Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Praga AN / Pavel Bestr / 1:43 - HOTOVO

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Praga AN / Pavel Bestr / 1:43 - HOTOVO

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Mar 2021 14:21

Ahojte papierníci!

Môj malý ma tentokrát nechal "obabrať sa" hneď trikrát, jak ho ja milujem :victory: . Z archívu si vybral požiarníkov, že vraj so Spievankova (až neskôr, keď som hľadal pôvodnú predlohu som zistil že tam túto Pragu nemajú, aj keď je ten osobák veľmi podobný), tak som sa do toho pustil, vravím si, že 1:35 nie je až také hrozné na moje hrubé prsty. Tu som sa druhýkrát odžubkal, pretože keď som to prepočítaval podľa rázvoru Pragy N počas stavby, tak je to minimálne 1:45 a to je u mňa sakra rozdiel... A ja som sa rozhodol, že si dám prvýkrát v živote za cieľ spraviť aj jemné bombírovanie aj s výrezom dezénov.... Môj tretí omyl :D Originál predlohu som dodnes nenašiel, tak ak by ste ju našli, hoďte mi ju prosím nižšie.



Návod ku stavbe je stručnejší ako stručný, a chýbajú v ňom mnohé označenia, takže som to nechal na svoju kreativitu, hlavne čo sa týka podlepovania a ohybov. Papier tiež nič moc, zdá sa, že je to lepený výkres, pretože sa počas stavby dosť často rozpadával a aj na orezoch a ryhovaní sa dosť mrvil, takže moja retuš vyzerá, ako keby bola hrdzavá. Mne sa to po čase začalo celkom aj páčiť, veď posúďte nižšie.

Ako ponaučenie po poslednej stavbe Camara a aj na základe vášho "odporúčania" :haha: som začal kolesami :beaten:



Teraz anketová otázka na vás, nech je sranda: mám na ne dorobiť aj matice? Dostal som si taký malý darček, s ktorým by to zdá sa aj šlo:


Kasňa podlepená, ale aj tak sa mi jemnúčko skrížila, tak som si dával pri ďalších dieloch pozor aby som to už eliminoval. Škoda že keď si už autor dal námahu s minidielikmi, ktorých je požehnane, nedal námahu aj s alternatívnym rámom, ktorý by bolo určite jednoduchšie opraviť...



Ani pri interiéri sa mi tá mierka nezdala, pretože tie dieliky sú fakt miniatúrne. Našťastie, nemám sa kam ponáhľať, takže som si ich minizliepanie celkom užil a posunul sa ďalej. Teraz niečo pre modelárskych teoretikov, ak som rázvor nameral takto, koľko je správna mierka, ak wiki píše rozvor osí 4100-4200?


Dohodil som bočnice a zarovnal a zakryl jemne ten ohyb základne:


To sú posledné diely veľkého formátu... Našťastie mi došli nové pinzety :bad smile: tak hor sa do minilepenia. Začal som rebríkovou zostavou, na ktorej sa plne prejavila (ne)kvalita papiera:
asi lepšie vidieť ako oproti mojej ruke tú veľkosť/malosť na mojej A5kovej podložke... Čo už, dobojujem :D

Predtým, než tu dám finálky fotečky, ešte trošku zhodnotím už postavený model. Autor si pri zmenšení staršieho modelu Praga AN 1:20 nedal veľmi záležať na prispôsobení veľkosti zmenšených dielov, po porovnaní tejto 1:44 a 1:20 verzie boli spoločné diely identické. Ako výhovorka Maťovi, že to nie je jednoduchý model, ale akási paródia jednoduchej kasne a pracnej miniatúry s nie veľmi dobrým lepeným papierom mi to vyhovuje :D Nevyhol som sa vďaka tomu chybám, ktoré už nebudem odstraňovať, ako je odlepená tlačená vrstva papiera na ráme čelného skla alebo na bočnici rebríku pri zadnej stojke. Retuš na takom papieri je tiež zážitok, ale poopravoval som čo sa dalo. Čo sa týka verzie, keďže ide o vmyyslený model (predlohu som ani za vašej pomoci nenašiel), chýba mi tam oproti verzii v mierke 1:20 rezerva tu ako je minca:

Tento model som si vybral ako testovačku na nové techniky, navzdory jedoduchej základni a na vzhľadom na mierku dosť vážnym nepresnostiam na kasni obsahuje na druhej strane aj dosť detailnú alternatívu kolies a doplnkov, do ktorých som sa rozhodol pustiť. Prvýkrát v živote som robil kompletnú bombírovačku kolies a vyskúšal som si nový maticovač, na ktorý pustím recenziu inde. Na výsledok som aj navzdory problémom hrdý a neviem, kto má z neho väčšiu radosť, či ja alebo krpec...

Keďže fešanda je už hotová, pridávam fotečky:

Naposledy upravil/-a developer10 v 15 Okt 2021 10:05, upravené celkom 2 krát.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Praga AN - 1:35? /Pavel Bestr/

Príspevokod užívateľa Roman » 20 Mar 2021 15:19

ahoj
na spodku pod chladicom skutocneho hasickeho auta je napis ,vyzera to ako walter. mohol by to byt nakladak walter pn
https://www.wikiwand.com/cs/Walter_PN
druha moznost je ze je to v sucasnosti vyrobene auto na sposob auto veterana, auto ma na nakladak dost uzke celne sklo,myslim si ze je to preoperovane osobne auto .
s maticami budu kolesa krajsie

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa martin1807 » 20 Mar 2021 18:04

Nuž zaujímavý jednoduchý model.:) Pekne ti to pribúda. Je radosť vidieť jak ťa stavba baví, kvôli synovi. :victory:

Ja osobne by som možno na takýto model ani tie matice nedával :bad smile: Na tých jednoduchých modeloch to nie vždy môže pôsobiť lepšie. (môj názor)

developer10 napísal:Ahojte papierníci!
Teraz niečo pre modelárskych teoretikov, ak som rázvor nameral takto, koľko je správna mierka, ak wiki píše rozvor osí 4100-4200?



Ak sedia rozmery, ktoré si poskytol tak to ozaj vyzerá na cca 1:44/45 (jednoduchý výpočet 4100/93)

Držím palce aby sa stavba podarila dotiahnuť do konca :still dreaming:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa LuPa » 21 Mar 2021 16:41

Zatial sympaticke auticko :wink:
Na jednej foto vidno pinzetu...ja som take z Aliexpressu objednal a som vlastne spokojny.Akurat si skontroluj, ci nemaju tie konceky, ktorymi chytas diely, ostre hrany od vyroby.Moje mali, musel som ich trochu zbrusit aby nedrali dieliky, ktore chytam.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa developer10 » 21 Mar 2021 22:32

Caute, podarilo sa mi model uspesne dokoncit, zajtra ho nafotim a hodim hore do hlavneho prispevku :)

martin 1807 napísal:
Nuž zaujímavý jednoduchý model.:)


Maťo naštval si ma (v dobrom) a aj keď základ modelu je stavebne easy (ten rám by tam bodol), vzhľadom na to, že autor ostatné diely asi len zmenšil z pôvodného 1:20 modelu, ktorý som zahliadol aj tu, ostatných 50 dielov po základnej kasni bola celkom slušná miniatúra :D Tak som sa aj navzdory jedoduchosti na tie matice dal :) veľkosť 0,85!!!

LuPa s tými pinzetami sa zoznamujem, je to úplne iná technika ako za mojej mladi a teraz sa mi ostré hroty celkom bodli :D



Roman ďakujem za postreh, myslel som si že to bude nejaký remake... Nevadí, malý mal z toho rovnakú radosť, pre ktorú to robím :)



A ano, aj preto, že sa pri tom neskutočne odrelaxujem a vyskúšam nové techniky, aj keď začat s bombírovaním a maticami v takomto minipriestore bola asi veľká odvaha :D
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa Fito » 21 Mar 2021 22:44

Nemôžeš takto rýchlo robiť modely, lebo jednak nechávaš v smútku niektorých borcov a druhak nie je priestor na zodpovedanie tvojich otázok :P

Pekne si to zlepil, ja by som mal ešte otázku k tomu matkovaču, vieš k tomu spraviť nejakú minirecenziu ?

Vyzerá to na celkom šikovnú vecičku...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa developer10 » 21 Mar 2021 23:40

Fito napísal:Nemôžeš takto rýchlo robiť modely, lebo jednak nechávaš v smútku niektorých borcov a druhak nie je priestor na zodpovedanie tvojich otázok :P

nesranduj, nechcem si tu nikoho z vás pohnevať, som sto krokov za vami a ste moja inšpirácia! Ale je pravda že po večeroch mám teraz viac času a zase mám toho viac rozrobené a nie všetko budem prezentovať v samostatnom feede, lebo veľa už tu bolo a nechcem sa opakovať, iba inšpirovať :) Aktuálne môžeš byť kľudnejší, v procese malm len jednoduché modelíky hasičáku a Discovery shuttle, ktoré si vybral malý z knižiek od Teba ;) A ležiace Camaro...

Pekne si to zlepil, ja by som mal ešte otázku k tomu matkovaču, vieš k tomu spraviť nejakú minirecenziu ?

Vyzerá to na celkom šikovnú vecičku...


Dostal som ho po Vianociach, kúpené to bolo v Artol-e v Senci, a prvýkrát otestované dnes, a žiaden problém, klasický štýl vysekávač-dierovač, kladivko malé a ľahké, sekáčiky vzhľadom na mikrorozmery dosť blbovzdorné vďaka tvrdým hrotom, vyrezáva to presne, dokonca aj 0,7mm som skúšal a okraje boli presné... najhrubšia je tam 2mm diera, z tej sú stredové nábojové matice.

Ak myslíš recenziu štýlu že bude treba nejaké výsekové skúšky, nemám s tým problém pohrať sa aj s rôznou hrúbkou papiera a hodiť to do príslušneho chlievika tu na fóre, keď ho nájdem :D
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa Saskardin » 22 Mar 2021 09:57

Pekné to máš :-) A tiež sa prihováram skôr za model bez matíc, mám taký pocit, že tu by to bolo skôr na škodu. Inak nad tou potvorkou na matice som tiež uvažoval, ale je to pomerne drahý špás, tak až keď to budem naozaj potrebovať. Mám doma hŕbu ivantoviek a kornajsny, to by mi zatiaľ mohlo stačiť.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa martin1807 » 22 Mar 2021 16:42

developer10 napísal: Maťo naštval si ma (v dobrom) a aj keď základ modelu je stavebne easy (ten rám by tam bodol),


Neber to nijak v zlom.;) Iba také konštatovanie.:) Aj ja si občas rád zlepím nejaký ten jednoduchší model na odreagovanie. :victory:

Každopádne gratulujem k dokončeniu, je to pekný kúsok :P

A k tej recenzii na ten dierovač sa tiež pridávam. O jaký model sa jedná, jak je to drahé a jak dobre to funguje :bad smile: :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Praga AN / Pavel Bestr / 1:35?

Príspevokod užívateľa tom » 22 Mar 2021 22:17

pekný model gratulujem k dokončeniu. Vzhľadom na rozmery auta sa ti podarilo dosť slušne :wink: chlapec mal z neho na fotke veľkú radosť :big smile:

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní