Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Retušovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 29 Sep 2013 19:43

Veru tak.
Dnes som zakúpil jedny v Kauflande.
Vidím, že ich tam má aj Jolaus.

Popísané sú ako krycie farby. Vraj aj z textilu ťažko vyprateľné.
Ešte som ich nevyskúšal, ale farby ako olivovo zelená, okrová... vyzerajú sľubne.
Navyše ssa tie jednotlivé krabičky s farbami dajú vyberať, takže si ich môže človek usporiadať, ako potrebuje.
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
andrewk0 | 28
Príspevky: 21
Meno: Andrej
Bydlisko: Trenčín

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa andrewk0 » 29 Sep 2013 20:15

Také mám z Lidla za 0,49€.. fajne ale zrovna taký odtieň zelenej mi chýba...

fajn tak toto ma nenapadlo tak to radšej poskupujem 5 balení vodoviek - vynde to narovnako ako kúpiť jednu sadu tempier za 4,5€ a trápiť sa z miešaním...
Na stole: MPR I (Velká kniha vystřihovánek - Richard Vyškovský)
V príprave: Messerschmitt Me 109 G-5 (Kartonowa Kolekcia)
Hotové: Nestojí za reč - vrátenie k modelom - 1.8.2013 - momentálne sa učím retušovať

Užívateľov profilový obrázok
KamilZ | 49
Príspevky: 61

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa KamilZ » 17 Apr 2016 18:16

Ahoj, omlouvám se za naprosto stupidní BFU dotaz, ale jak mícháte barvy, které jsou pevné, třeba akvarelové, které jsou v malých kostičkách? Nevím, jak nejefektivněji nabírat tu pevnou barvu, mokrým štětcem? To se ale barva hned zašpiní, nebo bych musel štětec neustále vymývat a navíc v něm spousta barvy zůstane a tu pak vymyji, třeba ty akvarelové barvy zase levné nejsou. Nebo to nějak nožíkem nastrouhat? Jak to řešíte?

Myslím něco takového: Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 17 Apr 2016 21:00

KamilZ napísal:Jak to řešíte?

Ahoj, predovšetkým si kúp obyčajné tempery poprípade obyčajné akvarelové farby. Umtonky sú dosť drahé a hlavne sú určené pre umelcov ktorý s nimi maľujú tzv. technikou alla prima (v jednej vrstve). Akvarelové farby sa dajú miešať ale vyžaduje to cvik a skúsenosť.
Ale ako som písal, kúp si temperové farby tie si môžeš miešať ako chceš a hlavne keď zaschnú tak ich môžeš použiť znovu. Tempery majú výbornú kryciu vlastnosť, dá sa s nimi maľovať vo vrstvách.

Ale keď chceš naozaj používať akvarely (Umton) tak sa dajú miešať tak že si do rôznych malý dozičiek naleješ vodu (trochu) a postupne začneš pridávať pigmenty s pomocou štetca do vody. Voda sa zafarbí a potom ju môžeš dodatočne zafarbovať. Umtonky kupuj na kusy! Nie cele sety!

Ďalšia možnosť je že si kúpiš paletu (plastovú, nie drevenú) a budeš miešať akvarel rovnakým postupom ako som napísal hore, len použiješ menej vody.

Alebo ich môžeš miešať takto (obrazok 1)

Ja osobne pracujem s akvarelom (obrazok 2). Ale to je už taká moja deformácia keďže sme sním na strednej museli pracovať pravidelne :haha:


Užívateľov profilový obrázok
KamilZ | 49
Príspevky: 61

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa KamilZ » 17 Apr 2016 21:12

Díky, mám obyčejné akvarel, to byl jen příklad, který jsem našel. Tempery jsem zkoušel, ale připadá mi, že hůře kryjí a nejsou po zaschnutí tak stabilní (změní barvu).
Takže vlhkým štětcem "opatlat" kostičku, pak štětec "vytřít" do míchací mističky s vodou a štětec vymýt ve vodě, jinak chytne odstín míchané barvy. A tak dokola...

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 17 Apr 2016 21:40

KamilZ napísal:Díky, mám obyčejné akvarel, to byl jen příklad, který jsem našel. Tempery jsem zkoušel, ale připadá mi, že hůře kryjí a nejsou po zaschnutí tak stabilní (změní barvu).
Takže vlhkým štětcem "opatlat" kostičku, pak štětec "vytřít" do míchací mističky s vodou a štětec vymýt ve vodě, jinak chytne odstín míchané barvy. A tak dokola...

No v podstate ano. Ale navrhujem že by si skúsil len tak pre cvik doma namiešať nejaké akvarelky. Aby si videl ako ti to pôjde, poprípade aby si videl čo vylepšiť a tak. Tu to robí chlapík ale vo veľkom:
https://www.youtube.com/watch?v=qAj17pIprf4
Zabudol som napísať dosť dôležitú vec, a to že ked si namiešaš nejakú farbu... otestuj si ju na nejakom kúsku bieleho papiera.
:victory:


Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Sumec » 19 Aug 2016 17:42

Keďže táto téma je viac zameraná na temperové farby ako téma Farbenie tak napíšem sem.

V poslednej dobe všetky moje namiešané farby na retuš sa správajú nejak zvláštne, hlavne svetlejšie namiešané odtiene. Predtým mi tempery po zachnutí zostali skoro tvrdé ako kameň tak ako vodovka. Teraz pozoruje taký jak že po opätovnom rozmiešaní sa skôr správa ako roztopená umelá hmota, guma alebo čomu by som to prirovnal.

Stretli ste sa niekedy už s tým?

Doteraz som si retuš miešal z fakt starých temperiek ešte z čias kedy som chodil na základnú školu. A tak sa mi zdá že tento jav som začal pozorovať keď mi došla biela tempera a kúpil som novú vo väčšom balení, lebo klasickú dubu nemali.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Martinicky Vladimir | --
Príspevky: 253

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Martinicky Vladimir » 19 Aug 2016 23:14

Sumec, neviem od akeho vyrobcu pouzivas tempery, ale mozem konstatovat to iste, co pises! Ja pouzivam majstrovske farby Umton z Dila Decin, a posledne dva roky pozorujem rapidne zhorsenie kvality tychto farieb! Vyrobca setri na pigmentoch, a preto farby obsahuju viac primesi, ako arabska guma, volska zlc a pod! Nemozem v poslednej dobe u mojich kresieb dosiahnut sytejsich tonov prave pre absenciu vacsieho podielu pigmentu v tubach farieb! Vid starsia kresba Jaku-3A a posledna Jaku 19 !

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Sumec » 20 Aug 2016 15:55

Tie staré sú klasika Koh-i-noor a s tými s problém nebol a tú bielu mám cca 2 roky a to je Giotto či ako to je :haha: To sú na nejaké školké účeli tak je fakt možné že do toho namiešali hoci čo.

Niekedy keď už dlhšie používam namiešanú uschnutú temperu na retuš, tak samozrejme že sa časom farba dostáva viac na steny nádobky (otieraním prebytočnej farby zo štetca), tak som mal vo zvyku to normálne poodlamovať a tú nalámanú temperu som zalial trochu viac vodou na noc. Do rána z toho bol zas jeden homogénny kus. Teraz keď to spravím tak tie nalámané kusy zostanú vcelku a sú ako keby z gumy. Iba po dlhšom a dôkladnejšom miešaní sa to zas zmieša dobre do kopy.

No ale už mi dochádzajú pomaly aj ďalšie odtiene, budem musieť kúpiť nové tak som zvedaví čo budú robiť tie.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa iconmaster » 20 Aug 2016 19:55

Nemoze to byt nejake nove "eko" nariadenie? Aby bola farba lahko stravitelna :P

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní