Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa WanRayen » 21 Okt 2021 12:09

Asi aby sa mu lepšie lepilo. Predpokladam, že prerušovaná čiara údava miesto na ďalší diel. Nie Peťo?
Každopádne k progresu nemám slov. Tvoja laťka je ďaleko za mojím horizontom medelárčenia. Skvelé. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 21 Okt 2021 14:20

Díky hoši za oživenie topicu aj pochvaly,hádam čoskoro pridám aj nejaký ten progress, hoci momentálne makám na plastovom lietadielku :big smile:

Ohľadne čiar je to tak, ako píše Tino - používam v podstate 3 typy čiar:
- plná - znamená obrysy dielov, hrany rezania a prípadne ohybu
- prerušovaná - udáva pozíciu susedného dielu, kde ho treba prilepiť
- bodkovaná - sú skôr len pomocné línie v miestach, kde začína alebo končí zaoblená časť (teda táto čiara oddeľuje plochy od zaoblených častí)

Pre znázornenie tu je napr. obšívka prevodovky, kde je možné vidieť všetky tri spomínané typy čiar:



Na niektorých fotkách sa môže zdať, že mám samé prerušované čiary, no to je z dôvodu že používam ich relatívne tenké (0,09 mm) a laserom tlačené sa ľahko lúpu v miestach ohybov a pod.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Nov 2021 00:23

Síce som sa DAFu začal venovať až začiatkom tohto týždňa, pridám sem nejaký pohľad na aktuálny stav z rezacej podložky. Začal som lepiť kabínu, ktorú som už mal dlhšie nakreslenú. Hoci samotná kabína je tvarovo celkom zvládnuteľná, niektoré drobnejšie detaily ma trochu predsalen potrápili, resp. musel som dlhšie špekulovať ako ich rozumne stvárniť z papiera.

Kabíny navrhujem bežne tak, že ich rozkladám na hlavné panely, ktoré už nedelím na menšie diely, ak to nie je nutné. Takto mám väčšiu istotu, že sa zachová správna geometria a zároveň kabína ostane dostatočne pevná a odolá napr. aj nejakému tomu brúseniu pred farbením či manipulácie pri vkladaní interiéru a skiel. Na paneloch sa snažím plasticky naznačiť jednotlivé medzery, prelisy a iné detaily vrstvením a používam nejaké ďalšie finty. Jedna z nich je zrezávanie hrán šikmo pre naznačenie skosení (napr. okolo bočného skla). Chce to trochu cviku a opatrnosť, ale ide to a prípadné korekcie sú možné pred farbením.
Tú druhú fintu som aplikoval zrovna prvý krát: Dlhšie som dúmal, ako naznačiť menej výrazné, jemne skosené plochy alebo prelisy, ako napr. na spodnej línii dverí a boku kabíny. Vo vystrihovačkách takéto plochy bežne riešia z dvoch či viacerých dielov, lepením natupo popri hrane skosenia. Mne takéto riešenie sa nepozdáva, lebo nelepím tak presne, že by na tom spoji nevznikala hoci len tenká medzierka, ktorú potom je treba pracne vypĺňať, aby ju farba nezvýraznila. Tak ma napadlo také riešenie, že pri vrstvení skúsim podlepiť hrubšou vrstvou papiera, ktorá je vyrezaná po hranu medzi skosenou a plochou časťou. Po prekrytí hornou vrstvou stačí niečím mäkkým "prežehliť" (kľudne aj prstom) to rozhranie a tá hrana sa pekne zvýrazní. Túto techniku možno použiť aj na iné prelisy (napr. so zaobleným profilom a pod). Snáď to bude dobre vyzerať aj vo farbe..

Prikladám teda zopár obrázkov:


Tie deflektory na čelných rohoch kabíny mi tiež dali zabrať pri kreslení, hoci vyzerajú nevinne. Netvrdím, že by pasovali na 100%, ale nejako sa mi hádam podarí naoperovať na miesto, potom aj tak bude nutné zjemniť hrany a prechody, keďže v skutočnosti tvoria jeden celok aj so zaobleným rohom kabíny.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 08 Nov 2021 22:31

Podarilo sa mi poskladať kabínu. Deflektory na rohoch som nalepil a potom sekunďákom vytmelil prechody a následne vybrúsil. Takisto pomocou sekunďáku boli spevnené a vyhladené zaguľatené rohy na vrchu. Najprv som si nebol istý, či to bude len skúšobná kabína a bude potrebné niektoré rozmery a upravovať, ale napokon sadla celkom dobre a zrejme postačí len trochu lokálne dotvarovať guľičkou, až poriadne preschnú spoje. Miestami je strapatá a dochytaná prstami od lepidla, ale aspoň vidíte, prečo ja nelepím čistostavby :P


Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Nov 2021 09:03

Ráno cestou do práce idem idem idem a zrazu kukám - aha Ičov kamión! Retrospektívne porovnávam detaily a až na ten strešný panel to až príliš sedí k originálu... Nemal by si stvárať také veci našim poľským kamarátom a takto ich proporcionálne úlety zahanbovať :haha: :bad smile:

Ten strešný panel v podstate je tiež skoro presný, ono ten DAF má naozaj takto vysoko profilované výlisky, akurát by som priznal linku od rámu nad dverami zarovno s líniou strechy a nevyťahoval ju vyššie. Toť môj skromný ranný postreh, škoda že tento DAF sa nerobil aj v hasičskej verzii, hneď by som Ťa nútil do rekoloru a stál prvý v betastavbe :D

Good luck, trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa WanRayen » 09 Nov 2021 09:28

Pekne si sa s tou kabínou vyhral.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Nov 2021 15:32

Už sa ťa niekto niekedy pýtal, prečo to niekedy nevydáš ako vystrihovačku, keď už to máš aj tak všetko v PC ?

Chápem, že niektoré veci ešte upravuješ priamo na modeli, ale aj tak, veď to by nemalo byť už toľko roboty, či ?

V každom prípade, na tvoje "tatrovky" sa vždy dobre pozerá :wink:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 09 Nov 2021 19:46

Ďakujem páni za povzbudivé slová!

developer10 napísal:Ten strešný panel v podstate je tiež skoro presný, ono ten DAF má naozaj takto vysoko profilované výlisky, akurát by som priznal linku od rámu nad dverami zarovno s líniou strechy a nevyťahoval ju vyššie.

Keď máš na mysli tie vystupujúce rohy medzi čelom strechy a bočnými panelmi, tak to je zámer, lebo aj na skutočnej kabíne to tak je. Aj mne to bolo divné najprv, ale po preštudovaní fotiek som zistil, že naozaj to tak je. Dovolím si pridať dve detailnejšie fotky strechy od Petopata vs. detail spomínaného rohu na mojej kabíne:

Ak ale myslíš iný detail, skús mi viac priblížiť a pozriem sa na to :wink:

developer10 napísal:Toť môj skromný ranný postreh, škoda že tento DAF sa nerobil aj v hasičskej verzii, hneď by som Ťa nútil do rekoloru a stál prvý v betastavbe

Musím ťa sklamať, lebo existujú aj hasičské verize - síce nie v našich končinách, ale trochu západnejšie od nás ich možno stretnúť - tu je menšia ochutnávka:


Fito napísal:Už sa ťa niekto niekedy pýtal, prečo to niekedy nevydáš ako vystrihovačku, keď už to máš aj tak všetko v PC ?

Chápem, že niektoré veci ešte upravuješ priamo na modeli, ale aj tak, veď to by nemalo byť už toľko roboty, či ?

Áno, už sa ma pýtali, a vieš čo? Vydám! :big smile:
Síce dávnejšie som tie modely kreslil iba pre vlastné použitie, no pred nejakou dobou som si zmenil postoj a nové modely už kreslím s tým, aby to raz mohli zlepiť aj ďalší modelári. Ono sa to možno nezdá, ale je to rozdiel už pri kreslení. Diely číslujem v logickom poradí, označujem potrebné podlepenie, pridávam pomocné značky a kreslím šablóny pre nepapierové diely. Ako vidíš pri tých náhľadoch, diely už mám rozložené na A4-ky a potrebné úpravy, ktoré zisťujem počas svojej stavby si spisujem a potom počas prípravy publikácie to aj upravím. Zároveň sa snažím vytvoriť fotky, ktoré pôjdu ľahko upraviť pre návodovky.
Prvý model, ktorý som pripavil takýmto spôsobom a čaká už len na betatest je sklápací náves Benalu a ďalší v poradí bude tento DAF. Síce som pred nejakým časom dostal ponuku publikácie nejakých svojich kamiónov vydavateľstvom Answer, ja by som skôr išiel cestou bieleho free modelu, ako bol nakladač Liebherr.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Nov 2021 20:34

Tak toto sa dobre číta, ďakujem !
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Nov 2021 22:16

iconmaster napísal:

Áno, už sa ma pýtali, a vieš čo? Vydám!


:dribble: :still dreaming: :greedy:
Idem sa učiť farbiť v pepakure takoj!

K tej streche - odvolávam, aj keď ja som skôr hovoril o tom celom ráme nad dverami, ale keď tak pozerám na petopatove fotky tak tam je to vidieť ako oblinu podobne ako na našich bývalých Midlumoch a strešná drážka má oblý tvar, nič čo by sa nedalo dotvarovať guličkou, takže za mňa už bez poznámky :)

Idem teda hľadať soft na dofarbovanie, kým to dokončíš hehehe
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Nákladné automobily a ťahače // Lorries & Trucks"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní