Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rezanie skalpelom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa Fito » 05 Dec 2010 19:54

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako rezat rovno

Príspevokod užívateľa johnny7 » 11 Mar 2012 21:22

Musim potvrdit radu Mata78, ze na taketo ucely je najvhodnejsi asi skalpel OLFA SVR2. Odkedy ho mam, tak s tym nemam problem lebo tvar rucky vyrazne napomaha k udrzaniu kolmeho rezu.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Júl 2022 00:36

Téma mesiaca júl 2022 - REZANIE SKALPELOM

Pretože sme tu nemali tému, ktorá by sa venovala rezaniu skalpelom, premenoval som toto vlákno, keďže sa tu riešili podrobnosti ohľadne rezania. Budem rád, ak aj tento mesiac prispejete svojimi postrehmi do témy mesiaca! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 07 Júl 2022 13:22

Na rozdiel od mnohých kolegov ja režem 9 mm orezávačom s olamovacími čepielkami. Skalpel používam výnimočne, teda prakticky vôbec..

Olamovací nožík držím tromi prstami, ako ceruzku alebo pero a pod cca. 45° uhlom.

Bežné diely režem nasledovným spôsobom:
1. Diely nahrubo obstrihnem, aby som ich oddelil zo listu papiera.
2. Položím na rezaciu podložku a najprv naryhujem diely.
3. Ak sú aj vnútorné otvory na dieloch, najprv vyrežem tie.
4. Pomocou pravítka urobím všetky vodorovné rezy, papier otočím o 90° a tak dostanem predtým zvislé čiary do vodorovnej pozície na rezanie. Potom už len odrežem zostávajúce hrany na obvode alebo povypichujem detaily (oblúky, zrazenia hrán a pod.).

Hrubé diely po oddelení zo strany podlepujem a až potom pristupujem k rezaniu. Kartóny nad 0,5 mm režem na viacero ťahov, tým menej deformujem materiál pri rezných hranách a tiež menej bolia ruky :)

Na rubovej strane reznej hrany môže byť materiál mierne vytlačený. Buď to zarovnám naspäť nechtom, valcovou plochou ryhovacej ihly alebo prípadne zabrúsim, ak hrana dielu má byť zaoblená.

Vypichovanie používam len keď musím, nakoľko mi tá technika až tak nejde. Drobné detaily a otvory väčšinou nejde dosiahnuť inou technikou. Dôležité je vpichy smerovať tak, aby "výbehy" boli smerované do tej strany, ktorá sa potom oddelí a zahodí. Vypichované rezné hrany je možné ešte zjemniť brúsnym papierom.

A tu sú moje nástroje:

Orezávač
Už cca. 15 rokov fičím tým istým kovovým orezávačom, ktorý má funkciu aretácie čepielky. Tá potom neločká a pevne drží v tele orezávača aj pri silnejšom prítlaku.
Ako typ môžem odporúčať napr. STANLEY 0-10-095.

Dávnejšie som tu raz skúsil spísať recenziu na rôzne typy orezávačov a čepielok, čo som toho času vyskúšal.

Čepele
9 mm široké olamovacie čepielky existujú okrem štandardnej 60° verzie aj s ostrejšou, 30° špičkou, ktoré používam najradšej. Umožní presnejšie rezy okolo detailov a má asi aj trochu menší odpor pri rezaní. Jediná nevýhoda oproti 60° štandardným čepielkám je, že sa im môže časom odlomiť špička z tej čepielky. Stáva sa to napr. keď režeme oblúk do hrubšieho materiálu alebo po zapichnutí spravíme náhly pohyb orezávačom. Je to síce ďalej použíteľné na obyčajné rezy, ale na drobné detaily alebo vypichovanie už nie sú dobré. Odlomením segmentu sa samozrejme tento problém ľahko vyrieši :)

Typy čepielok sa mi osvedčili Olfa SAB alebo DKB-5, čo je ekonomická verzia (segmenty sú užšie, ale obsahuje ich o dva viac) alebo Tajima CB39RBH. Existujú aj čínske alternatívy týchto čepielok, ktoré osobne nemám odskúšané.


Podložka
Režem na zelenej no-name (DAFA cutting mat) podložke formátu A4, ktorú už ničím hádam vyše 15 rokov. Úplne prvú, takú istú som rozrezal na menšie kúsky, lebo bola pokrivená už z obchodu a nešlo ju vyrovnať. Občas by sa hodil väčší formát, ale to by som už musel mať aj väčší stôl. Ale zas často mi vystačí kúsok podložky A5, ak lepím drobnosti..

Pravítko
Dávnejšie som fičal na plastových pravítkach, no po čase som si uvedomil, že sa vydierajú do oblúka. V železiarstve som zohnal 30 cm oceľové pravítko, ktoré je už na takúto robotu vhodnejšia. Kvôli dĺžke je ale často nepraktická. Potom na strednej počas praxe nejaký "dobrák" rozstrihal dlhé oceľové pravítko na kúsky zo zábavy, tak som z toho zachránil taký 12 cm kúsok, ktorý ešte stále mám a na rezanie väčšiny dielov bohate stačí. Medzitým sa mi podarilo zohnať aj kratšie verzie oceľových pravítok.

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa spider » 28 Júl 2022 13:23

Tak sem pridám aj ja svoje obľúbené nástroje na rezanie.
Môj úplne najobľúbenejší nôž je OLFA SAC-1. Pôvodný som mal asi 15 rokov a aj keď som za posledných 10 rokov nedokončil asi žiaden model ( :haha: ), používal som ho aj tak, takmer na všetko. Nôž používam hlavne pri rezaní s pravítkom. Ten môj pôvodný SAC-1 nemal to automatické blokovanie zasúvania čepele, na čo som si aj zvykol a vyhovovalo mi to. Nedávno som si kúpil nový, no oni to asi upgradli. Nôž už má ten autolock systém, takže pre mňa novinka, ale snáď si na to zvyknem. Náhradné čepele používam SAB-10.


Čo sa týka skalpelov, dlhé roky som používal OLFA AK-3. Ten sa však už nevyrába, tak som si zohnal tento Tamiya design knife. Je to vlastne kópia AK-3, pribalené aj náhradné čepele sú OLFA. Je však iný, čierna plastová rúčka je z takého lacnejšieho plastu, je ľahší a teda nie je úplne dobre vyvážený a nepracuje sa mi s ním úplne dobre. Pravdepodobne prejdem na AK-5, čo je vlastne veľmi podobný skalpel. Čepele by mali sedieť. Tento skalpel používam na vyrezávanie oblúkových častí a vypichovanie otvorov.


Nedávno som si spolu s nožom SAC-1 kúpil na vyskúšanie aj známy OLFA AK-4. Bol som zvyknutý robiť s menšími čepeľami na AK-3, takže uvidím, či si na tento zvyknem. Má však ostrejší hrot, takže to môže byť fajn na doplnenie. Nie som si však istý životnosťou tej gumenej rúčky, či sa to časom nebude mrviť. Možno ešte skúsim AK-1 na doplnenie, ten má známu mriežkovú kovovú časť na držanie a sedia tam rovnaké čepele. V balení sú 3 druhy čepelí (2x hrot, oblúk a rovný kus). Neviem, či by som našiel využitie na oblúkovú a rovnú čepeľ, zatiaľ som si dokupoval len tie čepele s hrotom KB-4. Len pre info, rovnaký nôž má v ponuke aj Tamiya ako Design Pro Knife, teda to pre nich robí OLFA, len je v čiernej farbe a stojí viac. Rovnako aj AK-1 má alternatívu v podobe Tamiye, takže komu by sa náhodou nepáčila žltá farba, pokojne si môže kúpiť Tamiyu, čepele budú na 100% OLFA.



Pravítka používam tri, dve sú oceľové (ploché 15 a 30 cm) a jedno hliníkové. Podľa potreby a nálady, každému čo viac vyhovuje.



No a teda podložky, tu teda vopred varujem, aby to niekoho nepohoršilo, mám ich viac než dosť a je to taká "úchylka", odprezentujem nejaké moje obľúbené, ktoré používam najčastejšie.

Najväčší formát čo mám je táto A2, neviem čo je to za značku, nemá to označenie a je to taká lacná blbosť, tupí to čepele a nie je trojvrstvová, je to len jeden hrubý a tvrdý kus gumy s potlačou. Mám ju však na stole na špinavú robotu (aj pri farbení, vyrážaní kruhových otvorov atď) + si na ňu položím nejakú ďalšiu, podľa toho čo režem.


Táto je formátu A3, je to značka MENG (plasťáci asi poznajú), z jednej strany je čierna, z druhej "biela" (vraj biela, ale je to sivá, vidíte podľa fotky - biely je stôl). Je klasická trojvrstvová 3 mm hrubá, relatívne mäkká a používam ju na bežné rezanie dielov. Farebne si to otočím podľa svetla/nálady/dielov, jednoducho ako mi to v tej chvíli viac vyhovuje.


Ďalšia A3 je od OLFY, trošku pestrejšia. Nič špeci, je to tenšia verzia (iba 1,5 mm) a je tiež trojvrstvová, no je o dosť tvrdšia. Potlač obojstranná, z jednej strany mriežka v cm, z druhej v palcoch. Nezvyknem na nej rezať, skôr je vhodnejšia na ryhovanie, keďže je tvrdšia.


No a na také menšie roboty tu mám formáty A4. Najpoužívanejšie tieto 2 od Tamiye:
Táto "biela" (vidíme tú bielu...) je hrúbky 2 mm a tiež trojvrstvová, je to taká štandardná podložka, mäkšia, dobrá na rezanie. Potlač z prednej strany.


No a druhá je táto modrá, tiež 2 mm hrubá, trojvrstvová, je však priesvitná. Je tvrdšia, ako štandardné podložky, takže vhodná skôr na ryhovanie, po rezaní sa až tak dokonale nezacelí, takže sa dá rýchlo zničiť.



Ešte by som chcel skúsiť priesvitnú OLFA, tá je už inak vyradená z ponuky, takže do budúcna už bude miznúť z obchodov.
Samozrejme, tých podložiek netreba tak veľa, úplne stačí jedna-dve podľa potreby rozmerov, takže to berte len ako nejakú ukážku rôznych druhov, lebo nie je podložka ako podložka. Aj tu je možné vidieť, že každý výrobca má rôzne hrúbky, vrstvy, materiály a tvrdosti.
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa Oliver » 28 Júl 2022 15:05

Ja to mám v tomto podstatne jednoduchšie. Na bežné rezanie používam výhradne OLFA AK-5 (najlepší skalpel EVER). Na rezanie kartónov alebo podliepaných dielov, či vypichovanie používam starý celokovový skalpel, na ktorom je napísané MADE in USA. :boss:
A keď je najhoršie, tak použijem OLFA SAC-1, ale ten len sporadicky. Ja ho vnímam stále skôr ako nožík na krabice a tento pocit vo mne vyvoláva aj jeho vzhľad. :haha: Navyše si neviem zvyknúť na jeho ploské, nie okrúhle telo (rúčku).

Pravítka používam len dve, obe kovové. Jedno má 30cm, druhé je polovicu kratšie.
Priebežne používam obe podľa toho čo režem. Dlhšie je aj ťažšie, takže napr. pri rezaní podlepených 1mm dielov vyhovuje viac ako to kratšie, ľahšie.

Podložky mám tiež len dve. Jedna má formát A4 a druhá je vo formáte A3. A4 je hrubšia ako tá A3, ale okrem toho nepoznám rozdiel keď režem tam alebo tam.
Jediný rozdiel pozorujem vo farbe. Tá menšia je bledo-šedá, čo niekedy nevyhovuje môjmu zraku. So zrakom zatiaľ problém nemám (zaklepal som si), ale na zelenom podklade sa mi proste pracuje lepšie.

Okrem toho mám zálusk na túto krásnu podložku z Tankovému múzea v UK (majú aj iné, ale Panther je Panther :P ): https://tankmuseumshop.org/products/panther-pro-modeler-mat?_pos=14&_sid=e67eaf65b&_ss=r


Tak ak by sa chcel niekto pridať s niečím, nech napíše.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Júl 2022 16:24

Dík hoši za rozsiahle príspevky, už som myslel že téma mesiaca buď nesadla alebo všetci režú kuchynským nožíkom na krájacej doske :P
A do konca mesiaca ešte ostávajú tri dni, tak snáď ešte prispejú ďalší kolegovia.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa Fito » 28 Júl 2022 16:47

Téma sadla, ale podľa mňa už bola rozpísaná celkom dosť.
Za mňa -
Skalpel ktorý mi padne do ruky + podložka, a režem.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa Saskardin » 06 Nov 2022 21:10

Toto by som si rád pre zaujímavosť vyskúšal, ale je to na mňa dosť drahé...

https://www.kickstarter.com/projects/1352339404/ctrlax-premium-ultrasonic-cutter-40000-vibrations-sec/faqs
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: Rezanie skalpelom

Príspevokod užívateľa majos » 06 Nov 2022 22:53

Su aj lacnejsie. Napr.

https://www.micromark.com/Wondercutter

A do CZ tusim vozi Annetra od Japoncov v cca rovnakej cene. Recenzia kedysi v modelari. Problem je, ze papier jemne ohori, takze asi len pre wregi a pod. Inac ideal pre plast, rezin a ak nevadi ohorenie aj drevo a papier.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní