávať k sebe. Ja som to skúsil podobne ako na predku všetko nahadzovať diel za dielom priamo na kostru. Možno málo skúseností, ale trošku som to nedomyslel a stojany krídla mi nelícujú presne podľa mojich predstáv. Ale skôr ma hnevá, že pri usádzaní týchto dielov som si trošku urval zadný väz a bude zase čo opravovať... Vidieť to aj na fotke ako je to odsadené v jednej polovici od dna... Nevadí, aj tak to ešte stále nie je na realizovanie Fitovho scenáru, uvidíme čo príde ďalej pri prácach na hornej palube :shocked: :greedy: :unhappy: Možno to nakoniec vypáli tak, že budem mať diorámku tejto rakety horiacej hore dnom :haha: :bad smile:



Na začiatku som si myslel, že oproti klasickej lodičkárskej 200-ke je toto fajn mierka, že tam nebude extra drobotina. Nedomyslel som akurát detail, že kým 200-kové lode sú zmenšeniny 200 metrovej lode, toto v reáli nemá ani 30 metrov. Síce je to skladné, ale už aj tu boli dieliky, ktoré boli na hrane mojich optických schopností. Nie, do zväčšovacích okuliarov ešte nechcem investovať :haha: Na druhej strane ale opäť všetko pekne sedelo ako malo a tam kde malo. Akurát tá vrtulenka sa mi furt zdá akási malinkatá, to by som chcel vidieť na vlastné oči ako takáto prdelinka dokáže potiahnuť tak veľkú plťku takou rýchlosťou!!! Toto podľa mňa je vec fyziky, tu sa to nedá odrbať ako niektorí menej obdarení sa snažia ošaliť babenky, že aj s malým gašparom sa dá zahrať veľké divadlo... Či?



Nabudúce ideme na hornú palubu, tak držte prsty nech to nedokafrem a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Apr 2022 09:40

Dobré to je, treba to brať trošku viacej v pohode, toto je koníček a nie práca :wink:

K tým fotkám, keď to budeš fotiť takto z blízka tak vždy tam bude vidieť nejaká nedokonalosť. Pri tak malom modeli "vadí" už aj tá hrúbka papiera.
Voľným okom to vidieť nie je, a aspoň bude prekvapenie, keď to uvidíme naživo - že z takých škaredých fotiek vznikol tak pekný model....
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 22 Apr 2022 10:01

Fito napísal:Dobré to je, treba to brať trošku viacej v pohode, toto je koníček a nie práca :wink:


Hehe pohodaaaa, to len trošku môj záchvat perfekcionizmu a že mi zase tam tá špina zasvietila... Ale trošku to nasralo keď som videl ráno tie fotky na veľkom displeji... Ale jasné - pohoda, relax, nikam sa neponáhľame, "zatiaľ" nič nehorí a snáď ani nebude :D

Fito napísal:K tým fotkám, keď to budeš fotiť takto z blízka tak vždy tam bude vidieť nejaká nedokonalosť. Pri tak malom modeli "vadí" už aj tá hrúbka papiera.
Voľným okom to vidieť nie je, a aspoň bude prekvapenie, keď to uvidíme naživo - že z takých škaredých fotiek vznikol tak pekný model....


Bodaj by!!! Ďakujem Fito, trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 22 Apr 2022 12:31

Veru, netreba sa veľmi znervózňovať. Stačí sa na to pozrieť s normálnej vzdialenosti (tak sa pude dívať každý obdivovateľ) + inak to vyznieva, keď je to samostatný diel a inak celok. Par krát sa mi stalo, že som si nechtiac niečo zašpinil a nadával som, a po zlepení do celku to bolo lepšie ako čisté, lebo tá špina tam nejak tak patrí. Všeobecne platí pravidlo, že model po dokončení vyzerá lepšie ako by človek čakal - teda aspoň u mňa :wink:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Apr 2022 18:57

developer10 napísal: Máte na to nejaký trik okrem svetla a svetlého pozadia? Som s tým vyrovnaný pri fotkách v priebehu stavby, tam mi to až tak neprekáža, nech je vidieť chybičky ktoré sa musia vo finále ešte doladiť, ale niečo, čomu by som sa vedel vyhnúť pri finálnych fotkách?

Používaniu priameho umelého osvetlenia, ale hlavne blesku.

Nezúfaj, modelári vedia že je rozdiel medzi makrofotkami pod lampou a reálnym pohľadom na model :wink: Mimochodom, ide ti to fakt dobre!

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 25 Apr 2022 15:05

Díki chalani za povzbudenie a za rady. Tu sa človek do zúfalosti dostať ani nemôže, keď tu takí šumní ľuďá sú!!! Dík ešte raz, idem dávať na vrchnú palubu ten najdlhší najoblejší diel tak mi držte prsty nech to sadne jak má!
Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Oliver » 25 Apr 2022 20:39

iconmaster napísal:Používaniu priameho umelého osvetlenia, ale hlavne blesku.


K tomu foteniu ešte jedna poznámka. Môžeš použiť aj umelé svetlo, len si ho obal papierom. Model nebude mať toľko tieňov. Samozrejme na foťáku to potom vyžaduje zvýšiť "čas svaknutia". Blesku sa vyhni, tu súhlasím s Icom. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 27 Apr 2022 09:50

Dík Oliver, to ma ani nenapadlo vyskúšať to s tým papierom... Inak blesk nepoužívam už asi dekádu, na finálky čo idú do galérie väčšinou softboxy, ale tie sa mi nechce vynášať a prenášať stále, pri dvoch malých ničiteľoch a jednom chlpatom zvedavcovi by to bolo moc veľké riziko... Išlo mi hlavne o tieto "reportové" fotky, lebo fakt že sa tam nachádzali nečistoty, ktoré som si dovtedy ani nevšimol, ma trošku "sral". Ale tak budem skúšať aj v tomto smere, ešte raz dík za tipy.

Report
A aby ste nepovedali, že nič nerobím, tak len malý pohľad na proces nahadzovania vrchnej obšívky, ide to pomalinky, lebo jednak zúbky, jednak aj to, že je to celistvý diel a nechcem, aby sa to pokrútilo, nepaslo alebo prehlo...
Základ bolo napasovanie: tu som polepil celý vrch kanclákom aby to bolo rovné, a na stred som to položil na obojstrannú pásku, aby som sa vyhol vlhkosti. Boky kúsok po kúsku dolepujem klasicky, trošku na dvoch miestach mi "presvitajú", lepšie povedané vidieť, rebrá a ohyby okolo nich, ale fakt je to o cite, jemnosti a trpezlivosti. Mám priebežne hotové boky a zadok, do prednej časti musím ešte vložiť prstenec 6.2 okolo horného otvoru a až tak môžem predok dotvarovať a pripevniť "ušká" ku kostre. Inak by som tam ten diel už nedostal, alebo len s ťažkosťami lobotomicky :beat plaster: Popritom ako preschievali jednotlivé časti som spáchal aj spodok veliteľského mostíka. Opäť pekné oblinky lepené natupo, ale všetko sedelo úplne presne. Tak pokračovanie nabudúce! Trimce še!

...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní