Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rezanie plotrom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Sep 2020 20:49

toudi_sk napísal:ak by sa dala ešte zohnať 20r stará laserová tlačiareň HP Laserjet 1200, tak by sa nápisy (aj slzičkové plechy) v pohode dali tlačiť na nej, mala celkom výraznú vrstvu toneru a keď sa to streklo farbou, text sa dal v pohode čítať, serpens by mohol vyprávať, spravil som mu testovací vlnitý plech na plot zo starých cestovných poriadkov, čo som mal vytlačené a bolo to tam strašne vidieť a nedalo sa to použiť

:bad smile:

Hmm, to mi trochu pripomína túto metódu, kde som tiež mal vytlačené tie vzory na laserovke. Nevýhodou je asi risk zaliatia vzorky farbou a zákon schválnosti hovorí, že keď chceš, aby bola zámerne viditeľná štruktúra tlače, tak zmizne :P

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 20 Sep 2020 12:13

no hej, lenže mám pocit, že tá stará laserovka dáva fest hrubú vrstvu toneru, takže to je vidieť v pohode aj cez surfacer a farbu
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa serpens » 04 Feb 2021 21:51

Ico - impregnoval si tu 80ku lakom, alebo si to rezal len tak?
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Feb 2021 21:56

Nie, použil som "in natura". Ty si zvykol impregnovať? A netupí to nôž?

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa serpens » 05 Feb 2021 09:35

Ten tenky by som impregnoval aspon niecim co trochu spoji chlpy... alebo skus rezat iny papier napr. pauzak ten sa ti urcite tak nebude chlpit - btw noz je spotrebny material na to nehlad...
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa Oliver » 25 Okt 2023 15:34

Spoiler: Zobrazit
Oliver napísal:
VYUŽITIE V PRAXI

Chcel by som sa podeliť so svojou skúsenosťou s "dekálmi" rezanými na plotri. Ico sa mi ponúkol, že mi skúsi vyrezať masky, cez ktoré budem môcť nastriekať symboly, ktoré potrebujem na parnú mašinku. Keďže mi klasické dekále robili neplechu na povrchu, prišla mi jeho ponuka vhod. Dohodli sme sa a o 2 či 3 dni som doma mohol začať pracovať. Pre istotu mi vyrezal potrebné veci vo viacerých veľkostiach, takže som si mohol vybrať pre mňa ideálnu. Samozrejme jednu som si vyskúšal nanečisto na čierny papier.


Po vybratí tých pravých som si odstránil časti, ktoré nebolo treba a pomocou Peťom dodaných prenosiek som masky naniesol na miesto. Napríklad pri čísle 4 sa mi ten stred nepreniesol spolu so zbytkom masky, ale nebol to vôbec žiadny problém. Tak isto aj guličky (tie stredy kruhov) z čísla 8 som dodatočne skalpelom a pinzetou priliepal na svoje miesta. Nakoniec som zamaskoval širšie okraje a celú masku jemne pritlačil k povrchu pomocou tyčky do uší.


Potom už len stačilo streknúť, odňať opatrne masky a chvíľku počkať. Jemne som ich zalakoval a tu je výsledok:


Samozrejme, masky sa dajú použiť aj opačne. Na čelnom čísle som špatne zamaskoval okolie a tak som si našiel čiastočky bielej farby aj na komíne a v tesnom okolí čísla 2482. Tak som si z novej masky vytiahol tentokrát len číslice a tie som nalepil na už nastriekané biele. Do pištole som si dal malú trošku čiernej farby (dosť zriedenej) a len tak zľahka som celé čelo prestriekal, kým tie biele zrniečka farby nezmizli. Následne som len číslice odkryl a čelo malinko zalakoval. Výsledok je vidieť hore na poslednej fotke.

Ploter má svoje limity a niektoré menšie písmenká nedokáže dosť dobre vyrezať. Preto napríklad v písmenách O, A a D som ich stredy dorábal pomocou čiernej farby a ostrého špáradla. Ústa v lebke som sa pokúsil napodobniť zoškrabnutím bielej farby skalpelom.
S výsledkom som ale veľmi spokojný a veľmi sa mi táto metóda pozdáva, určite stojí za vyskúšanie. Nastriekané znaky vyzerajú reálnejšie ako keby boli znázornené len pomocou nálepiek.
Takže Peťo ešte raz veľká vďaka!
:big smile:


VYUŽITIE V PRAXI #2

S odstupom niekoľkých rokov som mal opäť možnosť vyskúšať si prácu s maskami od Iconmastera a opäť musím s radosťou konštatovať, že práca aj výsledok dopadli na výbornú. Aj napriek počiatočným obavám zo strany Ica, že fólia nie je najnovšia, nezaznamenal som žiadne jej nedostatky, ktoré by mali/mohli ovplyvniť výsledok. Na plastovej motorke som si nevedel rady s vyrezávaním šablón pre striekanie stredov koliesok stojana. Vyrážače a páska Tamiya = katastrofa, ručné maľovanie na lesklom povrchu = ešte väčšia katastrofa. Preto som poprosil Peťa, aby mi vyrezal niekoľko sád masiek, aby som si našiel rozmerovo tú správnu (nakoľko sa to fakt zle meralo). Peťo mi na dvakrát veľmi ochotne masky vyrezal a ja sa tak dnes môžem tešiť z oficiálne dokončeného modelu.

Fólia je podľa môjho názoru ideálna. Lepila tak akurát aby stabilne držala, zároveň mi nezanechala žiadnu stopu po lepidle po jej odlepení. Obrovský bonus je to, že je transparentná (polopriehľadná je asi správne slovo), takže je cez ňu vidieť kam ju umiestňujete. Niektoré veľkosti som dostal v modrom prevedení fólie, ale tá mi kvôli priehľadnosti moc nevyhovovala, takže som ju neskúšal. Cieľom bolo masku nalepiť pokiaľ možno do úplného stredu čo sa pod umelým svetlom, ktoré sa odráža od lesklého povrchu, keď je okolo vás všade tma robí dosť ťažko. Nakoniec sa ale podarilo. Pužitie lepiacej gumy na plagáty a herkulesu na dočasné prichytenie koliesok ku špáradlám bolo tiež kľúčové.


Do koliesok sa mi fakt nechcelo, ale s maskami to nakoniec nebolo až také zlé. Určite vrelo odporúčam každému, kto by mal podobný problém ako som mal ja.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní