Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Lepidlá na papierové modely

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: ake je naj lepidlo na papierove modely??

Príspevokod užívateľa petopato » 01 Apr 2020 19:16

Ja na také spoje používam toto : https://www.nay.sk/pattex-100-gel-8g?gc ... _QQAvD_BwE
Kúpil som to v Bille. Schne to asi 10 minut.

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: ake je naj lepidlo na papierove modely??

Príspevokod užívateľa xavi » 01 Apr 2020 20:03

Revel ma aj Contacta clear, ak sa nemylim tak to vobec nelepta plast a schce celkom dlho. je urcene na lepenie cirych dielov. inak plastaci casto pouzivaju techniku ked si diely len tak trosku "naboduju" a ustalia na mieste a potom ked to je cele ako ma byt to prejdu nejakym tamyia extra thin, ktore zatecie do vsetkych spar a rozlepta a zavari ten plast.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ake je naj lepidlo na papierove modely??

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Apr 2020 20:20

To Contacta clear nie je voľačo na báze disperzného lepidla? A nie som si istý, či jej pevnosť je dostatočná na diely ako trup..

Ja som lietadlá zatiaľ lepil dvoma druhmi tej "agresívnej" Contacty - v tube a v aplikátore s ihlou. Tá druhá je redšia, ak dáš miernejšiu vrstvu aj skôr zaschne. Avšak som si všimool, že niekedy to pracuje ešte aj po týždňoch :bad smile: Mám aj tú Tamiyu extra thin, tá schne rýchlejšie, ale terba už mať ten spoj prichystaný a iba zaliať, ako píše Xavi.. Zrejme ani tak hlboko nenaleptá ten plast, ako tie Revellácke.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: ake je naj lepidlo na papierove modely??

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Apr 2020 10:52

Ja mám doma Revell Contacta Clear a moc ho nepoužívam. Myslel som si, že to bude dobrá voľba na číre diely, ale nejak očarený výsledkom som nebol. Po prvom použití som nadobudol pocit, že je to Herkules v menšej, drahšej a modrej fľaške od Revellu. Jednoduchšie mi prišlo použiť klasický Cement S, ktorý zatečie pod diel a nehmlí.

gaspar napísal:Zišlo by sa mi lepidlo na plast ktore neleptá tak drasticky Ako Contacta, schne pomalšie, ale predsa zaschne, Vďaka Comu je možné priložené diely trupu este trošku poopraviť, ak sa dá, existuje aj lepidlo? Moc sa v tom neorientujte, tak buďte tolerantní

O lepidle, ktoré neleptá a schne dlhšie .. vlastne mi žiadne také nenapadlo. Väčšinou to nie je žiadaná vlastnosť. Ale napadlo mi použiť napríklad ten Mr. Cement S alebo Extra Thin od Tamiye. Trup sa dá zlepiť pomocou týchto lepidiel možno ešte aj jednoduchšie ako s Contactou. Väčšinou stačí nasucho diely spojiť, ak sú dlhšie tieto diely, tak upevniť napríklad kolíkmi alebo páskou, a následne, keď už máme diely napríklad toho trupu upevnené na miestach ako majú byť, spoje zvonku prebehnúť štetcom od tohto lepidla. Áno, pre pevnejší spoj by si to žiadalo na spoje dať napr. tú Contactu, ale podľa mňa to nie je až tak treba.

Vo výsledku si vie človek napasovať trup na miesta kam potrebuje a až vtedy začať lepiť lepidlom, ktoré schne veľmi rýchlo a zateká do špár, čím plast relatívne dobre zlepí. Navyše na menšie diely a detaily sú tieto riedke lepidlá vynikajúce.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 04 Jún 2022 07:46

Lepím odvetraným hustejším herkulesom, len príliš nedrží na nalakovanom papiery.

Nanášam špajlou, prípadne plochým špáradlom vo versatilke.

Herkules vyhráva ZLATÚ MALINU za najpri... najko... najch... ehm, š.p.e.c.j.á.l.n.u. inováciu fľašky, niečo tak dr... "zaujímavé" aby jeden pohľadal. Trochu prichytený dekel a môžeš fľašku rúcic do šancu, bez šance to otvoriť, alebo máte niekto zaručenú fintu, ako na to? Ja mám našťastie pár starých fľaštičiek, tak to prelievam, prípadne si možno navrhnem a vytlačím vlastný dekel, akurát sa musím pohrať s vymodelovaním závitu v Sketchupe.

Edit: tak som niečo spáchal, som zvedavý, či som trafil závit


žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Jún 2022 23:29

Téma mesiaca jún 2022 - LEPIDLÁ

Vďaka Toudimu, že otvoril diskusiu :victory:

Pridám sa teda aj ja - asi sa budem aj opakovať, ale nech je to všetko spísané po kope:
Ja lepím už cca. 20 rokov Dulixakom. Na disperzné lepidlo som "presedlal" z Kanagómu, ktorý síce mal aj svoje výhody, no moja mama mi vyčítala, že to fetujem, a tak mi kúpila Duvilax :haha:
Už dlhú dobu používam Duvilax BD-20, ktorý je určený do rôznych betónových a maltových zmesí, ale aj na lepenie papiera, kartónu či tapiet a pod. Po vyschnutí ostáva priehľadný a mierne flexibilný, ako tvrdšia guma a na rozdiel od Herkulesu, je vodeodolné. Lepím s ním všetky papierové diely, dokonca aj po farbení!

Konzistenciu preferujem hustejšiu, ktorú dosahuje po nejakom odstátí. Zdá sa mi, že tak rýchlejšie schne, a tiež je to vhodnejšie na naznačovanie zvarov (nezmenší svoj objem tak výrazne, ako čersrtvé lepidlo). Ale v prípade potreby redšieho lepidla, je samozrejme možné ho aj rozriediť vodou.

Okrem tohto existujú aj ďalšie typy od tejto značky. Keď som začal s Duvilaxom, naprv to bol typ Expres LS - ten býval po vytvrdnutí trochu zakalený, ale stále priesvitný a relatívne tvrdý. Možno by stálo za pokus otestovať aj LS-50, ktoré je určené predovšetkým na drevo.

Na aplikáciu lepidla sa mi najviac osvedčila dávkovacia flaštička z Aliexpressu. Tú napĺňam striekačkou z kilového balenia Duvilaxu. Ihla umožní presné dávkovanie lepidla, či už iba do jednej bodky, alebo plynulo po hrane a tiež dodatočné "pozváranie" spojov.
Mám aj jednu väčšiu dávkovaciu flaštičku s plastovým hrotom, ale tú používam iba keď potrebujem naniesť veľké množstvo naraz. Na veľmi drobné detaily, ako napr. matice, občas nanášam lepidlo pomocou špáratka alebo ryhovacej ihly tak, že na kus papiera odlejem trochu a z tejto kvapky potom nanášam na potrebné miesto, resp. chytím pinzetou ten detail a opatrne namočím do lepidla.


Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Jún 2022 00:08

Ja mám pri lepení na stole tri lepidlá. Tyčinkový Kores na podliepanie, Herkules na lepenie bežných dielov a keď potrebujem naozaj pevný spoj, tak využívam sekundové lepidlo (to využívam vo veľkej miere pri prefarbovačkách, keď ním napúšťam diely). Kupujem to najlacnejšie aké viem zohnať. Doma v TN je jedno celkom slušné papiernictvo, kde majú 3g tubičku za 0,25€. Obľúbil som si a veľmi často používam kombináciu Herkulesu a sekundového lepidla. Robím to tak, že na spoj najprv nanesiem Herkules a následne trochu sekundového lepidla. Spoj je pevný po pár sekundách. Najmä na lepenie detailov je to super kombo.

Tip: Pri lepení nitov som zo začiatku často bojoval s problémom dávkovania sekundového lepidla. Nebavilo ma vytláčať si na špáradlo trošku lepidla za každým jedným nitom. Tento problém som si zvykol odstrániť tým, že si do malej guličky Tack-Itu (lepiaca guma na plagáty) vyhĺbim nejakú jamku, do ktorej dám jednu, dve kvapky sekundového lepidla. V takejto "nádobke" sa sekundové lepidlo nevyparuje tak rýchlo a je použiteľné po dobu cca 10 minút. Funguje to potom prakticky rovnako, ako keď si na papier vytlačím trochu Herkulesu z tuby. Miesto lepiacej gumy na plagáty by s veľkou pravdepodobnosťou mohla fungovať aj plastelína, ale to nemám vyskúšané. Do zhruba 10 minút sa lepidlo stáva hustejšie, neskôr sa ťahá ako sopel, až úplne zaschne. Pridaním ďalšej kvapky človek získa cca ďalších 10 minút. Po vyschnutí sa na dne jamky v gume vytvorí taká tvrdá vrstva, ktorú stačí odstrániť a spraviť jamku novú. Prípadne použiť aj tú s vytvrdnutým dnom (ak nie je moc plytká)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Marmat » 07 Jún 2022 10:36

Ja len v skratke:
Najlepšie lepidlo na papier je Herkules.
Najlepšie sekundové lepidlo je to najlacnejšie za 10 centov (používam na oblievanie hrán laserových dielov pred ich brúsením, takisto na spevnenie spojov - rovnako ako Oliver).
Podlepujem obojstrannou páskou, mám svoju značku, ktorej som roky verný, ešte som s ňou nemal problémy (kedysi som používal najlacnejšie tyčinkové lepidlo, ale mal som problém s tým, že sa pri použití oddelilo väčšie množstvo toho tuhého lepidla, ktoré som potom musel z papiera odstrániť).

PS pre Olivera
Oliver napísal:
Tip: Pri lepení nitov som zo začiatku často bojoval s problémom dávkovania sekundového lepidla. Nebavilo ma vytláčať si na špáradlo trošku lepidla za každým jedným nitom. Tento problém som si zvykol odstrániť tým, že si do malej guličky Tack-Itu (lepiaca guma na plagáty) vyhĺbim nejakú jamku, do ktorej dám jednu, dve kvapky sekundového lepidla. V takejto "nádobke" sa sekundové lepidlo nevyparuje tak rýchlo a je použiteľné po dobu cca 10 minút.

Toto funguje rovnako aj s obyčajnou čajovou sviečkou, mám to naštudované z tohto fóra (už si nepamätám od koho)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 07 Jún 2022 19:28

Tak som niečo spáchal, v prípade záujmu môžem poskytnúť .stl súbory na tlač, cena materiálu na jeden deklík je necelých 50 centov.



žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Lepidlá na papierové modely

Príspevokod užívateľa Brzdič » 07 Jún 2022 21:00

Tak ty víčka jsou TOP, ne jak ta hrůza co tam je standardně.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný