Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

BCG impregnácia à la sasko

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 05 Dec 2009 09:01

Istotne už väčšina z vás počula o saskovom spôsobe impregnácie vystrihovačky pomocou lepidla BCG - Brand Clear Glue. Keďže mi sasko dovolil nazrieť do svojej "kuchyne", prinášam malý tutoriál ako na to.

Takže čo budeme potrebovať:
- samotné lepidlo BCG
Obrázok
- nejaký papier, ako podklad pod list vystrihovačky
- malé pravítko (na roztieranie)
- väčšie pravítko (na finiš)
- papierovú utierku na utieranie pravítok
- vhodnú vystrihovačku
- kus odvahy a trpezlivosti :)

1. Vystrihovačku si rozdelíme na jednotlivé listy, pripravíme si jeden list na stôl

Obrázok

2. Nalejeme primerané množstvo lepidla na list vystrihovačky

Obrázok Obrázok

3. Menším pravítkom roztierame vo všetkých smeroch a v protisvetle kontrolujeme, či máme lepidlo po celej ploche listu
Obrázok Obrázok Obrázok

4. Väčším pravítkom lepidlo vyhladíme do rovnomernej vrstvy

Obrázok Obrázok

5. Skontrolujeme výsledok proti svetlu.

Obrázok

6. Ak sa lepidlo postupne minie, upravíme si tubu a využijeme aj posledné kvapky :wink:

Obrázok Obrázok

7. Listy uložíme na vyschnutie na rovný podklad. Snažíme sa zabrániť všetkým rušivým vplyvom, ktoré by mohli zmariť výsledok našej práce (deti, manželka, domáci miláčikovia, prach...)
Obrázok

8. Po dokonalom preschnutí vložíme listy pod nejakú záťaž, aby sa listy, ktoré sa samozrejme zvlnia trošku vyrovnali

9. Po primeranej dĺžke zaťažovania listy vyberieme a kocháme sa svojou prácou :wink: , prípadne sa aj nekocháme, ak sa nám niečo nepodarilo :devil: ...

Nuž a nezostáva mi nič iné, len napísať:
ON YOUR OWN RISK ! / LEN NA VLASTNÉ RIZIKO :P
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
ultra | 50
Príspevky: 280
Meno: Peter
Bydlisko: Levice

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa ultra » 05 Dec 2009 09:27

Mna by zaujimalo nasledovne:


Ako potom vyzera retus na takto "impregnovanom modely" ?
- Chyta sa na to farba (vodovky) ?
- Nieje problem ze v mieste retuse to bude viacmenej matne a ostatna plocha (impregnovana) bude lesklejsia ?
- Ake je nebezpecie farby vplyvom casu - Uv ziarenia "zozltnutia modelu" - ako sa stavalo pri lakovani ?

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa Matej » 05 Dec 2009 10:51

odvaha je uz len vyliat na model to lepidlo.. :ops:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa johnny7 » 05 Dec 2009 11:28

Mna by tiez zaujimalo, ci sa na to bude chytat retus (vodovky), a ze ci sa takato uprava papiera hodi na kazdy model, alebo len na letecku techniku...a neni potom aj problem s ohybanim dielov a tak???
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa serpens » 05 Dec 2009 11:37

Pozrite si saskov twing mustang, ten je robeny tymto stylom, pripadne Zero. Inak toto lepidlo je celkom zaujimave, momentalne pouzivam nieco podobne a mato zaujimave vlastnosti, zacal som ho preferovat viac ako herkules :beat brick:

Lepidlo sa nevpija, takze ak sa retusuje hned vyrezany diel, tak sa vodovka vpije do hrany, ktora je na povrchu spevnena jemnou supinkou tak sa ani moc nerozstrapati a zostane pekne ostra.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
tunnelDT | --
Príspevky: 202
Meno: jano
Bydlisko: Detva

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa tunnelDT » 05 Dec 2009 13:49

to johnny7, myslim si ze problem s ohybanim dielov nebude, prave naopak, vrchna potlac vystrihovacky je spevnena tym padom sa pri ohybany (a hlavne do praveho uhlu) nebude "praskat" vrchna potlac, teda myslim si ja, ze to riziko praskania hrany je ovela mensie, toto som sice neskusal a le parkrat som takto cele listy prestriekal lesklym dupli colorom a mozem povedat ze ani jedna hrana sa mi netrhala a papier bol odolnejsi voci osuchaniu a paradne sa dal tvarovat papier do zlozitych tvarov, len herkules na tom horsie drzal :D

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 05 Dec 2009 15:18

Nuž najfundovanejšie odpovede na všetky otázky by dal sasko sám, takže verím, že sa vyjadrí. Ale je dáky lenivý prispievať v poslednej dobe...dokonca nám nepredstavil ani svoj takmer hotový nový model... :wink:

Čo sa týka retuše tak, ako už serpens naznačil hrana nie je ovplyvnená lepidlom, takže farba retuše v pohode chytá. Sasko hranu ešte pretiera nanovo BCG, aby sa jednak vyrovnali odtiene, ale takisto aj kvôli ďalšiemu lepeniu, ak sa lepí natupo touto hranou.
Čo sa týka životnosti, resp farebnej stálosti, tak zatiaľ asi ťažko povedať. Najstarší model, ktorý bol impregnovaný bol už spomínaný Twin Mustang, lenže ten má čierny povrch, tak ťažko posúdiť. Pokiaľ si dobre pamätám, tak minulý rok v Nitre sasko ukazoval naimpregnované listy GeeBee nuž a na tohtoročnej Nitre s ním získal prvé miesto. Nuž a GeeBee má ten povrch biely a po roku sa na ňom (aspoň som si nevšimol) neprejavili nejaké známky blednutia, resp. zažltnutia.
Takže GeeBee je vhodná vzorka na pozorovanie :big smile:

Asi som zabudol jednu poznámku ešte spomenúť - takáto impregnácia predpokladá aj ďalšie použitie BCG pri lepení. Dokonca možno lepidlo nanášať aj tak, že pretriete povrch spájaných častí (napr. pi lepení trupu).

Samozrejme, nie som len teoretikom, ale samotnú impregnáciu som si aj vyskúšal. Všetko to chcel len cvik a nezľaknúť sa toho (ani zvlneného papiera). Ja som trošku nešťastne zvolil väčší formát, ako A4 ...tuším B3...a tam chytal prax. Odporúčam vyskúšať to na formáte A4 na vystrihovánke, kde vás prípadný neúspech nebude až tak škrieť. Ja som zvolil na pokusy nezlepiteľný model Il 2m3 od Answeru (preto ten väčší formát)

Neviem, či možno túto metódu použiť na všetky modely - trošku si neviem predstaviť, ako by vyzerala tak veľká plocha zvlnená od BCG - napr. stena domčeka. Tam by to asi chcelo nejako podlepiť...
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa serpens » 05 Dec 2009 16:48

No kedze sasko razi trochu nestastnu teoriu typu radsej sto obrazkov ako dve vety, tak sa mozno aj nedockame, ze sasko :P Ale idealne, by to bolo keby sa tu trochu rozpisal.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa sony » 05 Dec 2009 18:14

Mna zaujímalo jedno...ako je to pri dotyku ruky s týmto naimpregnovaným papierom.. Každý vie, že dlaň sa potí.. a pot je tekutina... a toto lepidlo je na vodnej báze.. čiže reaguje s tekutinou.. to znamená ked dlhšie držím model v ruke, tak to lepidlo nepovoluje?? resp. nemá tendencie jemne sa lepiť na ruky??...
Dostávam chuť vyskúšať tento postup.. ale stále mám pred ním rešpekt...

Sasko ty lenivec :dhh: odpovedaj!!!.. :P a konečne ukáž konečne tú tvoju novotu, čo si tolko spomínal.. :wink:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: BCG impregnácia à la sasko

Príspevokod užívateľa serpens » 05 Dec 2009 19:33

Neviem ci je to na vodnej baze, ja mam nieco podobne, ale klsicky v tube a s hortom a to ked vytvrdne, tak z toho zostane taka az tuha cira hmota.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných