Ďakujem,som rád, že sa model páčil, dokončené to bolo preto tak rýchlo, lebo pred Nitrou som mal týždeň dovolenky

. Ako som už písal ťažko sa to porovnáva s novými modelmi, dnes by to už asi ani nemalo význam takto upravovať (pri dostatku kvalitnejších modelov) snáď len z určitej nostalgie tieto modely majú stále svoje čaro, prípadne ak niekto nechce investovať do drahších modelov, toto sa dá zohnať za pár centov a "vyblázniť" sa dá aj pri tomto...
Trošku to zhrniem pokiaľ si to ešte pamätám:
Základ diorámky tvorí model Tatra 815 S1, ktorý vyšiel v ABC 24/26 (1981-82). Pri tlači tohto modelu vznikla farebná chyba (pri časti dielov namiesto oranžovej bola vytlačená hnedá farba), ABC následne vydalo opravu. Aj ja som to mal asi trojmo a z toho som sa snažil vybrať diely s najlepšou tlačou... Zásadná úprava je pridanie interiéru, použil som dodatočný set, ktorý niekto vytvoril pre nejakú tatru, ktorá pôvodne vyšla bez interiéru. Nesedelo to úplne presne, ale dalo sa to tam dostať. Na zasklenie som použil klasicky fóliu, na obvod volantu tesnenie vhodnej veľkosti. Ďalej som urobil plastické svetlá-do vnútra pridaný jednoduchý kužeľ so špendlíkovou hlavičkou ako žiarovkou, zasklené klasicky fóliou. Na spätné zrkadlá som použil zrkadlovú fóliu (mali by byť nalepené správne podľa návodu

) Stierače som tam mal najskôr tie pôvodné, ale na tej presklenej kabíne už nepôsobili dobre, tak išli dole a použil som stierače z toho interiérového setu.
Kolesá som robil ešte pred tými 8 rokmi keď som to začínal lepiť-klasické bombírované kolesá, ručne som dorobil tiež dezén. Na piest hydrauliky som použil časť tyčinky do uší a funguje to celkom dobre, pridal som tam aj zarážku, takže sa piest nedá vytiahnuť úplne z objímky.
Na imitáciu znečistenia korby od piesku som najskôr použil žltý suchý pastel a potom na tupo nanesený herkules posypaný jemným pieskom.
Podložka:
Za základ uz klasicky u mňa pouzitá nástenka A4 (prebrúsená a nalakovaná) Použil som zelený a hnedý posyp. Kopa piesku je najskôr vymodelovaná z hmoty tvrdnúcej na vzduchu a následne natretá herkulesom a posypaná pieskom. Na ušpinenie kolies som použil hnedý suchý pastel spolu s hnedým posypom.
Palety a aj YTONG balenie sú tie čo vytvoril Toudi tu na papermodelers.sk Samotné YTONG tehly sú z paličky na čínske jedlo vhodne skrátené a natreté na bielo. Na imitáciu zaprášenia okolo palety a rozbitých tehiel použitý biely suchý pastel. Pri fúriku som vychádzal z nejakej vystrihovačky fúrika čo som našiel na nete, ale musel som ho zmenšiť a tiež upraviť aby vyzeral tak ako som si predstavoval, lopaty, kýble sú z papiera, rúčky z drôtu. Ako figúrku som použil jednu zo setu MiniArt-British officers, akurát ja som ju natrel na modro, aby vyzeral, ze má oblečené montérky, na hlave má síce baret, ale ja som z nej urobil "rádiovku"

, na celú figúrku som pomocou štetca naniesol čierny pastel a to jej dosť pomohlo-namiesto žiarivo modrých montériek zrazu boli obnosené a ušpinené...a to je asi tak všetko...
Finálne foto:

















