Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Matus R | 42
Príspevky: 65
Meno: Matúš Rybár
Bydlisko: Košice

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Matus R » 23 Júl 2020 17:35

Mlčky obdivujem a krútim hlavou..... :still dreaming:

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 23 Júl 2020 20:42

Áno, má to úžasné, ja to obdivujem vždy 2x, lebo až potom keď to vidím na živo mi dôjde aké je to všetko prťavé. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Aug 2020 23:16

Kečup napísal:Jak z fabriky.....obdivujem ludí čo dokážu niečo dlhé zlepiť rovno :D

Ďakujem, ale neboj, krúti sa to aj mne :)

MatusR & Petopato - ďakujem za povzbudenie :wink:

A hádam patrilo by sa niečo aj pridať. Nerobil som na tom každý deň a keď, tak s mojim obvyklým tempom (=pomaly). Nových dielov veľa nemám, posledné týždňe boli skôr o zostavovaní tých z predošlých príspevkov - presnejšie išlo o prednú nápravu a jej zavesenie.
Pred osadením na rám, do závesu listových pružín na pravej strane auta som musel najprv zakomponovať čap hydraulického valca na sklápanie kabíny (1. fotka). Keďže predná časť rámu ešte poriadne "dýchala", nakreslil som priečku-výstuhu predného nárazníka (slúži aj ako ochrana proti podbehnutiu), ktorá sa pripája na predné závesy a celkom dobre mi vystužila ten rám. Aby som zachoval správnu geometriu, lepil som to položené na výkres v mierke (3. fotka) a pod oceľovými kockami.
Ďalej pred montážou som skompletizoval prednú nápravu - vložil a zalepil zvislé čapy a potom som namomtoval spojovačku (4-7. fotka). Takto sfinalizovanú nápravu som potom spojil s listovými pružinami, provizórne upnutými na ráme (8. fotka), a následne doplnil strmene listových pier.



Zostavu nápravy som potom definitívne osadil na rám pomocou zadných závesov a doplnil aj tlmiče s konzolami. Tie sú ešte "funkčné", chcem ich neskôr zaistiť lepidlom v takej polohe, aby podvozok stál pekne rovno. Nejaké pohľady na prednú nápravu už na svojom mieste na ráme:


Nasledovať bude nejaká ďalšia "bižutéria" okolo prednej nápravy, a to zostava stabilizátora, dorazy pruženia a ešte váham, či namontovať skrinku riadenia teraz, alebo až po farbení..

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 05 Aug 2020 12:02

Na parádu!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 05 Aug 2020 13:53

To ešte nemáš hotové ? :girl:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Aug 2020 23:29

Vďaka Trak-Tor!

A Fito.. Aby som Fantomasa citoval: "Ha ha ha ha.." Veď neprešiel ani rok od začatia stavby :P

Trošku som sa posunul s nápravami, respektívne s ich zavesením. Najprv som vyrobil ten spomínaný stabilizátor prednej nápravy aj s príslušenstvom (uloženie, tyčky, konzoly - fotky 1+2). Ďalej som vyrobil nejaké chýbajúce detaily aj ku zadnému zaveseniu, presnejšie vnútorné výstuhy rámu v mieste dorazov (fotka 3) a zadné tlmiče (fotky 4+5):


Potom som zostavil "kolísku" pre zadný diferák a spojil som ich iba provizórne drobnými kvapkami lepidla na čapy z plastových tyčiek (nápravu chcem farbiť zvlášť kvôli členitosti a lepšiemu prístupu farby):


Na prednú nápravu som uchytil tú zostavu stabilizátora a taktiež chýbajúcu tyč riadenia aj so skrinkou riadenia (tiež nalepený zatiaľ iba provizórne). Potom som nalepil na rám niektoré diely zadného zavesenia, ktoré chcem farbiť spolu s rámom, zvyšok je poskladaný iba nasucho, kvôli fotke. Jo, a do vnútra rámu som osadil hlavičky skrutiek. Na vonkajšok dám neskôr, aby neodpadávali počas manipulácie. Takže nech sa páči, torchu rozsiahlejšia séria fotiek rámu aj s nápravami - hádam už to môžeme aj začať nazývať podvozkom:





Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Sep 2020 22:02

Pokračoval som kolesami - však čo by to bolo za šasi bez kolies - a trochu som aspoň oddýchol od tých prkotín. Nie sú to žiadne špecialitky, akurát torchu menšie rozmery, než som zvyknutý u veľkých nákladiakoch - tieto sú ráfiky R19,5" (ťažké trucky mávajú R22,5" a tým pádom aj väčšie gumy). Petopato mal na svojom DAFe z výroby pneumatiky Goodyear Regional (vyslovene určené na rozvážku) a tak bolo na čase sa upustiť línie Michelinov - nižšie to vysvetlím. Takže cieľom bolo napodobniť dezén týchto gúm, aspoň čiastočne..

Dezény na hnaciu nápravu som robil patentovaným postupom, ako aj na Volve (fotka 1+2). Akurát tie pásiky som lepil na behúň tak, že medzi tromi strednými sú nechané len úzke medzery, kým popri krajných pásikov trochu širšie - teda tak, ako v prípade originálnej pneumatiky.
Pre predné riadené kolesá som už musel zjednodušovať trochu viac, no na ten mierny cik-cakový vzor som už mal ďalšiu overenú metódu zo stavby návesa Benalu (fotka 3). Akurát som vyskúšal zväčšiť hĺbku vzorky tak, že som najprv zlepil k sebe dva vyrezané pásiky zo 160 gramového papiera a to som potom dával na obvod pneumatiky. Je to hneď vidieť a dúfam, že vo farbe to bude tiež efektné.
No a keď som mal ten ploter po ruke, vyskúšal som ešte niečo. Asi ste si niektorí všimli a tuším sme to aj niekde rozoberali, prečo mám (a to asi nielen ja) v obľube nápisy MICHELIN. Nie, nemám skrytého sponzora :P Je to ale najjednoduchšie rezateľný nápis kvôli písmenám (tak možno okrem C). V tomto prípade Goodyear ale tam boli samé nejpríjemné písmená na vypichovanie a ešte aj topánka :haha: Skúsil som teda plotrom z papiera 80 g/m2: Napriek tomu, že písmená ledva dosahovali výšku 2,5 mm, prekvapivo vyrezal celkom dobre - niekde samozrejme ten ťahaný nôž natrhával rohy. Tak som dal rezať zámerne viac krát a tiež niektoré znaky otočené o 90 stupňov a z toho som vyselektoval tie podarené (fotka 5). Ostávalo už len nalepiť na gumu a voilà - Goodyearky bez väčšej námahy.
Áno, niektorí možno povedia, že je to podvod, lebo reže stroj a nie modelár, no ja nie som taký ortodoxný lepič, že by som takéto vymoženosti zámerne nevyužíval. Ručne to proste tak pravidelne a čisto nedám, hlave v tom množstve. A stále je to 100% "home made" doplnok. Koniec koncov aj model tlačím na tlačiarni a nekreslím ceruzkou už dobrých pár rokov. Každopádne ale stále si neviem predstaviť, že by som také bežné diely rezal na plotri - tá separácia z lepkavej podložky je strašne otravné niečo!


Toľko zo zákulisia výroby, ostatné sú už naozaj len štandardné postupy. Dokopy je 7 kolies - 2 na prednú nápravu, 4 na ťažnú a jedna rezerva, tiež s dezénom ako na ťažnej (zase som sa inšpiroval skutočným autom). Disky sú vložené iba na sucho a na niektorých fotkách som si všimol že trochu aj krivo, ale hádam mi to odpustíte.




Hádam to osloví aj istého pána, ktorý má slabosť na kolesá ale momentálne presedlal na architektúru :)

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa WanRayen » 18 Sep 2020 08:14

Nádhera Peťo, nádhera. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 705
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa mory » 18 Sep 2020 10:34

Pneu opět luxusní práce a opravdu i 2,5mm popisky jdou vyřezat ručně a celkem i k přečtení, ale souhlasím, proč nepoužít techniku a trochu si pomoc :wink:


Ty otvory v diskách a pokličkách řežeš skalpelem nebo máš kolmé raznice nebo je předřežeš, impregnuješ a nakonec vrtákem kalibruješ. Případně radu, kde si sehnal ty kolmé raznice?

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: DAF LF 260 / iconmaster / 1:25

Príspevokod užívateľa pisho66 » 18 Sep 2020 18:39

Kolesá špičkové, cez víkend sme to mohli vidieť na garáž párty.
Tie disky si tiež mal so sebou? Obdivoval som dezén a až takto z fotiek vidím, že mi aj niečo uniklo. Paráda, už len do farby to dať a namontovať na podvozok.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Návrat na "Nákladné automobily a ťahače // Lorries & Trucks"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní