Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Júl 2022 22:55

Téma mesiaca august 2022 - SKLADOVANIE MODELOV

Pre aktuálnu tému mesiaca som založil diskusné vlákno. Očakávame všetky potrehy, nápady a tipy na tému skladovania a vystavovania hotových modelov!

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 01 Aug 2022 10:10

Osobne som to kedysi klasicky pchal do vitríny v obývačkovej stene, takže zaprášené a vyťahané od slnka. Potom som ich rozdal a teraz, keď niečo nedajboh dokončím, ide to ako darček do krabičky a potom preč, doma už nevystavujem nič, aj keď mi na to drahá kúpila skriňu s policami a presklenými dverami.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
bodie4 | 67
Príspevky: 239
Bydlisko: Hlohovec

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa bodie4 » 01 Aug 2022 13:38

Rád by som v prvom rade chcel poďakovať Icovi za túto tému. Premýšľam nad ňou už skoro 10 rokov. Niektorí si možno pamätáte ešte, ako som sondoval možnosti a založiť naše slovenské papierové múzeum. Ubehlo už veľa vody vo Váhu a zatiaľ som sa z tohto miesta nepohol... Oslovil som Ministerstvo kultúry, AMU B. Bystrica / projekt kaštieľ Radvanskych/ a mnoho iných inštitúcií / napr. Nitra - bývalé kasárne/, ale vždy to zostalo také slovenské - čo z toho budem mať JA. Angažoval som sa aj na obnovení nášho hlohoveckého zámku a vytvorení možností na prezentáciu modelov / tu som narazil na to, že cez zimu je zámok zatvorený a priestory nie sú vykurované/. Mnohí z Vás mi aj prisľúbili zapožičanie modelov, ktoré nemám, ale nedá sa zatiaľ nič robiť. Bohužiaľ. Mrzí to o to viac, že už mám aj šikovného nasledovníka / Mathew/ a moja kapacita rodinného domu nie je nafukovací hrad. Zatiaľ mi musia stačiť krabice zabalené v igelite a odložené. Nehádžem zatiaľ flintu do žita a určite by som chcel svoj projekt realizovať aj s Vašou podporou. Pokojne mi môžete napísať aj súkromnú správu.
Modelovaniu zdar!

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa Fito » 02 Aug 2022 13:16

Ja klasicky - 2x dvojdverová sklenená vitrína, ktorá je takmer hermeticky uzavretá, ale prach sa tam tak či tak po čase dostane.
Oprašovanie robím vonku kompresorom tak 1x za dva roky.

Menšie modely (domčeky) rovno rozdávam, takže tam skladovanie neriešim.
Veľké modely, ktoré sa nezmestia do vitríny, buď iba tak niekde visia na stene ( univerzita, lietadlá) a tam prach neriešim, alebo majú samostatný sklenený sarkofág, kam sa prach nedostane.

Nad vplyvom UV žiarenia som sa až doteraz nejak extra nezamýšľal, ale niečo na tom veru bude.
Na kus jednej skrine mi asi 3 hodiny denne svieti slnko. No zatiaľ rozdiel farebnosti modelov nevidím ( asi tie premaľované vydržia viac, ako originál tlač)
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa martin1807 » 06 Aug 2022 21:54

Niekedy vo svojich modelárskych začiatkoch som modely skladoval klasicky na otvorených poličkách. Prípadne väčšie hrady pod stropom. Sú tam dodnes, aj keď prach a čas na nich zanechali svoje stopy.


Niekoľko rokov dozadu som si ale vymyslel a nechal na mieru vyrobiť vitrínu so sklenenými poličkami. :P Dorobil som si tam svetlo z led pásku a som spokojný.



Takže všetky nové modely putujú do vitríny. Cez medzeru medzi dverami sa do vnútra síce dostane trocha prachu, ale "údržba" raz za rok/ dva tomu stačí. :still dreaming:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa Jolaus » 08 Aug 2022 09:30

Ja mám dve vitríny vedľa seba kúpené v obchode. Budem musieť zohnať niečo väčšie alebo si dať vyrobiť na mieru. Mám kopu modelov väčších rozmerov čo chcem zlepiť ale zatiaľ ich nemám kam dať. Modely pred prachom chránim tesnením a páskou. Od pántov mám na stojkách nalepené penové tesnenie potrebného tvaru a medzeru ktorá vznikne v strede vitríny po zatvorení dvierok prelepujem priesvitnou kancelárskou páskou...tuším má 1cm. Na predných stojkách mám ešte nalepené led pásy smerom k modelom (dozadu). A onééé....keď bude nová vitrína cez pol obývačky tak ju tam kľudne budem mať, lebo u nás v domácnosti nosím nohavice ja :P :haha:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa developer10 » 08 Aug 2022 12:41

Iconmaster sa nezaprie a ako vždy zadelil tému pre mňa výsostne aktuálnu :D Ako "znovuzačiatočník" som spočiatku nemal úložné či prezentačné priestory veškere žádné. Prvé modelky putovali rovno na najvyššiu poličku, kam malý nevyliezol a ja som na nich bezpečne videl. Viď foto na koncimôjho prvého príspevku v galérii. Pod ňou boli na poličke naskladané všetky zošity s modelmi 2D. Časom spodná polička váhu prestala znášať a na hornú sa už tie modely nevošli, a zhodou okolností mali vo výpredaji vitrínu ku nášmu obývačkovému nábytku, tak nebolo čo riešiť. Modely v procese výroby sú popchaté kade tade medzi knižky, aby som nemusel obiehať celú obývačku, keď príde na nich ten správny čas. Po poklesku poličky si 2D-modelky v šanónoch našli miesto vo vitríne, poliaci a ostatné neforemné balenia si našli miesto v regáli a v polici v robote, kde ich mám rýchlejšie možnosť listovať a uslintávať nad tým, kedy ich spravím... A až raz budem mať málo miesta, dal by som nejaké série na výstavku niektorému zo zborov kto by mal záujem a robil prehliadky pre decká...



Zrovna pred týždňom som zmenil pomer natlačenosti modelov na sebe ku počtu políc a pomedzi som si osadil ešte ďalšie tri police. Vznikol rezervný priestor preto, aby som sa najbližšie dva-tri roky nemusel zaoberať kúpou ďalšej vitrínky.

Pred: Po doplnení:

PS: OT-čko a raketa majú zatiaľ svoje čestné miesta v iných nábytkových vitrínových dvierkach a čakajú na podložky :) Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa Potkan » 22 Aug 2022 10:43

Tak pridam aj ja svoje ulozne riesenie.

99% papierovych masin (dokoncenych) je v starej vitrine zo 60tych rokov (napriek svojmu veku je v skvelom stave), ktoru som ziskal "za odvoz" od kamarata



Plastove vytvory su v novej skrinke, ktoru som si dal vyrobit na mieru (skrinka je osvetlena led pasikom po oboch stranach od hora az dole).



Co sa tyka uskladnenia, tak v dielni je jedna velka "knihovna" sluziaca ako zasobaren zabavy na dlhe zimne a letne vecery a jedna mala (nad pracovnym stolom a naproti tej velkej) kde su uskladnene cisto plastove modely


Papierove kusky su pre zmenu dobre uschovane v skrini v spalni (aby mi ich omylom nikto nevyhodil). Po tvrdej selektacii ostalo len to co realne mam v umysle zlepit.


Nuz a zvysok co asi nebudem lepit je v kopke urcenej na predaj. Ta je pre zmenu na opacnom konci bytu v starej obyvacej stene na policke


Vystavne skrinky este maju miesto na buduce pociny, avsak casom budem urcite riesit dalsiu zakazkovu skrinku aj s osvetlenim. Kde ju vsak umiestnim je este otazne.
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Aug 2022 16:41

Tí čo ste si do medzier medzi sklami dávali nejakú zábranu pre vstup prachu dnu do vitríny, ako ste to robili a čo ste na to použili?
Celkom ma to zaujalo .. :victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
labyrint | 61
Príspevky: 106
Meno: Igor Tomášik
Bydlisko: Prievidza

Re: Skladovanie a vystavenie hotových modelov

Príspevokod užívateľa labyrint » 27 Aug 2022 12:55

...na "cashpick-ovi" som sa pýtal ako majú uložené svoje zbierky formulkári (r.2013):
http://www.cashpick.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=2642

...moja zbierka sa odvtedy rozrástla, tak som vymenil poličku za skrinku (vo svojej "chlapčenskej" izbe - prenajatá/prerobená sušiareň v našom vchode)
Skrinka bez skiel, modely v krabičkách.
...krabičky môžu byť až v 3 radoch za sebou, takže veľká rezerva priestoru

...sú rôzne spôsoby ako nájsť správnu cestu ;-)

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných