Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Impregnácia nitrolakom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
gaspar | --
Príspevky: 2

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa gaspar » 13 Júl 2020 17:15

Dá se potahovat obyč. nitrolakem + C 6000, co udělá aceton nevím. Když chceš lepit, vymáčneš do laku trochu kanagomu, po přilepení přelakuješ jen zředěným lakem. Je to levnější, než kupovat X různých laků.

_____________________
Skúsený dodávateľ masívnych betónových žúmp s hrúbkou 10 centimetrov s potrebnými schváleniami a technickou dokumentáciou http://betonovezumpy-kamal.sk/

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Nov 2023 18:52

Téma mesiaca november 2023 - IMPREGNÁCIA NITROLAKOM



Štruktúra papiera, ako materiálu, sa skladá z vlákien celulózy a priestor (vzduch) medzi týmito vláknami spôsobuje jej savosť. Táto vlastnosť síce dáva predpoklad možnosti tlače, ale môže to byť aj nevýhoda, kvôli ktorej papier nasaje vodu a následne sa deformuje a tiež nasáva zbytočne veľké množstvo farby pri pokusoch o prefarbenie povrchu. Pre zabránenie nadmiernej nasiakavosti papiera sa používa impregnácia, kedy vhodnou látkou napustíme štruktúru povrchu, alebo aj celej hrúbky papiera. Táto metóda nielen obmedzí nasiakavosť, ale zafixuje aj vlákna papiera, ktoré by bežne vytiahla farba a spôsobila by drsnú štruktúru povrchu po farbení. Impregnovaný papier sa aj spevní a tak je možné ju aj lepšie brúsiť, bez nadmerného tvorenia "chĺpkov". Zároveň impregnácia môže slúžiť aj na fixovanie tlače a lepšie chráni povrch textúry pred otlačkami alebo fľakmi lepidla.
Jedna z metód impregnácie je impregnácia nitrolakom. Môžu to využiť tak "čistolepiči" na impregnovanie strán modelu pred lepením, ako aj "prefarbovači" na impregnáciu dielov pred farbením. Nitrocelulózový lak je rýchloschnúci, na impregnáciu sa používa vo výraznejšie rozriedenej konzistencii. Nanáša sa zvyčajne štetcom vhodného rozmeru.

V časti fóra Tipy a triky nájdete v sekcii 2.2 Špeciálne spracovanie kapitolu 2.2d | Impregnácia, kde sú popísané základné informácie o metódach impregnácie. Zároveň som zlúčil dve existujúce, ale kratšie vlákna na tú istú tému, do ktorej by sme mohli ďalej prispievať.

Očakávame vaše príspevky, nápady a rady, napr.:
  • Impregnujete nitrolakom? Ak áno, za akým účelom a v akom stave modelu, resp. ktoré diely?
  • Aká je váš postup pri impregnácii nitrolakom?
  • V akom pomere a čím riedite nitrolak?
  • Aké nástroje používate pri nanášaní nitrolaku?
  • Kde a ako sušíte impregnované diely alebo hárky modelu?
  • Máte skúsenosti s nejakou alternatívou voči nitrolaku na podobný spôsob impregnácie?
  • ...

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 06 Nov 2023 10:25

Ja sa vyjadrím k "čistostavbe" stavanej z kópie tlačenej atramentom a laserom, sprejujem akrylovým lakom, lesk, pololesk, mat., záleží na druhu modelu, domček skôr matným, auto lesklým okrem pneu, tie skôr matným. Ideálne je pred stavbou streknúť všetky listy viac tenkými vrstvami, kľudne aj 10, či viac, hlavne aby boli tenké a každá predchádzajúca bola suchá. Lak naviaže tlač na papier, atrament sa pri retuši nerozpíja, laser sa neláme a pri posúvaní kovového pravítka po ploche pri ryhovaní sa tlač neodiera. Niekto tvrdil, že laser sa lakovaním rozpije, ja som nič také nespozoroval. Len môže byť problém potom na lakované plochy lepiť diely herkulesom, mne moc nedržal. Taktiež ku koncu náplne môže sprej začať prskať kvapky, stalo sa mi aj, že povrch bol ako jemná krupica, to ale netuším prečo, druhý lak bol v poriadku potom.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa johnny7 » 22 Nov 2023 16:08

Ja s tým zatiaľ veľa skúseností nemám. Ale párkrát som skúšal natrieť aj originál šmikajdu aj atramentovkou vytlačené diely nitrolakom a napriek prvotným obavám s tým nebol žiadny problém. Odporučil by som to hlavne pri modeloch, kde je veľa zaoblených dielov a tvarovania - napr. lietadlá, osobné vozidlá. Papier napustený nitrolakom sa potom tak rýchlo neošúcha kým diel vytvarujem.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 30 Nov 2023 22:52

Dík za dva príspevky, vidím, že som zase dal tému, ktorej sa skoro nikto nehcce chytať, hoci viacerí to používajú :bad smile:

Za seba nemám nič nové, čo by som v tomto vlákne nenapísal, ale dám aspoň sumár:
- Impregnujem nitrolakom pred prefarbovaním, v podstate všetky diely.
- Presný druh alebo typ nitrolaku nepoznám, získal som asi 3 dcl pred 10-15 rokmi vo fľaške, a z tej si zvyknem nariediť cca. 1 dcl pre impregnáciu. Kvôli silnému riedeniu (+ môjmu tempu lepenia) mám teda spotrebu fakt nízku..
- Nitrolak mám nariedený vo fľaštičke od horčice, do ktorej v prípade potreby dolejem riedidlo (C-6000), lebo časom sa postupne vyparuje aj počas skladovania. Používam redšiu konzistenciu, cca. ako voda.
- Nanášam väčším okrúhlym štetcom, ktorý pouížvam iba na túto činnosť a tak ani nemusím očistiť po práci. Aj keď je zatvrdnutý, stačí len na chvíľu dať do toho riedkeho laku a za krátky čas ho povolí a môžeme pracovať.
- Impregnáciu najradšej robím vonku, za dobrého počasia. Snažím sa rovnomerne nanášať všetky diely, dávam relatívne veľké množstvo, ale rýchlo sa to vpije do papiera a aj rýchlo uschne. Oblasti, ktoré boli už impregnované napr. sekunďákom, tmelené resp. zalievané lepidlom, pretieram iba zľahka, alebo ich úplne vynechám. Rezné hrany a brúsené povrchy zvyknem impregnovať extra dávkou laku. Dobrým indikátorom je sledovať, ako rýchlo hrany sajú ten lak - ak sú už dostatočne naimpregnované, lak má tendenciu ostávať dlhšie na povrchu.
- Ak by sme chytali čerstvo natreté plochy, mohli by sme tam nechať otlačky a pod.. Impregnované diely buď už mám nalepené k paličkám, ktoré pomôžu pri manupulácii aj počas farbenia. Alebo naimpregnujem jednu časť, nechám vyschnúť a následne za túto časť už viem ten diel chytiť a naniesť lak na zvyšné povrchy.
- Ak po imregnovaní sa niekde objavia chĺpky papiera, zvyknem ich zľahka prebrúsiť jemným šmirglom (P400-P600), ešte pred striekaním základu či surfaceru.

Za seba môžem túto metódu impregnácie len odporúčať. Je to relatívne rýchle a šikovné riešenie na elimináciu chĺpkov počas farbenia. Dovolím si tvrdiť, že pri správne vykonanej impregnácii by sa už žiadne chĺpky nemali objaviť! Okrem toho, zlepší to aj ďalšiu prácu pri farbení - napr. nepotrebujeme striekať také veľké množstvo základnej farby/surfaceru, ako na surový papier a zároveň povrch bude všade rovnomerný a hladký. Ďalej impregnácia nitrolakom tiež spevní diely, hoci nie v takej miere, ako sekunďák, ale napr. vie pomôcť zafixovať nity, matice a drobné detaily, kde by sa vrstvy papiera či kartónu mohli štiepiť. Zároveň na rozdiel od impregnácie sekunďákom, nitrolak väčšinou už nepotrebuje žiadne následné brúsenie - preto je to podľa môjho názoru ideálne riešenie na impregnáciu veľkých dielov a povrchov.

A na záver ešte jeden postreh: pri stavbe lokomotívy Freudenstein sa mi stalo, že nitrolak rozpustil laserovú tlač. Vyzeralo to celkom hrozne a trochu som mal obavy, že sa to prejaví aj po farbení, minimálne v štruktúre povrchu.

Po nastriekaní základu sa ale katastrofa nekonala. V štruktúre bol vidieť už len naozaj slabý náznak tej rozmazanej textúry.

Každopádne pre čistostavbárov odporúčam radšej vyskúšať nitrolak vedľa, než sa nemilo prekvapiť! :)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Dec 2023 11:49

Osobne som čakal pri tejto téme tiež väčšiu diskusiu, tak na záver skúsim niečo pridať.
Ja sám mám pri nitrolaku taký skôr neutrálny postoj, neprevažuje zatiaľ spokojnosť, ale nemôžem povedať, že by som bol vyslovene sklamaný. Vyskúšal som ho párkrát a v podstate za každým za iným účelom.

Ako prvé som ho vyskúšal pri čistostavbe Bf109 E-4, kedy som impregnoval všetky strany vystrihovačky ešte pred samotným začiatkom stavby. Malo to vraj spôsobiť to, že jednotlivé diely budú pevnejšie a napr. na hranách sa tak nebudú strapkať. Vo finále ale neviem povedať či to malo nejaký zásadný vplyv, ako pozerám na svoje fotky, tak možno ani nie. Alebo bez laku by to bolo ešte horšie? Možné je tiež to, že s papierom nenarábam dostatočne "v rukavičkách" .. ako Sony, ktorý sa podľa mňa tých dielov ani nedotýka a model sa mu sám skladá pred očami. :P Nechápem ako sa dá tak dokonale čisto lepiť .. Zapojil som sa ale do fórum skupinovky 2024 kde si to znovu po rokoch otestujem.

Tiež som si vyskúšal impregnovať nitrolakom laserové pásy na Hetzerovi ešte v aršíku pred ich vyrezávaním. Tu môžem potvrdiť relatívne dobré skúsenosti, aj keď opäť musím podotknúť, že som čakal asi trochu lepší vplyv na vlastnosti kartónu. S určitosťou môžem povedať, že nitrolak sa mi osvedčil na tie časti pásov, ktoré sa majú ohýbať. Ak chcete zabrániť potrhaniu/zlomeniu alebo inému poškodeniu pásov pri ohybe, odporúčam z vnútornej strany navlhčiť tyčkou do uší namočenou vo vode a nechať preschnúť v požadovanej polohe. Ináč na diely, ktoré sa neohýbajú omnoho radšej ako impregnáciu nitrolakom použijem sekundové lepidlo. Papier lepidlo nasaje a v ráde niekoľkých desiatok sekúnd sú diely pripravené na používanie. Sú veľmi pevné a krásne sa brúsia. Onedlho opäť otestujem, tak potom prípadne aktualizujem/doplním moje postrehy.

Na ako posledný účel som použil nitrolak pred farebnou úpravou papierového modelu, ešte pred nanášaním surfaceru. Robil som tak kvôli chĺpkom, ktoré som bol zvedavý či nitrolak eliminuje. Žiaľ, aj tu musím povedať, že model po aplikácii surfaceru mal množstvo chĺpkov a z výsledku som nebol príliš nadšený. Neviem, možno som ho veľmi nariedil, ale opäť musím priznať, že som mal lepšiu predstavu o výsledku. Ako bonus netreba zabúdať na fakt, že je riedený relatívne agresívnym riedidlom, ktoré nemá moc rado plast. Takže ak sú na modely plastové diely, treba sa im vyhnúť alebo ich dať pokiaľ možno dolu. V opačnom prípade ich riedidlo prilepí na okolitý povrch, v horšom prípade rozleptá. Ak budem mať chuť možno Sturmtiger pred surfom skušobne naimpregnujem a uvidím či sa niečo zlepší alebo nie ..

Ako som napísal na úvod, dúfal som, že sa tu zapojí viac ľudí do diskusie, pretože by ma zaujímalo kde robím chybu.
Onedlho si pravdepodobne všetky tri spôsoby zopakujem, tak som zvedavý. Zatiaľ som len lovil v pamäti.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa developer10 » 01 Dec 2023 12:04

Aj ja som sa chcel vyjadriť, ale akosi som na to pri malej frekvencii príspevkov pozabudol :D

Takže lakom laky lakujme: lakom som prepadol z dvoch základných dôvodov - praskajúci laser a "odchádzajúci" atrament. Zásadne nepoužívam lak na ofset, tam zásadný problém nevidím, skôr riziká, ktoré môžu pre mňa nastať :D Radšej dodžubem niečo, čo sa dá lacno nahradiť...

Skúšal som rôzne laky, ale nitrolaky, presnejšie nitro-kombinačný fixatívny lak DUplicolor sa mi osvedčil najviac. Pre predstavu, na niektoré tatrice som použil klasický syntetický lak (teda na tie tlačené modely), na laseri robil nepekné povlaky tak som ho už nepoužíval. Atramenty som skúšal aj klasickým lakom na vlasy, tam je ale problém, že ak je papier potlačený z oboch strán, je riziko, že sa vám rubová tlač presvieti. S týmto fixatívom som maximálne spokojný, aj keď odkedy si modely netlačím sám, už ho veľmi nepoužívam, v reáli iba na laserové kostry na impregnáciu mäkkého kartónu kvôli pevnosti a čistote v rezoch a betastavby dielov (kabíny, konštrukcie), ktoré si tlačím sám, lebo ostatné tlačím v copycentre tou najnovšou laserovou technológiou, ktorá nepotrebuje impregnáciu, alebo normálne z ofsetového originálu, kde (okrem PMHT) nemám výhrady ku kvalite papiera a tlači...

A v zásade to striekam ešte v 2d celé aršíky, po zlepení sa mi nechce maskovať sklá a svetlá... Tak toľko z mojej stránky pohľadovej, trimce še
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 01 Dec 2023 13:40

Tak pridám aj ja svojou troškou, keď už som na tej úvodnej fotke k téme :wink: Som myslel, že mám ešte jeden deň na to...
Priznávam, že som odchovaný "poľskou školou", keďže pravidelne študujem poľské fóra a snažím sa z nich čo-to do svojej modelárskej práce dostať. Tam sa na impregnáciu používa nitrolak Capon - jedná sa tuším o základový lak na drevo a vyzerá aktuálne takto:

Zadovážil som si jednu plechovicu a začal s ním experimentovať, hlavne čo sa týka nariedenia. V tomto ani poliaci nie sú jednotní, pomery sa rôznia od 1/10 až po nanášanie priamo z plechovice. Takisto niekto impregnuje len z tlačenej strany, niekto natiera obe strany.
Mne sa najviac osvedčilo nariedenie niekde na úrovni 1/3 až 1/4. Dávam to okometricky, preto ten pomer môže kolísať. Lak nanášam len zo strany vystrihovačky normálne štetcom. Už pri nanášaní je vidieť, že sa celý papier lakom premáča. Samozrejme bez negatívneho vplyvu na nejaké zvlnenie, alebo iné znehodnotenie papiera. Skúšal som aj vačšie nariedenie, ale to sa mi zdalo už také vodové a takisto impregnácia z oboch strán nedopadla najlepšie, lebo papier mi už pripadal ako fólia a ťažko sa mi lepil. Aj preto šiel Messer od KK do koša...
Výhodu použitia (podľa mňa) správne nariedeného nitrolaku je, že sa vpije do papiera a ten sa mi zdá pevnejší a tvarovateľnejší. Aplikoval som aj na atramentovú tlač štetcom, nič sa nerozpilo a tlač sa pekne zafixovala (viď moje vlákno s Henschelom 123) S takto naimpregnovaným papierom sa mi lepšie pracuje a niekedy pri tvarovaní ho naozaj nešetrím. Samozrejme, všetko s mierou. Oderom na hranách sa nevyhneme ani pri takto upravenom papieri, ale nie je to nič, čo by BCG nevedelo zachrániť :haha:
Je tu ale druhá strana mince, že tento nitrolak dosť intenzívne zapácha, takže najlepšie sa s ním pracuje vonku, kde môžu naimpregnované strany aj trošku prevetrať. Ale lakoval som ním už aj vnútri v starom byte, manželka si zvykla :haha:
Takže za mňa je tento spôsob impregnácie najlepší. Na aktuálne lepenom modeli som použil lak v spreji od DUPLI COLOR, ktorý štandardne používam až na hotový model, keďže je pekne matný. Akože nie zle, ale zdá sa mi, že sa vytvorila len taká "škrupina" na povrchu a práve tu bojujem s olupovaním hrán vo väčšej miere, ako som zvyknutý. Ale ako som už písal, aj s tým si BCG poradí :P

Čo na záver? Na nitrolak som presvedčil aj moderátorov leteckej sekcie a pre jedného z nich som dvorným kaponovačom (a začalo to práve vtedy, keď vznikla tá fotka v úvode) :haha:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Peter Bucek | 42
Príspevky: 94
Meno: Jack
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa Peter Bucek » 01 Dec 2023 14:04

Toto je môj stručný príspevok k téme a keďže lepím len lietadlá a pomaly (nemám za sebou veľa modelov a pokusov s rôznou impregnáciou), tak brať s rezervou.

Za mňa impregnovať model v 2D podobe určite áno. Lepšie sa papier reže, lepšie sa ohýba, lepšie sa drží čistota... Impregnoval som najprv nitrolakom, ale potom som pod vplyvom poľského fóra prešiel tiež na Capon – presne to čo spomína hore Hlava. Pomer riedenia som vtedy konzultoval s poľským modelárom, ale už si nespomínam aký bol – ale asi niečo ako píše Hlava. V každom prípade tá skúsenosť s Caponom bola subjektívne lepšia ako s nitrolakom. Na papier som to nanášal iba zo strany tlače valčekom.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Dec 2023 20:48

Som rád, že sa diskusia predsalen rozbehla a vôbec nevadí, že už máme ďalší mesiac, veď tie vláka tu sú a ostanú, nemajú obmedzenie iba na jeden mesiac :victory:

Hlava/Peter Bucek - zabudli ste ešte napísať, aký typ riedidla používate do toho Captonu? Ako čítam, mal by to byť lak na alkydovej báze.
A ešte otázka ohľadne lepiteľnosti vopred naimpregnovaných strán: dá sa to stále podlepovať aj tyčinkovým lepidlom?

Oliver napísal:Na ako posledný účel som použil nitrolak pred farebnou úpravou papierového modelu, ešte pred nanášaním surfaceru. Robil som tak kvôli chĺpkom, ktoré som bol zvedavý či nitrolak eliminuje. Žiaľ, aj tu musím povedať, že model po aplikácii surfaceru mal množstvo chĺpkov a z výsledku som nebol príliš nadšený. Neviem, možno som ho veľmi nariedil, ale opäť musím priznať, že som mal lepšiu predstavu o výsledku.
...
Ako som napísal na úvod, dúfal som, že sa tu zapojí viac ľudí do diskusie, pretože by ma zaujímalo kde robím chybu.

Môj tip je, že si buď použil veľmi slabú koncentráciu alebo si toho málo naniesol na papier, ak to stále robilo chĺpky. Respektívne ak povrch papiera už bol "chlpatý" aj pred nanesením laku (niektoré papiere sú vyslovene také-napr. školský výkres, klasická hnedá lepenka, atď.), tak ten lak ich automaticky neodstráni. Ale aspoň zatvrdnú a po uschnutí laku ich môžeš odstrániť jemným šmirglom. Ďalšie chĺpky by sa už nemali objaviť.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní