Práca s drôtom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 33
Príspevky: 1280
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Dody » 31 Máj 2012 19:35

Teo natocil dve videa, akym sposobom rovna droty. Je to asi najpouzivanejsia metoda.
Je mozno ich rovnat pilnikom, brusnym kamenom, ale staci napr. aj kovove pravitko. Dolezite je rovnat ich na rovnom podklade a nastroj musi byt tvrdsi ako drot, ktory chcete rovnat.
http://www.youtube.com/watch?v=hZ7Ba_Kwby4
http://www.youtube.com/watch?v=4mS7_pN-2FA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7104
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Jan 2023 21:26

Téma mesiaca január 2023 - PRÁCA S DRÔTOM

Pôvodné vlákno s jediným príspevkom od Dodyho na tému rovnanie drôtu som premenoval na všeobecnejší názov - prácu s drôtom. V tomto vlákne sa teda môžeme venovať celému procesu výroby dielov z drôtu, od získania polotovaru, cez tvárnenie až po farebnú úpravu.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 28
Príspevky: 1928
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Jan 2023 19:58

Na vojenskej technike, ktorej sa z papiera venujem najviac, je množstvo vecí, ktoré sa dajú drôtom vylepšiť, hlavne keď model človek prefarbuje. Nahrádzam ním predovšetkým rôzne úchyty, madlá a iné veci, ktoré majú kruhový prierez.

Využívam najmä medené drôty, ale v zbierke mám drôty aj iných materiálov. Získavam ich väčšinou ako odpad, ale niektoré som si vyslovene zakúpil za účelom modelárskeho spracovania. Určite stojí za to spomenúť cín. Nepoužíval som cín až kým mi ho Matej neporadil pri stavbe Tw29. Ako imitácia potrubí a iných rúrok krkolomnejších tvarov je fakt geniálny. Dá sa rezať skalpelom a tvarovo je fantasticky poddajný. Na Tw29 som ho použil ako imitáciu potrubí na piesok sypaný pod kolesá.

Drôty do hrúbky 0.3 - 0.4mm režem skalpelom. Hrubšie väčšinou malými kliešťami z Aliexpressu za 2€. Inač GPM má v ponuke perfektné drôty o hrúbke 0.05, 0.1, 0.2, 0.3mm a to v dĺžke (vraj) 10 metrov. Mám doma všetky (okrem toho najtenšieho) a sú fest dobré. Napríklad: https://sklep.gpm.pl/akcesoria/lancuchy-nici-linki/drut-mosiezny-0-1-srednicy-dlugosc-10-m

Narovnávam ich "valkaním" pod kovovým pravítkom. Zarovnávam ich obrusením na šmirgli alebo plochom kovovom pilníku (aliexpress tvrdí, že diamantovom :haha:). Pri zarovnávaní držím drôt uchytený v malých kliešťoch. Ale to robím len vtedy, ak zarovnaná hrana ostane viditeľná. Ináč sa vždy snažím, ak to ide, prevŕtať model a drôt zalepiť v diere. Vtedy konce nezarovnávam, nie je na to dôvod.

Tvarovanie je činnosť, ktorú zo všetkého najviac nemusím. Pekné šablóny v návodovkách sú super, ale druhá vec je ten drôt do želaného tvaru dostať. Ale niekedy sa nedá inak, a tak som mal drôty, ktoré som robil aj na 6x. Používam čo je po ruke a čo sa tvarom hodí.

Pri prefarbovaní mám vo zvyku celý model striekať surfacerom, vrátane kovových dielov. Dnes už mám doma primer určený ako podklad na kovové diely, takže používam ten a nemám absolútne žiadne problémy. Bez jeho použitia som kedysi zažíval nepríjemné prekvapenia po odmaskovaní.

Na lepenie používam výhradne Herkules a sekundové lepidlo. Lepšiu kombináciu som zatiaľ nenašiel (ani nehľadám, toto udrží snáď všetko).
Oliver

Na stole:
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7104
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Jan 2023 23:32

Vďaka Oliver za prvý príspevok a keď budeš mať možnosť doplniť nejaké obrázky, tak určite viacerým pomôžu! :wink:

Tak niečo pridám aj z mojej strany. Jednotlivé kroky popisujem v rovnakom poradí, ako ich zvyčajne robím:

Materiál
Drôtové diely vyrábam najčastejšie z medených drôtov rôzneho priemeru. Tie získavam zo starých trafákov, z odrezkov elektrikárskych káblov a pod. Mám na ne vyčlenenú jednu krabicu, v ktorej sa hrabem a rozmotávam, keď potrebujem konkrétny kus drôtu :haha:


Delenie
Na hrubé delenie používam elektrikárske kliešte ("cvakačky"), prípadne kombinačky. Vždy si narežem kus aj s dostatočnou rezervou na dĺžke. Typy klieští nájdete na obrázku nižšie.

Rovnanie
Po narezaní kus drôtu sa snažím aspoň nahrubo vyrovnať v ruke, resp pomocou klieští. To z dôvodu, že príliš vlnitý kúsok sa horšie a dlhšie narovnáva.
Na rovnanie používam dva kúsky želiezok, ktoré sú zarovnané na fréze a používam ich aj ako ťažítka pri lepení. Výhoda voči rovnaniu pilníkom je, že sú širšie a ide to rýchlejšie + nerobia taký drsný povrch na drôtu, ako napr. diamantový pilník. Technika rovnania je taká, že kus drôtu položím na jednu kocku a druhou valkám pod miernym uhlom voči drôtu, čo ho aj posúva.
Niekedy sa dá narovnávať aj jedným želiezkom na rezacej podložke alebo na inom podklade..


Čistenie
Drôty získané z trafákov majú na sebe vrstvu trafolaku + niekedy aj zvyšky papierovej izolácie. Čistím ich až po rovnaní, lebo samotné vaľkanie trochu uvoľní ten lak a nečistoty a urobí v ňom drobné ryhy. Narovnaný drôt čistím kúskom brúsneho papiera (drsnosť 180-400) tak, že šmirgel prehnem okolo drôtu a prechádzam celú dĺžku. Ak by som nechtiac mierne ohol pri brúsení, tak sa vrátim krok späť a narovnám.

Tvarovanie
Na tvarovanie je potrebná nejaká šablóna v mierke. Pri vlastných modeloch šablóny kreslím aj s aktuálnou hrúbkou a keď sa jedná o 3D tvarovaný diel, tak kreslím dva alebo tri pohľady šablóny. Okrem toho pre každú šablónu predpisujem priemer a vypočítanú dĺžku drôtu potrebného na výrobu daného dielu.
Tvarovanie robím pomocou guľatých klieští - pre dosiahnutie potrebného polomeru ohybu sa snažím nájsť ideálnu polohu na kónických čelustiach. Ostré ohyby robím na hranatých častiach klieští. Ohýbam krok za krokom, pričom po každom prirovnám diel k šablóne (niekedy je vhodné pasovať aj na miesto určenia) a prípadne korigujem. Miesto ďalšieho ohybu naznačím fixkou. Keď je diel poohýbaný, tak ešte doladím celkovú geometriu - napr. aby 2D diel bol naozaj ohýbaný iba v jednej rovine a pod.

Úprava koncov
Tvarovanie robím zámerne aj s nejakými prídavkami na začiaku a konci. Po vytvarovaní si podľa šablóny naznačím konce na odrezanie. Kliešťami odcvaknem a následne zarovnám (ak je to potrebné) na plochom diamantovom pilníku, resp. brusítkom s hrubším šmirglom (P80-120).

Lepenie
Drôtové diely lepím o papier sekundovým lepidlom. Ako aj Oliver popisoval, v prípade, že je to možné, drôtové diely nelepím na tupo, ale snažím sa ich osadiť do dierky (tú buď vyrobím injekčnou ihlou alebo predvŕtám) - takto je to o dosť pevnejšie a nehrozí, že napr. pri skladaní modelu niečo odlomíme.

Farbenie
Drôtové diely farbím spolu s modelom, nepoužívam žiadnu špeciálnu predúpravu. Obrúsený povrch umožní dobrú adhéziu pre surfacer/plnič a vrchná farba potom drží tiež dobre.

Nástroje
Na delenie a tvarovanie drôtu používam viacero klieští, ale dokopy ich mám aj nejaké navyše. Veľké kliešte sú vhodné na odcvaknutie hrubšieho drôtu (1,5 mm). Cvakacie kliešte existujú s rôznym vyhotovením čelustí, takisto, ako aj guľaté kliešte. Z nich mám najradšej tú s kovovými rúčkami (určené na výrobu bižutérie), lebo čeluste sú nabrúsené do celkom malého priemeru, je tam aj rovný kus, kde viem robiť aj ostré ohyby a aj cvakacie čeluste má celkom dobré.


A na zarovnávanie koncov a čistenie drôtu používam tieto veci:


Alternatívne materiály
Niekedy nechávam bužírky na drôtoch - takto je možné relatívne ľahko vytvarovať aj diel s hrubším prierezom. Plastové bužírky pôjdu rovnako dobre lepiť a farbiť.

Podobne ako Oliver, aj ja mám niekde kus cínového drôtu na letovanie, ktorý sa tvaruje o dosť ľahšie, než meď. Žiaľ málokedy ma napadne to použiť. Použil som ich napr. na strmene náprav návesu Benalu, kde bolo potrebné urobiť časť strmeňa s plochým prierezom - cínový drôt sa dá krásne stlačiť a urobiť aj takéto srandy.

Okrem drôtov ale často používam plastové tyče Evergreen. Tie už netreba narovnávať, ľahko a presne sa delia skalpelom a sú aj ľahšie. Hlavne keď potrebujeme iba veľmi drobný kúsok, tak z plastovej tyčky sa dá presnejšie narezať, než z drôtu. No dodnes neviem ako na ich tvarovanie (teórie poznám, no zatiaľ sa mi nepodarilo dosiahnuť dobrého výsledku), preto používam iba vtedy, keď je potrebný rovný kus. Ale to je už asi na inú tému mesiaca :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 48
Príspevky: 429
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Saskardin » 16 Jan 2023 11:04

Super návod, vďaka. Asi sa poohliadnem po nejakých tých kliešikoch...
Mne sa napríklad najmä tenšie drôty po ostrom ohybe lámu a naopak hrubšie nie som schopný ostro zalomiť (pravý uhol), vždy sa mi zdá, že sú príliš do oblúka :beaten:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 48
Admin
Príspevky: 5175
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Jan 2023 17:13

K tomuto sa už moc nedá dodať, ale keď už ste načali tie evergreeny, ja som s nimi celkom spokojný, ohýbať sa dajú v pohode ale treba ich zahriať.
Mám pocit že držia lepšie tvar, ako klasické drôty a aj práca s nimi je jednoduchšia.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7104
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Jan 2023 17:19

Saskardin - nj, kliešte sú základ. Na začiatok postačia aj také obyčajné lacnejšie, skôr záleží na vyhtovení (tvaru) čelustí. Často sa predávajú aj v sadách, že tam máš cvakačky aj očkovacie kliešte, a pod.

Konkrétne aké drôty sa ti lámu? S medenými som tento problém nepozoroval (samozrejme ak by som ohýbal tam a späť niekoľko krát, dá sa aj ten odlomiť). Učili mi, že na navrátenie tvárnosti medených dielov sa tie zvykli ohriať plameňom a rýchlo schladiť vo vode - takto zvykli občas ošetriť napr. medené tesniace krúžky, aby sa dali znovu použiť, aby boli dostatočne mäkké a tesnili - možno by ten fígel pomohol aj na drôtikoch..

Do dokonale ostrého pravého uhla ten drôt ani neohneš, čím hrbuší je materiál, tým väčší býva minimálny polomer ohybu. Pre ostré rohy je lepšia voľba plastová tyč alebo potom spájať upravené konce drôtu to kolmého spoja.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 34
Last man standing
Príspevky: 7104
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Jan 2023 17:22

Fito napísal:K tomuto sa už moc nedá dodať, ale keď už ste načali tie evergreeny, ja som s nimi celkom spokojný, ohýbať sa dajú v pohode ale treba ich zahriať.
Mám pocit že držia lepšie tvar, ako klasické drôty a aj práca s nimi je jednoduchšia.

Hm, to by ma zaujímalo. Na plastové tyče a prácu s nimi by som dal niekedy ďalšiu tému mesiaca. Asi to bude vhodné potom do samostatného vlákna, keďže spracovanie je dosť odlišné od drôtu + aj možnosti použita sú trošku iné. Ale súhlasím, aj ja som celkom obľúbil ten materiál!

Užívateľov profilový obrázok
Alda C. | 45
Príspevky: 56
Meno: Aleš
Bydlisko: Brno 21

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Alda C. » 18 Jan 2023 21:36

Zdravím,

kdysi dávno jsem zkoušel rovnat měděné dráty pomocí aku vrtačky, šlo to pěkně, drát byl rovný a pěkně držel tvar. Výhodou/nevýhodou byl spirálovitý povrch drátu. Už si ale nepamatuji, jaké dráty to byly - buď průřezy 1,5mm2 a 2,5mm2 nebo 2,5mm2 a 4mm2

Zde pár fotek:
"Jdu si svou cestou, mám svůj styl."

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní