Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Výroba svetiel a majákov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Výroba svetiel a majákov

Príspevokod užívateľa martin1807 » 26 Feb 2023 15:50

Február je veru krátky mesiac, ale ešte to stíham a prispejem svojím kúskom tiež. :big smile:
Ico tu urobil krásny postup o tom ako urobiť dokonalé svetlá, ja sa pokúsim trochu popísať také jednoduchšie, kde vlastne ide iba o vylepšenie dielov vystrihovačky.

Okrúhle svetlá
Základom svetla je diel vystrihovačky. Nalepím na neho striebornú pásku (klasická páska na parozábrany) a potom diel klasicky zlepím do kužeľa.


Základ by sme mali, ale chcelo by to ešte žiarovku. Existuje viacero spôsobov a čo modelár, to nápad. Videl som už žiarovky z hlavičiek špendlíkov, potom guličky zo silikagelu, mne sa osvedčil tento postup.
Vezmem tvarovku vhodného priemeru, a nahrejem ju nad sviečkou. potom tvarovku vtlačím do fólie na mäkkej podložke (guma). vzniknutý hrboľček odrežem a vlepím do svetla malou kvapkou lepidla.


Takto vzniknuté svetlo je potrebné zaskliť. Na zasklenie fóliu narýhujem, aby to vyzeralo trochu realistickejšie. Niekedy ešte fóliu nahrejem nad sviečkou a a vytvarujem do mierneho oblúku zase na tvarovke vhodného priemeru. Ak je svetlo samostatne stojace, tak v tom prípade vyrazím kruh a nalepím na svetlo. V prípade, že svetlá sú zapustené v nárazníku, tak foliu nalepím z rubu do narazniku a zo zadu prilepim parabolu.

Oba hore popísané príklady:


Smerovky - vytiahnutie fólie
Na opakujúce sa smerovky na tatrách a pragách mám urobené dva typy kopýt. Obe sú prilepené na špajlu. Vhodnú fóliu (tá ktorá mäkne a nezmršťuje sa) nahrejem a natiahnem na kopyto


Z vnútornej strany potom smerovku nafarbím transparentnou oranžovou farbou Tamiya X-26 (rovnako ako Ico ani mne sa revellka neosvedčila) a potom ostrým skalpelom odrežem a smerovka je hotová. Do vnútra nič nedávam, iba aby mi nepresvitalo miesto na prilepenie, tak ho pretriem striebornou farbou.


Majáky som sám ešte nerobil, ale ak sa k tomu dostanem postup bude rovnaký ako v prípade smeroviek.
Keď som lepil loď tak tam som skúsil použiť miesto majákov diody. A čo ja viem. Mne sa to osobne nepáči.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Výroba svetiel a majákov

Príspevokod užívateľa Saskardin » 26 Feb 2023 23:51

Parádne návody, názorné a jasné. Ďakujem, páni - ak niekedy budem potrebovať, toto je určite miesto, kam zamierim.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výroba svetiel a majákov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Mar 2023 00:23

Vďaka Martin za pekný príspevok, určite sa to zíde viacerým čo lepia RW/PMHT Tatrovky :wink:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní