Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Podlepovanie a Modelik

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Saskardin » 29 Apr 2021 18:09

Mám taký zvláštny problém. V modeli od Modeliku, na ktorom teraz pracujem, je diel, ktorý je označený jednou hviezdičkou (podlepiť výkresom) a zároveň je obojstranný (teda s dielom susedí farebná plocha, ktorá sa má prehnúť o 180 stupňov a prilepiť akoby zospodu). A teraz mám tak trochu problém, ako je to myslené - mám ešte medzi to vlepiť ten výkres? Alebo sa po už vlastne považuje za podlepené?

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Apr 2021 18:38

Saskardin napísal: mám ešte medzi to vlepiť ten výkres?

Ja by som to chápal takto.. (ale priznám, že Modelik som nikdy nelepil)

Sú tam podobné diely, ktoré sa majú prehnúť a zlepiť, ale bez hviezdičky?

Tretia, azda najmenej pravdepodobná variácia by bola, ak to treba komplet podlepiť a tak prehnúť :girl:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Saskardin » 29 Apr 2021 18:41

Áno, aj s dvomi a tromi. Takže to najskôr tak bude - podlepiť a potom tú farebnú časť z druhej strany.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Fito » 29 Apr 2021 18:45

Tiež by som to chápal takto...
podlepiť a potom tú farebnú časť z druhej strany.

Ale čo autor, to iný systém. Pokiaľ je to nejaký konštrukčný diel, ktorý ti robí napríklad kostru, tak si to radšej premeraj. Ak je to iba čosi " vonku" tak to asi moc rozdiel nebude, +- 0,2mm...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 30 Apr 2021 08:42

Ja to zase chápem tak, že celý diel podlepiť výkresom a potom prehnúť a zlepiť. Aspoň ja to tak robím furt...... :)
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Saskardin » 30 Apr 2021 11:00

juraj_ziacik napísal:Ja to zase chápem tak, že celý diel podlepiť výkresom a potom prehnúť a zlepiť. Aspoň ja to tak robím furt...... :)


Fúha, tak až takto ma to nenapadlo :ops: Zvolil som zlatú strednú cestu, tak sa mi to snáď nevypomstí, do kelu :-(
A ďakujem za tipy. Nejak sa už s tým popasujem, zatiaľ sa jedná o drobné diely podvozku/perovanie, na ktoré nič priamo nenadväzuje, takže hrozí zatiaľ iba to, že budem mierne mimo mierku.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Fito » 30 Apr 2021 11:05

A tak tu by sa to dalo vypočítať pomerne jednoducho :
ak podlepíš iba diely, a to potom nalepíš rubovú stranu, tak celkovo bude mať jedno pérovanie hrúbku 6*(0,2+0,2+0,2) = 3,6mm ( + lepidlo)
ak to podlepíš celé aj zo zadkami, tak budeš mať 6* (0,2+0,2+0,2+0,2) = 4,8mm ( + lepidlo)
A to už je pomerne dosť veľký rozdiel.

Nemá ten model v návodovkách taký ten obrázok celého modelu 1:1, na ktorom by sa to dalo odmerať ?
Sám som zvedavý, ako to nakoniec bude.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Saskardin » 30 Apr 2021 14:39

Z návodných kresieb to nie je úplne jasné, ale... (pomôžem si odkazom na sken https://www.super-hobby.sk/zdjecia/5/2/0/6089_1_mod6_14_3.jpg)

Uvažujem takto. Ak sa pozrieš na tie diely 2 a 2a, tak tie sú podlepené 1 mm kartónom (0.2 + 1 + 1 + 0.2 mm) - tam je to jasné, inak to byť nemôže. Pod tým je diel 2b, a ten je vo vystrihovačke rovnako dvojstranový ako to pérovanie a má sa podľa označenia podlepiť 0.5 mm (takže by to malo byť 0.2 + 0.5 + 0.2 mm -> 0.9) - to by podľa toho nákresu v strede asi sedelo, vychádza to podľa mňa tak na polku hrúbky toho súboru 2+2a (keby som podlepil i tú druhú farebnú stranu, tak by 2b mal 1.4 mm, a to sa mi podľa toho nákresu zdá priveľa. Skúšal som to aj z tých nákresov odhadnúť pomerovo, ale sú našikmo, tak sa to dá takisto iba odhadom.

P.S. Toto ma inak na tom hrozne baví, že sa človek často zasekne aj na niečom, čo vyzerá triviálne a musí nad tým premýšľať. Že to proste nejde iba tak splácať jedno k druhému. :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
skromny | 49
Príspevky: 129
Bydlisko: Bratislava, konecne...

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa skromny » 30 Apr 2021 14:50

a z "vysky" dielu 3a sa neda vyjst? ten tusim "obliepa" tie pera po celej vyske...
podpis

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Podlepovanie a Modelik

Príspevokod užívateľa Saskardin » 30 Apr 2021 15:36

skromny napísal:a z "vysky" dielu 3a sa neda vyjst? ten tusim "obliepa" tie pera po celej vyske...


Dobrý nápad, problém je v tom, že je to jednofarebný prúžok bez naznačenia ohybov. A tiež sa trošku obávam, že ho tým pádom spravili trochu dlhší, aby si ho človek potom prípadne pristrihol. Ale aj tak dobrý nápad, skúsim sa s tým pohrať.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní