Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Moderátor: iconmaster

VOX POPULI finále - dajte pocitovú kvačku jednej z CASiek (fotky na str.10)

Hlasovanie ukončené 08 Okt 2023 10:53

1:25 - PMHT
7
21%
1:32 - Ripper Works
13
39%
1:32 - ABC (Vyškovský)
8
24%
1:50 - PMHT
3
9%
1:100 - LBS System
0
Žiadne hlasovania
1:87 - FDS
2
6%
1:250 - PTF
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 33
Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 17 Dec 2021 10:06

Drahí bratia a sestry vo fachu, najskvelejší papierníci, mám hotovo!!!

Hej hej, robím si srandu :haha: :P :bad smile:

Na dôvažok mojej opovážlivosti som si sem zašiel po radu, pretože som sa dostal trošku do pomykova. Pri tých kolečkách mi to šlo parádne, začal som najmenšou mierkou a došiel k tej najväčšej a musím povedať, že som sklamaný z prevedenia a detailnostikolies v 1:25 od PMHT... Jednak že sú v podstate kópiou menej detailnej verzie v 1:32, ktorú mám zmenšenú na 1:43 a skladala sa jednoducho ako minibox... V takej mierke by som čakal ponajprv trochu viac presnosti, podruhé väčšiu hĺbku detailov ako takéto "krabičkovanie", ale po tretie je úroveň tlače. Prvýkrát som sa stretol s tým, že offsetová tlač mi "schádza" pri ohýbaní/bombírovaní. Samozrejme to mi robí šarapatu v súlade farieb bočníc s dezénom, keďže aj tak chabý odtieň po olúpaní zišiel ešte viac. Skúšal som to opraviť vodovkami, že som pretrel nariedenou čiernou, ale bočnica skončila skrútená v lise ako náhradný diel, aby sa ešte mohla použiť ako vnútorný plášť dvojkola. Skúšal som niečo "suchšie", staršie retušovacie štetce, ale neviem či nie je niečo lepšie, čím by sa to dalo vyriešiť. Nepáči sa mi tá stopa, že vidieť, že to bolo robené štetcom, ale keď to ptretriem druhýkrát, alebo tmavšou farbou, už nevidieť vzorky dezénu z bočnice... Tak nevím, babo raď...



Fotky zase trošku skresľujú, ale tá najtmavšia farba v reáli zakrýva vzorku, že ju nevidieť... Ďakujem ža každú radu alebo tip, aj keď len označíte jeden alebo druhý návrh za lepší alebo vhodný, lebo asi som už moc prísny na seba :D

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa Saskardin » 17 Dec 2021 11:07

Ideálne akrylové farby - black tire a spol. majú všetky značky - a následne štetec, ideálne airbrush. Iná cesta asi nie je.

P.S. Tak si sa do toho pustil, držím palce, nech si pri tom užiješ kopu radosti :-)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 17 Dec 2021 11:17

Ahoj, dakujem, ale budu mat akrylky ten polopriehladny efekt co potrebujem? Ako to dosiahnut? Nejakou inou bazou ci staci nariedit?

Apropo PS: jasne ze pustil, aj ked uz teraz viem ze to bude veeelmi dlhy projekt, lebo tie mensie mierky sa mi na moje prekvapenie pacia viac ako ta najvacsia :D a to som este len pri 47 kuskoch kolies! :beaten: :haha: :victory:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa Saskardin » 17 Dec 2021 15:28

To asi dosiahneš iba nanášaním veľmi tenkých vrstiev - to sa najlepšie robí airbrushom (poradia asi viac skúsenejší, v tomto som začiatočník). Videl som raz video, kde sa Plasmo snažil nahradiť airbrush štetcom a robil to nanášaním mnohých vrstiev riedkej farby - samozrejme je to sakra časovo náročné s neistým výsledkom. Možno by bla cesta zvýrazniť najskôr ten dezén ("navýšiť ho" vrstvičkou tenkého papiera) a potom to natrieť farbou (čo je asi takisto časovo náročné). Alebo este ma napada cesta poobzerať sa po podobných kolesách u iných modelov, kde by mohli byť lepšie "zmáknuté" a použiť tie...
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Dec 2021 23:29

Dva týždne nič a už som myslel, že Traktor mal pravdu a zavesil si to na klinec :P

Hoci ja čistostavby nerobím, ale nemyslím si, že existuje nejaká schodná cesta "polopriehľadného" prefarbenia.. Buď prefarbíš na komplet, ale predtým tie tlačené detaily musíš voľako plasticky znázorniť (vyrezať, nahryovať, nalepiť) a potom to celé prestriekať alebo premaľovať.

Čo tak skúsiť vytlačiť tie bočnice na nejakej atramentovke? Zálohu vystrihovačky (a.k.a. SCAN) snáď máš :wink:

developer10 napísal: som sklamaný z prevedenia a detailnostikolies v 1:25 od PMHT... Jednak že sú v podstate kópiou menej detailnej verzie v 1:32, ktorú mám zmenšenú na 1:43 a skladala sa jednoducho ako minibox... V takej mierke by som čakal ponajprv trochu viac presnosti, podruhé väčšiu hĺbku detailov ako takéto "krabičkovanie",

Tak tie "resize" edície sú väčšinou o tomto. Treba si všímnúť, v akej mierke je pôvodný model vydaný a podľa toho si nastaviť očakávania, aby nebol človek sklamaný.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 18 Dec 2021 02:40

Ďakujem chalani za nápady, skúsil som teda Maťov prevzatý nápad a bočnicu som natiahol viacerými vrstvami zriedeného odtieňu manželkinho akrylu štetcom a celkom sa to spojilo, uvidím zajtra na dennom svetle či sú moje pocity správne. Ďakujem za radu a nápad!

Ičo ono to ide, pomaly ale ide, aj keď nerobím duplicitné reporty z posunu, tak sa možno zdá že som s tým bodol ale ja určite nie som z tých, čo by mohol Traktor demotivovať :D Pre neveriacich dám aj fotky, ale je milé že vám chýbam :haha:

Rozhodol som sa že dám na tie veľké aspoň matice, lebo to vyzerá fakt nafigu obzvlášť ak chcem na konci rozobrať úroveň a kvalitu spracovania modelov.


Ešte raz ďakujem chalani, trimce še


Edit: Zmenil som rozhodnutie, matice tam nedám nech si to v záverečnom hodnotení model pekne vyžerie :scorn: Budem robiť pekne presne tak ako píše návod, nech je význam tohto projektu zachovaný.
Naposledy upravil/-a developer10 v 04 Jan 2022 14:20, upravené celkom 1 krát.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa martin1807 » 18 Dec 2021 13:37

Na začiatok dobré.;)

developer10 napísal:Prvýkrát som sa stretol s tým, že offsetová tlač mi "schádza" pri ohýbaní/bombírovaní.


Tu ti iba poviem, že modely PMHT v mierke 1:25 sú tlačené laserom, preto lúpanie farieb.

developer10 napísal:... a musím povedať, že som sklamaný z prevedenia a detailnostikolies v 1:25 od PMHT... Jednak že sú v podstate kópiou menej detailnej verzie v 1:32, ktorú mám zmenšenú na 1:43 a skladala sa jednoducho ako minibox... V takej mierke by som čakal ponajprv trochu viac presnosti, podruhé väčšiu hĺbku detailov ako takéto "krabičkovanie", ale po tretie je úroveň tlače.


Všeobecne ak sa nemýlim, sú modely od PMHT v mierke 1:25 iba zväčšené modely z mierky 1:32. Preto tam rozdiel medzi 32 a 25 nájdeš ozaj ťažko a o detailnosti to je o tom istom. :victory: :wink:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 18 Dec 2021 16:38

Dik za opravu, to som netušil, vyzerá to potom na veľmi kvalitný laser, ale aspoň viem že mám prelakovať viditeľné diely aj tu. Na mojej tlači resizu a kópii abíčka mi to pomohlo veľmi.

K tomu rozdielu 32 a 25ky, väčšia šmikajda má pár rozdielov v detailoch a aj kolesá sú na rozdiel od menšej iné a bočnice na bombírovanie, tak sa s mohli trochu pohrať aj so stavbou no… idem to dnes dávať dokopy tak uvidíme.

Ale veľká vďaka za Tvoj postreh, Maťko. Ešte Ti dám do sorávy jednu súkromnú otázku.

Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa developer10 » 10 Jan 2022 00:11

Ahojte papierníci!

Posledné týždne boli príliš hektické, ale podarilo sa mi dobojovať s kolesami a ideme ďalej! Predtým ale zhrniem prvú etapy tejto rallye:

Report
Diel 1: Kolesá

Už teraz viem, že tento projekt bude fakt pecka, už teraz sa prejavovali predpokladané odlišnosti v zložitosti a aj v presnosti. Ale táto miera nie je priamo úmerná mierke modelu, čo je podľa mňa veľká škoda... V každom prípade sa mi potvrdilo, že rozdelenie modelov som si vybral správne a pre resize modelu PMHT z 1:32 do 1:43 (možno až 1:48, ale s touto odchýlkou tlačiarne sa budem zapodievať neskôr) bola táto voľba správna.

Pri modeloch PMHT, ale pri tom väčšom ešte chvíľku ostanem. Na to, že je táto mierka najväčšia, prekvapilo ma, ako nevhodne je zvolená konštrukcia kolesa a hlavne som nesmierne sklamaný z nepresností a z brutálne zanedbanej detailnosti... Pri takejto mierke by sa dalo úžasne vyhrať s konštrukčnými možnosťami, dopracovať náboje hlavne prednej nápravy a celkovo plasticitu dizajnu, ale pri tejto konštrukcii je to tak povediac nemožné. Dokonca ani len vzduch v diskoch by som nemohol vyrezať, ak by som sa do tuningu pustil. Som sklamaný. To už aj minibox má oveľa menšie odchýlky prípadnej nepresnosti ako táto konštrukcia. A pritom to nie je iba pretlačenie 1:32-ky na väčšiu mierku, pretože menšia verzia nemá bombírovanie bočníc a ani konštrukcia čela na predných kolesách nie je rovnaká, a teda odfláknutie tejto prestavby vnímam ako trestuhodne zahodenú príležitosť... Aspoň budem múdrejší pri ďalších modeloch, ktoré mi zaberajú miesto v archíve (na dôchodok samozrejme, vtedy už trasúce a hrubé prsty túto veľkú mierku asi skôr privítajú hehehe).

Poďme ku fotečkám. Skúšal som trošku šetrnejšie osvetlenie ako pri fotení galérie, ale nie je to ono... Farby skáču jedna radosť aj v týchto stupňoch šedi a zaujímavé, že mi vyskočili retušované miesta akokeby boli holé :D Nevadí, nabudúce si dám na to pozor, svetlo je veľmi podstatné. A modelky sú tuto:



Aj keď som si poslednú dobu obľúbil stavbu veľkého modelu obohatiť aj jeho miniboxovým súrodencom, veľkostný rozdiel pri tejto stavbe ma fakt prekvapil a celkom "našteloval" na ďalšiu stavbu tomto peknom projekte.



Fotky úplnej sady so šiestimi veľkosťami vo vzájomnom porovnaní:



Na koniec tu dám jednu malú rubriku, ktorá bude tento projekt sprevádzať, a to malú bodovaciu súťaž založenú na prísne subjektívnych pravidlách - pocitoch. Sám som zvedavý, ako to na koniec dopadne :) Takže pre prvé kolo je poradie nasledovné:
1. 1:32 Ripperovka
2. 1:87 minibox FDS
3. 1:32 Vyškovský
4. 1:100 minibox LBS
5. 1:43 PMHT resize
6. 1:25 PMHT


Kolieska teda idú pekne do krabice a druhá etapa bude tiež zaujímavá, vrhnem sa na ich nosiče - nápravy, alebo teda pri miniboxe alebo abíčkovej konštrukcii nosné krabice :D Predtým ale malý oddych pri paralelke badalcovej favoritky :) Tak veľa zdaru a trimce še!


Edit: Keďže sa medzičasom počet modelov v projekte rozšíril o FDS 1:100 resiznutý na H0 1:87, bol v rámci možností doplnený do hodnotenia, fotky komplet zostavy 6 gúm budú doplnené až budem fotiť podvozky ;) Edit2: fotky doplnené!
Ku hodnoteniu stavby 6-ej sady kolies: Stavba je omnoho obsiažnejšia ako v prípade miniboxu od LBS, kolesá zadnej nápravy sú oddelené, vernejšie vykreslené a vonkajšie má profilovaný disk, teda nie je plochá. Všetko sedí presne a výsledný efekt je ešte o stupeň lepší ako u LBS či p. Vyškovského, teda zaslúžene druhé miesto v priebežnom rebríčku
Naposledy upravil/-a developer10 v 04 Apr 2022 21:26, upravené celkom 2 krát.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt Tatra 148 - CAS32 / rôzni autori / MULTISCALE

Príspevokod užívateľa Saskardin » 10 Jan 2022 10:26

Veľa zdaru, pekne si nakročil. Inak pekná krabička na dieliky, odkiaľ je?
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Návrat na "Automobily verejných služieb // Public Services' Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný