Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 21 Júl 2019 15:47

R-9 byla sovětská mezikontinentální balistická raketa, v kódu NATO označována jako SS-8 Sasin a v sovětském vojenském typovém označení GRAU jako 8К75. Šlo v pořadí o třetí sovětskou operačně použitelnou mezikontinentální raketu (po R-7 a R-16).

Byla vyvinuta v konstrukční kanceláři OKB-1 pod vedením Sergeje Korojlova (jako jeho poslední vojenská raketa, později se věnoval výlučně kosmickému programu), s její letovými zkouškami se začalo v roce 1961 a do výzbroje sovětské armády byla zařazena v roce 1964. Šlo o dvoustupňovou raketu s Gluškovým kapalinovým motorem RD-111 (na bázi kapalného kyslíku a petroleje) o výšce 24 m, schopnou nést jadernou hlavici o hmotnosti 1 100 kg na vzdálenost až 12 500 km. Šlo o první sovětskou raketu, jejíž řízení prvního stupně bylo zajištěno vyklápěním trysek hlavního pohonného motoru (dosud se používalo především řízení pomocí gyroskopů). Raketa byla modifikována i pro starty z podzemního raketového sila a stala se tak jedinou sériově vyráběnou balistickou raketou na světě, která využívala tento způsob startu při použití kapalného kyslíku jako okysličovadla.
Pro raketu byly vyvinuty dvě hlavice. Lehká o ráži cca 2Mt s nichž měla raketa dolet 12500km a těžká, o ráži cca 5Mt a doletem 10500km. Přesnost tyto MBŘS po celou dobu předurčovala k napadání plošných a méně chráněných cílů, i když se proti R-7 jednalo o pokrok.

Od roku 1971 byly rakety postupně vyřazovány z výzbroje a jejich operativní činnost byla definitivně ukončena v roce 1976.

TTD:
Typ…………………………………...R-9A
……………………………………......8K75
Rok zavedení……………………1964
Kod NATO…………………………SS-8 Sasin
Hmotnost………………………….80,4t
Délka………………………………. 24,3m
Průměr………………………………2,68m
Dolet max…………………………10500/12500km
Hlavice……………………………..1x 2Mt/1x 5Mt

Můj první příspěvek v kategorii raketové techniky, a předpokládám, že zdaleka ne poslední. Mám v plánu postavit několik raket.
A jako startovní model jsem si vybral R-9A od YG-model. Proč zrovna tento?
Je levný, je jednoduchý, malý rozsahem a hlavně ostatní vystřihovánky čekajíci v archivu na realizaci jsou právě z dílny YG-model. Takže na menším levnějším se seznámím s filozofií YG_m., vlastnostmi papíru, přesností dílů,...a vyzbrojen těmito zkušenostmi se můžu pustit do větších a složitějších modelů.

druhý stupeň s bojovou hlavicí:
Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 27 Aug 2019 17:17

V daném měřítku bude výška - 73,6 cm
průměr- 8,1 cm

Veškeré drobné díly pro 2. stupeň připravené k nalepení

Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 30 Sep 2019 13:20

Drobotina přilepena:

Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

Poslední sada dílů pro kompletaci 2.stupně:

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 30 Okt 2019 23:27

Jaká je tedy vystřihovánka od YG-mdel?
Je levná, nevelkého rozsahu, hezky zpracovaná a vytištěná, ne moc složitá, s přijatelnými rozměry hotového modelu.
Jednotlivé díly jsou kvalitně tištěny na poměrně tenkém papíru (dejme tomu jako slepené 2 kancelářské papíry), dobře se tvaruje, netřepí se, nerozpadá se při ohybu na vrstvy. Potištěný volně položený list se po nějaké době zvlní, což mě jaksepatří vylekalo. Zbytečně. Přesnost a kvalitu stavby to neovlivní. Stačí list vložit zpět do složky (srovná se) nebo vystřihnout, vytvarovat a je po problému.
Vážnějším poznatkem je reakce papíru po nanesení HERKULESu. Podotýkám, že ho mám řádně hustý, neředěný. Papír se pod lepidlem hodně krabatěl, deformoval, roztahoval. Při použití CHEMOPRENu nic z toho nenastalo. Takže pozor na volbu lepidla.
Kromě vnitřních kruhových přepážek jsem žádní díly nepodlepoval. Nicméně do válcových tubusů těla rakety jsem vkládal stočené pásy papíru, tak jako autíčkáři při stavbě kol.
Autor odvedl vynikající práci.Díly jsou přesné, skvěle na sebe navazují. Žádné nutné úpravy, žádné přebývající či chybějící milimetry. Fakt naprostá spokojenost.
Stavební návod tvoří 1 list s kresbami a několika heslovitými poznámkami textu. Foto je vidět hned v první sérii snímků. Obsahuje vše potřebné, je jasný a srozumitelný. Za mě dobrý.

Takže jaká je odpověď na úvodní otázku?
Tahle vystřihovačka se YG-modelu opravdu povedla. Je přesná, dobře se staví, za málo peněz hodně muziky. Kdo koupí, neprohloupí. Já už teď vím jedno - můj další zástřih bude do kousku od YG-model

PS: nedbejte na slimáčí tempo mojí stavby. Na vině není kvalita - nekvalita šmikajdy. Jde jen o naprostý nedostatek času z mojí strany.

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 06 Nov 2019 20:05

tělo a dno prvního stupně :
přiložený 2 stupeň pro porovnání velikosti
Obrázok,Obrázok,Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 21 Nov 2019 18:12

poslední várka dílů prvního stupně:
Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

Už zbývá jen trubková konstrukce spojující oba stupně.

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 09 Dec 2019 20:25

vše pro vytvoření spojovací konstrukce obou stupňů:
Obrázok

a teď už jen tomu dát řád a tvar:
Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 28 Dec 2019 23:45

Patrně můj poslední příspěvek letošního roku.
Místo vymýšlení novoročních předsevzetí jsem dumal, jak hotovou raketu bezpečně skladovat. Nechat 3/4 metrovou rouru stát jen na 4 tryskách zavání průs..., vlastně problémem. Takže bude podstavec (větší, těžší, stabilní) se závitovou tyčí. Tělem rakety bude procházet trubička, na konci v přepážce uchycená matice. Trubka se nasune na tyčku po doraz tvořený maticí (tím je i vymezena výška trysek nad podstavcem), jednu dvě otočky raketou pro zašroubování a je hotovo.

Obrázok,Obrázok,Obrázok

dokončená spodní část 2.stupně s tryskami

Obrázok,Obrázok,Obrázok

konstrukce spojující oba stupně (ještě bez retuše)

Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

a takhle by to mělo fungovat (jen přiloženo, neslepeno)

Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

....a jedem do finále, to ale až příště

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 29 Dec 2019 01:09

To si chystáš na Silvestra? :haha:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
choze12 | --
Príspevky: 223
Meno: Josef
Bydlisko: Vsetín

Re: balistická raketa R-9A /SS-8 SASIN/ YG-model 1:33

Príspevokod užívateľa choze12 » 02 Mar 2020 20:01

Dalo by se říct - hotovo, ale ještě není. Stavební práce jsem ukončil, nezůstal žádný díl k přilepení. Teď pomalu, postupně retušuju a sháním lak pro závěrečný nástřik. Pak teprve spojím oba stupně.

nové detaily:
Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok,Obrázok

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní