OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43 - HOTOVO

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 27 Okt 2021 08:33

Ahojte papierníci!

Peťovia ďakujem, už sa na tú hvezdáreň strašne "neteším" :greedy: :dhh:

Report
Už sme na kolesách

Kým prišla chvíľka na vybitie chýbajúcich matíc, dal som si predtým ešte pár detailov a hlavne predné svetlá, aby som mohol uzavrieť predok krabice. Svetlá som zbúchal na šikmé odsadenie 3-5 mm jednoduchým obrubovým pásikom, vyšperkujem ich iba zaoblenou fóliou keď budem robiť prídavné svetlomety na kapote, skúšať žiarovky ani futrál nemá v tejto pozícii a pri tejto mierke význam. Pribudnú k nim ešte otvorené kryty, denné ledkové svietenie na ne dávať nebudem, až tak autentické to byť nemusí, a ani sa mi to nepáči, stráca to tú funkčnosť byť zavreté keď sa ide brodiť do vody... Pripravil som si aj tú radlicu či náplavnicu či čo to je, dal som tomu trochu profil a pripravil nosné kliešte. Dokopy som zbúchal bočnú skriňu na príslušenstvo, vyvýšil som ju na 6mm a pridal atrapy držiakov (hej, tie malé štvorčeky muhehe). Výfuky som nahodil na pomocnú plôšku a pridal nosníky a kryty potrubia od motora, už len čierne držiaky a budú ready.



Keď som si to nahodil do nákresu detailov "to do" tak mám ešte čo robiť....


Cez víkend sa podarilo vyraziť chýbajúce matičky priemeru 0,85mm a dal som sa do kompletácie ostatných kolies. Ostal som verný postupu z prototypu, a teda najskôr obrubové krúžka vonkajšie (čierne) dopredu a dozadu, vnútorná obruba disku (biela), potom druhá vrstva náboja, vonkajšie matice veľké, vnútorné matice medzi každú druhú veľkú, kryt vzduchového systému, kryt náboja a druhá vrstva malých matíc na vonkajšie veľké matice. Tri večery plné relaxu na nezaplatenie :still dreaming:



Nevydržal som a musel som ich nahodiť na osky, ktoré som oproti originálu v mierke musel rozšíriť o 4mm aby šírkovo sedeli. Skontroloval som geometriu ako Maťo poradil, či nie je nejaké koleso v ľufte, a ono to krásne sedí... Škoda tých fotiek pod pracovným svetlom, tie detaily kolies až tak nevyniknú ako naživo, ale aspoň máte o dôvod viac to sledovať až do konca, nech vás to baví tak, ako mňa.



Správny smer dezénov ešte pred finále opravím, tiež možno pošpekulujem nad pro forma natáčaním...

Tak držte palce aj naďalej, buďte zdraví a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa iconmaster » 27 Okt 2021 12:18

Tie kolieska sú parádne :victory:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 29 Okt 2021 13:19

Ďakujem Peťo, aj mne sa páčia fest :)

Akurát mám pocit, že som si nimi nahodil latku dosť vysoko a začínam špekulovať ešte viac, čo ešte vylepšovať :haha:

Report
Najmenšie čelné sklo aké som robil

S detailami som pokračoval nepapierovo - zapietol som si ťažné laná, ktoré prídu pod kasňu, ktorú som dokončil minule. Použil som drôtiky z audiokábla s priehľadným obalom z Obi (typ odomňa nechcite, bloček som zapatrošil a taký je tam len jeden dvojžilový), výhodou je, že má viac oceľovú farbu ako tie hliníkové z koaxu. Na jedno lano som dal dokopy desať vlákien, hrúbka sedí, aj točilo sa to dobre, akurát pri ohýbaní sa to jemne roztáčalo, musím na to nájsť ešte nejakú fintu do budúcna.


Špekulujem trochu nad tým, ako ho na model fixovať… Mám v pláne nechať laná prejsť medzi lepidlovými prstami aby chytili trochu matnejší vzhľad a tiež viac adhézie, ale každá iná rada je vítaná!

Pokračoval som prípravou priezoru vodiča a veže, keďže v oboch som chcel nahradiť okienka fóliou. Menšie čelné sklo som ešte nikdy nerobil… O malých priezoríkoch na bokoch ani nehovorím, tie na veži majú 1x4mm, ale boj bol krátky a úspešný, snáď. Väčší boj bol s obšivkou toho priezoru, trošku sa muselo ubrať…



Takže modrú okennú fóliu odkladám a najbližšie sa pustím opäť do drôtikovania úchytov a kľučiek, držte prsty a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 31 Okt 2021 15:09

Ahojte papierníci!

Tak pred krátkou pauzou tu máme posledný progres v stavbe:
Report
Čeľuste

Pistil som sa do drôtovania, začal som pántovými tyčami na dverách. Aby som sa trošku prispôsobil originálu, zakladal som drôt medzi dve polky spodného krúžka a prekryl krycím, aby to vyzeralo ako priestorový úchyt. Spodný krúžok by mal byť hrubý zhruba o hrúbke drôtu, mne sa to podarilo zrafiť až na boku, horné úchyty majú jemný ohyb, ale to sa stratí. Popri úchytoch som si nahodil aj prípravu na ventilačné otvory na hornej strane.


Ďalší zaujímavý detail na programe boli bočné nášľapné lišty, ktoré lemujú boky stroja mimo priestor dverí. Najťažšie bolo na nich tvarovanie tohto 3mm pásiku ohnutého do ostrého uhla tak, aby sa papier nezlomil alebo ohyb nešmikol mimo linku.


Pri vodičovej veži som úplne zabudol na štít priezoru, takže som si ho vyrobil, nasadil na drôtik a cez pánty nalepil nad priezor. Opäť mini mini miniatúrka, ktorá poteší oko a dá modelu iný rozmer.



Posledný večer som dokončil práce na predku - nahodil som kryty svetlometov s pántami, prednú radlicu či čo to je, pílku s úchytmi a hák. Ten je podľa originálu mierne vyosený, dôvod nepoznám a ak by niekto vedel prečo hák nie je pekne v strede, dajte pár písmenok, som v tomto zvedavý. Celý systém čeľustí radlice som sa snažil vyrobiť podľa nákresu a dostupných fotiek. Nakoniec som začal nahadzovať dvere a na kryt motora som vyrobil vzduchové sanie.


Prišiel som na jednu zásadnú chybu modelu, a to je nesprávne otočenie hlavnej veže, ktorá by podľa nákresu mala mať otváranie veka v smere jazdy, čo je samozrejme blbosť. Tento hlavolam ma počká až skončím s vianočným darčekom, na záver už len rekapitulácia pripravených dielov:



Už ich veľa neostáva, ale budú si musieť na svoj čas počkať. Aspoň si nachvíľku odomňa oddýchnete :haha:

Tak držím vám prsty a buďte zdraví! Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 15 Nov 2021 09:12

Ahojte papierníci,


po malej pauze som si sadol opäť nad OTčku a opravil som problém s vežou.

Report
Spočíval v tom, že pri dodržaní číslovania a smeru nasadzovania dielov bolo opláštenie veže o jeden dielik posunuté, a teda ak by mala byť veža postavené podľa tohto návodu, tak by mala nesprávne buď priezory/strielne alebo smer otvárania dvierok. Na fotke to nie je vidieť, ale vrchná časť na rozdiel od základne nie je pravidelný oktagon. Nechcelo sa mi vyrezávať nový diel, pretože tie strielne na tom starom sa mi celkom páčia, tak som opatrne odrezal vrchnú stenu a z pomocných kartónov som si spravil výstuže veže tak, aby držali správny tvar po otočení zvršku. Po tomto to už bola lahoda dokončiť. Ostalo trochu času aj na ďalšie doplnky, tak som dokončil vetračky a horné závesné oká, dohodil ostatné dvere a zarážky a chýbajúce pánty na vodičov priezor.



Teraz ma čaká drôtikovanie kľučiek, chráničov vetračiek a rúry sania. Držte prsty a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 18 Nov 2021 02:30

Ahojte papierníci!

Keďže si situácia s pozitivitou kolegov vynútila pár dní voľna navyše, tak aj napriek vzdoru malej s pretrvávajúcim syndrómom odlúčenia som si vydobil pár chvíľok na drôtikovanie.

Report
Drôty a vrtule

Dnešný report bude skôr o záchvate kreativity ako o dodržiavaní stavebných postupov. Totiž nič z toho, čo som dnes vytvoril, nemá pôvod vo vystrihovačke, ale po zrelej párminútovej úvahe to vychádzalo z plánu vytvoriť čo najviac doplnkov z pôvodnej OT-64A, ktoré sa už aj trochu vzďaľujú predlohe, ale nočím neurážajú :)

Strešné prieduchy som najprv zakryl chráničmi a pustil som sa do kľučiek a madiel. Použil som na to všetko žily z eternetového kábla. Úžasná vec ľahko retušovať biely teničký káblik. Rovnako práca s ním je super, mäkký je tak akurát a z bezpečnostných dôvodov som konce drôtov zaklimpoval a prilepil vnútrom žily do dierok.



Pripravil som si vrtulky a zakryvil ich mierne do realistickejšej podoby. Musel som si nanovo vyrobiť komplet uchytenie, ochranné oblúky a lopatky kormidla. Najhoršie bolo chytiť presné rozmery. Krátky vizuálny postup tu:



Nakoniec som nahodil rúry sania, ľavú len nasucho, keďze pôjde nad výfuk, aby tomu nebránila.



Už nechýba veľa, červenie sa skoro celý kontrolný nákres, tak snáď tento týžbeň bude kľudnejší a všetky vyrobené doplnky nahodím a cez víkend aj pofotím. Tak držte prsty, buďte zdraví a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa martin1807 » 21 Nov 2021 00:37

Veľmi pekne ti to ide.:) Nie je čo vytknúť. :P Kolesá sú super a všetky detaily model pekne oživujú. Teším sa na výsledok :wink: :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 22 Nov 2021 10:49

Ďakujem Maťo! Už aj ja sa teším na výsledok :)

Report
Koniec sa blíži!

Koniec sveta má ešte čas, ale koniec zábavky s touto prestavbou je na spadnutie. Dosť veľa času mi zabrali minivyrezávačky s pántami a úchytmi, radšej som nič nechcel podceniť a mať to presné podľa možností. Keď som už bol pri tých pinzetách, vytiahol som sviečku a nahrial som si aj všetky fólie na majáky, svetlá a svetielka. Kým to všetko tvrdlo, dal som dokopy striekačku, pričom som sa snažil zachovať rozmery a tvar plochej predlohy. Riadidlá a.k.a. držiaky striekačky sú v podstate originál, do ktorého som vložil drôt a vytvaroval. Výzvou bola prívodná rúra vody z veže do striekačky, ktorá v modeli chýba a pri pohľade na originál si to táto stavba výslovne žiadala, aby somju tam doplnil.



Podklady k tomu som nenašiel skoro žiadne, tak aspoň podľa obrázkov a úsudku som z drôtu vystrúhal jednoduchú krivku, ktorá tam sedí a robí nosný prvok aj pre hlavný maják. Ten nie je z fólie, ale z časti priehľadnej gumy, ktorá chránila audiokábel použití na ťažné laná. Tvarovo aj pevnostne mi tam sedel perfektne, akurát farba chytila trochu viac ako som chcel :beat plaster: :-( Nič strašné, uvidíme, čo to potom spraví na dennom svetle...



Po tomto ma čaká už len oprava pozície kolies a finálne nahadzovanie jednotlivého príslušenstva na boky modelu. Preto je najvyšší čas spraviť si k nemu malého miniboxového súrodenca :)



Vidíme sa až bude krpec hotový, zatiaľ buďte zdraví a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa developer10 » 25 Nov 2021 23:10

Ahojte papierníci!

Minibraček je už tiež hotový, svetlá sú vybavené, cez víkend fotíme, tak dovtedy len malá ochutnávka :P :P :wink:

Trimce še!

...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: OT-64A SKOT CAS-12 / PMHT free s úpravami a resize / 1:43

Príspevokod užívateľa Fito » 26 Nov 2021 08:34

Tak všetci tu majú klasický žltý Herkules, ale pánko nie, on si musí zohnať červený.
tc. :P
A teším sa na fotky, dúfam že nebudú moc červené.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný