Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa vrso » 19 Apr 2020 20:41

Rozhodol som zlepiť si tento krásny model, ktorého predloha je veľmi zaujímavá. Report zo stavby píšem až dodatočne, preto dúfam že na niečo nezabudnem. Model sa nachádza na cca 3,5 stranách. Žiaľ výtlačok v ABC vyšiel na veľmi slabom papieri a hlavne na červených plochách presvitá tlač z rubu, čo je asi aj dôvod prečo tento model takmer nikto nelepil. Ani ja som ho nelepil z originálu. Model som si vytlačil doma atramentom na pevnejší papier. Chromované časti som pretieral striebornou temperou.

Foto originálu:


Model som začal stavbou vane s interiérom, tu neboli žiadne väčšie problémy, akurát bol problém pri nalepovaní vane k dielu podvozku, kde bolo treba si upraviť diel nejako takto, keďže diel 2 vane je tvarovaný do oblúka:
mám ale jedno odporúčanie, nelepte palubnú dosku na označené miesto k vani, bola by moc utopená vpredu pod oknom, prilepte ju neskôr, napíšem o tom nižšie


ďalej som pokračoval zadnými blatníkmi, zadná stena interiéru sa mala podlepovať 0,4mm, ja som tak podlepil preventívne len vrch s okienkom a urobil som dobre, blatníky som lícoval odzadu ( čo sa neskôr ukázalo ako správne riešenie vzhľadom na kresbu blatníkov na karosérii) a vpredu medzi blatníkmi a interiérom mi vznikla medzera, do ktorej som vlepil 1,5mm kartón, otvor v podvozku je totiž väčší než zlepený blatník:


pokračoval som prednou kapotou s oknom, vnútornú časť okna som rozstrihol a trochu orezal aby pasovala, foto po priložení k interiéru:


pod predné okno sa lepila horná časť palubnej dosky, po priložení nasucho k vani som zistil, že palubná doska prilepená k vani je moc utopená vpredu, preto som ju odrezal a prilepil natupo k tejto hornej časti pod oknom pre porovnanie prikladám foto interiéru predlohy


ďalšie v poradí boli boky karosérie a zasklievanie, bolo potrebné trochu orezať vnútorné diely interiéru okien nakoľko boli rovnaké ako exteriér, tak aby sa nebili, boky som prilepil k prednej časti karosérie, k celku som doplnil predné blatníky, zadný diel 43 ( zistil som že diely 35 a 38 sú vzadu o niečo dlhšie a skracoval som ich, zrejme je to zámerne) a samostatne som zlepil strechu, kvôli tvarovaniu som sa rozhodol ponechať ju uzatvorenú, z rubu strechy som si vytlačil ešte predtým farbu interiéru, je dôležité ju pred zlepením dostatočne natvarovať, strechu som obstrihol po čiernej čiare bez presahu (viď obrázok) a pasovala akurát, takže pokiaľ ste lepili presne , presah nebudete potrebovať



mal som teda tieto tri celky: interiér s podvozkom, karosériu s palubnou doskou s volantom a strechu,
neskôr v návode zistíte, že aby ste mohli vlepiť zadné kolesá musíte urobiť otvor do karosérie na vsunutie osy, takže môžete buď zlepiť zadné kolesá a vlepiť ich do podvozku teraz aby ste neskôr nemuseli robiť dieru do karosérie, alebo to urobiť celkom elegantne až neskôr, aby vám kolesá nezavadzali, ako som to urobil ja, ale ukážem vám to teraz. keď prišlo na lepenie kolies neurobil som dieru do karosérie, ale prestrih po modrej čiare, vyhol karosériu, vsunul os a kolesá a potom zalepil, vo výsledku nieje skoro nič vidieť


ďalej som sa rozhodol ísť proti návodu a strechu zatiaľ neprilepiť, lepil som teda karosériu k interiéru s podvozkom, zadnú časť s blatníkmi som ku karosérii neprilepil čo bolo dobré


následne som postupne prilepoval strechu, začal som od predného okna a postupne po chlopničkách na oboch stranách som pokračoval dozadu, bolo to veľmi obtiažne ale s výsledkom som bol spokojný, myslím že keby som lepil k interiéru karosériu aj so strechou tak by sa mi nepodarilo dostatočne prilepiť interiér ku karosérii hlavne v časti popod okná


ďalšou časťou bol zadný kryt motora, ktorý mi vôbec nepasoval, prvé dve fotky ukazujú stav keď som kryt zarovnal na trojuholníkový diel prilepený na streche


ďalšia fotka ukazuje ako to vyzerá keď som kryt zarovnal vzadu na konci karosérie. chýbali mi asi 4mm


trojuholníkový diel som čiastočne rozrezal aby bolo miesto pre prilepenie krytu pohyblivé a "plávalo" podľa potreby, modrú časť som po zlepení odstránil, zadná časť tohoto dielu ja podľa mňa príliš vysoká


následne som si celý kryt motora aj s krídlom v počítači predĺžil o 4mm, a kupodivu to celkom pasovalo, žltá čiara označuje zhruba pôvodný okraj a len som doplnil pridaním červenú plochu, po stranách som to ešte mierne pristrihoval( modré čiarky), rub motora som si potlačil červenou farbou a zlepil ho pomocou dorobených podchlopničiek


je dôležité si kapotu v prednej hornej časti poriadne natvarovať, aby dobre pasovala, viď prvá foto, kapotu som najprv prilepil k trohuholníkovému dielu, potom boky k dielom 40 a 42, potom cíp pod krídlom vzadu na karosériu a následne zvyšok medzi tým, pomáhal som si pritláčaním otvorom zospodu nakoľko som ešte nemal vzadu prilepený podvozok ku karosérii, podvozok som potom prilepil ku karosérii a presahujúce časti odstrihol.výsledok je na fotke, bol som spokojný


Nakoniec som k modelu doplnil kolesá (zadné tak ako som popísal vyššie), trochu mi opierali o prednú časť blatníkov, a poprilepoval drobné doplnky ako nárazníky, svetlá, zrkadlá atď. A výsledok posúďte sami:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Apr 2020 23:49

Pekná práca Mišo, vrátane toho dodatočného reportu :wink:

Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 20 Apr 2020 06:52

Výsledok vyzerá skvelo, gratulujem :wink:

Užívateľov profilový obrázok
anndriu | --
Príspevky: 162
Meno: anndriu
Bydlisko: Zvolen

Re: Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa anndriu » 21 Apr 2020 13:14

Krásny model ... nádherne jemne upravený originál... Obdivujem tú zadnú časť a hlavne to jemné mrežovanie . Gratulujem perfektná robota.

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 07 Máj 2020 23:20

Krasa, model aj report zo stavby.

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa vrso » 09 Máj 2020 09:08

ďakujem za pochvaly, som rád že sa model páči

Užívateľov profilový obrázok
tom | 28
Príspevky: 1299
Bydlisko: Prešov

Re: Tatra 77 / Milan Novobilský ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa tom » 26 Máj 2020 23:22

pekná robota, tento model som lepil kedysi dávno, ale som ho nedal, ani neviem kde skončil :scorn:

Návrat na "Osobné automobily a motocykle // Passenger Cars & Motorbikes"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní