Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Práca s drôtom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Saskardin » 16 Jan 2023 11:04

Super návod, vďaka. Asi sa poohliadnem po nejakých tých kliešikoch...
Mne sa napríklad najmä tenšie drôty po ostrom ohybe lámu a naopak hrubšie nie som schopný ostro zalomiť (pravý uhol), vždy sa mi zdá, že sú príliš do oblúka :beaten:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Jan 2023 17:13

K tomuto sa už moc nedá dodať, ale keď už ste načali tie evergreeny, ja som s nimi celkom spokojný, ohýbať sa dajú v pohode ale treba ich zahriať.
Mám pocit že držia lepšie tvar, ako klasické drôty a aj práca s nimi je jednoduchšia.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Jan 2023 17:19

Saskardin - nj, kliešte sú základ. Na začiatok postačia aj také obyčajné lacnejšie, skôr záleží na vyhtovení (tvaru) čelustí. Často sa predávajú aj v sadách, že tam máš cvakačky aj očkovacie kliešte, a pod.

Konkrétne aké drôty sa ti lámu? S medenými som tento problém nepozoroval (samozrejme ak by som ohýbal tam a späť niekoľko krát, dá sa aj ten odlomiť). Učili mi, že na navrátenie tvárnosti medených dielov sa tie zvykli ohriať plameňom a rýchlo schladiť vo vode - takto zvykli občas ošetriť napr. medené tesniace krúžky, aby sa dali znovu použiť, aby boli dostatočne mäkké a tesnili - možno by ten fígel pomohol aj na drôtikoch..

Do dokonale ostrého pravého uhla ten drôt ani neohneš, čím hrbuší je materiál, tým väčší býva minimálny polomer ohybu. Pre ostré rohy je lepšia voľba plastová tyč alebo potom spájať upravené konce drôtu to kolmého spoja.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Jan 2023 17:22

Fito napísal:K tomuto sa už moc nedá dodať, ale keď už ste načali tie evergreeny, ja som s nimi celkom spokojný, ohýbať sa dajú v pohode ale treba ich zahriať.
Mám pocit že držia lepšie tvar, ako klasické drôty a aj práca s nimi je jednoduchšia.

Hm, to by ma zaujímalo. Na plastové tyče a prácu s nimi by som dal niekedy ďalšiu tému mesiaca. Asi to bude vhodné potom do samostatného vlákna, keďže spracovanie je dosť odlišné od drôtu + aj možnosti použita sú trošku iné. Ale súhlasím, aj ja som celkom obľúbil ten materiál!

Užívateľov profilový obrázok
Alda C. | 46
Príspevky: 64
Meno: Aleš
Bydlisko: Brno 21

Re: Práca s drôtom

Príspevokod užívateľa Alda C. » 18 Jan 2023 21:36

Zdravím,

kdysi dávno jsem zkoušel rovnat měděné dráty pomocí aku vrtačky, šlo to pěkně, drát byl rovný a pěkně držel tvar. Výhodou/nevýhodou byl spirálovitý povrch drátu. Už si ale nepamatuji, jaké dráty to byly - buď průřezy 1,5mm2 a 2,5mm2 nebo 2,5mm2 a 4mm2

Zde pár fotek:
"Jdu si svou cestou, mám svůj styl."

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní