Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 01 Máj 2021 19:14

Na žiadosť jednej kolegyne som sa pustil do stavby tejto diorámy. Ukazovala mi, že zbiera trabanty, hlavne v mierke 1:43 a chcela by ich mať aj na nejakej vkusnej podložke, kde by lepšie vynikli. Požiadavka bola na cestu s parkoviskom, tak som k tomu navrhol aj lesnú cestu a nejaký domček.

Ako podklad slúži tvrdený polystyrén, ktorý som upravil na šírku 50 cm a dĺžka je 125 cm. Použil som znova rezačku na polystyrén, čo som dakedy potreboval a aj na rezanie menších dielov.
Začal som hľadať použiteľný model domčeku, no okrem modelov kostolov a podobných objektov som nič vhodné nenašiel, až na jeden model http://cockin-m.wz.cz/chata_kostelec.php. Na stránke https://www.modelbuildings.org/paper-model-buildings/ by sa niečo našlo, ale by to veľmi nepasovalo.
Jednoduchá stavba chatky vyhrala a po úprave a zväčšení som ju zlepil, odrezalo sa spodné podlažie, bude tu stačiť len vrchná časť. Na strechu a biele hrany prišla retuš a stačila jemná patina. Ešte doplním pigmentami.

Po premyslení a odsúhlasení som mohol vybetónovať cestu z lepidla na obklad. Má jemné zrno a po natretí by to mohlo pripomínať asfalt. Popri hlavnej ceste bude ešte užšia poľná cestička, ktorá stúpa do kopca. Na modelovanie terénu som kúpil materiál na modelovanie terénu používaného v železničnom modelárstve. Pracuje sa s tým dobre, do 15 minút sa to dá tvarovať a na záver vyhladiť mokrým štetcom. Po uschnutí sa to neodiera ako obyčajná sádra, nepraská (tak ako písali v návode) a dá sa pekne brúsiť, prípadne do toho vyrezať reliéf skál. Potom som vybetónoval aj samotné parkovisko, ktoré bude ústredným bodom celej diorámy. To je zatiaľ všetko.

Naposledy upravil/-a pisho66 v 08 Júl 2021 16:42, upravené celkom 1 krát.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Máj 2021 12:44

Toto si rád pozriem. Ako imitácia asfaltu sa dá použiť aj jemný brúsny papier, ale pri takýchto rozmeroch cesty by zrejme ich spoje bolo vidieť.
Z fotiek čo si sem nahral to nevidno, ale ak je hmota, ktorú si ty použil na povrchu zrnitá, asfalt by to po natretí veru mohlo pripomínať.
Budem držať palce.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa WanRayen » 05 Máj 2021 13:41

No tak toto budem rád sledovať.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 09 Máj 2021 19:25

Oliver napísal: Ako imitácia asfaltu sa dá použiť aj jemný brúsny papier, ale pri takýchto rozmeroch cesty by zrejme ich spoje bolo vidieť.
Z fotiek čo si sem nahral to nevidno, ale ak je hmota, ktorú si ty použil na povrchu zrnitá, asfalt by to po natretí veru mohlo pripomínať.


Na brúsny papier som nemyslel,lebo to by bola veľmi "dokonalá " cesta. S použitím lepidla na odklad sa dajú pekne spraviť aj rôzne ryhy a nerovnosti na vozovke.
Tá hmota čo som použil je po uschnutí hladká, zhruba ako sadra. Ešte keď je skoro tuhá tak sa dá štetcom alebo prstom vyhladiť. Na vytvorenie vozovky by to asi nebolo najlepšie. Videl som pastu od MIGa, ktorá imituje asfalt. S tým by to určite šlo.

Posledne ešte pribudla požiadavka, že dio by mala byť pod sklom, aby sa na ňu neprášilo. Takže ešte budem musieť vyrobiť rám, ktorý bude držať sklo. A to som si myslel, že už to pôjde rýchlo :bad smile: .

Začal som s výrobou plotu z balzového dreva. Latky som namočil rovno do zriedenej farby a po uschnutí lepil pomocou šablóny. Na plochu som ešte nalepil okolie domu so zámkovou dlažbou a zbytok polystyrénu zatrel hmotou. Nasledovať bude nafarbenie cesty a parkoviska a výroba toho rámu :beat plaster: .

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 27 Máj 2021 19:39

Trochu som pokročil a natrel asfalt čiernou akrylovkou. Potom ma napadlo, že by tam mali byť aj ryhy a podobné trhliny ako spoj v strede pri pokládke asfaltu. To ešte dorobím a natriem znovu. Potom natriem podklad hnedou farbou a môžem nalepiť zem a pokračovať sadením trávy.
Dokončil som aj rám, ktorý bude držať sklo.



Na tretej fotke vidno ako sa cesta zvažuje dole a teraz ako sa tam dal rám, to bude vyzerať trochu divne. Rozmýšľam, že na miestach kde to presahuje bok diorámy to odrežem aby to potom bolo vidno a nebránila ceste doska.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa iconmaster » 27 Máj 2021 21:27

Hm, dobré. Budú aj výtlky? :P Ak nie, aspoň nejaký poklop alebo mriežka by tú ulicu tiež oživila.

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa Jene » 27 Máj 2021 23:11

Súhlasím s peťom, chcelo by to slovenskú cestu aspoň tretej triedy... :P Trávu budeš sadiť abo to dáš foliážou?

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa pisho66 » 01 Jún 2021 16:25

Aj nejaké výtlky už sú a mohla by z toho byť už asi aj cesta 2. triedy :P . Trávu budem sadiť, mám nakúpenej dosť.

Cestu som mierne zničil, na viacerých miestach pribudli ryhy. Potom sa mi to zdalo že veľmi, tak som ich aspoň trochu opravil sádrou a cestu premaľoval. Na parkovisku bude treba ešte zapracovať. Dnes som nalepil zem a už to začína aj dáko vyzerať. Pred sadením trávy sa doplnia kamienky a štrk.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa mimapnd » 01 Jún 2021 17:07

Fiiiiha,
zaujimave, spravis aj mne pre Fordsony? :haha:
M. :bad smile:
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dioráma "Parkovisko pre trabanty" 1:43

Príspevokod užívateľa Fito » 01 Jún 2021 18:36

Dobre si to vypukal, skoro ako živé.
Tie záplaty nemajú chybu.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Diorámy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní