Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

JCB 1CX / Patero / 1:25

Moderátori: iconmaster, braintech

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 11 Mar 2023 23:29

Popri kreslení a lepení vlastných modelov, si niekedy rád zlepím aj niečo na oddych, nad čím nemusím dlho špekulovať a navyše, možno v tom nájdem inšpiráciu a zaujímavé riešenia aj ku svojim autorským modelom. Vlani som si dal takúto "odbočku" lokomotívou Bn2t Freudenstein od Modelika a teraz som sa opäť rozhodol pustiť sa do niečoho ďalšieho. Vybral som si túto malú a milú mašinku od Patera, ktorú som už nejakú dobu mal vytlačenú.

Celkom ma potešilo, keď Jožo presedlal zo zeleniny na stavebnú mechanizáciu a keď vyrukoval s projektom tohto mini-rýpadlo-nakladača, ktorý po dokončení hneď aj ochotne zverejnil ako free model. Má to spracované naozaj parádne, dokonca pripravil aj farebnú verziu ku čiernobielej. Preto sa o to viac čudujem, že za tých 5 rokov ho zatiaľ nikto nezlepil! (teda neviem o tom a ani Google mi nenašiel) Tak to skúsim teda napraviť a možno aj urobiť trošku PR tomuto modelu. :)

Predloha
JCB ako značku stavebných strojov asi netreba predstavovať, je to synonymum "traktorbágra", keďže sa preslávili práve týmto univerzálnymi strojmi. CX1 je druhý najmenší člen radu rýpadlo-nakladačov CX.
Prevádzková hmotnosť stroja je od 3174 kg (záleží od typu pracovného zariadenia). Poháňa ho 2,2 litrový vznetový 4-valec Perkins o výkone 37,3 kW (50 koní). Na rozdiel od svojich väčších bratov riadenie je šmykové pomocou joystickov. Okrem kolesovej verzie existuje aj alternatíva s pásovým podvozkom.
Predná nakladacia lopata má vylamovaciu silu 2350 kg a objem 0,28 m3 a zdvihne cca. 500 kg do 2,5 m výšky. Zadná lyžica má rypnú silu 2201 kg, dá sa s ňou kopať do hĺbky 2,55 m a originálne lyžice existujú v šírkach 230 (Patero kreslil s touto základnou), 305, 460 a 610 mm.


Model
"Originál" modelu som síce nenafotil, ale pridávam link na stiahnutie a tiež na Paterovu stavbu. Diely sú na 9 stranách a návod 4 stranách. Keďže to budem prefarbovať, lepiť budem čiernobielu verziu.
Nejaké drobné detaily doplním v priebehu stavby, ale žiadne veľké prerábky nie sú v pláne, pretože nie sú ani potrebné - model ako taký je kvalitne spracovaný.


Stavba
Stavbu som začal podľa návodu, rámom stroja. Rozhodol som sa rozdeliť bočné časti nad zadnými kolesami - ich vrch je čierny (na ľavej strane je to asi palivová nádrž, na pravej neviem presne čo) a preto by som to chcel farbiť separátne.


Ďalej som zlepil posuvno-otočnú konzolu kĺbu podkopu (výložníka) a stabilizačné podpery - na tie ešte chcem dokresliť a doplniť upínacie oká.


Prvé dojmy z modelu sú veľmi pozitívne - všetko parádne sedí a diely sú naozaj rozumne navrhnuté, je to fakt príjemné oddychové lepenie! Neviem, či Patero ešte sem chodí, ale snáď sa mu aspoň začne čkať :victory:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa martin1807 » 12 Mar 2023 16:53

Pekný začiatok.:) Akurát minulý týždeň som tento model objavil v zložke v compe a okukoval ho. :haha:
Budeš robiť nejaké výrazné úpravy, alebo budeš model lepiť tak ako je navrhnutý?. :big smile:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Máj 2023 00:19

Vďaka Maťo! Ako som spomínal v prvom príspevku, nemám v pláne veľké prerábky, skôr doplniť nejaké detaily, ktoré model neobsahuje. Ráfiky kolies asi urobím vlastné a možno ešte aj sedačku.

Pokračoval som pracovnými zariadeniami stroja - urobil som otočno-posuvnú konzolu výložníka, zadný výložník, násadu, rýchloupínač a lyžicu + preklopnú páku. Zlepil som aj predný výložník, a časti jej kinematiky. Ešte pár jednoduchších dielikov chýba na obe kinematiky. Na výložníkoch som doplnil puzdierká pre čapy.
Potom som zlepil lopatu s adaptérom rýchloupínača. Ďalej prednú kapotáž, na ktorej som vyrezal otvory na nasávanie vzduchu a výfuk - ten v trošku inej polohe, než bolo nakreslené, ale podľa fotiek vyzeralo, že je o niečo nižšie. Do výstuh a spodného dielu kapoty som vyrezal otvory, aby po nafarbení som mohol vložiť nejakú sieťku alebo aspoň kus čierneho papiera za bočné mriežky, aby to vyzeralo "diskrétnejšie".




Každopádne naďalej všetko sedí na chlp, fakt dobre sa to lepí!

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 29 Nov 2023 17:27

Už by sa zišiel aj nejaký progres...

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Nov 2023 18:03

No, nemám žiadny extra progres v tejto stavbe, ale akurát niečo špeciálne pre teba - pneumatiky! :) Tie som zlepil nejaké týždne dozadu. Asi ešte "vylejem" priestor medzi drapákmi lepidlom, aby to zjednotil behúň pred farbením. Ráfiky ešte nemám, tie chcem mierne upraviť.

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 29 Nov 2023 21:51

Na to, že je to len bokovka popri DAFe celkom dosť.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Feb 2024 19:49

Podarilo sa mi zmáknuť aj tie spomínané ráfiky kolies - prelisy som znázornil podobne, ako to robím na diskoch nákladiakov, teda vrstvením a šikmým zrezaním pásikov. Zároveň som vyrobil aj náboje kolies podľa fotiek originálu:


Okrem toho mám hotový skelet kabíny. Tu som zaoblil vonkajšie hrany skeletu, ako to býva bežne na týchto profiloch kabín a ochranných štruktúr ROPS. Niektoré časti mám opačne ohnuté (napr. strechu), ale to bol zámer - keď sa do nejakého dielu majú rezať otvory, podľa mňa nevyzerá to tak dobre z rubovej strany a preto som to robil opačne..


A na záver ešte jeden záber, kde sú priložené tieto časti dokopy a už je z toho lepšie vidieť, čo to bude :)

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: JCB 1CX / Patero / 1:25

Príspevokod užívateľa Brzdič » 07 Feb 2024 18:02

Paráda, takový ťunťa. :D

Návrat na "Stavebné a iné stroje // Construction & Other Machinery"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní